Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[ATmega 16] Podłączenie komparatora, wyś. widmowy, fotodioda

Katulski 06 Oct 2011 17:24 2319 6
    Katulski
    Level 10  
    Witam forumowiczów
    Otóż mam zamiar zrobić wyświetlacz widmowy, lecz nie mogę się uporać z problemem podłączenia fotodiody pod mikrokontroler ATmega. Fotodioda ma bardzo małe różnice napięć i mikrokontroler tego nie rozróżnia więc pomyślałem, że komparator może do tego posłużyć. Zastanawiam się czy wzmacniacz operacyjny UA741 jest na tyle szybki aby zauważyć "mrugnięcie" diody IR. Proszę o odpowiedź czy ten układ będzie dobry i jak go podłączyć. Ewentualnie jak inaczej można to zrobić.
    mirekk36
    Level 42  
    Masz dostępnych taki ogrom najróżniejszej maści czujników optycznych i to nawet nie trzeba kupować, wystarczy wybebeszyć jakiś starszy sprzęt elektroniczny. Czujniki takie dają ci na wyjściu gotowe stany praktycznie TTL a ty postanowiłeś konstruować koło od nowa czyli zacząć od fotodiody.
    maciej_333
    Level 37  
    Katulski wrote:
    Witam forumowiczów
    Otóż mam zamiar zrobić wyświetlacz widmowy, lecz nie mogę się uporać z problemem podłączenia fotodiody pod mikrokontroler ATmega. Fotodioda ma bardzo małe różnice napięć i mikrokontroler tego nie rozróżnia więc pomyślałem, że komparator może do tego posłużyć. Zastanawiam się czy wzmacniacz operacyjny UA741 jest na tyle szybki aby zauważyć "mrugnięcie" diody IR. Proszę o odpowiedź czy ten układ będzie dobry i jak go podłączyć. Ewentualnie jak inaczej można to zrobić.

Atmega16 ma już komparator w swojej strukturze. Układ taki jest na tyle prosty, że nawet nie warto kupować gotowego czujnika.
    Katulski
    Level 10  
    W sklepie elektronicznym gdzie mieszkam rzadko są takie detektory optyczne, ewentualnie jak są to w przerażających cenach. Ewentualnie porozglądam się za bezużytecznym sprzętem. A czy na komparatorze dało by się to zrobić bo mam układ tylko nie wiem czy zadziała i jak podłączyć. Czy można to zrobić jak w tym temacie, czy będzie na tyle szybki Link
    maciej_333
    Level 37  
    Katulski wrote:
    W sklepie elektronicznym gdzie mieszkam rzadko są takie detektory optyczne, ewentualnie jak są to w przerażających cenach. Ewentualnie porozglądam się za bezużytecznym sprzętem. A czy na komparatorze dało by się to zrobić bo mam układ tylko nie wiem czy zadziała i jak podłączyć. Czy można to zrobić jak w tym temacie, czy będzie na tyle szybki Link

Zaprezentowany tam układ przez kolegę kuuczoo ma rację bytu i będzie pracował właściwie. Warto dodać kondensator kilka uF równolegle do R1. Trzeba pamiętać o właściwym spolaryzowaniu diody i ustawieniu napięcia odniesienia. Atmega16 oczywiście ma już komparator, więc już niewiele trzeba. Można też wykorzystać ADC. Szybkość komparatora będzie tu wystarczająca.
    Katulski
    Level 10  
    A jak z kwestią podłączenia wyjścia komparatora z wejściem atmega. Trzeba podłączać jakiś kondensator pod masę czy rezystor pod zasilanie?
    maciej_333
    Level 37  
    Katulski wrote:
    A jak z kwestią podłączenia wyjścia komparatora z wejściem atmega. Trzeba podłączać jakiś kondensator pod masę czy rezystor pod zasilanie?

Nie umiesz pojąć, że Atmega ma już komparator ??? Pin 3 to AIN0 - wejście nieodwracające, pin 4 to AIN1 - wejście odwracające. Takie to trudne ? Układ, do jakiego podałeś link można bezpośrednio dołączyć do pinów 3 i 4 Atmegi. Dla komparatora mamy oczywiście wygodne przerwanie. Po co dodatkowy scalak ?