Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy wodomierz może działać wstecz

19 Paź 2011 16:16 12609 4
  • Poziom 2  
    Witam Serdecznie,
    Próbowałem znaleźć podobny temat na formu niestety bez powowdzenia dlatego pozwalam sobie zdać kilka pytań.
    Mam problem z administracją budynku, w którym mieszkam ( nowy 4 rok eksploatacji, blok mieszkaniowy) w rozliczeniu za wodę wskaźnik elektorniczny(Apator), z którego zczytywane są dane wskazał zużycie ciepłej wody na dużo wyższym poziomie niż mechaniczny(Metron) w mieszkaniu.

Czy istnieje taka możliwość, że licznik mechaniczny działa wstecz? tzn. czy przy normalnym użytkowaniu kranów z mieszaczem wody jest taka możliwość, że woda zimna "wciska" ciepłą z powrotem do obiegu i niejako cofa licznik?
    Z fizyki nigdy nie byłem za dobry ale wydaję mi się, że w nawet gdyby nie działała uszczelka w mieszaczu to i tak ciśnienie wewnątrz rury z ciepłą wodą nie pozwalałoby na wepchnięcie i cofnięcie się jej w rurze tylko skutkowałoby wypłynięciem nadmiaru wody przez wylewkę.

Będę zobowiązany za informacje od kogoś lepiej zorientowanego w temacie.

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Nie możliwe to jest ..
  • Poziom 30  
    A posiadasz baterię z zaworem termostatycznym jak tak - to jest możliwe.
    Uszkodzone lub zabrudzone zawory zwrotne w baterii.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za obie odpowiedzi.
    Zdania jak widzę są podzielone :)

To może jeszcze inaczej zadam pytanie.
    Czy nawet w sytuacji gdy woda "cofa się" do licznika to nie ma żadnej blokady, zworu, który uniemozliwia cofanie się licznika?

Bo jeżleli nie ma, to po co kombinować z jakimiś magnesami neodymowymi?
    Podłączam karchera za licznikiem, ustawiam 20 atmosfer i po sprawie, licznik się cofa.
  • Poziom 30  
    Jest zawór który blokuje cofanie się wody.