Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie lampionu diodami LED.

oldking 04 Nov 2019 17:20 3339 8
 • Oświetlenie lampionu.

  Jakiś czas temu kupiłem dwa lampiony jak na fotografii (foto z internetu).
  Oświetlenie lampionu diodami LED.

  Przed świętami w ubiegłym roku na szybko do większego (wys 60 cm) dorobiłem oświetlenie na diodach led. Do oświetlenia wykorzystałem zbędne lampki na choinkę.
  Lampki zasilane były napięciem 24V z zasilacza transformatorowego z prostownikiem, a lampion miał być w założeniu o zasilaniu autonomicznym (bateryjnym).
  Bateria 24V to nie małe wyzwanie, a od czego są przetwornice. Przed przeróbką sprawdziłem co podał producent lampek. Na zasilaczu napis 24V 1,2W max, co daje 20mA, w rzeczywistości napięcie pod obciążeniem wynosiło 28V, prąd prawie się zgadzał 21mA.
  Do zasilania wykorzystałem stare praktycznie do wyrzucenia akumulatory z baterii laptopowych li-ion. W akumulatorach tych bardzo wzrósł opór wewnętrzny, z tego powodu obciążenie prądem 1A powodowało szybki spadek napięcia. Ale przy małym obciążeniem 100 mA (3szt równolegle) potrafiły oddać prawie 4 Ah, połączyłem dwa takie pakiety równolegle.
  Do ładowania użyłem typowy moduł z zabezpieczeniem przed nadmiernym rozładowaniem.
  Przetwornica Step-up podnosi napięcie do 28V i to całkowicie wystarcza. Przetwornica do kupienia .... wiecie gdzie.

  Oświetlenie lampionu diodami LED. Oświetlenie lampionu diodami LED. Oświetlenie lampionu diodami LED. Oświetlenie lampionu diodami LED. Oświetlenie lampionu diodami LED.
  Jak sami widzicie cały układ zasilania trzeba jakoś zamaskować, szału nie ma.
  A ładowanie trwa trochę długo około 12 godzin, ale mnie to nie przeszkadza raz na miesiąc można wytrzymać.

  Do mniejszego lampionu podszedłem prawie po roku i postanowiłem zrobić to trochę lepiej.
  W międzyczasie wpadł mi w ręce akumulator z laptopa w którym były ogniwa pryzmatyczne (płaskie) o pojemności 4000 mAh. Po sprawdzeniu okazało się że ogniwa są w idealnym stanie, nie wiadomo dlaczego laptop uznał ze bateria do wymiany. Jedno z ogniw postanowiłem wykorzystać do zasilenia mniejszego lampionu.

  Oświetlenie lampionu diodami LED.
  Kupiłem łańcuch diod led jak na fotografii (foto z internetu).  Oświetlenie lampionu diodami LED.
  Oryginalnie diody w tym łańcuchu zasilane są 3 szt bateriami 1,5 V. Z pomiarów wynika ze diody są zasilane bez oporników, zwiększanie napięcia powyżej 3,2 V powoduje lawinowy wzrost prądu. Świadczy to o tym że producent poszedł na uproszczenie konstrukcji do maksimum rezygnując z oporników ograniczających prąd diody. W moim zastosowaniu nie jest to wadą a wręcz przeciwnie jest to zaleta. Dzięki temu ze nie posiadają oporników ograniczających prąd napięcie zasilania jest mniejsze,a na tym mi zależało. Cały układ zasilania postanowiłem umieścić pod lampionem tak aby był nie widoczny.

  Oświetlenie lampionu diodami LED. Oświetlenie lampionu diodami LED. Oświetlenie lampionu diodami LED.

  Do ładowania akumulatora został jak poprzednio wykorzystany popularny układ na scalonym TP4056, plus układy zabezpieczające przed nadmiernym rozładowaniem. Płytka dostępna na znanym portalu aukcyjnym za kilka zł.

  Oświetlenie lampionu diodami LED. Oświetlenie lampionu diodami LED.

  Wyłącznik umieściłem na górze lampionu, a przelot przewodów przez blachę zabezpieczyłem kawałkiem plastiku z kołka rozporowego.
  Prąd został ograniczony w najprostszy sposób - opornikiem. Opornik 4,7 om zapewnia prąd 200 mA przy napięciu 4,0 V. Spadek napięcia akumulatora oczywiście powoduje spadek prądu a co za tym idzie i jasności świecenia diod. W tym zastosowaniu nie jest to dla mnie problem. Oczywiście można zastosować driver led ale takiego pod ręką nie miałem.

  Oświetlenie lampionu diodami LED. Oświetlenie lampionu diodami LED.
  A tak wygląda lampion w działaniu.

  Oświetlenie lampionu diodami LED.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  oldking
  Level 32  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika
  oldking wrote 1794 posts with rating 397, helped 148 times. Live in city Bytom. Been with us since 2003 year.
 • #3
  pier
  Level 24  
  oldking wrote:

  (3szt równolegle) potrafiły oddać prawie 4 Ah, połączyłem dwa takie pakiety równolegle.

  Czyli podłączyłeś dwa równoległe pakiety równolegle?

  Trochę mało maślane wyszło, Mogłeś po prostu napisać że masz akumulator 6P.
 • #5
  andrzej18k
  Level 12  
  Ładnie, tak się składa, że w ostatnim czasie popełniłem podobne oświetlenie. Może kogoś to zainspiruje.
  Wszystko zamontowane jest w świeczce. Do sterowania użyty jest ATtiny85. Ktoś powie po co tam mikro kontroler. O tuż do imitacji płomienia, do odmierzania czasu, sprawdzania poziomu napięcia na bateriach i automatycznej pracy.
  Zbyt niskie napięcie jest sygnalizowane czerwoną diodą ( widać to na pierwszym obrazku). Do doładowania 3 ogniw 18650 połączonych równolegle służy gotowa płytka z TP4056. Na trzecim obrazku widać gniazdo USB.
  Praca automatyczna polega na samodzielnym włączeniu i wyłączeniu świecy. Czas świecenia to 6h. Taką świecę włącza się raz np o 18.00 i zapominam o niej na 3 tygodnie ;)
  Teściowa jest bardzo zadowolona, a to jest najważniejsze :D
  Oświetlenie lampionu diodami LED. Oświetlenie lampionu diodami LED. Oświetlenie lampionu diodami LED.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  mateur
  Level 15  
  Z tego co wiem bezpośrednie łączenie równoległe ogniw 18650 nie jest najlepszym pomysłem. Ze względu na to, że nigdy nie rozładowują się one w identyczny sposób w trakcie rozładowywania będą płynęły prądy niezrównoważenia które w najgorszym wypadku mogą się skończyć pożarem.
  Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.
 • #8
  oldking
  Level 32  
  Kolego "mateur", i tutaj się mylisz. Z grubsza akumulatorów nie powinno się łączyć równolegle ale .......
  W fabrycznych bateriach ogniwa Li-ion są łączone równolegle i nic złego się nie dzieje, te które zastosowałem były fabrycznie połączone 3 szt i mają już chyba 10 lat i nie następowało z tego powodu samo rozładowanie tak jak to się dzieje przy połączeniu równoległym akumulatorów kwasowo-ołowiowych (i dzieje się dosyć szybko).
  Powiem szczerze mając 40 lat doświadczenia z akumulatorami mnie trochę to zastanawia - dlaczego nie płyną prądy wyrównawcze może ktoś wie ?
 • #9
  rb401
  Level 38  
  oldking wrote:
  Powiem szczerze mając 40 lat doświadczenia z akumulatorami mnie trochę to zastanawia - dlaczego nie płyną prądy wyrównawcze może ktoś wie ?  Kwestia czy prądy wyrównawcze płyną czy nie, akurat w przypadku Li-ion może nie mieć znaczenia. Chodzi o to że Li-ion mają unikalną cechę, mianowicie praktycznie 100% sprawność ładunkową. Jeśli nawet pomiędzy ogniwami popłynie prąd, inaczej mówiąc przemieści się ładunek, to nie jest on stracony w baterii.
  A w innych akumulatorach, np. ołowiowych ładunek doprowadzany i odprowadzany z ogniwa się znacząco nie bilansuje, więc każde przemieszczenie ładunku między ogniwami to strata.