logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Modernizacja AMD Athlon 64 X2 4200+, Gigabyte M52S-S3P – RAM DDR2 i grafika do FM

3urmind 07 Gru 2011 12:07 1961 20
REKLAMA
  • #1 10228883
    3urmind
    Poziom 9  
    Posty: 8
    Witam,

    Proszę o pomoc w modernizacji następującego sprzętu:

    CPU: AMD ATHLON 64 X2 4200+
    MB: Gigabyte M52S-S3P
    RAM: DDR2 1GB / single
    GRAF: NVIDIA GEFORCE 7600 GS / 256MB

    Komputer ma służyć głównie do grania w gry typu managery piłkarskie (football manager, championship manager). Wydaje mi się że warto chyba pamięci dołożyć 2x2gb (DDR2 - ale 800 czy 1066) i kartę grafiki wymienić - ale, no właśnie na jaką?

    Czy warto zmieniać procesor?
  • REKLAMA
  • #2 10228913
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  
    Posty: 5006
    Pomógł: 155
    Ocena: 343
    Jakiego systemu operacyjnego używasz? tak czy inaczej wystarczy kupić 1 kość 2GB, sprawdź w manualu płyty jakie pamięci obsługuje. Jaki masz zasilacz? jaki budżet na kartę?
    Do w/w gier to myślę żę hd3850 będzie w sam raz, procesora nie musisz zmieniać, możesz go trochę podkręcić.
  • REKLAMA
  • #3 10228936
    serwisor
    Poziom 29  
    Posty: 1397
    Pomógł: 96
    Ocena: 164
    Ram napewno.
    Pytanie jaki masz zasilacz ? Bo tego nie podałeś.

    Jakie dokładnie zamierzasz gry odpalać, bo trzeba by to wiedzieć żeby dalej się zastanawiać.
    No i najważniejsze - Jaki budżet ?
  • #4 10229047
    3urmind
    Poziom 9  
    Posty: 8
    Uzytkowinik19 napisał:
    Jakiego systemu operacyjnego używasz? tak czy inaczej wystarczy kupić 1 kość 2GB, sprawdź w manualu płyty jakie pamięci obsługuje. Jaki masz zasilacz? jaki budżet na kartę?
    Do w/w gier to myślę żę hd3850 będzie w sam raz, procesora nie musisz zmieniać, możesz go trochę podkręcić.


    Windows XP.
    Z manuala: Support for DDR2 1066/800/667 MHz memory modules
    Czy opłaca się kupować 1066 zamiast 800?
    Czemu 1x2gb zamiast 2x2gb - zbędny wydatek?



    Cytat:
    Ram napewno.
    Pytanie jaki masz zasilacz ? Bo tego nie podałeś.

    Jakie dokładnie zamierzasz gry odpalać, bo trzeba by to wiedzieć żeby dalej się zastanawiać.
    No i najważniejsze - Jaki budżet ?


    Gry - głównie FM i CM (managery piłkarskie) - chyba nie mają jakiś wygórowanych wymagań, również najnowsze settlersy. Gry typu strzelanki czy jakieś inne rpg na pewno odpadają.

    Zasilacza nie sprawdzę teraz bo nie mam dostępu do tamtego komputera. Jeśli będzie trzeba to wymienię.
    Łączny budżet z ewentualną wymianą procesora to około 1000 zł. Może być więcej jeśli miałby być duży skok w wydajności.
    Generalnie założenie jest takie żeby przez 2-3 lata jeszcze ten komputer dość sprawnie chodził.
  • #5 10229081
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  
    Posty: 5006
    Pomógł: 155
    Ocena: 343
    Za 1000zł to polecam zmianę platformy, Phenom 955, Radeon HD6770, 4GB pamięci i zmiana OS na Win7 64bit.
    Póki co potrzeba informacji o zasilaczu.
  • #6 10229883
    bodziom257
    Poziom 21  
    Posty: 509
    Pomógł: 39
    Ocena: 17
    Co do pamięci to zdecydowanie odradzam kupno modułu 2 GB. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dokupienie 1 GB i razem z tym co masz praca w trybie Dual Channel. Rożnica w wydajności 1 modułu 2GB a 2 modułów po 1GB każdy jest znacząca. Gry które wymieniłeś wyżej w 100% zadowolą się 2 GB pamięci więc po co więcej.
  • #7 10231310
    3urmind
    Poziom 9  
    Posty: 8
    Uzytkowinik19 napisał:
    Za 1000zł to polecam zmianę platformy, Phenom 955, Radeon HD6770, 4GB pamięci i zmiana OS na Win7 64bit.
    Póki co potrzeba informacji o zasilaczu.


    Chodzi raczej o to żeby zrobić taką konfigurację która do w/w zastosowań wystarczy przy możliwie najniższym nakładzie.


    Cytat:
    Co do pamięci to zdecydowanie odradzam kupno modułu 2 GB. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dokupienie 1 GB i razem z tym co masz praca w trybie Dual Channel. Rożnica w wydajności 1 modułu 2GB a 2 modułów po 1GB każdy jest znacząca. Gry które wymieniłeś wyżej w 100% zadowolą się 2 GB pamięci więc po co więcej.


    Pamięć zainstalowana ma częstotliwość 315.7 Mhz (wg CPU-z) - więc myślałem o wyjęciu zupełnym jej i włożeniu nowych kości. Rozumiem że proponujesz wsadzić dwie kości po 1GB - a jaką częstotliwość - opłaca się inwestować w te najszybsze?
  • #8 10231326
    bodziom257
    Poziom 21  
    Posty: 509
    Pomógł: 39
    Ocena: 17
    800 Mhz są najczęściej stosowane i w zupełności wystarczające. W przypadku 1066 Mhz różnicy w ww. grach nie zauważysz a tylko więcej kosztują. Wynik z CPU-Z pomnóż przez 2 i masz efektywną częstotliwość taktowania twojej pamięci czyli 631.4 Mhz. W pamięciach np. 800 Mhz częstotliwość jest podawana ta efektywna, rzeczywista to 400 Mhz.
  • #9 10232012
    3urmind
    Poziom 9  
    Posty: 8
    Dzięki za informacje. Jeśli dobrze zrozumiałem to ta pamięć już zamontowana to jest tak naprawdę 667. Czyli wystarczy dokupić jedną kość DDR2 1GB 667MHz, podłączyć w DUALU z tą co jest już powinno wystarczyć?

    Czy może kupić dwie kości DDR2 2x1GB 800MHz i też DUAL?

    A co z kartą grafiki? Czy ją można dobrać dopiero jak podam parametry zasilacza?
  • REKLAMA
  • #11 10232910
    3urmind
    Poziom 9  
    Posty: 8
    fiend_ napisał:
    Podaj model i marke zasilacza, bez tego nawet nie ma co myslec o wydajnej karcie


    Zasilacz Modecom Feel III 350 W.
  • REKLAMA
  • #13 10233845
    bodziom257
    Poziom 21  
    Posty: 509
    Pomógł: 39
    Ocena: 17
    Jeżeli masz pamięci 667Mhz to albo dokupujesz pozostałe moduły z takim samym taktowaniem (667Mhz) albo wymieniasz wszystkie na 800Mhz.
  • #14 10234589
    3urmind
    Poziom 9  
    Posty: 8
    OK. Kupię nowe kości pamięci i wymienię zasilacz. A moglibyście coś doradzić odnośnie karty graficznej i zasilacza?
  • #15 10235171
    wariato
    Poziom 43  
    Posty: 35419
    Pomógł: 1213
    Ocena: 838
    3urmind napisał:
    A moglibyście coś doradzić odnośnie karty graficznej i zasilacza?

    Do jakiej kwoty ? Np Corsair CX430V2, taniej Aerocool VP-450 lub jakieś Chieftec'i/Fortrony z allegro. Grafika najlepiej HD6770 chociaż patrząc na procesor to HD4850 będzie za mocna.
  • #16 10250109
    3urmind
    Poziom 9  
    Posty: 8
    wariato napisał:
    Grafika najlepiej HD6770 chociaż patrząc na procesor to HD4850 będzie za mocna.


    Czyli lepiej wziąć HD4850 bo za mocna będzie HD6770.

    Na allegro Radeon HD4850 jest w dwóch wersjach:
    1GB DDR5 - 315 zł
    1GB DDR3 - 270 zł

    Czy jest sens brać tą droższą? I czy będzie ona działa na tej płycie głównej i zasilaczem Aerocool VP-450?
  • #17 10250548
    wariato
    Poziom 43  
    Posty: 35419
    Pomógł: 1213
    Ocena: 838
    Nie za takie pieniądze !
    315 zł to kosztuje HD5770 używana. Szukaj używanej HD4850 w okolicy 200zł z dobrym chłodzeniem, nie patrz na takie z małym wentylatorkiem.
    Na allegro widzę kilka kart z dość dobrym chłodzeniem.
  • #18 10250773
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #19 10254304
    3urmind
    Poziom 9  
    Posty: 8
    nielot-odlot napisał:
    zalecałbym pozmieniać wszystko. do grania to min 4GB ramu
    przykład
    4GB ram ddr2 jedna kość około 180zł
    8GB ram 2x4 ddr3 około 170zł

    zalecane i najbardziej efektywne jest wtedy kiedy masz pamięci w trybie dual channel


    Na prawdę do w/w zastosowań jest potrzebne 8gb ramu?
  • #20 10254353
    ineff
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Cos ty. Do tych zastosowac 2gb styknie. Jednak pomysl o przyszlosci, kiedy to wyjdzie jakas nowa gra i bedziesz chcial ja odpalic. Jak zostajest przy tych grach to nie potrzebujesz wiecej niz 2gb.
    Jemu chodzilo o najnowsze tytuly :)
  • #21 10255398
    arti13
    Poziom 32  
    Posty: 2247
    Pomógł: 85
    Ocena: 79
    Nawet najnowsze tytuły nie potrzebują więcej niż 4GB ramu więc reszta to wywalanie pieniędzy w błoto. Moim zdaniem, 9600GT, zasilacz oraz 2GB ramu.
    Pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje pomocy w modernizacji komputera z procesorem AMD ATHLON 64 X2 4200+, płytą główną Gigabyte M52S-S3P, 1GB pamięci RAM DDR2 oraz kartą graficzną NVIDIA GEFORCE 7600 GS. Główne zastosowanie to gry menedżerskie, takie jak Football Manager. Użytkownik rozważa zwiększenie pamięci do 4GB oraz wymianę karty graficznej, z budżetem około 1000 zł. W dyskusji podano różne sugestie dotyczące pamięci (preferencje dla 2x1GB zamiast 1x2GB) oraz karty graficznej (Radeon HD4850 lub HD6770). Zwrócono uwagę na konieczność wymiany zasilacza, który ma 350W, na mocniejszy model. Użytkownik rozważa również zakup pamięci DDR2 800MHz lub 667MHz.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA