Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy opłaca się robić coroczny przegląd pieca gazowego ?

delon32 09 Gru 2011 16:34 34207 64
  • #1 09 Gru 2011 16:34
    delon32
    Poziom 12  

Rok temu kupiłem piec gazowy ,ogrzewacz wody bieżącej.
    Niby co rok trzeba taki piecyk serwisować robiąc mu przegląd.
    Warto ?
    Co się stanie jak takiego przeglądu nie zrobie i co się może zepsuć ?

1 29
  • #2 09 Gru 2011 16:49
    leon99
    Poziom 19  

Prawdę mówiąc , ja miałem taki ogrzewacz przez 7 lat i nigdy nie robiłem przeglądu. Działał do końca - wymieniłem na elektryczny

1
  • #3 09 Gru 2011 20:36
    charlee
    Poziom 17  

Może się nic nie stanie..., a może rozszczelni się zespół gazowy, może nie zadziała czujnik cofnięcia spalin albo przegrzewu.
    Na tak zadane pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, pamiętaj jednak o tym że od takich przeglądów może zależeć twoje bezpieczeństwo.

0
  • #4 10 Gru 2011 01:26
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 10 Gru 2011 12:59
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Nie tylko warto - ale to Twój obowiązek - jak zginiesz sam, ok - jak ktoś z Twojej rodziny albo osoba obca - wyrok a nawet odsiadka.

Według szkoleniowca na ostatnich wykładach, rocznie od zaczadzenia ginie około 300 osób (nie wiem czy to wiarygodne dane) mniejszy odsetek stanowią eksplozje gazu.

Sprawdź czy przypadkiem nie masz rozszeżonej gwarancji, przeważnie przed zakończeniem 1roku należy w takich wypadkach dokonać przeglądu.

pzdr

2
  • #6 13 Gru 2011 14:58
    bolszy188
    Poziom 16  

kasprzyk napisał:
    Nie tylko warto - ale to Twój obowiązek - jak zginiesz sam, ok - jak ktoś z Twojej rodziny albo osoba obca - wyrok a nawet odsiadka.

Według szkoleniowca na ostatnich wykładach, rocznie od zaczadzenia ginie około 300 osób (nie wiem czy to wiarygodne dane) mniejszy odsetek stanowią eksplozje gazu.

Sprawdź czy przypadkiem nie masz rozszeżonej gwarancji, przeważnie przed zakończeniem 1roku należy w takich wypadkach dokonać przeglądu.

pzdr

A ten instruktor powiedział że z zaczadzenia tlenkiem węgla z pieca kaflowego ?, albo jakiejś kozy ? Czy zapomniał ?

Rozszczelnienie zaworów można samemu sprawdzić pianka w markecie kosztuje nie więcej niż 15 zł.

A teraz pytanie do panów serwisantów namawiających do przeglądu a co gdy 1. lutego sprawdzicie piec wbijecie pieczątkę i skroicie kilkaset złotych a 7 lutego wybuchnie mi piec to wrócicie mi za piec i za szkody powstałe w wyniku wybuchu gazu ? Pozwólcie że odpowiem za was "Chyba śnisz" i tyle jest wart serwis. jeśli piec działa to zostaw go spokoju i tak będzie najlepiej i dla ciebie i dla pieca.

Moderowany przez ROBSON33:

Odpowiedź kolegi, zagraża zdrowiu i życiu osób przeglądających to forum, łamiąc tym samym regulamin elektrody.
    3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Nagradzam ostrzeżeniem.

2
  • #7 13 Gru 2011 15:40
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 13 Gru 2011 15:42
    krzyzak11
    Poziom 15  

czy warto :
    1. To zalezy na ile wyceniasz swoje zycie i najbliszych
    2. Wg przepisow prawa polskiego jestes do tego zobowiazany:)

"Zgodnie z artykułem 62 ustawy Prawo Budowlane obiekty budowlane powinny być w czasie użytkowania poddawane kontroli okresowej, co najmniej raz w roku. Kontrola ta polega m.in. na sprawdzeniu stanu technicznego urządzeń gazowych i ocenie ich przydatności do dalszej, bezpiecznej eksploatacji."

1
  • #9 13 Gru 2011 15:51
    leon99
    Poziom 19  

krzyzak11 napisał:
    czy warto :
    1. To zalezy na ile wyceniasz swoje zycie i najbliszych
    2. Wg przepisow prawa polskiego jestes do tego zobowiazany:)

można to tak skomentować: demagogia i naciąganie na pseudo-przegląd. Z własnego doświadczenia: każdy tzw. przegląd, czy to instalacji LPG czy komina czy czegoś innego tak samo wygląda: zapłać kasę a ja postawię ci ładną pieczątkę, i to wszystko w temacie...

Moderowany przez mirrzo:

Odpowiedź kolegi, zagraża zdrowiu i życiu osób przeglądających to forum, łamiąc tym samym regulamin elektrody.
    3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

3
  • #10 13 Gru 2011 18:05
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

leon99 napisał:

można to tak skomentować: demagogia i naciąganie na pseudo-przegląd. Z własnego doświadczenia: każdy tzw. przegląd, czy to instalacji LPG czy komina czy czegoś innego tak samo wygląda: zapłać kasę a ja postawię ci ładną pieczątkę, i to wszystko w temacie...

Kolego Twoje doświadczenia życiowe świadczą o nieodpowiedzialnych osobach których zlecasz prace, oraz o Twoim przyzwoleniu, które nie jest zgodne z prawem.

Ta "ładna pieczątka" ratuje Twój tyłek, obyś nigdy nie musiał za nią zatęsknić.

Proszę też moderatorów o zajęcie głosu w tym wątku, bo wypisywane tutaj "życiowe rady" są niezgodne z obowiązującymi przepisami i zagrażają życiu i zdrowiu potencjalnych użytkowników tego forum.

Dodano po 20 [minuty]:

bolszy188 napisał:

A teraz pytanie do panów serwisantów namawiających do przeglądu a co gdy 1. lutego sprawdzicie piec wbijecie pieczątkę i skroicie kilkaset złotych a 7 lutego wybuchnie mi piec to wrócicie mi za piec i za szkody powstałe w wyniku wybuchu gazu ? Pozwólcie że odpowiem za was "Chyba śnisz" i tyle jest wart serwis.

Wypisujesz kompletne bzdury. 7 lutego będziesz miał podstawy do wypłacenia odszkodowania, a co najważniejsze nie zostaną Tobie postawione zarzuty prokuratorskie.

0
  • #11 13 Gru 2011 18:55
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Witam,
    Czy warto czy nie ..... nie będę się wypowiadał.
    Zgodnie z tym bzdurnym zapisem ustawy każde mieszkanie w którym znajduje się kuchenka gazowa powinno dokonywać takich przeglądów a znając życie ..... jak zawsze jest dzięki tej ustawie w Polsce więcej osób które łamią prawo niż tych którzy je przestrzegają. Nawet mógłbym teraz się założyć, że większość osób które tą ustawę uchwalały ...... nie robi takich badań rok rocznie :D .
    U mnie akurat serwisant może nie jest co roku ale co dwa lata na pewno tak. Chodzi nie tylko o moje bezpieczeństwo (kotłownie mam w piwnicy) ale przede wszystkim sprawne i ekonomiczne funkcjonowanie pieca. Prawda jest jednak taka, że korzystam z usług serwisanta, który zna się na tym co robi i podchodzi do tego profesjonalnie.
    Inna sprawa, że znaleźć fachowca także w tej branży, który nie tylko sprawdzi ale także zasugeruje co i jak ulepszyć i z czym w przyszłości się liczyć aby obniżyć koszty i podwyższyć komfort i bezpieczeństwo jest w Polsce jak na lekarstwo.

1
  • #12 13 Gru 2011 19:40
    delon32
    Poziom 12  

Dobra, jedno się wyjaśniło, ale to już wiedziałem przed założeniem tego tematu i nie oto mi dokładnie chodziło :)

Chodziło mi głównie o sprawy związane z ewentualną awarią podzespołów gdy nie wykonam takiego przeglądu.
    Co się może zepsuć ,jakie koszta itd.

ps.kominiarza i gazowników mam co roku (zamawia Wspólnota),w tym tez byli,nic nie wykryli.

1
  • #13 13 Gru 2011 21:01
    krzyzak11
    Poziom 15  

Kocioł zaleca sie czyscic co roku,
    jezeli gaz to glownie chodzi o wymiennik, do tego jezeli to kociol 2-funkc to warto sprawdzic wymiennik cwu.
    Jezeli nie wyczyscisz przez jakis czas (kilka lat) komory spalania to moze dojsc do sytuacji ze zostanie ona "zabita" i zadna chemia jej nie pomoze.
    Anoda w zasobniku - warto mierzyc prad (hmm ciekawe kto wie jak to zrobic :D ) bo jezeli sie zuzyje to zasobnik poleci w b. krotkim czasie.

Kociol olejowy : dysze zaleca sie wymienic co roku, chodzi o ekonomie pracy i znowu komore spalania.

A wymiennik ciepla do kotla to powyzej 1 tys zl + wymiana wiec czy warto??
    skoro kondensata kupujesz za ok 3-4 tys a po 3 latach mozesz wymienic czesc za 1,5 tys , czy warto??

Oczywiscie kto nie ryzykuje nie nie ma,
    elektronika, automat gazowy, czujniki, sie raczej nie popsuja, ale pompa np jak bedzie powietrze to moze sie tak zdarzyc.

0
  • #14 13 Gru 2011 22:30
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

delon32 napisał:
    Chodziło mi głównie o sprawy związane z ewentualną awarią podzespołów gdy nie wykonam takiego przeglądu.
    Co się może zepsuć ,jakie koszta itd.

Czy brak wymiany na czas paska rozrządu spowoduje od razu uszkodzenie silnika? Czy brak wymiany opon z łysych na dobre spowoduje tragedię rodzinną w drodze do marketu? W końcu co by było gdyby babcia miała wąsy ?! ... bez sensu

0
  • #15 13 Gru 2011 23:03
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 13 Gru 2011 23:49
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Dobrze, chcecie porównań do motoryzacji .... OK.
    Czy warto jest pojechać na przegląd (prawdziwy) ?
    Jeśli na przeglądzie diagnosta Ci wskaże , że zaczyna pękać osłona gumowa przekładni kierowniczej lub przegubu a sam tego nie robisz ..... możesz wymienić samą osłonę za 20 zł. Jeśli nie wskaże po pewnym czasie przekładnie kierowniczą lub przegub za wiele więcej.
    Jeśli diagnosta na analizatorze wykryje, że mieszanka jest zbyt bogata i "przepala" za dużo benzyny pojedziesz sprawdzić co jest przyczyną ...... i jeśli usuniesz usterkę (np. przytkany filtr) też zaoszczędzisz.
    Problem jest tylko w tym, że mało jest osób takich jak mój diagnosta i mój serwisant kotła którzy to robią ...... czym zyskują mój szacunek i mnie jako stałego klienta.
    Gdzieś mam bzdurne prawo nierespektowane przez większość ale nie mam gdzieś swojego bezpieczeństwa i komfortu i robię to dla siebie.

1
  • #17 19 Gru 2011 10:59
    bolszy188
    Poziom 16  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Witam,
    Czy warto czy nie ..... nie będę się wypowiadał.
    Zgodnie z tym bzdurnym zapisem ustawy każde mieszkanie w którym znajduje się kuchenka gazowa powinno dokonywać takich przeglądów a znając życie .....

A powiedz mi kolego czy abonament RTV to kolega opłaca ? podobnie reszta kolegów bo ustawa mówi że trzeba ? Coś mi się zdaje że chyba koledzy nie płacą.

0
  • #18 19 Gru 2011 11:37
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

bolszy188 napisał:

A powiedz mi kolego czy abonament RTV to kolega opłaca ? podobnie reszta kolegów bo ustawa mówi że trzeba ? Coś mi się zdaje że chyba koledzy nie płacą.

Opłaca, gdyż ogląda. Ja płacę, oni nie przerywają filmów reklamami :D .

PS
    Zanim zadasz kolejne pytanie ..... tak dogłębnie poruszające tematykę tego dział forum odpowiedz Sobie na pytanie "Czy przestrzegam wszystkich obowiązujących przepisów" . "Ulepszanie" świata zacznij od Siebie.

0
  • #19 19 Gru 2011 12:48
    bolszy188
    Poziom 16  

@Grzegorz Siemienowicz Grzesiu - nie ja zacząłem ulepszanie świata. Ja już dostałem bama ale wyraziłem swoją opinię.

0
  • #20 20 Sty 2016 15:39
    jaru76
    Poziom 14  

Witam wszystkich chciałbym odświeżyć temat z przytoczeniem odpowiednich przepisów. Dzisiaj przeprowadzano u mnie kontrolę instalacji gazowej, gdzie w protokole pisze,że użytkownik lokalu zobowiązany jest do corocznego przeglądu urządzeń gazowych. I tu moje pytanie czy jest przepis który, ewidentnie mówi o corocznym przeglądzie urządzeń gazowych. Bo z tego co szukałem takiego przepisu nie znalazłem.

1
  • #22 21 Sty 2016 02:35
    jaru76
    Poziom 14  

Kasprzyk jak najbardziej się z Tobą zgodzę co do tych przepisów, które podałeś i to jest wykonywane czyli kontrola kominiarska, kontrola wentylacji, kontrola instalacji gazowej. Chyba źle sprecyzowałem pytanie. Mnie chodzi o kontrole piecyka gazowego takiego przepływowego podgrzewacza wody 19,2kW gdzie producent nie nazywa tego nawet kotłem. I chodzi mi o to czy jako użytkownik lokalu muszę przeprowadzać coroczną kontrolę takiego piecyka, czy spółdzielnia może wymagać tego od lokatora.

0
  • #23 21 Sty 2016 07:40
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Diabeł tkwi w szczegółach - jak napisałeś zgadzasz się co do kontroli instalacji gazowej - teraz definicja instalacji gazowej: choćby z wikipedii : https://pl.wikipedia.org/wiki/Instalacja_gazowa znajdziesz także w normach, rozporządzeniach - musiałbym poszukać.

Osoby, firmy dokonujące przeglądu inst. gazowej biorą odpowiedzialność za całą inst. a ponieważ nie mają zapłacone za konserwacje. tych "piecyków" czy kotłów gazowych - powinni zweryfikować czy właściciel ma odpowiednie dokumenty, jeżeli nie, muszą wpisać to w uwagach o konieczności dokonania przeglądu - co zrobi użytkownik, to jego sprawa. Ponieważ odpowiedzialność prawną ponosi zarządca budynku (SM, wspólnota itd, w przypadku domu jednorodzinnego - właściciel budynku) - może wysłać żądanie o dostarczenie aktualnych przeglądów.
    pzdr

0
  • #24 21 Sty 2016 10:46
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Przepisy przepisami, ale trzeba podejść rozsądnie. Przecież kontrole instalacji gazowej i tak odbywają się co roku (w blokach musi je zagwarantować zarząd i wynająć odpowiednich pracowników -często z innych firm, gdy w spółdzielni nie ma gazownika lub hydraulika z uprawnieniami gazowymi) a kontrolujący szczelność instalacji musi sprawdzić przyrządem (tzw. wąchaczem - jest to wykrywacz metanu) nie tylko szczelność rur, gazomierza, zaworów przed przyborami gazowymi, połączeń gwintowych, ale także -i to przede wszystkim - szczelność samych przyborów gazowych: kuchenek, pieców łazienkowych, kotłów (jeśli są) i innych a w przypadku piecyków łazienkowych powinien też odpowiednim przyrządem sprawdzić jakie jest spalanie (skład gazów spalinowych). Pewne firmy to robią (np. krakowski Parametr). Jeśli przy przeglądzie instalacji sprawdzona jest szczelność piecyka i skład spalin, to tak, jakby był też wykonany przegląd piecyka (tyle, że bez samej konserwacji piecyka, czyli m. in. czyszczenia).

0
  • #25 22 Sty 2016 14:19
    jaru76
    Poziom 14  

Ja się zgodzę rozsądek, ale uważam że spółdzielnia nie ma prawa żądać takich dokumentów. Poza tym nie każdego lokatora na to stać. Nie może nakładać takiego obowiązku na lokatora. To jest to samo co byśmy założyli bojler elektryczny i kazali nam robić przegląd co roku.
    Pozdrawiam.

1
  • #26 22 Sty 2016 14:56
    paltolicho
    Poziom 16  

jaru76 napisał:
    Ja się zgodzę rozsądek, ale uważam że spółdzielnia nie ma prawa żądać takich dokumentów. Poza tym nie każdego lokatora na to stać. Nie może nakładać takiego obowiązku na lokatora. To jest to samo co byśmy założyli bojler elektryczny i kazali nam robić przegląd co roku.
    Pozdrawiam.

Przeczytaj co piszesz+myślisz i zastanów się jeszcze raz.

Jak to spółdzielnia nie ma prawa żądać od Ciebie zaświadczenia, że twoja instalacja gazowa( kocioł, ogrzewacz, kuchenka) jest sprawna. Tutaj nie chodzi tylko o Ciebie, ale wszystkich w Twojej spółdzielni, bloku itp.
    Władze spółdzielni w razie wypadku odpowiadają za stan techniczny i to one muszą egzekwować prawo. Nie po to by Tobie robić na złość, ale po to by sąsiad Ciebie razem z kilkoma innymi nie posłał na tamten świat.

Jeżdżę po ludziach i :
    -spotykam różnych, różnistych,
    - jest masa idiotów, którzy pierwsze czyszczenie, sprawdzenie urządzenia robić chcą kiedy padło i nie działa,np. po 5 latach - o ile robią to we własnym domu - niech sobie robią, ale w skupisku mieszkań?
    - taka masa idiotów z reguły ma gdzieś sąsiadów i to co myślą inni, wszystko wiedzą lepiej, do momentu tragedii... wtedy okazuje się, że zwalają winę na pierwszego, który się napatoczy,
    - dlatego gdy ja do takiego trafiam, urządzenie naprawiam, konserwuję zgodnie ze sztuką, wytycznymi i instrukcją urządzenia, albo wcale,
    - jak widzę patafiana co ma gdzieś bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny to grzecznie dziękuję i wychodzę(nie zakładam sobie pętli na szyję), z reguły wtedy jest wielka obraza, a kilka razy już nawet próbowali się za mnie pięściami,
    - taki oto jest naród polski(oczywiście nie wrzucamy do tego worka wszystkich),

2
  • #27 22 Sty 2016 19:15
    jaru76
    Poziom 14  

Do paltolicho słuchaj jestem osobą która, akurat o to dba. Ja kominiarz przy kontroli powiedział, że niemożna mieć w mieszkaniu bojlera gazowego, to od razu założyłem przepływowy ogrzewacz wody i nie wnikałem czy można, czy nie można i dodam że piec mam servisowany. Podjąłem tylko luźny temat, czy mogą ŻĄDAĆ przeglądu urządzenia gazowego. To producent zaleca coroczną kontrolę. I tu mam prośbę podaj mi przepis, który nakazuje coroczny przegląd urządzenia gazowego, oczywiście przyjmij to jako luźną rozmowę. Pozdrawiam.

0
  • #28 22 Sty 2016 21:07
    paltolicho
    Poziom 16  

ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 18 września 2015 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 156.
    2. Instalację gazową zasilaną z sieci gazowej stanowi układ przewodów za kurkiem głównym, prowadzonych na zewnątrz lub wewnątrz budynku, wraz z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzeniami do pomiaru zużycia gazu, urządzeniami gazowymi oraz przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli są one elementem wyposażenia urządzeń gazowych.
    3. Instalacje gazowa zasilana gazem płynnym ze stałych zbiorników lub baterii butli, znajdujących sie na działce budowlanej na zewnątrz budynku, stanowi układ przewodów za głównym zaworem odcinającym instalacje zbiornikowa, butle lub kolektor butli prowadzonych na zewnątrz lub wewnątrz budynku, wraz z armatura, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzenia do pomiaru zużycia gazu, urządzenia gazowe z wyposażeniem oraz przewody spalinowe lub powietrzno spalinowe odprowadzające spaliny bezpośrednio poza budynek lub do przewodów w ścianach.”,
    4. Instalację gazową zasilaną gazem płynnym z indywidualnej butli, znajdującej się wewnątrz budynku, stanowi butla gazowa, urządzenie redukcyjne przy butli, przewód z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzenie gazowe wraz z przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli stanowią one element składowy urządzeń gazowych.
    5. Instalacje zbiornikowa gazu płynnego stanowi zespół urządzeń składający się ze zbiornika albo grupy zbiorników z armatura i osprzętem oraz z przyłącza gazowego z głównym zaworem odcinającym.
    6. Wymagania dla instalacji gazowych, o których mowa w rozporządzeniu, nie dotyczą instalacji przeznaczonych dla celów rolniczych i produkcyjno-przemysłowych (technologicznych).

c.d,.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 Ustawy „Prawo Budowlane” z dnia 7 lipca 1994 r. z późn. zm. „Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli: 1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego: (…) c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)”.

PS
    Przepraszam jeśli Ciebie uraziłem, nie taki mój zamiar. Wypowiedź skierowana do Ciebie, ale nie Ciebie się tyczy. Do Ciebie tylko pierwsze zdanie o zastanowieniu się nad sprawą.

1
  • #29 23 Sty 2016 11:52
    jaru76
    Poziom 14  

Witaj wcale mnie nie uraziłeś tak jak mówię to jest tylko luźna rozmowa. Masz rację zgodnie z RMI pisze co wchodzi w skład instalacji. Natomiast zgodnie z Prawem Budowlanym pisze kto ma przeprowadzić kontroli właściciel lub zarządca budynku, a nie użytkownik lokalu. Bo według mnie to wygląda to tak przychodzi pan ze spółdzielni i sprawdza szczelność instalacji gazowej, szczelność piecyka gazowego, szczelność kuchenki gazowej i ta jest w moim przypadku Spółdzielnia spełnia PB art 62, ale dodatkowo chcą kwit z przeglądu urządzenia gazowego, i tylko i wyłącznie o to mi chodzi co oni mają na myśli. Przecież szczelność urządzenia już sprawdzili.

Zagłębiając się w to co podałeś RMI z dnia 18 września 2015 r. jak by nie było dotyczy budynków wybudowanych po 18 września. To teraz z innej beczki mój blok został wybudowany w lat 70-75 gdzie były inne przepisy i normy, Prawo Budowlane weszło w latach 1994 wraz z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 4 grudni 1994 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Dopiero 12 kwietnia 2002r weszło Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które mówi § 141.Zabrania się stosowania: 1) grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych, z zastrzeżeniem § 174ust.3; 2) zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej, a taki akurat u mnie występują. Więc sam widzisz takie prawo minie nie dotyczy, owszem będę musiał je spełnić jak coś przebudowywuję lub rozbudowywuję, ale nic takiego nie robię.
    Proszę o sugestie cały czas jako luźna rozmowa. Pozdrawiam.

0
  • #30 23 Sty 2016 14:10
    paltolicho
    Poziom 16  

Prawo nie działa wstecz. Faktycznie podałem RMI od daty 2015 bo to są najnowsze przepisy. Od 2002 zmieniło się wiele i wszystkie te przepisy były zapisane jako późniejsza zmiana. Teraz jest już tekst ujednolicony, aktualny.

Budynek z lat 70 ale kocioł gazowy od kiedy masz? Przy wymianie kotła powinieneś poinformować zarządcę, powinien przyjść kominiarz i dopiero na podstawie pozytywnej opinii kominiarskiej możesz coś robić z gazem. Instalacja gazowa to jedyna instalacja na którą wymagane jest pozwolenie na budowę(również na przeróbki).

Kolejnym ważnym faktem jest, iż podczas przeglądu faktycznie był u Ciebie jegomość i sprawdził szczelność. W protokole po wykonaniu swojej roboty zapisał zapewne że protokół jest ważny z dokumentem poświadczającym sprawność urządzenia. Ty nie masz tego protokołu, leży on na dnie szuflady biurka prezesa spółdzielni i to on jest zoobowiązany, aby dokompletować potrzebne kwoty. Jedni to robią inni raczej sobie tym głowy nie zawracają.

P.s. spółdzielnia spełnia PB art 62 tylko i wyłącznie jeśli masz kwit pkt 1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego.
    Tego nikt u Ciebie nie robił.

0