Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć antenę pokojową do anteny zbiorczej ?

26 Gru 2011 16:57 5236 13
  • Poziom 37  
    Witam.

Zadanie jest takie - podłączenie anteny zbiorczej (typowa zbiorcza w bloku) do anteny pokojowej, czyli zrobić wyjście na antenę zewnętrzną jak to jest w popularnych antenach pokojowych.

Antena pokojowa o której mowa nie posiada takiego wejścia. Jest to antena radiowo telewizyjna. Posiada dwie anteny teleskopowe, podłączone do wzmacniacza poprzez symetryzator, oraz antena pojedyncza w formie pętli.

Teraz pytanie - rozumiem że jedna z anten teleskopowych wykorzystywana jest do odbioru radia, druga teleskopowa to zakres już TV, podobnie pętla.

Teraz pytanie, jak doprowadzić takowy sygnał z anteny zewnętrznej do anteny pokojowej ? Z tego co się przyglądałem antenie która takowe wejście posiada, sygnał z anteny zewnętrznej, idzie poprzez kondensator ceramiczny, diodę szklaną, następnie poprzez kolejny kondensator ceramiczny (podłączony do masy i do sygnału ) sygnał idzie już coraz głębiej i ciężko mi już znaleźć co i jak dalej.

Czy ktoś z was ma jakieś propozycje ?

Temat przeniesiony z innego działu (Radiotechnika serwis) do właściwego.
    Regulamin pkt 3.1.14 . [SP5ANJ]
  • Poziom 43  
    Propozycja nr ! - Wytrzeźwiej po Swiętach i nie pisz Tu steku bredni. :cry: Acha, pętla na antenie pokojowej służy do do nadawania sygnałów do chińskich satelitów szpiegowskich, jakie filmy oglądasz na odtwarzaczu DVD :D

Z wielkim Szacunkiem dla Ciebie (Fachowca w tym Dziale) ale proszę się powstrzymać od ... .
    Regulamin pkt 3.1.9 . [SP5ANJ]
  • Poziom 37  
    Jeśli nie masz nic do powiedzenia to bardzo proszę nie zabieraj zdania.

Wydaje mi się, ze chodzi tu raczej o :
    Regulamin pkt 3.1.17 .
    3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
    [SP5ANJ]
  • Poziom 43  
    Jak już koniecznie chcesz podłączyć dwie anteny do odbiornika TV (pokojową, o której napisałeś bzdury :D i kabel od gniazda zborczej, użyj splittera - po polsku rozdzielacza sygnału, wiesz, takie małe , blaszane pudełko z tajemniczymi napisami na nalepce i trzema gniazdami ( wejście 1, 2, wyjscie)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    PANOWIE bez żadnych awantur w tym Dziale . :!:

Bardzo proszę o zachowanie (czytaj : poprawne zachowanie) się w tym Dziale.

Tematem jest " Jak podłączyć antenę pokojową do anteny zbiorczej ? " i wypowiadajmy się tylko na ten "temat", który utworzył kolega skaktus .

Pamiętajmy, że "istnieje" tzw. "wolność słowa" na tym Forum, aczkolwiek jeżeli będą tu wpisy poniżej "pasa" (nieregulaminowe) to temat wyląduje w KOSZU.

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    W poprzednim poście wyjaśniłem Pytającemu, fakt, że nie bez pewnej ironii, że istnieją urządzenia do takich połączen. Notabene, o ile się orientuje w regulaminie korzystania z anten zbiorczych zabronione jest używanie własnej konstrukcji elementów podłączonych do niej.
  • Poziom 37  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Jak już koniecznie chcesz podłączyć dwie anteny do odbiornika TV (pokojową, o której napisałeś bzdury :D i kabel od gniazda zborczej, użyj splittera - po polsku rozdzielacza sygnału, wiesz, takie małe , blaszane pudełko z tajemniczymi napisami na nalepce i trzema gniazdami ( wejście 1, 2, wyjscie)

W takim razie proszę wskazać gdzie został napisany błąd, wówczas będę mądrzejszy i już go nie popełnię.

Dodatkowo dla wyjaśnienia - antena podłączana w tym systemie celowo - tylko w takim układzie można odbierać pełen zestaw kanałów. Do tej pory korzystałem z takiego rozwiązania i nie było problemu.
  • Poziom 43  
    skaktus napisał:
    Teraz pytanie - rozumiem że jedna z anten teleskopowych wykorzystywana jest do odbioru radia, druga teleskopowa to zakres już TV, podobnie pętla.
    :D :D
    Obydwa teleskopy tworzą dipol otwarty, a kółko dipol pętlowy do odbioru wyższych zakresów UHF . Czasem wewnątrz podstawki bywa wzmacniacz szerokopasmowy, czasem splitter, a czasem obwody rezonansowe strojone pokrętłem - zależnie od producenta anteny.
    I to by było na tyle dziś.
  • Poziom 37  
    Kierowałem się instrukcją obsługi anteny, która opisuje teleskopy jako:

-teleskop pierwszy - antena FM
    -teleskop drugi - antena TV VHF
    -pętla - antena TV UHF

Więc tutaj raczej wypadało by napisać że ktoś popełnia błąd, jednak napisać to normalnie a tak jak tutaj zostało zaprezentowane.

Antena pracuje na wzmacniaczu. Teleskopy jak pisałem podłączone do wzmacniacza poprzez symetryzator tak samo jak pętla.

Również jak pisałem - sądząc że skoro istnieją takie anteny z wejściami na antenę zewnętrzną, to w tej będzie takowe można dorobić.
    Witam.
    skaktus napisał:
    Zadanie jest takie - podłączenie anteny zbiorczej (typowa zbiorcza w bloku) do anteny pokojowej ...

Będąc tzw. rozjemcą Waszych dywagacji, muszę nadmienić, że prawdopodobnie sama Instalacja AIM (Azart) jako Instalacja Zbiorcza - nie posiada konwerterów dla kanałów DVB-T.

Tu link do systemu Anten Zbiorczych : http://pl.wikipedia.org/wiki/AZART
    Cytat:
    ... czyli zrobić wyjście na antenę zewnętrzną jak to jest w popularnych antenach pokojowych.

Nigdy nie widziałem i nie miałem styczności , aby antena pokojowa miała wejście (dodatkowe wejście) do innych anten zewnętrznych. :cry:
    Cytat:
    Antena pokojowa o której mowa nie posiada takiego wejścia.

Bez komentarza.
    Cytat:
    Posiada dwie anteny teleskopowe, podłączone do wzmacniacza poprzez symetryzator, oraz antena pojedyncza w formie pętli.

Bez obrazy - ale taka konfiguracja "teleskopowa" i "pętlowa" tej anteny - NIC nie ma do tego, że antena taka ma możliwość odbioru i rozgraniczeń w samym widmie pasma VHF czy UHF.

Cytat:

Tu chyba zachodzi błąd w samej interpretacji konstrukcyjnej takiej anteny. :cry:
    Cytat:
    Teraz pytanie, jak doprowadzić takowy sygnał z anteny zewnętrznej do anteny pokojowej ?

Teoretycznie taka możliwość istnieje ale chyba nie w tej antenie.
    Cytat:
    Z tego co się przyglądałem antenie która takowe wejście posiada, sygnał z anteny zewnętrznej, idzie poprzez kondensator ceramiczny, diodę szklaną, następnie poprzez kolejny kondensator ceramiczny (podłączony do masy i do sygnału ) sygnał idzie już coraz głębiej i ciężko mi już znaleźć co i jak dalej.

Wynika z tego, że to wejście jest chyba wyjściem pomiarowym z funkcji napięć stałych i ich poziomów. W 10% może to być wejście z ogranicznikiem napięcia w.cz. (powyżej progu samej diody detekcyjnej), lecz jest to dość "dziwny" sposób podłączenia (ogólnie nie stosowany).
    Cytat:
    Czy ktoś z was ma jakieś propozycje ?

Jak tu możemy mieć jakiekolwiek propozycje z takich wyjaśnień i Twoich "szczegółów" co do elektronicznych schematów tu wypisanych. :?:

Pozdrawiam.
    PS. Przepraszam za tak długi wpis , ale chciałbym wyjaśnić i zniwelować Wasze antagonizmy wypowiedzi w tym dziale. Na 3-y pierwsze wpisy - były aż dwa raporty, które musiałem jakoś odznaczyć z pełnionej tu funkcji "pilnującego" Moderatora.
  • Poziom 37  
    Ok, dziękuję za pomoc i wyjaśnienia.

Takową antenę z wejściem na antenę zewnętrzną posiadałem i wciąż posiadam, niestety uszkodzoną.

Antena zbiorcza na moim osiedlu dumnie "obsługuje" DVB-T od kilku tygodni. Problem polega na tym że z zbiorczej anteny odbieram "tylko" polskie kanaly a za miedzą mam Czechów z ich kanałami i one są odbierane jedynie przez antenę pokojową.

Tak czy siak, dzięki za informację. Może ktoś z was na coś wpadnie :)

Pozdrawiam
    Witam.
    skaktus napisał:
    Antena zbiorcza na moim osiedlu dumnie "obsługuje" DVB-T od kilku tygodni. Problem polega na tym że z zbiorczej anteny odbieram "tylko" polskie kanaly a za miedzą mam Czechów z ich kanałami i one są odbierane jedynie przez antenę pokojową.

Jedynym rozsądnym wyjściem z tak "podłej" lokalizacji i własnej chęci odbioru DVB-T z Czech, pozostaje tylko zainstalowanie "sumatora' napięć w.cz. , pomiędzy systemem anteny "zbiorczej" a anteną "pokojową", poprzez, np. :
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-2-1_f_E2094.htm
    albo :
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_dwudrozny_r-2_signal_R60102.htm

Musisz pamiętać, że każde podłączenie takiego "rozgałęźnika", powoduje osłabienie sygnału w.cz. o -3dB.

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Dodatkowo, by zakończyć, sądze, że Twoja interpretacja (przepraszam, nie przemyślana do konca przed napisaniem postu :cry: ) wynikła z bzdurnego tłumaczenia instrukcji do tej anteny z jęz.chińskiego lub chińskiego angielskiego (ten bywa naprawdę doskonały). Napisano pewnie jak zinterpretowałeś - że jeden teleskop to radio a drugi to TV tylko chyba miało być: wysunięcie teleskopu(ów) na 1 stopień (krótkie) to UHF(TV) na 2 stopień to radio VHF(TV), co było by prawidłowością w tej antenie.