Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego. złącze i rozdzielnica.

30 Gru 2011 20:34 18846 18
  • Poziom 9  
    Witam szanownych fachowców.
    Mam takie pytanie (chodzi mi o praktyczną odpowiedź ) odnośnie projektowania zasilania budynku mieszkalnego od razu podkreślam że projekt robię sam dla siebie i korzystam z innego gotowego projektu którego chcę trochę przerobić. Mianowicie chodzi mi o zabezpieczenie za licznikowe, ale zacznę od początku (zasilania obiektu) czyli złącza zasilanego z przyłącza kablowego 4 żyłowego , znajduje się w nim zabezpieczenie przed licznikowe wyłącznik nadmiarowo prądowy C25 A , od złącza wychodzi już układ TN-C-S ,(złącze jest zamontowane na granicy działki ) dom jest zasilany przewodem YKY 5•10 mm². (trochę metrów jest od złącza do domu.) który podłączony jest do głównej rozdzielnicy. gdzie na projekcie poglądowym jest odgromnik klasy B+C a za nim jest wyłącznik różnicowoprądowy 468P 63/0,03A co dla mnie jest złym rozwiązaniem , chce zastosować bardziej selektywne zabezpieczenie tzn. kilka różnicówek na oddzielne obwody (kuchnia indukcyjna pralka , zmywarka, piec CO. ) a zamiast tej jednej różnicówki służącej chyba jako wyłącznik główny wstawić albo rozłącznik izolacyjny albo wyłącznik nad prądowy które będą służyć jako WG i właśnie mam tutaj pewien problem bo nie wiem które rozwiązanie będzie lepsze.
    Chciałbym aby mieć możliwość odłączenia całej instalacji od zasilania (rozłącznik). oraz aby zabezpieczenie Główne było pod ręka czyli w domu (żeby nie latać do złącza po każdym zadziałaniu zabezpieczenia). i jeszcze jakie by były najlepsze parametry (wyłącznika lub rozłącznika) tak aby to działało poprawnie . przed jest "S" C25 A a za maksymalnie "S" B16 A .

Na razie tyle aczkolwiek prosiłbym o nie zamykanie tematu gdyż będę miał jeszcze parę pytań odnośnie projektu.

Dodaje projekt poglądowy na którym się opieram.

• TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Bezsensowny podział PEN w złączu odległym od budynku.
    RCD czterotorowy w roli wyłącznika głównego nie jest dobrym pomysłem, tym bardziej, że nie wyłącza on odgromników. Gdyby zainstalowano go przed nimi to każde ich zadziałanie spowoduje wyłączenie RCD.
    Pomysł w zabezpieczeniem C25 jako przedlicznikowym nie jest dobrym pomysłem ponieważ kompletnie pozbawia selektywności.
    Również niedorzecznością jest zabezpieczenie nadmiarowe w roli wyłącznika głównego.

Powinno być:
    Kabel YAKY minimum 4x16 od złącza do budynku.
    Podział PEN w rozdzielni głównej.
    FR103 jako wyłącznik główny a za nim odgromniki.
    RCD czterotorowy wraz z wyłącznikiem nadmiarowoprądowym w obwodzie gniazda 400V.
    Wszystkie obwody gniazdowe zabezpieczone muszą być wyłącznikiem różnicowoprądowym.
    Nie powinien to być jeden czterotorowy lecz kilka dwutorowych RCBO lub RCBB z wyłącznikami nadmiarowymi na każdy obwód.
    Obwody oświetleniowe nie muszą być chronione przez wyłączniki RCD. Poza łazienkowym oświetleniem.

Czy budynek posiada instalację odgromową?
  • Specjalista elektryk
    mariuszzzz napisał:
    Chciałbym aby (...) zabezpieczenie Główne było pod ręka czyli w domu (żeby nie latać do złącza po każdym zadziałaniu zabezpieczenia).

Aby uzyskać selektywność zabezpieczeń należałoby zamienić S193 C25A na wkładki bezpiecznikowe albo zastosować wyłącznik selektywny, ale na takie rozwiązanie nie zgodzi się operator.
    W przypadku stosowania wyłączników nadprądowych, uzyskanie selektywności – ze względu na spodziewane duże wartości prądu zwarcia – jest zupełnie niemożliwe.
  • Poziom 9  
    Dziękuje za mega szybką odpowiedź.
    z RCD się zgadzam dlatego chciałem to zmienić.

Może mi kolega wyjaśnić dlaczego zabezpieczenie C25 kompletnie pozbawia selektywności ? jak temu zaradzić ?.

" Również niedorzecznością jest zabezpieczenie nadmiarowe w roli wyłącznika głównego. " niestety przeglądając internet widziałem sporo projektów tak zrobionych . dlatego wolałem się upewnić .

z tą odległością to nie jest aż tak strasznie .

YAKY minimum 4x16 , skąd taka żyła i przekrój . (aluminium lepsza przewodność?). moc przyłączeniowa to 14 KW. zostały zastosowane jakieś wzory ? jeżeli chodzi o przekrój żyły.

FR 103 ? a jak bym dał na 4 żyły , myślałem o FR 304 100A .

z RCD będzie oczywiście , tylko tutaj jest jeszcze jeden mankament (jak zwykle w internecie przeczytałem) że gorzej się sprawują RCBO , że lepiej jest RCBB i "S" wstawić , wolniejsza reakcja czy coś takiego , ale mogę się mylić.

wg mnie budynek powinien mieć takową ochronę odgromową , aczkolwiek prawdziwy dom nie będzie posiadał tejże ochrony . ( odpowiedź właściciela: dach nie jest z metalu [jakiś nowoczesny materiał, ] więc wniosek taki że nie będzie możliwości uderzenia pioruna.) no ale nie będę się sprzeczał .
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Witam.

Raczej już nie kupi FR 103. Zastapiły je rozłączniki serii 300 - w tym przypadku FR 303.
    Nie dawaj 4-polowego, daj 3-polowy. Chyba że kupisz taki, który będzie właściwie załączał/rozłączał tor neutralny.
    Wskazany link przez kolegę jarecki 86 - str. 110 (post poniżej)
    PS. Drzewa też nie są z metalu, a pioruny w nie walą. :D

Pomocny link
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic335242.html
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Cytat:
    Może mi kolega wyjaśnić dlaczego zabezpieczenie C25 kompletnie pozbawia selektywności ? jak temu zaradzić ?.

Tu jest wszystko wyjaśnione Link
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Minimalny przekrój przewodu PEN to 10mm2 Cu lub 16mm2 Al.
    Dlatego aluminium, ponieważ w grę wchodzi cena. Osobiście zastosowałbym przekrój 35mm2 bez względu na dzisiejszą moc przyłączeniową.
    Zostaw na boku internetowe projekty.
    Przerywanie toru N przez wyłącznik główny nie ma żadnego sensu. Ponadto musi to być wyłącznik 3+N.
    Tu widać dlaczego, ale jak pisałem nie ma to większego sensu.

Skoro nie ma instalacji odgromowej to i odgromniki (według logiki) raczej potrzebne nie są.
    Aby być w porządku to zaznaczę jeszcze iż wg normy gniazda powyżej 20A nie muszą być chronione wysokoczułymi PCD. Chociaż nadużywać tego nie należy.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    mariuszzzz napisał:

Po prostu ze względu na charakterystyki tych aparatów, w przypadku zwarcia ze względu na duży prąd zwarciowy zadziałanie tych wyłączników będzie losowe i nie zapewni selektywności.

mariuszzzz napisał:

YAKY minimum 4x16 , skąd taka żyła i przekrój . (aluminium lepsza przewodność?). moc przyłączeniowa to 14 KW. zostały zastosowane jakieś wzory ? jeżeli chodzi o przekrój żyły.

Aluminium ma zdecydowanie gorszą konduktywność niż miedź, jednak ze względów ekonomicznych jest znacznie bardziej opłacalne w zastosowaniu. Natomiast co do przekroju, jest to minimalny przekrój dla żyły PEN aluminiowej, więc bez względu na przydział mocy mniejszego przekroju w WLZ 4-ro przewodowym nie możesz zastosować, natomiast w zależności od wymaganej mocy przekrój ten może się zwiększyć.
  • Poziom 9  
    Te wszystkie pomocne strony niedawno przeglądałem , ale oprócz tych czytałem jeszcze inne strony "fachowe":/ przez co zrobiły mi mętlik w głowie.

jak na razie to Wam Wszystkim Dziękuje za poważne i fachowe podejście do sprawy.

Ciągle się uczę więc taka pomoc bardzo mi się przyda więc nie będę jeszcze zamykał tematu . jak coś mi się jeszcze przypomni to będę tutaj pisał żeby nie zakładać drugiego tematu.

tak a'propos jeszcze może w to nie uwierzycie ale pytałem się wieloletnich fachowców i pewnej osoby w zakładzie rozsyłającym energie :P co oznacza skrót WTZ . jest on widoczny na zdjęciu w pierwszym moim poście.
    "zasilanie wg WTZ . ochrona przeciw porażeniowa wg WTZ".
  • Poziom 12  
    Czy ten projekt ma służyć do celów edukacyjnych czy ma on być zrealizowany?
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich w Nowym Roku , wraz z nim mam też i nowe pytania :] .
    Do "kkas12" Dzięki , nie zauważyłem <gafa> .

Do "andpol" to jest tak że na tym projekcie (całkowitym) jest budowany dom , jak z instalacją to pewnie się trochę zmieni . ale głównie chodzi mi o naukę dla samego siebie poprzez zaprojektowanie nowej instalacji bazując właśnie na tym projekcie.

No i teraz nadszedł czas na pytanie :

Jestem w trakcie obliczeń zabezpieczeń i przekroju przewodów , no i teraz mam problem bo w projekcie jest zasilenie płyty indukcyjnej(Pmax- 7kW). i teraz tak mam wzór na prąd obliczeniowy Ib=P/(√3•Un•cosφ) . ale to jest chyba wzór na obciążone 3 fazy , a kuchenka będzie zasilana z 2 , więc trzeba chyba inny wzór ?

Myślałem o przewodzie YDYp żo 5x2,5 5 ponieważ będzie zasilany jeszcze piekarnik. co myślicie o tym przewodzie ? może jakieś lepsze propozycje z doświadczenia wzięte.
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    Cytat:
    jestem w trakcie obliczeń zabezpieczeń i przekroju przewodów , no i teraz mam problem bo w projekcie jest zasilenie płyty indukcyjnej(Pmax- 7kW). i teraz tak mam wzór na prąd obliczeniowy Ib=P/(√3•Un•cosφ) . ale to jest chyba wzór na obciążone 3 fazy , a kuchenka będzie zasilana z 2 , więc trzeba chyba inny wzór ?
    myślałem o przewodzie YDYp żo 5x2,5 5 ponieważ będzie zasilany jeszcze piekarnik. co myślicie o tym przewodzie ? może jakieś lepsze propozycje z doświadczenia wzięte.

Wzór wzorem, ale mimo wszystko należy wziąć pod uwagę wielkość mocy zapotrzebowanej do budynku.
    Po drugie, powinno się brać pod uwagę, że kuchnia będzie zasilana z 3 faz (trzecia na piekarnik), tak więc przewód 5x2,5mm² to minimum do pieca.
  • Poziom 9  
    Hmm a mógłby mi kolega wyjaśnić co ma wielkość mocy zapotrzebowanej budynku do obliczenia przekroju przewodu i zabezpieczenia danego urządzenia ?

Chodzi mi o samo zasilenie kuchni bez pieca . ( tak dla siebie żeby wiedzieć )

No właśnie 2,5 mm² to min. wolałbym żeby kolega poparł się jakimiś wzorami. bo że min max to mogę odczytać w instrukcji dołączonej do kuchni.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    ...więc przewód 5x2,5mm² to minimum do pieca.
    I prędzej czy później, ale na pewno okaże się, że owe oszczędnościowe minimum jest nagle niewystarczające.
    Prawda Pawle, że zawsze tak się okazuje?

I tu nie rozumiem kompletnie autora wątku.
  • Poziom 9  
    Faktycznie chyba się nie rozumiemy .

Z przekrojem przewodu się zgadzam że jest to minimum. Ale chodzi mi jak obliczyć właśnie to minimum jak będę komuś tłumaczyć dlaczego 4 a nie 2,5 to żebym poparł się jakimiś obliczeniami
  • Specjalista elektryk
    Chciałeś kolego propozycje z doświadczenia wzięte, to daję.
    Wspomniałem o mocy zapotrzebowanej, lub zamówiionej do budynku, żeby jego właściciel wziął pod uwagę urządzenia odbiorcze, jakie ma zamiar zainstalować w tym budynku.
    W czym rzecz - własciciel podłącza na raz odbiorniki o łącznej mocy np. 16 kW, ale jest ograniczony 11 kW, bo taką moc zamówił z ZE. Co wtedy ?
    Wracając do problemu pieca/kuchni - producenci podają wymagane minimalne przekroje przewodów zasilających do nich, my zawsze dajemy o jeden przekrój więcej, niż w/w sobie zażycza. I po kłopocie.
    A po tabele obciążalności długotrwałej określonych przewodów już nie będę sięgał za kolegę.
  • Poziom 9  
    Zgadza się za Co Bardzo Dziękuje bo praktyka teorii nie równa.

O moc zasilenia budynku się nie martwię , to jest osobny temat.

No dobra to inaczej , (powiedzmy że) Jestem projektantem w fabryce produkującej owe kuchnie indukcyjne i moim zadaniem jest określenie minimalnego przekroju poprzecznego przewodu zasilającego oraz zabezpieczenia mając jedynie wiedzę o mocy urządzenia i tego że jest zasilane z dwóch faz .
    Czy mogę skorzystać z tego wzoru Ib=P/(√3•Un•cosφ)??
  • Moderator sekcji Technicznej
    Temat zaczyna nachylać się w stronę kosza. Ile razy można wałkować to samo? Może Kolego sięgniesz do starszych tematów, bo takie banały były już rozpatrywane dziesiątki razy.

A potem się dziwicie, że nikomu nie chce się co drugi dzień pisać tego samego.