Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobic odciecie pompy paliwa i zaplonu ?(????)

przemek_byd 02 Jan 2005 22:41 15947 12
    przemek_byd
    Level 12  
    Witam

Otoz nie jestem specem od elektroniki i sie zbytnio na tym nie znam.
    Ale wpadlem no pomysl zeby zamontowac sobie do autka odciecie zaplonu i odciecie pompy paliwa.

Tylko nie chodzi mi o to zeby zamontowac wylacznik i po sprawie.

Chcialbym zeby samochod odpalal normalnie, czyli po wlaczeniu zaplonu slychac jak chodzi pompka paliwowa ktora podaje paliwo do wtryskiwacza i samochod odpala normalnie. Ale kierowca musialby w okreslonym czasie przycisnac microswitha lub inny przelacznik. jak tego nie zrobi nastepuje odciecie zaplonu i pompy paliwa w ten sposob silnik gasnie i nie da sie uruchomic przez pewien czas.

czy ktos wie jak to zrobic, bo ja jestem zielony w elektronice??
    z gory dziekuje za kazda pomoc.

tylko nie piszcie ze mam zamontowac sobie alarm, bo wiem samorobki sa lepszym zabezpieczeniem auta.

pozdrawiam dzieki
    (????) - ozdobnik?[h]
    yasiu.brzeg
    Level 29  
    Jak jesteś zielony to nic ciekawego nie wymyślisz w tej materii. Są gotowe urządzenia, w których nawet nie musisz naciskać guzika, wystarczy, że masz przy sobie nadajnik w kieszeni lub portfelu. Urządzenie KD-1 BSI właśnie to gwarantuje. Co do samodzielnych zabezpieczeń zgodzę się z tym ale takie urządzenie musi być naprawdę fachowo zrobione aby podczas wyprzedzania nie zgasło ci auto więc to przemyśl. Sukcesem jest montaż a dopiero później urządzenie. POZDRAWIAM

A tutaj masz takie urządzenie więc się zapoznaj http://idg.allegro.pl/show_item.php?item=38428313
  • Helpful post
    Danieloos
    Level 25  
    przemek_bydJa używam przezników 541 są dostępne w kazdym sklepie,narysowałem coś takiego na szybko,jest to sprawdzone i działa,to jest narysowane od strony pinów,budowy przekażnika z pamięci nie pamiętam i dlatego taki jest rysunek.
    Ja robie takie coś i do sterowania zapinam diode z 3A i podpinam np. pod szybe ogrzewania,potem uruchomienie pojazdu wygląda tak , że włączamy zapłon i włączamy szybe i ją mozna juz wyłączyć poprostu po wlączeniu zapłonu trzeba wykonać dodatkową rzecz.

A jak pisze yasiu.brzeg to są takie urządzenia co same blokują zapłon po odejsciu od samochodu np.20m po danym czasie samochód gasnie,a jak przyjdzie np.złodziej to go zapali, ale mu zachwile samochód zgaśnie bo nie bedzie w poblizu nadajnika,jak cie cos takiego interesuje to mam mało używany z demontażu,tylko PW
    przemek_byd
    Level 12  
    czyli tak wsiadam do auta przekrecam kluczyk, wlaczam ogrzewanie tylniej szyby, wylaczal ogrzewanie i krece rozrusznikiem ?? czy dobrze to zrozumialem ?? i jeszcze o co chodzi z ta dioda, co to za dioda i gdzie ja zamontowac?

dzieki za pomoc
    Danieloos
    Level 25  
    Wchodzisz do samochodu przekręcasz kluczyk i jest brak zapłonu dopiero jak włączysz np.szybę to zapłon się dopiero włączy,tylko chodzi o wysterowanie przekażnika,ale trochę widze,że możesz mieć z tym kłopoty,a dioda jest potrzebna w tym przypadku np 1n5402,bo ci będzie tylna szyba cały czas pracować, lub jak użyjesz swicha to nie musisz żednej diody dokładać.Jak nie masz doświadczenia w tej dziedzinie, to proponuję, warsztat, bo za pare godzin mi napiszesz, że puściłeś samochód z dymem.

Acha zapomniałem o mostku
    hippis
    Level 14  
    witam - cos Daniel nie bardzo trybie z tego schematu--- piszesz sterowanie np. pod wylacznik szyby,przeciez jak zrobisz mostek to wylacznik przejmuje obciazenie zaplonu i co bedzie trzymac przekaznik zwarty po wylaczeniu przelacznika szyby????
    yasiu.brzeg
    Level 29  
    Dokładnie jeżeli zrobisz mostek to włączenie samego zapłonu spowoduje uruchomienie przekaźnika i zapłon się załączy czyli zabezpieczenie nie zadziała. POZDRAWIAM
    Danieloos
    Level 25  
    W rysunku 2 domalowałem diode dla kolegi przemek_byd żeby wiedział o co chodzi , a poniżej rysunek3 np.Switch.

Panowie hippis i yasiu.brzeg speciałnie ten układzik teraz wykonałem i działa jak powinien,wiem co mu narysowałem,a jak macie jakieś wątpliwości to prosze sobie to wykonać i sprawdzić jak to działa do obciążenia (zapłon)będzie potrzebna żarówka 12V,jeżeli chcemy układ wypróbować w warunkach domowych.Jak to wykonacie i sprawdzicie,przyznacie mi racje.

Jeżeli włączysz zapłon to przekażnik się nie uruchomi,dopiero jak podasz na moment sterowania +12V przekażnik dopiero wbije i będzie juz trzymał dopuki się nie straci +12V zapłon stacyjka,czy to trudno pojąć.

Dodam, że to stosuje juz pare lat i jeszcze nikomu się zapłon nie wyłączył w czasie jazdy!
    hippis
    Level 14  
    tak teraz na tym schemacie jest wszystko zrozumiałe,pasuje!!!pozdrawiam
    gucio66
    Level 10  
    zaraz zaraz
    masa to masa,a czym sie rozni zaplon a zaplon po stacyjce bo sterowanie to rozumie do tego wyłacznika np. szyby???
    zrozumcie!!!!
    Danieloos
    Level 25  
    gucio66 wrote:
    zaraz zaraz
    masa to masa,a czym się rozni zaplon a zaplon po stacyjce bo sterowanie to rozumie do tego wyłacznika np. szyby???
    zrozumcie!!!!

Nie rozumie twojego pytania? hmmm
    +12V po stacyjce:jak przekręcisz kluczy w pozycje zapłon,a jak masz wyłączoną stacyjke to nie ma napięcia +12V i to się nazywa +12V po stacyjce.
    To nie koniecznie musi tym sterować szyba zarówno może to być lewy kierunek lub prawy lub jeszcze coś innego to wszystko zależy od instalacji samochodu.
    gucio66
    Level 10  
    teraz to ja nie rorumie:
    jak moge mieć wylączoną stacyjke skoro mam przekręcony kluczyk i mam jeszcze +12V ???????????
    kordzio
    Level 18  
    witam,
    po co wyważać otwarte drzwi? wpisz w wyszukiwarkę nap. elektrozawór ,blokada itp. były te tematy nieraz już opisywane na forum,troche własnej inicjatywy . kliknij nap. tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic193733.html
    yasio.brzeg ma racje kup urządzenie są tanie dobra blokada to koszt około 35zł podłączenie jest proste, 90% skuteczności to dobre jej założenie jeżeli masz rzeczywiśćie zamiar to zrobić to napisz na priv to mogę pomóc.pozdrawiam kordzio