Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na Mivoc 184

igraszek05 16 Cze 2012 11:22 8961 25
  • Subwoofer na Mivoc 184
    Witam wszystkich, chciałbym przedstawić subwoofer wykonany na Mivocu184, który niedawno kupiłem za 400zł na Allegro :)

Konstrukcja jest wykonana z płyt MDF 18mm wzmacnianych w środku trzema poprzeczkami. Pozdrawiam pana z kieleckiego OBI, który policzył mi płyty 18mm w cenie 9mm :D Za wszystkie dałem nieco ponad 35zł. Następnie trzeba było kupić coś, czym obiję skrzynkę, padło na wykładzinę dywanową, wyszło około 5m2.
    Co do głośnika, to trzeba przyznać, że jest piekielnie szybki i dokładny. Gra, kiedy ma grać i przestaje, kiedy ma przestać. Utwory, których do dzisiaj słuchałem brzmią zupełnie inaczej (w poziomie basu oczywiście). Przedtem był stx 42 i to jest dużo niższa półka,nie ma co się oszukiwać :)
    Litraż to 150l i strojenie na 36Hz.

Za napęd posłużyła końcówka z przeznaczeniem do radiowęzła, ale po przeróbce wyciąga około 400W 4 ohm, mianowicie Elektronika W-400.
    Przeznaczenie tego suba to granie w pokoju 50m2 i od czasu do czasu na małych dyskotekach szkolnych. Myślę, że powinien sobie poradzić SPL 97Db :)
    Koszt wykonania całości zmieścił się w 500zł, za takie pieniądze nic lepszego chyba nie da się złożyć :) Pozdrawiam i czekam na komentarze.

Subwoofer na Mivoc 184 Subwoofer na Mivoc 184 Subwoofer na Mivoc 184 Subwoofer na Mivoc 184 Subwoofer na Mivoc 184

Fajne!
  • #2 16 Cze 2012 14:07
    sidor43
    Poziom 7  

Całkiem fajne i dobrze wykonany projekt, tylko ta 1 śrubka na dole którą przykręciłeś głośnik rzuca się w oczy.

• #3 16 Cze 2012 14:21
    igraszek05
    Poziom 14  

To podkładka :) w tym momencie jest zamontowana taka jak reszta,Ta była zeby tylko głośnik przykręcić do zdjęć.

• #4 16 Cze 2012 17:30
    dominior.dB
    Poziom 11  

Super basik:) Na 50m2 to będzie niezłe zamieszanie.
    Co do konstrukcji: czy czasem rączki nie są za bardzo przesunięte do tyłu i podczas przenoszenia kolumna nie przechyla się? No i jeszcze przydałaby się siatka na front.

• #5 16 Cze 2012 17:30
    Shadowix
    Poziom 25  

Nie za daleko tylnej krawędzi są rączki?
    Pewnie nadgarstki wykręca...
    Ile waży ten sub?

• #6 16 Cze 2012 17:55
    igraszek05
    Poziom 14  

Głośnik jest dosyć głęboki a jego magnes ma około 20cm więc jakoś się to wyważa :) Hmm waga,sam nie daje rady go przenieść.Tak mniej więcej 40kg

• #7 16 Cze 2012 21:42
    dominior.dB
    Poziom 11  

To może tak zamocować kółka jak trudno się go przemieszcza? I jeszcze zauważyłem, że nie ma narożników. A w takiej konstrukcji są raczej konieczne.

• #8 16 Cze 2012 22:14
    Areek2
    Poziom 21  

W subwooferze powinien być filtr dolnoprzepustowy, chyba, że odcinasz go aktywnie.
    W przeciwnym razie głośnik gra pełnym pasmem, co negatywnie wpływa na odsłuch.
    Zdjęcia słabe, ale widać niepotrzebne zszywki. Klej np. Patex Universal w zupełności wystarcza.

• #9 16 Cze 2012 22:50
    igraszek05
    Poziom 14  

Nie miałem czym przytrzymać koca żeby złapał drewna i musiałem użyć zszywek które w najbliższym czasie wyciągne :) Do wzmacniacza zamontowałem filtr aktywny,miał służyć tylko jako napęd do suba.Narożniki dokupie w następnym tygodniu :)

• #10 17 Cze 2012 17:04
    djpawelo2008
    Poziom 15  

Areek2 napisał:
    W subwooferze powinien być filtr górnoprzepustowy, chyba, że odcinasz go aktywnie.

Górnoprzepustowy? Muszę przyznać, że nie widziałem jeszcze takiego przetwornika wysokotonowego... Coś się koledze chyba pomyliło.
    Konstrukcja bardzo solidna i estetycznie wykonana jednak uchwyty rzeczywiście chyba nie do końca trafione hmm?

• #11 17 Cze 2012 18:27
    Areek2
    Poziom 21  

Upsss... oczywiście chodziło o FILTR DOLNOPRZEPUSTOWY. Dzięki za uwagę, edytowałem. ;)

• #12 17 Cze 2012 23:59
    igraszek05
    Poziom 14  

Po ostatnich przenoszeniach jednak stwierdzam że sa deczko za bardzo z tyłu,trzeba lekko podnosić przód bo sie przechyla i wadzi o wszystko co pod nogami :) Hmm.. jedno mnie zastanawia,sub w tym momencie gra w 20m2 i przy pompowaniu w niego ponad 400W nie czuć na sobie tego kopa i basu,wszystko wokół zlatuje z półek,ogólnie ogromne zamieszanie.Jedyne co mi przychodzi do głowy to zbyt mała powierzchnia jak na 18".20m to raczej nie jest dużo :)

• #13 18 Cze 2012 18:38
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Siema, no więc kilka uwag ode mnie ;)

1. Brak narożników - przy kocu muszą być bo wiór będzie się bardzo szybko kruszył.
    2. Źle przykręcone rączki, paczka będzie się bardzo bujała - powinny być dużo bardziej z przodu, bo mimo wpuszczenia frontu, głośnik waży 15kg i robi swoje. Są za wysoko, powinny być minimalnie ponad połową wysokości, ale nie aż tak, bo po kilku imprezach będziesz smarował siniaki na nogach.
    3. Według moich symulacji, ten głośnik (w tej obudowie) osiągnie Xmax (5mm) już przy 200W przy częstotliwości ok. 50Hz.
    4. Jeżeli ma grać na imprezach to przede wszystkim krata na front.
    5. Nie wiem jak ze wzmocnieniami, ale skoro mówisz że jest ok, to nie kwestionuje.

Ogólnie kocyk dość ładnie położony (pomijając te zszywki), ale trzeba to jeszcze dokończyć. SPL wynosi w granicach 95-96dB/1W ;)

Widocznie masz słabą akustykę pomieszczenia i zamiast grać, wszystko wpada w rezonans :).

• #14 18 Cze 2012 19:17
    igraszek05
    Poziom 14  

1-Skrzynia jest z MDF
    2-fakt,masz racje
    3-xmax jest na prawde spory.mimo pakowania 400W nic w głośniku nie stuka,charczy itd
    4-o kracie myślałem tylko nie wiem gdzie dostać.Chciałem zrobić coś takiego że krata była by zasłonięta gąbką dźwięko przepuszczalną.Profesjonalnie wtedy to wygląda
    Mam nadzieje że w 50m2 czegoś takiego nie będzie.Na razie nie robiłem tam prób bo nie mam ochoty wciągać po schodach tego kloca :)

• #15 18 Cze 2012 21:37
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Z parametrów które udało mi się znaleźć w sieci wynika, że Xmax = 5mm a takie wychylenie ten głośnik ma przy 50Hz przy ok. 180W RMS - stukać Ci nic nie będzie, bo głośnik ma nieco większe Xdam, ale nie gra już tak jak powinien.

• #16 19 Cze 2012 13:20
    igraszek05
    Poziom 14  

Wynika z tego że nie wpakuje w niego maksymalnej mocy bo może sie uszkodzić mechanicznie ? Jeśli tak to nawet nie uda mi sie 500 podać a co dopiero jego max,1.2kw :)

• #17 19 Cze 2012 13:24
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Tak wynika z symulacji w każdym programie - w obecnej obudowie przy 50Hz już przy mocy 200W przekracza swoje Xmax na częstotliwości 45-55Hz. Xdam ma pewnie większe ale przy podaniu mu 1,2kW przy tym paśmie, cewka przebije się przez nabiegunnik.

Robiłeś symulacje, to powinieneś to wiedzieć.

• #18 19 Cze 2012 14:43
    sebek555cool
    Poziom 16  

Witam. Tak jak wyżej koledzy zdążyli już napisać - krata na front. Kraty możesz nawet zamówić u jakiegoś producenta blach dachowych, który wykonuje blachy perforowane np. Blachy Pruszyński ( do moderatora: jest to tylko informacja dla autora tematu, nie reklamuję firmy ). Blacha grubości 1mm w zupełności wystarczy. Paczka ładnie się prezentuje poza tymi rączkami - jeśli już, to powinny być one na froncie kolumny i nie przetłumaczysz mi, że magnes wywołuje środek ciężkości, bo musiałby być przy samej tylnej ścianie i ważyć 1,5 razy tyle co przód kolumny. Poza tym, co to za pomysł z estradowym głośnikiem do domu :?: Nie bez powodu ktoś, kiedyś... nazwał go... ESTRADOWYM ! Radziłbym sprzedać suba jeśli ma służyć tylko do odsłuchu w pokoju i "raz na ruski rok" na imprezie. Za te pieniądze zbudowałbym kolumienki, które miałyby przeznaczenie domowe i do tego świetnie grały. Odsyłam do bardzo pomocnego tematu kolegi Tomq: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1921110.html#9183836

Jeśli nie masz zamiaru rozpoczynać przygody z estradą ( a tak wnioskuje z tego, że zbudowałeś najpierw suba a nie nadstawki/pełnopasmówki ) to naprawdę polecam Ci kupno jakiegoś amplitunera i zbudowanie ładnych, dobrych kolumn domowych. W domu posiadam Paczki na 2xBeyma 15e100n + Selenium D220Ti, napędzane T.amp'em TA1050 i co z tego, że jak je wstawię do domu to zatrzęsie mi się wszystko wokół, skoro 20x mniejsze kolumienki na Tonsil GDN 15/40/3 + zwykła PJ'tka STX'a napędzana starą Tosca 303 ( po wymianie elektrolitów, tranzystorów w przedwzmacniaczu oraz niektórych rezystorów ) sprawią, że nie będę chciał przestać słuchać muzyki ?

Jeszcze pytanie co do konstrukcji: jakim programem liczyłeś obudowę? Masz jakieś charakterystyki z pomiarów, lub chociaż symulacje? Jaka powierzchnia BR ? Co służy za aktywny filtr ? Czy masz jakiś filtr subsoniczny odcinający pasmo niebezpieczne dla głośnika ( poniżej 30-35Hz ) ?

Pozdrawiam.

• #19 19 Cze 2012 15:57
    igraszek05
    Poziom 14  

Ma grać na dyskotekach SZKOLNYCH,oni mają tam nadstawki 12" + jakiś piezo co wiadomo szału nie narobi.Nic nie pisałem o kolumienkach domowych którymi są space 86 i w zupełności mi wystarczają,audiofilem nie jestem.Jak ktoś zaczyna z estrada to nie ma w posiadaniu filtrów subsonicznych i nie wiadomo jak profesjonalnego sprzętu.Widze że tego głośnika na oczy i uszy chyba nie widziałeś/słyszałeś.Gra dużo ale to dużo lepiej niż jakaś pierdółka 12" do domu.Poczytaj może o firmie Ravemaster bo to jest dokładnie to samo co BSW 184II,z przeznaczeniem domowo-estradowym.
    Do 500zł znajdź coś co zagra konkretnie z dobrą jakością w 50m2.

Tutaj masz kilka wykresów

Subwoofer na Mivoc 184 Subwoofer na Mivoc 184 Subwoofer na Mivoc 184

• #20 19 Cze 2012 16:00
    arek59
    Poziom 29  

Jak zobaczyłem te rączki na kolumnie to odechciało mi się oglądać.
    Ogólnie ładnie to wykonane i resztę uwag napisali wcześniej to nie będe powtarzać.
    Nie wiem jak głośnik będzie się sprawował poniżej 50hz np przy 400W, być może mechanicznie szybko wyrobi się zawieszenie a wychodząca cewka po za magnes ulegnie spaleniu bądż przegrzaniu.

• #21 19 Cze 2012 20:08
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Na wykresach przedstawiłeś same charakterystyki i opóźnienie grupowe i tak naprawdę nic więcej nie wiesz o tej paczce.

Subwoofer na Mivoc 184
    Ten wykres przedstawia Ci wychylenie membrany w funkcji częstotliwości przy podaniu mocy 500W na głośnik - widzisz co się dzieje?

Subwoofer na Mivoc 184
    A tutaj to o czym mówił sebek555cool - ten sam wykres, z nałożonymi filtrami: Dolno przepustowy na 120Hz oraz Subsoniczny na 35Hz. Widzisz różnicę.

• #22 19 Cze 2012 20:57
    igraszek05
    Poziom 14  

U mnie w WinISD nie ma takich wykresów,chyba będzie trzeba program zaktualizować na coś nowszego.Tak widać głośnik jest co prawda bezpieczniejszy,może w najbliższym czasie zainwestuje w ten filtr subsoniczny

• #23 20 Cze 2012 23:33
    beyma
    Poziom 18  

Do "sebek555cool"

Nie zgodzę się ze stwierdzeniem żeby sprzedać suba (ja tak przynajmniej myślę więc zapewne wywołam burzę :) )
    Sam mam w domu suba wykonanego według B&C i głośnik beyma CM15. Kiedyś grało to w.... moja tajemnica ale można powiedzieć że coś prawie jak dyska o powierzchni 200m2 i do tego holton 400 gra to cudnie. Obecnie teraz ten sprzęt stoi u mnie w pokoju o pow. ok 12m2 !!! i powiem że bardziej mi odpowiada bas tego suba niż JBL którego sprzedałem. Pomyślicie że nie wiem co to jest HI-FI skoro mam takiego suba.
    W gwoli jasności reszta mojego systemu:
    JMlab 706S
    Denon AVR1909
    DIY na 6C33 oraz drugi wzmak na 6L6
    Teraz pisze tego posta słuchając z wzmacniacza słuchawkowego na lampach 6H13C.

• #24 21 Cze 2012 11:10
    sebek555cool
    Poziom 16  

Witam.

igraszek05 napisał:
    Widze że tego głośnika na oczy i uszy chyba nie widziałeś/słyszałeś.

To prawda, jednak jestem jaki jestem i będę uważał, że głośnik estradowy jest na estradę a domowy do domu. Nie piszę tego złośliwie - wyrażam tylko swoją opinie na ten temat, poza tym wszystko jest tylko kwestią gustu : )

igraszek05 napisał:
    Tak widać głośnik jest co prawda bezpieczniejszy

Z filtrem głośnik nie będzie "bezpieczniejszy" tylko bezpieczny. Spójrz na wykres i zobacz co się dzieje z głośnikiem przy mocy 500W ( Twoja końcówka posiada 400W ) gdybyś puścił muzykę z infradźwiękami ( np. "bass i love you" co dość często jest puszczane na test głośników ) to sytuacja nie byłaby za ciekawa.

igraszek05 napisał:
    może w najbliższym czasie zainwestuje w ten filtr subsoniczny

Polecałbym Ci zakup crossovera. Póki go nie zakupisz, proponowałbym samodzielną budowę filtru. Trochę wiadomości na ten temat możesz znaleźć tutaj:
    http://www.edw.com.pl/index.php?module=Conten...ex&func=display&ceid=63&meid=17#K15pozyteczne
    (różne układy i moduły >uniwersalny moduł filtrów... )

beyma napisał:
    Do "sebek555cool"
    Nie zgodzę się ze stwierdzeniem żeby sprzedać suba

Poleciłem sprzedaż paczki myśląc, że autor tematu zbudował ją tylko do odsłuchu w domu i raz na jakiś czas nagłośnienia małej dyskoteki. Sprawa się już wyjaśniła, więc nie pozostaje mi nic innego jak życzyć autorowi udanych imprez ; )

Pozdrawiam.

• #25 21 Cze 2012 15:49
    igraszek05
    Poziom 14  

Dzięki za opinie,tak jak pisałem filtr który odcina wszystko powyżej 150hz mam wbudowany do końcówki.Nie mam tylko subsonicznego,może ma ktoś sprawdzony schemat.Najlepiej w miare prosty :) Ale np impreze w pomieszczeniu 50m2 nie będziesz napędzał głośnikami do domu więc wiesz :D wole mieć zapas.Subwoofer jest szybki nie zamula i całkiem nisko schodzi jak na twarde estradowe zawieszenie.Taki chciałem uzyskać efekt i przyznaje,że mi się to udało :)

• #26 21 Cze 2012 19:57
    sebek555cool
    Poziom 16  

Twarde zawieszenie nie jest stosowane po to, by ograniczało najniższe częstotliwości które może przenosić głośnik, lecz ma za zadanie utrzymać cewke na odpowiedniej wysokości w szczelinie.

Co do filtru subsonicznego tutaj jest wszystko opisane po polsku ( link w temacie odsyła na stronę ang. ):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic188221.html#913143

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME