Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dodatkowy akumulator pod webasto

abudabdi 05 Sep 2012 17:38 5946 6
    abudabdi
    Level 12  
    Witam zamierzam wstawić dodatkowy akumulator do zasilania webasto zamierzam użyć akumulatora żelowego chcę tak podłączyc by podczas jazdy akumulator się ładował lecz po wyłączenia będzie odłączany od instalacji samochodowej mam pytanie jakiej pojemności powinienem użyć akumulatora by wystarczyło na 30min grzania webasto pobiera 55wat plus nadmuch na drugim z pięciu biegów więc jakieś 65wat
  • Helpful post
    kamil_Ziomek
    Level 20  
    65+55= 120W
    120W/12V= 10A
    10A*0,5h= 5 Ah
    5Ah * 2= 10Ah (żeby nie rozładowywać AQ)
    Prądu bardzo nie wiele więc po co to robić ?
    abudabdi
    Level 12  
    raz mi rozładowało aku. krótkie trasy i grzanie na postoju webasto ma zabezpieczenie że jak napięcie zejdzie poniżej 10,5v to się wyłącza samo lecz po rozładowaniu do tego stopnia nie można już zakręcić rozrusznikiem więc myślę o dodatkowej baterii
    kkknc
    Level 43  
    Samo ogrzewanie pobiera mało prądu, ale dmuchawa samochodu już dużo. Przy sprawnym akumulatorze samochodu nie ma problemu. Kiedyś zrobiłem coś takiego dla kolegi w T4, który używał go na budowie żeby się ogrzać. Więc urządzenie pracowało 6-8h dziennie. Wstawiłem dodatkowy akumulator 100Ah + elektrozawór żeby nie grzało silnika przez ten czas.. Z alternatora pociągałem przewód 2x10mm2, zasilanie i masa. Przewód plusowy przez przekaźnik Boscha 50A z końcówkami przykręcanymi na oczka. Sterowani przekaźnikiem z D+ alternatora. Dodatkowo czasówka która załączała przekaźnik po 2 minutach pracy alternatora.
    abudabdi
    Level 12  
    kkknc wrote:
    Wstawiłem dodatkowy akumulator 100Ah

pewnie musiał doładowywać akumulator
    możesz powiedzieć jakiego elektrozaworu użyłeś
    abudabdi
    Level 12  
    kkknc wrote:
    Samo ogrzewanie pobiera mało prądu, ale dmuchawa samochodu już dużo.

gotowe użyłem aq żelowego12v 18ah podłączony przez przekaźnik pod alternator przekaźnik przełącza po odpaleniu i ładuje dodatkowe aq po wyłączeniu odłącza od instalacji zasila webasto i wentylator lecz wentylator załącza się dopiero po przekroczeniu 50 stopni (Termostat bimetaliczny)