Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w domku jednorodzinnym. TN-C-S

06 Wrz 2012 21:21 97386 32
  • Poziom 14  
    Witam. Chciałbym wykonać instalację elektryczną u mnie w domku. Zrobiłem taki wstępny schemat i chciałbym żeby fachowiec wypowiedział się czy takie podłączenia będą prawidłowe.
    W warunkach przyłącza energetyk napisał że instalacja ma być wykonana w układzie TN-C-S a energetyk robi przyłącze linią napowietrzną w układzie TN-C.
    Tak jak wspominałem w poście o uziemieniu będę dążył do rezystancji 10Ohm. Wszystko to będzie sprawdzał elektryk z uprawnieniami ale całą instalację i wszystkie podłączenia chciałbym wykonać sam.

1- rozłącznik główny
    2- lampki kontrolne faz
    3- wyłącznik różnicowo-prądowy 40A 30mA
    4- listwa do przewodów N
    5- listwa do uziemienia
    6- bezpiecznik B10
    7- bezpiecznik B10 – do bezpieczników 6,7,8 będzie podłączone około 10 żarówek
    8- bezpiecznik B10
    9- bezpiecznik B10 – do bezpiecznika będzie podłączone 12 halogenów
    10- bezpiecznik B16
    11- bezpiecznik B16
    12- bezpiecznik B16
    13- bezpiecznik B16 – do bezpieczników 10,11,12,13,14 będą podłączone gniazdka nie więcej niż 4 sztuki na lini (gniazda będą podłącząne pętlą. Przewód będzie wychodził z bezpiecznika okrążał dane pomieszczenie i wracał powrotem do skrzynki)
    14- bezpiecznik B16
    15- bezpiecznik B16 – podłączenie 3 gniazdek do hydroforu, pieca z podajnikiem i bojlera
    16- bezpiecznik D25 – podłączenie gniazda do siły
    17- oświetlenie ok. 10 żarówek 40W
    18- oświetlenie ok. 12 halogenów
    19- gniazda – nie więcej niż 4 szt. na linię
    20- gniazda w kotłowni
    21- gniazdo siłowe

Proszę o opinię czy taka instalacja będzie sprawna. Czy da się wpiąć w ten układ drugi wyłącznik różnicowo – prądowy tylko pod siłę i gdzie go podłączyć i w którym miejscu podłączyć ochronnik przepięciowy.?(domek nie posiada instalacji piorunochronnej)
    Oświetlenie jest na przewodach YDYp 3x1,5mm
    Gniazda na YDYp 3x2,5mm
    Gniazdo siłowe na YDYp 5x2,5mm
    Uziom będzie wykonany na przewodzie 16mm

• Poziom 42  
    Setki razy było wyjaśniane, że wyłącznik główny przerywający tor N to nie jest dobry pomysł.
    Wyjaśniane było również, że nie ma obowiązku uziemiania miejsca podziału PEN, ale należy uziemić szynę PE w budynku i wykonać połączenia a PEN powinien zostać podzielony w rozdzielni głównej budynku.
    Również wyjaśniane było, że czteropolowy wyłącznik RCD chroniący kilka obwodów jednofazowych to nie jest dobry pomysł.
    Było też wyjaśniane, że tylko obwody gniazdowe i "łazienkowe" muszą być chronione wyłącznikiem różnicowoprądowym.
    Nie ma po natomiast takiego obowiązku w przypadku odbiorników stacjonarnych (nie przyłączanych za pomocą gniazda i wtyczki) oraz obwodów oświetleniowych.

Ale w jakim celu dubluje kolega wątek???
    Link
  • Poziom 14  
    Ja rozumiem że nie ma obowiązku ale chciałem się dowiedzieć czy taka instalacja będzie działała prawidłowo. Pominę oświetlenie na róznicówce. Reszta będzie działać poprawnie? I gdzie wpiąć różnicówkę do siły oraz ochronnik przepięciowy?

Nie dubluje wątku. W tamtym poście pytałem tylko o uziom.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Co za efekt uzyskasz gdy zabezpieczysz gniazdo piły zabezpieczeniem z charakterystyką D gdy energetyka zabezpieczy Ci po swojej stronie zabezpieczeniem typu S 25A z charakterystyką B. Za mało danych np na jaką moc zainstalowaną opiewa umowa między energetyką a właścicielem domu.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    kierbedz4 napisał:
    gdy energetyka zabezpieczy Ci po swojej stronie zabezpieczeniem typu S 25A z charakterystyką B
    Widziałeś na własne oczy takie przypadki?
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    INTOUCH napisał:
    kierbedz4 napisał:
    gdy energetyka zabezpieczy Ci po swojej stronie zabezpieczeniem typu S 25A z charakterystyką B
    Widziałeś na własne oczy takie przypadki?

Ja widziałem. I to nie jeden.
  • Poziom 14  
    Ok Panowie już wszystko wiem. Energetyk zrobi skrzynkę licznikową na domku z zabezpieczeniem B-25A. Wykonają uziemienie i od licznika już sam sobie kładę kabelek do skrzynki z bezpiecznikami w środku budynku. Zrobiłem zdjęcie mojej skrzynki i zrobiłem połączenia. Proszę o wypowiedź czy takie połączenie będzie dobre i jakim kablem połączyć skrzynkę z licznikiem na zewnątrz ze skrzynką z zabezpieczeniami wewnątrz - kabel 5x?mm?
    Moc przyłączeniowa to 16kW. Tak jak na zdjęciu zastosowałem jako pierwszy ochronnik przepięciowy, rozłącznik główny, lampki kontrolne, wyłącznik różnicowo-prądowy(zgodnie z sugestią kolegi kkas12 tylko na obwody gniazd), wyłączniki nadprądowe B 10 na oświetlenie, wyłączniki nadprądowe B 16 na gniazda i trójfazowy wyłącznik nadprądowy C 20 na gniazdo siłowe. Proszę o wypowiedź i dalsze sugestie. Zaznaczam iż zastosowałem czteropolowy wyłącznik RCD gdyż nie mam kasy aby kupić pojedyncze i zabezpieczyć każdy obwód oddzielnie. Z góry dziękuję za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Cytat:
    Panowie już wszystko wiem.
    Gratuluję samooceny.
    Kolego jesteś w błędzie. I nie chodzi tu o kasę na RCD.
    Przynajmniej nie tylko.
    Skontaktuj się z elektrykiem który wykona Ci to co zamierzasz.
    To jedyna rada mogąca Ci pomóc.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Kolega kkas12 widzę że się czepia "Już wszystko wiem " tyczyło się że energetyk wyjaśnił mi co oni robią a co należy do mnie. Jak bym wszystko wiedział to bym nie pisał na tym forum. Rozmawiałem z elektrykiem który będzie to sprawdzał i powiedział że ten RCD trójfazowy nie jest dobrym wyjściem ale może być. Jeżeli będą jakieś problemy to zabezpiecze obwód kilkoma RCD. A czy podłączenie to na zdjęciu jest oki czy coś trzeba poprawić? Tak jak kolega kkas12 zasugerował zastosowałem rozłącznik główny który nie przerywa N a różnicówką zabezpieczyłem tylko gniazda. Reszta jest dobrze?

Tak jak pisałem wcześniej elektryk przyjdzie i to wszystko sprawdzi i jak coś będzie źle to poprawi. Poprostu robiąc to samemu zaoszczędze trochę pieniędzy a elektrykowi nie zależy że zarobi mniej - bo poprostu mniej się narobi.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Tak wykonana rozdzielnia gwarantuje w pełni bezpieczną instalację.
    Instalacja bez napięcia zawsze jest bezpieczna.

I jeśli ktoś wyjaśni autorowi na czym błąd polega to moderator będzie bardzo niezadowolony.
    Osoby wszystkowiedzące takich błędów nie popełniają.
    Nawet z oszczędności.

Niech dotrze do niego, że stare porzekadło o maturze, chęciach szczerych i oficerskich stopniach nigdy nie było prawdziwe.

A kolega kkas12 się nie czepia, tylko wywala posty kub całe wątki do kosza.
    To tylko tak dla przypomnienia by kolega ważył słowa w przyszłości.
  • Poziom 14  
    Bawi cię nabijanie się z kogoś. Chyba tłumaczyłem ci że to tyczyło sie tego co robi energetyk a co musi zrobić podmiot przyłączany bo wcześniej podałem że energety robi przyłącze w układzie TN-C a okazało się że robią w TN-C-S. Pytam się jak ludzi czy takie połączenie jest prawidłowe czy nie a jak nie to co jest źle to tylko potrafisz powiedzieć że różnicówka nie powinna być trójfazowa.
    kkas12 napisał:
    Uwzględnij na "schemacie" to co Ci napisałem i zobaczymy czy będzie poprawnie.

Uwzględniłem więc jest poprawnie czy nie? Jak nie to napisz co jest nie tak albo napisz że nie pomożesz i wszystko.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Nie oznacza to by podmiot przyłączany sam wykonywał czynności o których pojęcia nie ma.
    Elektrykiem nie jesteś i właśnie chcę by to do Ciebie dotarło.
    Jaki jest problem wyjaśniłem we wcześniejszym poście.
    Stuprocentowo bezpieczna instalacje, niestety zupełnie niefunkcjonalna bo bez napięcia.

I zamiast pisać bezsensowne posty oraz domagać się instrukcji zacznij myśleć samodzielnie.
  • Poziom 14  
    Skończyłem szkołę elektryczną o profilu elektryk 10 lat temu. Uprawnień nie mam i nie szkoliłem się w tym kierunku dalej gdyż moja firma wykonuję inne usługi. Nie mam doświadczenia w instalacjach do 1kV ani żadnych innych. Trochę ze szkoły pamiętam ale nie wszystko dlatego też prosiłem o pomoc. 10 lat temu uczyli nas jak podłączać styczniki i przewijać silniki mniej czasu było poświęcane na zabezpieczenia typu RCD(troche o tym uczyli ale człowiek zapomina) czy np. przekaźniką bistabilnym (a jednak z pomocą elektrody udało mi się wszędzie w domu to zrobić) Zdaję sobie sprawę że instalacja wykonana źle może być zagrożeniem dla ludzi dlatego też wszystko po kolei sprawdzi elektryk z uprawnieniami. Głównie chodziło mi o prawidłowość kolejności podłączenia zabezpieczeń czyli 1 - ochronnik przepięciowy 2- rozłącznik główny, 3- wyłącznik różnicowo-prądowy.

Tak więc dziękuję za pomoc.

Przypuszczam że błąd polega na podłączeniu ochronnika przepięciowego tak?
    Nie mam schematu do niego ale zauważyłem że dolne styki są zmostkowane więc prawdopodobnie do dolnych styków(tych zmostkowanych) powinien być podłączony przewód PE zgadza się?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Podałem ci na tacy darmowe źródła informacji.
    Nawet do nich nie zajrzałeś.
    Jak byś był elektrykiem to byś najpierw usiłował zgłębić swoją wiedzę, a nie zadawał denerwujących pytań na forach.
  • Poziom 14  
    Pytanie o prawidłowe podłączenie i prośba o naniesienie poprawek jest denerwujące? Od tego są fora żeby zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi. Mnie jak ktoś pyta o coś na czym się znam to mu odpowiadam i poprawiam gdy coś jest nie tak i nie robie z tego wielkiego problemu. Za poradnik bardzo dziękuję na pewno go przeczytam tak szybko jak tylko czas mi na to pozwoli. Możecie mi chyba powiedzieć jak powinien być podłączony ochronnik przepięciowy. Czy na poprawionym zdjęciu jest dobrze?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Kolego michal180183 to co ja zauważyłem:
    1. Nierównomierne obciążenie faz (faza zaznaczona na czerwona użyta tylko w gnieździe siłowym)
    2. Brak wyłącznika różnicowo-prądowego dla obwodu łazienki
    3. Brak wyłącznika różnicowo-prądowego dla obwodu kuchni
    4. Przydałby się dodatkowy ogranicznik przepięć jeżeli w domu będzie czuły sprzęt elektroniczny ( a będzie na pewno bo elektroniki coraz więcej więc warto to uwzględnić)
    5. Oszczędzanie na wyłącznikach różnicowo-prądowych czy ogranicznikach przepięć to moim zdaniem nic mądrego lepiej dołożyć nawet te kilka stówek niż potem mieć prawdziwe problemy i wydatki (także zdrowotne)

Już poprawione błędy językowe z poważaniem dla kolegi kkas12
  • Specjalista elektryk
    Ja także jednak sugeruję wezwać elektryka dla świętego spokoju.
    - nierównomierne obciążenie faz,
    - brak ogranicznika typu B (chyba, że jest w ZK),
    - brak dobezpieczenia ochronników,
    - jedno RCD i to trójfazowe na całość,
    - rozdzielnica "pęka w szwach",
    - brak zabezpieczenia kontrolek faz,
    - co z GSW?
    Jeszcze pewno by się coś znalazło, ale nie mam już siły na to patrzeć.
  • Specjalista elektryk
    INTOUCH napisał:
    Miniax napisał:
    - brak dobezpieczenia ochronników,

Zabezpieczenie przedlicznikowe będzie miał pewnie mniejsze niż 35A a ty piszesz o dobezpieczeniu ogranicznika?

@edit

Tak, masz rację, aczkolwiek autor jako "elektryk" sam powinien ocenić na ile moje uwagi są w jego przypadku konieczne do wprowadzenia.
  • Poziom 17  
    Miniax napisał:
    Oczywiście w pewnych sytuacjach dobezpieczenie nie jest wymagane.
    Nie w pewnych tylko jeżeli wartość prądu znamionowego bezpieczników (umieszczonych przed ogranicznikiem w tym przypadku zabezpieczenie przedlicznikowe) jest mniejsza od dopuszczalnej wartości prądu, który może przepłynąć przez ogranicznik.
  • Specjalista elektryk
    KuReK93 napisał:
    Miniax napisał:
    Oczywiście w pewnych sytuacjach dobezpieczenie nie jest wymagane.
    Nie w pewnych tylko jeżeli wartość prądu znamionowego bezpieczników (umieszczonych przed ogranicznikiem w tym przypadku zabezpieczenie przedlicznikowe) jest mniejsza od dopuszczalnej wartości prądu, który może przepłynąć przez ogranicznik.

To są właśnie te pewne sytuacje.

Już się poprawiłem, więc nie ma co drążyć, bo nie o tym temat.
  • Poziom 14  
    Takie pytania jak usunięte niczemu nie służą.[kkas12]
    Domek jest mały 2 pokoje, kuchnia , łazienka, kotłownia razem jakieś 12 gniazdek zabezpieczonych 1 różnicówką trójfazową. W bloku w mieszkaniu m3 mam 4 bezpieczniki topikowe i wszystko śmiga. Zdaję sobie sprawę że mogę zabezpieczyć każdy obwód oddzielnie i mogę "dobezpieczyć zabezpieczenia" ale na razie stać mnie na to co na zdjęciu i pytam się tylko czy podłączenia są prawidłowe?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    michal180183 napisał:
    ale na razie stać mnie na to co na zdjęciu i pytam się tylko czy podłączenia są prawidłowe?

Kolego michal180183 ale pod jakim względem prawidłowe?
    Bezpieczeństwa? To raczej nie.
    Funkcjonalności? Polemizowałbym... .
    Pytasz czy prawidłowo włożysz przewód w uchwyt i przykręcisz śrubką?
    Zakładając że masz jakąś tam wiedzę o elektryce i połączysz to ładnie to tak połączenie będzie prawidłowe tak jak połączenie wtyczki do gniazdka nie da się tego spie....

P.S I nie obrażaj się na mnie czy na jakiegokolwiek kolego z forum bo nikt nie chce źle dla Ciebie nawet "straszny moderator" kkas12 daje Ci dobre rady.
    Jeżeli nie masz na razie środków finansowych to może przełóż budowę rodzielnicy i tyle.
    Jeszcze raz usunie kolega wpis moderatora a uda się na "urlop".[kkas12]
  • Poziom 14  
    Panie KuReK nie obrażam się na nikogo tylko niepotrzebne są te złośliwości. Chciałem się poprostu dowiedzieć czy podłączenie poszczególnych elementów rozdzielni jest prawidłowe. A gdybym wyrzucił z tej rozdzielni RCD trójfazową i zabezpieczył każdy z obwodów 4 oddzielnymi RCD było by lepiej?
    Nie mogę przełożyć budowy rozdzielni bo przepadnie mi umowa z enegetykiem i tak już spóźniłem się 2 miesiące. Chce to zrobić i dostarczyć im wymagany kwit żeby zrobili mi przyłącze na domu.
  • Poziom 17  
    michal180183 napisał:
    Panie KuReK nie obrażam się na nikogo tylko niepotrzebne są te złośliwości. Chciałem się poprostu dowiedzieć czy podłączenie poszczególnych elementów rozdzielni jest prawidłowe. A gdybym wyrzucił z tej rozdzielni RCD trójfazową i zabezpieczył każdy z obwodów 4 oddzielnymi RCD było by lepiej?
    Jak to każdy z obwodów? Średnio zrozumiałe jest to pytanie ale powiedzmy że domyśliłem się że chodzi o każdą z faz. Na pewno było by wygodniej dla użytkowania instalacji (upływ prądu na jednej fazie wyłączał by tylko wybraną fazę a nie wszystkie) ale czy lepiej? Załóżmy że np. gdzieś w kuchni masz upływ prądu (przyczyna nie jest ważna) różnicówka odłączy ci całą fazę a nie tylko kuchnię poza tym do pomieszczeń w których zachodzi szczególne ryzyko porażenia prądem (wilgotnych jak np. łazienka) stosuje się różnicówki wysokoczułe o prądzie zadziałania do 30mA.
    Pomijając to wszystko jakim cudem chcesz wpakować w tą skrzyneczkę 4 różnicówki? I dla czego 4? Bo jak wcześniej pisałem że jak się domyślam na każdą z faz po jednej a ta czwarta?
    KuReK93 napisał:
    Jeszcze raz usunie kolega wpis moderatora a uda się kolega na "urlop".[kkas12]

A w którym to miejscu usunąłem wpis moderatora? Proszę o wskazanie, poprawienie a także o wyrozumiałość, wyrażam skruchę i obiecuję że już nie będę. I tylko jedno małe pytanie być może głupie ale proszę nie brać go osobiście, gdzie w regulaminie jest zapis że nie można usuwać wpisów moderatora? Bo jakoś nie mogę się doczytać.

Moderowany przez Akrzy74:

8. Jeżeli popełnisz jakiś błąd i moderator wyda Ci polecenia, to zastosuj się do nich niezwłocznie. Niewykonanie poleceń moderatorów wiąże się z usunięciem tematu do kosza oraz otrzymaniem upomnienia lub ostrzeżenia.