Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik trójfazowy 16EC3rn/1 Pafal dziwne wskazania

domino19140291 08 Paź 2012 15:58 22575 24
  • #1 08 Paź 2012 15:58
    domino19140291
    Poziom 9  

Witam,

Jeśli nie ten dział to z góry przepraszam.

Ostatnio wymienili mi licznik energii na elektroniczny. Sami zadzwonili i oznajmili, że wymienią tylko mam ustalić termin. Przyjechali wymienili i dzisiaj patrze i nie wiem czy coś z nim nie tak. Otóż w dolnym lewym rogu pokazuje mi strzałkę w prawo z oznaczeniem +P oraz strzałkę w dół z oznaczeniem -Q (na zdjęciu oznaczone w czerwonej ramce) oraz migają mi oznaczenia faz 1,2,3 (oznaczone na zdjęciu w zielonych ramkach). Czy któryś z forumowiczów miał taki problem ? Jaka jest tego przyczyna. Na internecie nie znalazłem żadnych konkretnych wyjaśnień tego zachowania oprócz tego:

http://www.rwestoenoperator.pl/web/cms/mediab...cznikow-EA5-NEO1-EC3-skrocona-instrukcja-.pdf

U dołu tego opisu zaznaczone są te strzałki jako "znacznik osłony" i "znacznik osłonki" ??

3 24
  • #2 08 Paź 2012 16:46
    yang32
    Poziom 36  

To znaczy jaki masz problem ? Bo zgodnie z opisem licznik działa prawidłowo.

0
  • #3 08 Paź 2012 17:03
    domino19140291
    Poziom 9  

Nie wiem czy to jest problem dopiero się okaże. Chce po prostu wiedzieć co to oznacza. Nigdzie nie znalazłem stosownej odpowiedzi na to więc pytam.

1
  • #4 08 Paź 2012 17:12
    yang32
    Poziom 36  

No to odpowiedziałem że jest wszystko OK.
    Instrukcja do tego licznika to cegła taka na ponad 200 stron i 90 % z jego funkcji nie jest przeznaczona dla klienta ZE. To co przytoczyłeś, to lampki l1 l2 l3 wskazują obecność napięcia na fazach, Pomiar W wskazuje zużycie mocy czynnej, Q mocy biernej, no i wyświela sporo innych informacji.

5
  • #5 08 Paź 2012 17:46
    domino19140291
    Poziom 9  

Dobrze yang32 tylko jak wytłumaczysz to że na drugim liczniku (bo mam dwa w domu: 3 fazowe, dwutaryfowe) nie ma takich objawów ?

0
  • #6 08 Paź 2012 17:56
    yang32
    Poziom 36  

Oba są tego samego typu ?

0
  • #7 08 Paź 2012 18:05
    domino19140291
    Poziom 9  

jeden 16EC3rn/1
    drugi 16EC3gr

oba 3 fazowe jak pisałem wyżej

Jeśli w tym rzecz to prosiłbym o jakieś objaśnienie

1
  • #8 08 Paź 2012 18:06
    afrikaislam
    Poziom 12  

afrikaislam napisał:
    mam pytanie co do tego licznika. Co oznaczają migajace na wyświetlaczu dwie strzałki ( Q+ strzałka w górę i Q- strzałka w dół )

afrikaislam napisał:
    Odkąd u mojego znajomego jakiś
    elektryk wymieniał WLZ jakieś 2 tyg
    temu. Wcześniej energetyka podłączyła
    ten licznik na starych kablach. kable są
    wymienione, podłączony na nowo
    licznik i tak mruga. A co to oznacza ?

odpowiedź

=Grzegorz= napisał:
    Q+ oznacza nieaktywną sygnalizację zdjęcia obudowy, Q- oznacza nieaktywną sygnalizację zdjęcia pokrywy dekla.

W momencie montażu licznika po założeniu dekla powinno się uruchomić czujniki poprzez naciśnięcie dolnego przycisku. Po aktywacji jakiekolwiek manipulacje w postaci zdjęcia dekla lub obudowy są zapisywane w liczniku i sygnalizowane na wyświetlaczu poprzez zapalenie znacznika CZO COO.

nie manewrowałeś coś czasem sam z pokrywą licznika ? Q- oznacza nieaktywną sygnalizację
    zdjęcia pokrywy dekla.

1
  • #9 08 Paź 2012 18:20
    yang32
    Poziom 36  

To są trochę inne, no i na tych wyświetlaczach da się tak ustawić, że ustawimy ich 10 i na każdym będzie co innego wyswietlane.

0
  • #10 08 Paź 2012 21:30
    domino19140291
    Poziom 9  

Właśnie w tym rzecz że nic nie robiłem przy tym liczniku bo nie mam do niego dostępu. Odkąd mi go wymienili nic nie było ruszane. Co w takim razie oznacza strzałka zwrócona w prawo P+ ?

1
  • #11 08 Paź 2012 21:57
    Chasmo
    Poziom 12  

Ja zauważyłem (ale muszę to ewentualnie sprawdzić), że jeśli nie ma włączonych odbiorników to +P nie ma .. czyli sygnalizowany jest pobór mocy czynnej? Też mam -Q

1
  • #12 08 Paź 2012 22:16
    domino19140291
    Poziom 9  

Tak Chasmo właśnie sprawdziłem, że jeśli nie ma odbiorników (wyłączyłem różnicówkę) to +P się nie świeci. Zastanawia mnie jeszcze to -Q i migotanie symboli 1,2,3 poszczególnych faz (być może mrugają bo są podłączone - zaobserwowane tylko na 16EC3rn/1). Na dom mam osobny licznik też trójfazowy 16EC3gr i tam fazy nie mrugają, tak samo u sąsiada.

0
  • #13 08 Paź 2012 22:39
    Chasmo
    Poziom 12  

Mnie mrugała litera L w "L2" jak jeszcze korzystałem tylko z L1 (za to L w "L3" nie mrugało ...) Włączałem/wył. kilka razy zab. przedlicznikowe i nie uzyskałem już tego efektu, po wyłączeniu giną po prostu całe "L2" czy "L3".

1
  • #14 09 Paź 2012 00:10
    kgs245
    Poziom 16  

Strzałka skierowana w prawo oznacza że pobierasz energię z sieci , skierowana w lewo oznaczałaby że oddajesz energię do sieci co u Ciebie nie wystąpi na pewno . Natomiast strzałka skierowana w dół oznacza pobór energii biernej pojemnościowej , czyli pracuje
    coś co ma w swoim obwodzie kondensatory , zasilacze , przetwornice lub zwyczajne świetlówki . Strzałka skierowana w górę oznacza pobór mocy biernej indukcyjnej . Normalnym jest wyświetlanie dwóch strzałek jednocześnie Jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej i nie jesteś rozliczany za ponad normatywny pobór mocy biernej nie ma to dla Ciebie znaczenia . A to że dwa takie same liczniki różnie wskazują nic dziwnego przecież każdy mierzy pobór mocy w innym obwodzie
    Błyskanie diody na liczniku oznacza że licznik jest obciążony i zlicza impulsy to analogia jak dawniej czarny pasek na obracającej się tarczy.

0
  • #15 16 Lis 2012 16:12
    luk1988
    Poziom 17  

kgs245 napisał:
    Strzałka skierowana w prawo oznacza że pobierasz energię z sieci , skierowana w lewo oznaczałaby że oddajesz energię do sieci co u Ciebie nie wystąpi na pewno . Natomiast strzałka skierowana w dół oznacza pobór energii biernej pojemnościowej , czyli pracuje
    coś co ma w swoim obwodzie kondensatory , zasilacze , przetwornice lub zwyczajne świetlówki . Strzałka skierowana w górę oznacza pobór mocy biernej indukcyjnej . Normalnym jest wyświetlanie dwóch strzałek jednocześnie Jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej i nie jesteś rozliczany za ponad normatywny pobór mocy biernej nie ma to dla Ciebie znaczenia . A to że dwa takie same liczniki różnie wskazują nic dziwnego przecież każdy mierzy pobór mocy w innym obwodzie
    Błyskanie diody na liczniku oznacza że licznik jest obciążony i zlicza impulsy to analogia jak dawniej czarny pasek na obracającej się tarczy.

Małe sprostowanie, strzałka "Q" w dół oznacza otwarcie dolnej pokrywy (ciągle świeci czyli jest otwarta, miga oznacza że ktoś grzebał i nie skasował na kasowniku otwarcia), strzałka "Q" w górę oznacza otwarcie górnej pokrywy licznika (chyba pod plombami z legalizacji). Kolejna sprawa strzałka skierowana na "P" jeżeli jest w prawo jest pobierana, jak jest w lewo również jest pobierana energia (taki chyba znacznik jakby ktoś pomylił odpływ z dopływem). Jak nie ma strzałki z P, nie jest pobierana energia elektryczna licznik pracuje bez obciążenia.

Dodano po 3 [minuty]:

Chasmo napisał:
    Mnie mrugała litera L w "L2" jak jeszcze korzystałem tylko z L1 (za to L w "L3" nie mrugało ...) Włączałem/wył. kilka razy zab. przedlicznikowe i nie uzyskałem już tego efektu, po wyłączeniu giną po prostu całe "L2" czy "L3".

Jeżeli nie wyświetla się któreś z L1 lub L2 lub L3, oznacza to że do licznika nie dochodzi napięcie na tej fazie. Prawdopodobnie trzeba będzie zainwestować w wymianę zabezpieczenia przedlicznikowego. Cyfry mrugające oznaczają pobór energii na danej fazie.

0
  • #16 16 Lis 2012 18:11
    15kVmaciej
    Poziom 35  

luk1988 napisał:
    jak jest w lewo również jest pobierana energia (taki chyba znacznik jakby ktoś pomylił odpływ z dopływem).

W obecnych czasach coraz częściej w wielu krajach odbiorcy energii mają swoje własne źródła energii w postaci turbiny wiatrowej, wodnej, czy ogniw fotowoltaicznych. Zamiast gromadzić nadwyżkę energii w akumulatorach, dzięki takim licznikom oddają ją w sieć (strzałka w lewo), najprościej mówiąc, "zbijają" stan licznika w dół. W wielu przypadkach nie potrzeba umów o odsprzedaży, po prostu saldo wykazuje, kto komu płaci.

0
  • #17 16 Lis 2012 18:23
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

15kVmaciej napisał:
    W wielu przypadkach nie potrzeba umów o odsprzedaży, po prostu saldo wykazuje, kto komu płaci.

Czy to prawda?

0
  • #18 16 Lis 2012 18:34
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Czy to prawda?

Zapomniałem.. Piszę z 51° 55' N 1° 15' E :D

0
  • #19 18 Lis 2012 12:04
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Jeszcze potwierdzę fotką ze wsi, gdzie mieszkam :D
    Zapewniam kolegę, że w dzisiejszy słoneczny poranek nadwyżka energii idzie w sieć, nie w akumulatory. Bez żadnej łaski, wystawania w okienkach, błagania o zgody i straszenia prokuraturą

0
  • #20 18 Lis 2012 14:37
    kgs245
    Poziom 16  

Jak działa taki cud techniki pozwalający na włączenie do sieci zasilanej z transformatora dodatkowego źródła zasilania i unikniecie prądów wyrównawczych , przy tak dużych różnicach mocy źródeł zasilania

0
  • #21 18 Lis 2012 15:37
    15kVmaciej
    Poziom 35  

kgs245 napisał:
    Jak działa taki cud techniki

Sam sobie odpowiedziałeś, cud, po prostu cud.. :D
    Jest na elektrodzie wielu pasjonatów fotowoltaiki, tam czytaj..

0
  • #22 18 Lis 2012 16:03
    kgs245
    Poziom 16  

Kilka postów wyżej Pan luk1988 pisze o strzałkach ,,Q" wskazujących jakoby otwarcie osłony górnej lub dolnej . Może mógłby podać źródło tych informacji bo przejrzałem kilka dokumentacji liczników i w żadnej nie znalazłem takiego opisu , tym bardziej że system oznaczeń kodowych na licznikach jest standardem międzynarodowym . Natomiast wszędzie powtarza się to w podobnej treści , zacytuję z dokumentacji technicznej .

„ Gdy licznik wyposażony jest w czujnik zdjęcia osłony skrzynki zaciskowej
    sygnalizowane jest także
    zdjęcie osłony skrzynki zaciskowej. Wystąpienie takiego zdarzenia sygnalizowane jest poprzez naprzemienne
    prezentowanie daty/godziny i komunikatu słownego „Osłona zdjęta” – ’’

i inne cytaty związane z tematem.

„Strzałki wyświetlacza wskazują kierunek przepływu
    energii : „ + ” dla poboru i „ - ” dla oddawania. Dotyczy to zarówno
    energii czynnej P jak energii biernej Q. Obie strzałki razem umożliwiają
    łatwe wyznaczenie roboczego kwadrantu licznika.”

„ Obecność napięć fazowych sygnalizują symbole L1, L2 i L3, a dla licznika
    w układzie Arona (podłączenie 3-przewodowe) symbole L1 i L3.
    Jeśli któregoś z napięć fazowych brak to odpowiadający mu symbol Lx nie
    zostanie wyświetlony. Symbole L1 L2 L3 migają przy nieprawidłowej
    kolejności napięć fazowych.”

Niewątpliwie mogą istnieć jakieś ,,mniej" znormalizowane typy i chętnie poznałbym co to za model aby zobaczyć jego dokumentację

0
  • #23 21 Kwi 2013 21:20
    luk1988
    Poziom 17  

kgs245 napisał:
    Kilka postów wyżej Pan luk1988 pisze o strzałkach ,,Q" wskazujących jakoby otwarcie osłony górnej lub dolnej . Może mógłby podać źródło tych informacji bo przejrzałem kilka dokumentacji liczników i w żadnej nie znalazłem takiego opisu , tym bardziej że system oznaczeń kodowych na licznikach jest standardem międzynarodowym . Natomiast wszędzie powtarza się to w podobnej treści , zacytuję z dokumentacji technicznej .

Strzałkę Q w dół, sam przetestowałem, na pokrywie jest taki mały pręcik który dociska przycisk w liczniku. Częściowo sam to wyedukowałem że skoro jest na dole prawdopodobnie będzie również na górze (w sumie widziałem fragment noty z 16EC3rn/1 a tam o tym pisało że występują dwa wskaźniki, chociaż nie czytałem tego uważnie, po jakimś czasie to załapałem ). Na dodatek, gdy przykręcimy pokrywę miga nam ten wskaźnik Q (strzałka w dół), a jak był skasowany ten wskaźnik przy montażu licznika, to pokazuje się dodatkowo trójkącik skierowany w dół. Kasujemy wskaźnik przekręcając czarny kasownik w prawo a następnie trzymamy go aż pokażą nam się paski poziome bądź pusta przestrzeń w kwadratowych nawiasach) {oczywiście plomba nam to uniemożliwia}. Zapewne te liczniki da się również ustawić je że zawsze liczą do przodu, więc jakby ktoś zmienił odpływ z dopływem i tak licznik zliczy wszystko jako dodatnie, mimo że strzałka będzie w drugą stronę (sam to próbowałem z ciekawości).

Dodano po 3 [minuty]:

A z tego co czytałem ostatnio lepiej całą energie sprzedawać energetyce, a do konsumpcji w całości kupować, najbardziej opłacalne :D. Za sprzedaną jedną kilowatogodzine można kupić dwie :D . Chociaż nie wiem czy to prawda :(

0
  • #24 27 Mar 2015 20:38
    xyz123
    Poziom 10  

Przepraszam że się podepnę mam taki licznik 16ec3r/1 jest zainstalowany na działce letniskowej dziś zauważyłem że L1 L2 migają a L3 świeci na stałe, wszystkie fazy miałem ale napięć nie mierzyłem. Z kolei jak dobrze pamiętam to jakieś pół roku temu była podobna sytuacja tylko że migała L3 a L1 i L2 świeciły się non stop.
    O co dokładnie chodzi z tym miganiem ? Nikt na wszystkich infoliniach dostawcy prądu, a także na pogotowiu energetycznym nie umiał odpowiedzieć mi na to pytanie.

Przy liczniku mam główny bezpiecznik po jego wyłączeniu i odczekaniu 10min nadal na liczniku migało L1 i L2 a L3 świeciło na stałe.

Sytuacja o tyle skomplikowana że to działka letniskowa i nie przebywam tam cały czas dodam że żadnych anomalii prądowych nigdy tam nie odczułem.

0
  • #25 10 Gru 2016 20:11
    Janek-Szczecin
    Poziom 8  

U strzałka w górę z plusem +Q świeci gdy działa silnik w pralce. Gdy przestaje się kręcić, strzałka znika. Zaznaczam, że zupełnie znika.
    Strzałka w prawo z plusem +P świeci cały czas.

2