Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeciwstawne bramy przesuwne

27 Lis 2012 18:56 5097 13
 • Poziom 1  
  Klient zażyczył sobie dwie przeciwstawne bramy przesuwne (tak jak tutaj Link). Całość ma być napędzana dwoma automatami FAAC 740 ale przy takim układzie powstają dwa problemy: po pierwsze- jak podłączyć fotokomórki tak aby odbijały obie bramy w jakby nie patrzeć przeciwnych kierunkach? Czy połączenie FOTKI=AUTOMAT1=AUTOMAT2, gdzie po prostu z miejsca gdzie podłączamy fotki do pierwszego automatu wychodzą przewody prowadzące do drugiego będzie właściwie? Jak wtedy zaprogramować drugi automat? Kolejną kwestią jest pilot. Obie bramy mają otwierać się od naciśnięcia jednego przycisku. Jak zaprogramować w taki sposób pilota?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • specjalista -automatyka bramowa
  Wejść fotek obu napędów nie możesz łączyć ze sobą bo
  1. Faac 740 ma funkcję fototestu
  2. Galwaniczne równoległe połączenie urzadzeń zasilanych osobnymi zasilaczami może się nieciekawie skończyć.

  Chyba najprostsze wyjście to użyć na każdym napędzie zamiast fotek przekaźnika podłączonego stykami NC wg. rys 6 instrukcji na zamykaniu a sterowanego fotkam, prąd dla cewek obu przekaźników i zasilanie fotek wziąć z (+) 24V i (-) z jednego z napędów.
  Podobnie potraktuj sterowanie z pilota - tzn użyj zewnętrznego radia FAAC wysterowującego dwa przekaźniki podłączone stykami NO do OPEN_A i (-) obu central, dla równowagi zasilanie radyjka i prąd dla cewek przekaźników weź ze styków zasilania drugiego napędu - pamiętaj, że wyjście zasilania FAAC-a wystawi max 500 mA i może być konieczne użycie przekaźników niskoprądowych.

  Przy tak podłączonym radyjku istnieje oczywiście możliwość rozsynchronizowania, czyli że np jeden z przekaźników nie zewrze albo któraś centrala nie załapie i za drugim razem jedno skrzydło będzie się otwierać a drugie zamykać (oczywiście do pierwszego wyłączenia zasilania, po nim oba napędy ustawią się na otwieranie i ponownie będą działać synchronicznie) ale z tym napędem wiele więcej chyba nie da się zrobić.

  Nie od parady na filmie jest przedstawione współdziałanie napędów Nice Robus 600 - Robusy (350, 600 i chyba 1000) mają tryb MASTER/SLAVE - czyli fabrycznie jest przewidziane takie podłączenie dwóch napędów, że działają synchronicznie a sterowanie z radia, fotek i obsługę drugiego napędu (SLAVE) przejmuje napęd ustawiony jako MASTER - może takie zamontuj zamiast FAAC-ów?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Specjalista Automatyk
  Można wykorzystać tylko jeden napęd (logikę + fotki + inne zabezpieczenia);
  z niego - równolegle do silnika dwa przekaźniki, których cewki wpinasz między 13-14 (open) i 13-15 (close) - oczywiście cewki na 230 Vac. Na stykach musisz wykonać przeplot uniemożliwiający pracę dwóch na raz (jak pierwszy zadziała i poda na np. otwieranie, to wstecznie przez kondensator bocznika też pojawi się prąd na cewkę drugiego - to trzeba wyeliminować)
  dopiero przez te przekaźniki zasilasz drugi silnik (z pominięciem drugiej centralki) - musisz mu tylko dobudować zabezpieczenie zasilania....
  ...będzie działać?!....a druga centralka - jako zip...hihi.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Chyba ten pomysł troche nie halo... a co jak silniki albo same bramy z racji oporów będą się różnić prędkościami - ten drugi napęd przecież nie będzie miał krańcówek ani amperometryki (o regulacji każdej zimy nie wspomnę).
  Jakby 740 miał osobne wejścia OPEN i CLOSE to moznaby było je wysterować przez takie w/w przekaźniki z silnika napędu nadrzędnego.......ale nie ma.
 • Poziom 11  
  Wystarczy jedna para foto z tym że automaty muszą być zasilane z tej samej fazy 230v wtedy nie będą "zakłócały" Ci się minusy na centalach. Wyjście z odbiornika foto wpinasz równolegle do obu automatów, a co do uruchomienia pilotem najlepiej wykorzystać drugi kanał odbiornika radiowego (jeżeli będzie radio wtykalne oczywiście) i tam również równolegle do dwóch automatów. Czyli między napędami musisz mieć 4 żyły do połaczenia foto i radia.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Do autora postu powyżej
  1. Zapomniałeś, że 740 ma niewyłączalną funkcję fototestu - ciekawe jak chcesz ją zsynchronizować na obu napędach? (tzn zakładając, że zasilanie TX podłączysz tylko do jednego napędu a wyjście przekaźnika RX do obu równolegle to czy drugi napęd rozpozna sygnał fototestu pierwszego napędu?).
  Można by zamiast wejść FSW_CL użyć wejścia EDGE, które nie ma żadnych testów ale działa trochę inaczej niż foto - w przypadku zadziałania odwraca ruch bramy przez 2 sek, potem z powrotem 2 s i dopiero stop jak drugi raz wykryje przeszkodę - i co niewygodne działa w obie strony (przy wyjeżdżaniu autem na jeszcze otwierającej się bramie napęd zacznie ją na 2 sek. zamykać i może być zonk)
  2. Odbiornik wtykany i zewnętrzny mają własciwie tą sama cenę więc tu zastosowanie zewnętrznego na kabelkach kosztowo nic nie zmienia - za to można normalnie uzywać 1 kanału bez kombinowania z 2

  I w ogóle - jak w ogóle będą działać napędy z połączonymi równolegle wejściami - trzeba by była sprawdzić czy się nie zakłócają (minus z zacisków jest podawany na klucze tranzystorowe do wejść podpiętych przez małe oporniki i zbocznikowane LED-ami sygnalizacyjnymi a po nich oporniki i od razu procek). Dla spokojności mozna by uzyć zaporowo podłaczonych diod na obu wejściach - ale takie spięcie wejśc sprawdzi się chyba tylko dla sterowania; coby fotki działały z fofotestem chyba trzeba jednak układ na przekaźnikach.

  A tak by to wyglądało:

  Przeciwstawne bramy przesuwne
 • Poziom 11  
  Wystarczy poczytać instrukcje co do parametrów centrali. Funkcje foto testu oczywiście że można wyłączyć parametr FS programowanie zaawansowane.A co do radia drugi kanał podłączasz pod wyjście OPEN A jednego i drugiego.
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich robiłem taki myk 3 lata temu dwa napędy Faac 740 i jedna para foto,zostało to podlączone po wielu próbach normalnie czyli oba napędy spięte pod jedno foto i to działa.

 • Poziom 19  
  Co do fototestu w 740 to nigdy go nie używam i nigdy go nie wyłączam. Wpinam zasilanie do obu fotek a zestyk fotki rx wpinam między FSW_CL a TX_FSW. Działa normalnie. Zestaw dwóch bram przeciwstawnych na tych automatach też już robiłem tak jak pisał Jaco4 i działa bez problemów. Mogę pokazać. :)
 • Użytkownik usunął konto  
 • specjalista -automatyka bramowa
  Cytat:
  polecam rozwiązanie też na szeroką przestrzeń wjazdu - http://www.youtube.com/watch?v=YDIgXbqBij0

  Polecasz piszesz? - a może jeszcze dorzucisz na swój koszt robotnika który co opad śniegu, marznącego deszczu i mróz będzie tor odkuwał (to co dobre w Hiszpanii to raczej niekoniecznie sprawdzi się u nas..... . O rolkach toczących się po poziomie gruntu i pewnie absolutnej wodoszczelności ich zalewanych przy każdym deszczu łożysk nie wspomnę ;) )? Przecież na oko widać ze ta brama nie ma żadnych odciążeń na żadnym z segmentów tylko jedzie po szlichcie na glebie a konstrukcję gościu zastosował taką a nie inną z racji małej ilości miejsca na rozsuniętą bramę i fakcie mieszkania w ciepłym kraju.

  Cytat:
  bramy muszą mieć zwiększony odciąg i powstają dość duże problemy mechaniczne związane z brakiem spoczynku bram -technicznie kwestia wymiarów- stal pracuje,są różne temperatury pracybramy muszą mieć zwiększony odciąg i powstają dość duże problemy mechaniczne związane z brakiem spoczynku bram -technicznie kwestia wymiarów- stal pracuje,są różne temperatury pracy
  Co masz do bram samonośnych? I jakie zwiększone odciągi? Jeśli zmartwieniem jest brak rolki najazdowej na zamknięciu to zawsze można zastosować "wysepkę" na środku bramy a rolki wmontować w prowadnice.

  PS. Chyba prawie 100% bram przesuwnych montowanych w Polsce to bramy samonośne na prowadnicy a nieliczne torowe wyjątki jakie zdarzyło mi się widzieć to albo relikty PRL-u albo radosna twórczość wiejskich śusarzy. Od czasu pojawienia się profili ciągnionych półotwartych rozwiązanie wózki/prowadnica jest w naszym klimacie najbardziej uniwersalne i prostre w użyciu.
 • Użytkownik usunął konto  
 • specjalista -automatyka bramowa
  Jesli autor postu zamierza do napędu tytułowej bramy użyć FAAC-ów 740 i wie co robi to raczej ta brama nie będzie należała do przemysłowych 30-metrowych mamutów tylko będzie oscylować w niskiej strefie stanów średnich czyli wszelkie dywagacje n/t zmęczenia materiału, deformacji profilu (które zresztą nie powinny wystapić przy dobrym wymiarowaniu przekrojów i przyzwoitej konstrukcji) są jak strzelanie do wróbla z armaty.
 • Użytkownik obserwowany
  Wystarczy 2 razy Robus 600 lub nawet Robus 1000 1 para fotokomórek i 1 radiodbiornik.I dużo mniej zabawy z tym. Sam da radę nawet wtedy.