Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa halogenowa z czujnikiem ruchu - nie działa gdy jedzie auto

03 Gru 2012 23:04 17937 15
  • Poziom 10  
    Witam,

Elektryk zamontował mi zwykłą lampę halogenową nad wjazdem do garażu, która posiada także czujnik ruchu z czujnikiem zmierzchowym.
    Problem polega na tym, ze lampa nie działa gdy wjeżdżam do garażu autem. Mam długi, prosty wjazd. Jak jadę samochodem, to lampa się praktycznie nie włącza (sporadycznie włączy się jak już połową auta jestem w garażu - zupełnie nieprzydatne).
    Natomiast jeśli człowiek będzie szedł po podjeździe, to wszystko działa w porządku.
    Zgłupiałem czy co? Czujnik nie wykrywa ruchu samochodu, a wykrywa jak idzie człowiek?

Ktoś wie w czym tkwi problem?
    Regulowałem już pokrętłem znajdującym się na czujniku natężenie światła (myślałem, że oświetlam za bardzo bi-ksenonami, ale nawet jak wjeżdżałem bez świateł nic się nie zmieniło - lampa nadal się nie włączała).
    Zmieniałem także kąt nachylenia czujnika, ale nic to nie pomogło.

Bardzo dziękuje za pomoc.

Dodano po 3 [minuty]:

HSWG napisał:
    Tanie czujki wykrywają ruch obiektu o wyższej temperaturze niż otoczenie.

Tanie, to znaczy od jakiej sumy zaczynają się te dobre, które wykrywają poruszający się pojazd?

Francelektryk napisał:
    Gdy idziesz lampa działa prawidłowo, zaś gdy jedziesz autem to oświetlasz czujnik zmierzchowy - więc regulacja natężenia oświetlenia

Ale już napisałem, że robiłem taką regulację. Co więcej jechałem autem bez świateł i także nic to nie dało.
  • Poziom 38  
    zewis napisał:
    Czujnik nie wykrywa ruchu samochodu, a wykrywa jak idzie człowiek?

Ten "czujnik ruchu" jest tak w ogóle czujnikiem podczerwieni... który wykrywa promieniowanie podczerwone.
    Jeśli zasłonił byś się np płytą pilśni i szedł w kierunku "czujnika" w ogóle nie zareagowałby.
    Po prostu nie reaguje na ruch, tylko na promieniowanie podczerwone.
  • Specjalista elektryk
    Dokładnie tak. Wystarczy nawet zwykły karton, by, będąc zasłoniętym, podejść blisko bez żadnej reakcji z "jego" strony.
  • Poziom 10  
    Ale mnie oszukali ;)
    To w takim razie są na rynku dostępne modele, które bez problemu zadziałają na jadący pojazd?
  • Poziom 14  
    Czujka jest pasywnym odbiornikiem wykrywającym zmiany podczerwieni, gdybyś miał żarówki halogenowe to by wykrywała samochód. Jedyna rada to kupić czujkę aktywną która sama emituje podczerwień i wykrywa odbicia podczerwieni, możesz też zamontować maly reflektor podczerwieni cały czas świecący, wtedy czujka powinna reagować na odbite promieniowanie podczerwone.
  • Poziom 10  
    Czyli zakładając np. wideo-rejestrator z diodą IR taki czujnik powinien zadziałać?
  • Poziom 21  
    Sprawdź pilotem od tv. Sam jestem ciekaw.
  • Poziom 38  
    zewis napisał:
    Czyli zakładając np. wideo-rejestrator z diodą IR taki czujnik powinien zadziałać?

Zmontuj diodę IR w samochodzie, skierowaną na "czujnik" w lampie :D
  • Poziom 36  
    BILGO napisał:
    Zmontuj diodę IR w samochodzie, skierowaną na "czujnik" w lampie :D

Wszystkim którzy do Niego przyjeżdżają też ma zamontować ?

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Po pierwsze powinieneś się cieszyć że masz ekologiczny samochód i nie marnuje energii na zbyteczne grzanie otoczenia :D

A po drugie to znów prawo Murphiego - najpierw robi, a potem czyta instrukcję obsługi
    zewis napisał:
    Elektryk zamontował mi zwykłą lampę halogenową nad wjazdem do garażu, która posiada także czujnik ruchu z czujnikiem zmierzchowym....
    czujki podczerwieni największą czułość mają jak obiekt przesuwa się prostopadle do czujki, a prawie zerową czułość jak jedzie się prosto na ją, przez to ważna jest wysokość zamontowania czujki, jak za wysoko to samochód może spokojnie jeździć pod tą czujką.
    Lampa powinna być zamontowana z boku wjazdu do garażu :!:
    Możesz testowo przechylić mocno czujkę w dół, aby pojazd raptownie wjeżdżał w wiązkę widzialności podczerwieni, a nie powoli że komparator w czujce na to nie reaguje. można też czujkę przekręcić o 90° do pionu, wówczas soczewka fresnela będzie widziała kilkunastoma wiązkami i wyłapie jazdę na wprost, ale nie złapie nic z boku.
  • Poziom 10  
    Dzięki za wskazówki. Postaram się dzisiaj zrobić testy i zobaczymy co z tego wyjdzie.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    zewis napisał:
    Dzięki za wskazówki. Postaram się dzisiaj zrobić testy i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Nic nie wyjdzie, ponieważ pomiędzy promieniowaniem podczerwonym (cieplnym), a promieniowaniem diód IRED jest duża różnica.
    Promieniowanie cieplne to zakres fal o długości ok. 10 mikrometrów.
    Zaś IRED to zakresy 800-1000 nanometrów.

Jeżeli chodzi o Twój problem to polecam zamontowanie dodatkowego mikrofalowego czujnika ruchu.
    http://www.ceneo.pl/Dom_i_wnetrze;szukaj-mikr...RT_H4ZjbMHZt&gclid=CNGDhe6kgLQCFQEd3god7TMAqA

Plumpi napisał:
    Jeżeli chodzi o Twój problem to polecam zamontowanie dodatkowego mikrofalowego czujnika ruchu.
    http://www.ceneo.pl/Dom_i_wnetrze;szukaj-mikr...RT_H4ZjbMHZt&gclid=CNGDhe6kgLQCFQEd3god7TMAqA

Pod warunkiem że nikt nie będzie się kręcił z drugiej strony ściany, bo będzie się załączał co chwila.
    A po drugie dłuższe przebywanie w pobliżu też nie jest wskazane
    wada napisał:
    Plumpi napisał:

Pod warunkiem że nikt nie będzie się kręcił z drugiej strony ściany, bo będzie się załączał co chwila.
    A po drugie dłuższe przebywanie w pobliżu też nie jest wskazane

Przeceniasz możliwości tych czujek.
    Myślę, że nie masz na myśli ścianek w stylu japońskim?

Mam zamontowane kilka sztuk w lampach oświetlających chodnik i schody. Są umieszczone na elewacji i jakoś nie zauważyłem, żeby się załączały, kiedy ktoś przebywa w pokojach za ścianą, na których wiszą te lampy.
    Miałem nawet nadzieję, że 2 z lamp będą się załączały, kiedy wyjdę na balkon, bo lampy znajdują się pod balkonem. Niestety jestem rozczarowany, bo nawet przez płytę balkonową nie chcą reagować.

Co do przebywania - zapewne z telefonu komórkowego także nie korzystasz?
    Wszak emitują one taki sam rodzaj promieniowania mikrofalowego tyle, że o kilka rzędów większej mocy.
    W przypadku telefonów są to moce rzędu kilku watów.
    W przypadku czujek mikrofalowych poniżej 10 miliwatów.
    Telefon przykładasz do głowy, nosisz blisko ciała.
    W zasięgu promieniowania czujnika ruchu przebywasz sporadycznie i raczej nie przystawiasz do nich głowy.

Dwa przypadki z życia wzięte
    czujka nad wjazdem do garażu, ściana suporeks 24cm i 10cm styropian a z drugiej strony szafka na której często spał kot - każdy skok kota na szafkę załączał czujkę.

drugi przypadek czujka przy werandzie, i każde podejście do okna/drzwi balkonowych mniej niż 1,5m załączało czujkę.
    Ale znam kilka przypadków gdzie te czujki zdają egzamin, choć spanie z głową zbliżoną do czujki za ścianą jest raczej nie wskazane, nawet w instrukcjach tych lepsiejszych zalecają dłuższe przebywanie w odległości ponad 4m.
    wada napisał:
    Dwa przypadki z życia wzięte
    czujka nad wjazdem do garażu, ściana suporeks 24cm i 10cm styropian a z drugiej strony szafka na której często spał kot - każdy skok kota na szafkę załączał czujkę.

drugi przypadek czujka przy werandzie, i każde podejście do okna/drzwi balkonowych mniej niż 1,5m załączało czujkę.
    Ale znam kilka przypadków gdzie te czujki zdają egzamin, choć spanie z głową zbliżoną do czujki za ścianą jest raczej nie wskazane, nawet w instrukcjach tych lepsiejszych zalecają dłuższe przebywanie w odległości ponad 4m.

Podstawowe pytanie - o których czujkach dyskutujemy?
    Czujki MW systemów alarmowych są znacznie czulsze i faktycznie potrafią one działać poprzez okna, drzwi czy nawet niezbyt grube ściany.
    Natomiast czujki do sterowania oświetleniem, które wskazałem już nie są tak czułe.
    Osobiście je przetestowałem, bo mam zamontowane i jeszcze raz powtarzam, że nie reagują poprzez ścianę, nie reagują poprzez płytę balkonu, nie reagują za winklem ściany, nie reagują po podejściu do okna znajdującego się ok. 1m od czujki. Osobiście wręcz jestem zawiedziony, bo liczyłem na to, ze będą reagowały po wyjściu na balkon lub po podejściu do okna, ale nie reagują.
    Ściany murowane zawierają pewną ilość wody w postaci pary wodnej. Ta woda skutecznie tłumi promieniowanie mikrofalowe czujek.