Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukiwanie wiedzy przez początkującego.

musrus 29 Sty 2013 15:02 5163 38
 • #1 29 Sty 2013 15:02
  musrus
  Poziom 10  

  Witam Forumowiczów! (To mój pierwszy post, proszę o wyrozumiałość)

  Wraz z zamiarem otworzenia działalności gospodarczej, w zakresie montażu i eksploatacji technicznych systemów zabezpieczeń, na pierwszą linię "ataku" wychodzi skąpa wiedza techniczna na tym polu (systemów alarmowych).

  Przejrzałem już chyba wszystkie możliwe strony www,, znalazłem kilka wykładów z Wojskowej Akademii Technicznej.
  Po przeczytaniu, ułożeniu sobie wszystkiego w mej "łepetynie" stwierdzam, że to trochę mało, aby móc ze spokojnym sercem wejść "na chate" i stwierdzić, że wiem wszystko.
  Znalazłem kilka ciekawych pozycji książkowych np. "Alarm o przestępstwie", aut. Z. Nowickiego.
  Bardzo ciekawą pozycją (jednak dość kosztowną) jest "Mechaniczne i elektroniczne systemy zabezpieczeń" pod red. Andrzeja Wójcika.
  Z racji tego, że na mój jak na razie skromny budżet, jest to spory wydatek, chciałem się zapytać czy ta pozycja jest godna polecenia i czy będzie mi służyć wiedzą dla zielonego w temacie?
  Jeśli macie jakieś tańsze pozycje, aczkolwiek równie dobre proszę o polecenie.

  0 29
 • Technik Elektryk - Faber CK
 • Pomocny post
  #2 29 Sty 2013 15:09
  extremeee
  Poziom 25  

  Witaj kolego,
  Jeśli nie masz doświadczenia w tym temacie to tak najbardziej wiedza z internetu Ci się przyda.
  W książki osobiście bym się nie bawił (nie znam i nie czytałem wymienionych przez Ciebie).
  Proponuje Ci nawiązanie współpracy z hurtowniami CCTV/SSWiN w Twojej okolicy - często organizują darmowe (niekiedy płatne) szkolenia/warsztaty z tej tematyki.
  Myślę że takie warsztaty dadzą Ci najwięcej (bo później to już tylko praktyka i seminaria specjalistyczne)
  Jeśli już w fachu się zaczepisz i będziesz dysponował jakimś tam budżetem polecam szkolenia organizowane przez TECHOM lub PISA.
  Ponadto do lektury polecam normę PN-EN 50132, ustawę o Ochronie osób i mienia z 1997r. (to apropo licencji i koncesji).

  Istotne też jest posiadanie uprawnień do prac elektrycznych potocznie zwanych "SEP" do 1kV E i D. Często słyszy się że to wcale niepotrzebne - jednakże każdą centralkę lub kamery podłączamy do zasilania i to nie "na wtyczkę".
  W małych obiektach niesprawdzane (co jest błędem w mojej ocenie) ale na większych robotach i w przemysłówce konieczne.

  0
 • #3 29 Sty 2013 15:53
  musrus
  Poziom 10  

  Szkolenie TECHOM na Instalatora technicznych sys. zabezp., mam zamiar zrobić w ramach szkoleń opłacanych przez urząd pracy. Wszystko mam już załatwione tylko czekam na termin szkolenia od TECHMOM'u.

  Dziękuję za rady, myślę, że po szkoleniu i kilku samodzielnych instalacji coś się rozkręci.
  Z góry mówię, że nie zamierzam "psuć" branży złym montażem, także w przyszłości liczę na pomoc w niepewnych sytuacjach.
  SEP zapewne się przyda, nie wiem czy urząd pracy będzie to wymagał, gdy będę chciał otworzyć działalność z dotacji z Funduszu Pracy. Zapewne dowiem się przy rozpatrywaniu wniosku (chyba, że ktoś z Was miał z tym do czynienia?).
  Domyślam się, że szkolenia hurtowni są bardziej pomocne od książek dla mnie, w końcu ludzie bardziej doświadczeni ode mnie będą je prowadzić.
  W takim razie wstrzymuję się ze wzbogaceniem pana A. Wójcika :)

  0
 • Technik Elektryk - Faber CK
 • #4 29 Sty 2013 16:26
  extremeee
  Poziom 25  

  hahah :) Niedoczytałem do końca autora ;P Ja też jestem A.Wójcik :P więc pewnie jakiegoś mojego krewnego pozbawiłem $ ;)

  0
 • #5 29 Sty 2013 17:34
  Stan-Mar
  Poziom 25  

  Zastanowiłbym się nad szkoleniem w TECHOMIE - ja ukończyłem kurs w PISA, a z rozmów z osobami, które były na kursach w obydwu ośrodkach, wynika, że bardziej chwalą PISA.

  0
 • #6 29 Sty 2013 18:07
  scandaliks
  Poziom 25  

  musrus napisał:
  Wraz z zamiarem otworzenia działalności gospodarczej

  Mam nadzieje że to przemyślałeś dobrze.Ja osobiście bym popracował 2 lata i się wdrożył.Montaż to nie tylko wiedza i powieszenie centralki,czasami powieszenie fizyczne instalacji Cie wykończy,a centralka uruchomi sie na ustawieniach standardowych.Niejednokrotnie byłem świadkiem,gdzie "cwani" klienci puszczali Świeżaków "bez butów"Przemyśl to :)

  0
 • #7 29 Sty 2013 18:10
  extremeee
  Poziom 25  

  @scandaliks dokładnie ;) najlepiej gdyby się podszkolił u jakiegoś doświadczonego insta.
  Kolego Stan-Mar - ja byłem akurat na TECHOM`ie - i z rozmów z różnymi osobami słyszałem że TECHOM lepszy.. - ile ludzi tyle opinii tak naprawdę to i to daje dość sporą paczkę wiedzy jeśli ktoś chce ją przyswoić.

  0
 • #8 29 Sty 2013 18:13
  musrus
  Poziom 10  

  Stan-Mar:

  Cytat:
  Zastanowiłbym się nad szkoleniem w TECHOMIE - ja ukończyłem kurs w PISA, a z rozmów z osobami, które były na kursach w obydwu ośrodkach, wynika, że bardziej chwalą PISA.


  Pierwszy wybór to był właśnie PISA. Niestety dzwoniąc to nich dowiedziałem się, że nie chcą mieć nic wspólnego z urzędami pracy, bo za dużo papierków urząd wymaga.
  W TECHOM'ie realizują umowy z urzędami pracy bez problemowo, dlatego wybór padł na TECHOM.

  Trochę nie rozumiem:
  scandaliks:
  Cytat:
  klienci puszczali Świeżaków "bez butów"Przemyśl to


  Jeśli chodzi o doświadczenie to mam zamiar realizować i pracować ze znajomym, który ma nieco doświadczenia i wiedzy technicznej.

  0
 • #9 29 Sty 2013 18:15
  extremeee
  Poziom 25  

  Odnośnie tego co napisał scandaliks chodzi o to że jak podpiszesz umowę i nie będziesz potrafił jej prawidłowo zrealizować a klient będzie nieugięty w kwestii terminu czy też wykonania to będzie ostro egzekwował kary umowne i zostaniesz "bez butów" bo pewnie na początku nie będzie Cie stać na polisę.

  0
 • #10 29 Sty 2013 19:04
  irkor
  Poziom 27  

  musrus napisał:
  ..............Wraz z zamiarem otworzenia działalności gospodarczej, w zakresie montażu i eksploatacji technicznych systemów zabezpieczeń, na pierwszą linię "ataku" wychodzi skąpa wiedza techniczna na tym polu (systemów alarmowych)..................


  Nie przejmuj się wypowiedziami "wysoce wyspecjalizowanych specjalistów" z dziedziny technicznych systemów zabezpieczeń. Z czasem wiedza przyjdzie sama. Zacznij od szkolenia w TECHOMIE i montażu małych systemów alarmowych (małe sklepy, domki jednorodzinne itp.). Każdy szanujący się dystrybutor pomoże Ci w doborze i konfiguracji urządzeń. Myślę, że uprawnienia SEP do 1KV na początek są Ci zbędne.
  Cieszy mnie, że młody pełen zapału człowiek nie narzeka na brak pracy i zarobki, tylko próbuje sam coś robić.
  Życzę powodzenia.

  0
 • #11 29 Sty 2013 19:35
  musrus
  Poziom 10  

  Ey, ey, Panowie, nie uciekajcie z tematem, proszę.
  Dziękuję Irkor za wiarę :) całą branżę traktuję także jako hobby, więc uważam, że mimo wszystko dam radę.
  Wiedzę zamierzam zdobywać nie tylko z doświadczenia swojego. Jak już mówiłem, mam znajomego, który się tym trochę para i ma jako takie pojęcie. Nawet jeśli to nie zamierzam ustępować.
  Co do polis nie orientowałem się ile takowe kosztują oraz jakie bym potrzebował by się w miarę zabezpieczyć, ale rozumiem, że uparci i chamscy klienci mogą mieć dziwne pomysły.
  Dlatego też zamierzam ciężko pracować.
  Podejrzewam, że domy jednorodzinne i małe sklepy nie będą chyba aż takim trudnym wyzwaniem... nie chcę się unosić ponad stan, ale głupi raczej nie jestem...
  Proste systemy na kilka czujek chyba nie są straszne na początek i z drobną wiedzą i instrukcją da się zaprojektować mały domek.
  Najgorsze to moze być faktycznie prowadzenie kabli...

  0
 • #12 29 Sty 2013 19:52
  extremeee
  Poziom 25  

  @ irkor - to chyba kolega instaluje systemy zasilane energią z kosmosu bo przypomnę że w tym kraju do wszelkich prac elektrycznych niezbędnie jest posiadanie uprawnień w z zakresie eksploatacji i instalacji urządzeń instalacji i sieci na stanowisku: eksploatacji (popularne SEP "E") do 1kV.
  Podłączenie systemu alarmowego do zasilania jest właśnie taką pracą bo wpinasz się w obwód a nie wkładasz wtyczkę do kontaktu.
  No chyba że kolega robi to bez uprawnień - w takim przypadku "Życzę zdrowia" ... ;)

  @ musrus - masz rację kolego najtrudniejsze co Cie czeka jeśli chodzi o pracę fizyczną to prowadzenie kabli, jeśli chodzi o wysiłek intelektualny to najtrudniejsze jest właściwe rozmieszczenie czujek.
  Pamiętaj także kolego że zakładając taki system bierzesz niejako odpowiedzialność za jego zadziałanie.
  Jeżeli zainstalujesz go nieprawidłowo - że nie zadziała podczas włamania/napadu tak jak powinien każdy klient może Cie oddać do sądu ;)
  Po drugie polisa przydaje się w przypadku gdy podczas prac trafisz w np. pion wodny i zalejesz klientowi dębowy parkiet ;)

  0
 • #13 29 Sty 2013 20:10
  irkor
  Poziom 27  

  musrus napisał:
  ..............całą branżę traktuję także jako hobby.......


  No to się pomyliłem. Mimo to wszystkiego najlepszego.

  0
 • #14 30 Sty 2013 09:26
  humek
  Poziom 32  

  Dobrze tu koledzy piszą , dodam tylko ze szkolenie to jedno a praktyka (ponoć czyni mistrza) to drugie , ksiądz też na naukach przedmałżeńskich uczy jak się "rozmnażać" a sam tego nie robi (no prasa czasem donosi inaczej) .Na samej książkowej wiedzy daleko nie zajdziesz lepiej popracuj z kimś doświadczonym bo alarmy nawet w małych domkach mogą Ci "dać popalić" jak zacznie klient mieć "fałszywki". Zakres potrzebnej Ci wiedzy jest ogromny a musisz ja mieć po to by jak napisali tu koledzy klienci Ciebie nie zjedli na pierwsze danie.

  0
 • #15 30 Sty 2013 10:40
  DrHause
  Poziom 15  

  extremeee napisał:
  @ irkor - to chyba kolega instaluje systemy zasilane energią z kosmosu bo przypomnę że w tym kraju do wszelkich prac elektrycznych niezbędnie jest posiadanie uprawnień w z zakresie eksploatacji i instalacji urządzeń instalacji i sieci na stanowisku: eksploatacji (popularne SEP "E") do 1kV.
  Podłączenie systemu alarmowego do zasilania jest właśnie taką pracą bo wpinasz się w obwód a nie wkładasz wtyczkę do kontaktu.
  No chyba że kolega robi to bez uprawnień - w takim przypadku "Życzę zdrowia" ... ;)..............


  Panowie, czy my czasami znowu nie interpretujemy przepisów błędnie, tak jak ma to miejsce w przypadku konieczności posiadania licencji i koncesji ?
  Gdyby zawsze były potrzebne uprawnienia do 1kV, to nie tylko systemu alarmowego nie można by było wykonać, ale również domofonu, telefonicznej centrali abonenckiej, serwera sieci strukturalnej oraz wielu innych instalacji teletechnicznych.

  Cytat:
  Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 28 kwietnia 2003 r.
  § 4. Nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji użytkowników eksploatujących:
  1) urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi;
  2) urządzenia lub instalacje cieplne o mocy zainstalowanej nie wyższej niż 50 kW.

  0
 • #16 30 Sty 2013 14:20
  extremeee
  Poziom 25  

  Do koncesji i licencji ma się to nijak w przypadku obiektów które nie są obowiązkowo chronione.

  W przypadku obowiązkowej ochrony bez koncesji/licencji ani rusz.

  Cytat:

  Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 28 kwietnia 2003 r.
  § 4. Nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji użytkowników eksploatujących:
  1) urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi;
  2) urządzenia lub instalacje cieplne o mocy zainstalowanej nie wyższej niż 50 kW.


  Dokładnie kolego wystarczy przeczytać ze zrozumieniem :)
  Jeżeli instalujesz centralkę czy inne urządzenie posiadające wtyczkę sieciową i jest wraz z nią w/w dokumentacji to nie ma problemu.
  Jednakże jak dobrze wiesz instalacji alarmowej nie podłącza się do prądu kablem z wtyczką tylko wpinasz ją w wydzielony obwód elektryczny lub podpinasz "na stałe" do jakiegoś obwodu - Takie prace wymagają już uprawnień ponieważ jest to ingerencją w istniejąca instalację elektryczną !

  Te w/w wyłączenia mają służyć przeciw powstawaniu absurdów typu "podłączenie komputera PC do gniazdka wymaga uprawnień "E" ".

  Swoją drogą to czy naprawdę uważacie że "majstrowanie" przy prądzie bez uprawnień i wiedzy jest dopuszczalne ?! o czym my tutaj rozmawiamy.
  Co w przypadku np jakiegoś przebicia/złego podpięcia gdzie na obudowie centrali (metalowej) pojawi się napięcie ?? Jak ubije klienta to jak myślicie do kogo przyjdzie prokurator ? a w drugiej kolejności o jakie uprawnienia zapyta ?

  0
 • #17 30 Sty 2013 16:22
  irkor
  Poziom 27  

  Przestańcie utrudniać sobie wzajemnie życie przez wymyślanie przepisów, zakazów nakazów i udowadniania co wolno, a czego nie wolno.
  Instalator systemu alarmowego nie zakłada sieci energetycznej i nie ma takiego obowiązku przy instalowaniu systemu. Powinien jednak porozumieć się z innymi podwykonawcami na budowie, aby instalowany sprzęt miał zapewnione odpowiednie zasilanie. Nie przypominam sobie, abym instalując system sygnalizacji włamania, czy domofon „ingerował w istniejącą instalację elektryczną” albo „majsterkował przy prądzie”.

  0
 • #18 30 Sty 2013 16:38
  extremeee
  Poziom 25  

  kolego irkor : to jak podłączysz system alarmowy a właściwie jego zasilacz do prądu ?? odkręcając np gniazdko i wpinając się w nie równolegle właśnie to robisz (ingerujesz w instalację), jeżeli z rozdzielni wyciągasz sobie dedykowany obwód do centrali alarmowej to także ingerujesz w instalacje a bez uprawnień nie wolno tego robić.
  Kolego jak więc wytłumaczysz fakt że kupując płytę grzejną lub cały piec pewnego producenta AGD konieczne jest potwierdzone w gwarancji podpięcie tego urządzenia przez uprawnionego elektryka ? (inaczej gwarancja nie jest ważna)
  Podłączenie takiego pieca czy płyty to prawie dokładnie to samo co podłączenie takiego alarmu - też tylko 3 przewodziki i kostka.

  W przypadku wątpliwości odsyłam do działu "elektryka" na tym forum.

  Otóż cała Polska właśnie myśli tak jak Ty - licencje niepotrzebne, koncesje niepotrzebne, uprawnienia SEP niepotrzebne. Skutek tego jest taki że ostatnio spotkałem cukiernika który po godzinach instaluje "te one alarmy". ;)

  0
 • #19 30 Sty 2013 16:43
  musrus
  Poziom 10  

  Rozważania na ten temat zapewne już były, także proszę (jeśli cokolwiek ktokolwiek ma jeszcze do powiedzenia) odpowiadać na pierwszy post.

  0
 • #20 30 Sty 2013 16:48
  extremeee
  Poziom 25  

  @musrus kolego jak będziesz zajmował się tym profesjonalnie - a życzę Ci żeby kiedyś Ci się to trafiło to wartościowym - acz trudnym i kosztownym są kursy Cisco.
  W przemysłówce większość sieci opiera się właśnie o Cisco i w niektórych przypadkach nie ma zezwolenia na instalowanie innego osprzętu niż Cisco (ale to tyczy się przede wszystkim CCTV IP).

  0
 • #21 04 Lut 2013 20:29
  SJS
  Poziom 15  

  musrus napisał:

  Szkolenie TECHOM na Instalatora technicznych sys. zabezp

  i same problemy
  Techom szkoli i wystawia świadectwa kwalifikacyjne
  Techom opiera się na "Specyfikacji technicznej" Polalarmu
  Więc najpierw poczytaj http://ochrona.siudalski.pl/specyfikacja-techniczna-polalarmu.html
  i co wychodzi?
  a jakieś systemy SA-3 i SA-4 wg PN E 08390 czyli wg norm dawno wycofanych
  jakieś poplątanie z pomieszaniem nowych i starych norm
  Dlaczego?
  Wchodzimy na stronę
  http://www.techom.com/zaklad-rozwoju-technicz...enia-z-aktualnym-swiadectwem-klasyfikacyjnym/
  i co tam widać?
  a centralki klasy A do S tyle, że taki podział był w cztery lata temu wycofanej przez zastąpienie normie PN E 08390
  a zastąpiła ja norma PN EN 50131-1:2009 a tam zupełnie inna klasyfikacja
  aby "atesty" Techomu sie sprzedawały stworzono właśnie "Specyfikację techniczną" w Polalarmie która nie ma nic wspólnego z normami obowiązującymi w Europie
  Czyli będą cię uczyli wiedzy wg poziomu z 1993 roku
  Zdrowia życzę..

  0
 • #22 05 Lut 2013 06:15
  BenekM
  Poziom 11  

  Kolega extremeee ma rację. I licencja i uprawnienia elektryczne są konieczne, a koncesja mile widziana. A przekonasz się o tym jak przełamią Ci system, albo komuś coś się stanie. Jeżeli chodzi o wiedzę to warto poszukać miesięczników "TWIERDZA" i "SYSTEMY ALARMOWE" (także archiwalnych). Część artykułów to oczywiście teksty reklamowe, ale pozostała część naogół wartościowa.

  0
 • #23 05 Lut 2013 06:30
  SJS
  Poziom 15  

  Możesz podać podstawy prawne konieczności posiadania licencji i koncesji jeśli ktoś chce montować systemy np jedynie w domach, sklepach itp?
  Bo to niepoważnie krzyczeć, że bez licencji i koncesji to kłopoty i same problemy a jak się się włamią to dopiero będzie - kto i gdzie was takich głupot uczy?

  0
 • #24 05 Lut 2013 09:44
  Reeltime
  Poziom 15  

  Szanowni Przedmówcy
  Kolego musrus odnośnie publikacji książkowych to "Alarm o przestępstwie" jest bardzo ogólnikowy no i co by nie powiedzieć trąci myszką. Ponadto o jaki rodzaj wiedzy Koledze chodzi - praktyczną czy teoretyczną ? Praktyczną musi Kolega zdobyć w boju (każda kolejna instalacja to nowe nacięcie na kolbie karabinu) trzeba mieć też na uwadze że to nie tylko techniczna sprawność ale duża doza marketingu i PR-u, teoretyczna - cóż ... normy, specyfikacje, starcia poglądów, PISA, POLALARM etc ... ponad wszystko niezbędna jest elastyczna wyobraźnia i unikanie rutyny (nie mówię tu o składniku Rutinoscorbinu :o)) , duuuużo zdrowego rozsądku, spora doza etyki i uczciwości zarówno względem siebie jak i (głównie) Klientów, cierpliwość i odporność psychiczna ... no, to chyba już prawie wszystko

  0
 • #25 05 Lut 2013 13:15
  extremeee
  Poziom 25  

  Szanowny kolego SJS - oczywiście że na obiektach nieznajdujących się na liście obowiązkowo chronionych licencja i koncesja nie są potrzebne.
  Jednakże ktoś kto taki dokument posiada to (w teorii) jest bardziej poważnym instalatorem niż taki bez. Licencja nie gwarantuje oczywiście tego że instalator zna się na rzeczy ponieważ sami wiemy w jaki sposób są wydawane(ustawa o ochronie osób i mienia z 1997r.) ale pamiętajmy też o bardzo ważnej kwestii która została tutaj pominięta mam nadzieje że przez zwykłą nieuwagę !
  Otóż :

  Posiadanie przez instalatora licencji gwarantuje klientowi iż nie był on karany za przestępstwa umyślne !
  Możecie koledzy dywagować czy to ma znaczenie czy nie ale ja osobiście wybrałbym instalatora który nie był karany i uważam że nie można tego pomijać i deprecjonować w ten sposób licencji. Licencja jest nie tylko dla nas instalatorów ale także ma służyć klientom jako pewnego rodzaju weryfikacja.

  0
 • #26 05 Lut 2013 14:23
  BenekM
  Poziom 11  

  SJS napisał:
  Możesz podać podstawy prawne konieczności posiadania licencji i koncesji jeśli ktoś chce montować systemy np jedynie w domach, sklepach itp?
  Bo to niepoważnie krzyczeć, że bez licencji i koncesji to kłopoty i same problemy a jak się się włamią to dopiero będzie - kto i gdzie was takich głupot uczy?

  W domach i obiektach w których ochrona nie jest obowiązkowa nie musisz mieć koncesji.
  Co do licencji radzę zapoznać się z Art. 28, 29 i Art.3 ust. 2 Ustawy o ochronie osób i mienia z 1997r. brzmienie z 2012r.

  0
 • #28 05 Lut 2013 16:21
  musrus
  Poziom 10  

  Temat licencji, koncesji i tego czy mogę robić czy nie chciałbym zamknąć. Naczytałem się już, dzięki irkor za linki. Wszystko już ogarnąłem -> tzn. przeczytałem, uświadomiłem sobie.
  Licencję zamierzam zrobić tak czy siak I stopnia. Koncesja MSWiA nie będzie mi na początek potrzebna.
  Uprawnienia tzw. SEP też mam zamiar zrobić i jestem w trakcie szukania kursu przygotowawczego na egzamin. Nie obchodzi mnie to czy muszę mieć czy nie. Po prostu chce mieć takowe uprawnienia.
  Co to szkolenia w TECHOM'ie -> rozumiem, że mogą mnie uczyć starej wiedzy... albo jakiś "swoich" norm. Nie zamierzam ich słuchać jak Bogów, ale lepsze to niż nic, a szkolenie już i tak zaklepane...

  0
 • #29 05 Lut 2013 22:06
  SJS
  Poziom 15  

  Obyś się nie zdziwił ile nieaktualnej wiedzy tam łykniesz a jak nie masz doświadczenia to nie będziesz w stanie wyłapać bzdur.
  Jeśli nadal nadal uczą wg Specyfikacji technicznej którą cytowałem to sam będziesz musiał oddzielić mak i popiół.

  0
 • #30 05 Lut 2013 23:50
  suworow
  Moderator Zabezpieczeń

  Musrus,
  Ja wiem że nie swoje pieniądze wydaje się dość łatwo ( patrz cztery sposoby wydawania pieniędzy - Milton Friedman), ale pamiętaj że masz tylko jedną taka szansę i warto jednak właściiwie ją wykorzystać. Posłuchaj pana Jerzego ( SJS) bo te szkolenia naprawdę Ci nic nie dadzą. Może lepiej zainwestować coś z sieci ( co sugerował extremeee).


  Ja swego czasu też uległem temu lobbowaniu i poszedłem na Techom. I wiem jedno te pieniądze można było wydać zdecydowanie lepiej. Z materiałów zamieszczonych na stronie wynikało, że szkolenie przygotuje mnie od strony praktycznej i teoretycznej do instalowania systemów alarmowych. A tak naprawdę praktyki nie było wcale, teorii niewiele, natomiast dominującym był temat konieczności utrzymania Polskich norm. Ja wiem że Techom walczy o swoja pozycję na rynku. Tylko zostaje pytanie czy to ja w takim wypadku powinienem płacić im czy oni mnie.

  Może się narażę, ( w tym i panu SJS) ale w przypadku domków itp nie jest Ci potrzebna dogłębna znajomość norm ( a już na pewno tych nieaktualnych) bo te głownie odnoszą się do obiektów z listy. Tobie wystarczy jeżeli te normy dla zasady przeczytasz i będziesz kierował się czymś co nazwałbym " zasadami dobrego instalatorstwa" A które to można z powodzeniem spisać na kilku stronach. ( centrala w strefie natychmiastowej, klawiatura w strefie chronionej, noś parasol w niedzielę, nie rwij jabłek z nie swoich drzew itp)

  BenekM napisał:
  licencja i uprawnienia elektryczne są konieczne, a koncesja mile widziana. A przekonasz się o tym jak przełamią Ci system, albo komuś coś się stanie

  A można prosić o jakiś konkretny przykład. Przy okazji tego typu tematów zawsze proszę o podanie konkretnego przykładu, kiedy to instalator został pociągniety do odpowiedzialności w takiej sytuacji i jakoś nie mogę doczekać się odpowiedzi. I nie chodzi tu o odpowiedzialność za źle wykonany system ( bo tu sytuacja jest dość jasna) ale za powstałe straty, co zdaje się sugerować kolega.

  Pozdrawiam

  0
  Szukaj w 5mln produktów