Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja Kula plazmowa na cewce zapłonowej

22 Lut 2005 11:56 7067 23
  • Poziom 15  
    Wykonałem moją kulę plazmową na podstawie projektu ze strony SOL III, ale zamiast marnego trafa WN z TV dałem cewke zapłonową z malucha
    ( złom rulez :-) ). Układ zasilam 16V 200W transformatorem ze starego wzmacniacza. Zamiast dwóch kondensatorów filtrujących 4700uF/50V jeden pożądny kondensator ze spawarki 10 000uF/65V ;-), mostek prostowniczy 8A. IFR 840 który podobno wszystkim się pali :-) umnie nawet nie jest ciepły ale profilaktycznie umieściłem go na sporym radiatorku ze spawarki (taki był pod ręką ;-) ). Cewka może dużo więcej niż trafo WN z TV dlatego też mam podłączone dwie żarówki które działają jednocześnie 150W i 300W :-) , efekt zaj****ty. Trzeba tylko uważać żeby cewki nie zagotować :-).
  • Poziom 18  
    hmm........"fajne" tyle ze co ma lampa plazmowa wspólnego ze sprzetem dyskoteowym ?? to nie wiem.. ten temat nadaje sie tylko do "wlasnych konstrukcji"
    pozdrówka.........
  • Poziom 15  
    Ale jest to jakiś efekt wizualny nie koniecznie dyskotekowy. Pozdro
  • Poziom 18  
    nie bede sie z toba klucil bo juz mam dosc bo kurde jak chcesz cos znalezc to nie znajdziesz bo wiecznie ten J-23 i jak podlaczyc diode zeby swiecila przy 12V

Optoelektronika i Efekty Wizualne
    Układy optyczne, emisja, detekcja. Wykorzystanie dyskotekowych efektów wizualnych (stroboskopy, lasery), montaż oraz naprawa.

pozdrówka...........
  • Poziom 23  
    masz racje delma, to samo jest w dziale akustyka. moze młodych powinno sie uczyć gdzie zamieszczać posty ??

Pozdrawiam!
    dj_stopa(malpa)interia.pl
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Dla mnie to ma coś wspólnego. W końcu jest napisane optoelektryka i efekty wizualne. Uważam, że post został umieszczony w dobrym miejscu. Fajny pomysł z tą kulą plazmową. Fajny pomysł na własną impreze, może robić dużą furore.
  • Poziom 23  
    optoelektronika a nie optoelektryka !!! to nie ma nic wspulnego z tym działem !!

Pozdrawiam!
    dj_stopa(malpa)interia.pl
  • Poziom 35  
    jezu ludzie ale wy jesteście marudni :/

ja mam pytanko do autora cewke masz podłaczoną pod jaki układ ???

ja mam od poloneza zapłonową może coś rusze tylko szkoda żę aż200wat trafa trza :/
  • Poziom 15  
    Cewka jest opdłączona do do układu znajdującego się w załączniku.

Ważne żeby to była cewka z zamochodu któty nie posiada elektronicznego zapłonu tak jak w Fiatach 126p EL. El znaczy, że w tym samochodzie zastosowano już inną cewkę. Jak to cewka z jakiegoś leciwego poloneza to pewnie podejdzie :-).

Ciesze się, że są jeszcze pożądni ludzie ;-)
  • Poziom 15  
    Trafo nie musi mieć 200W może być słabsze ok 50W
  • Poziom 15  
    Przy większym napięciu zasilania, ja mam 16V cewka robi się ciepła. Normalnie powinna pracować z zasilaniem 12V.

Cewka wewnątrz zalana jest olejem transformatorowym i to on się może zagotować po dłuższym czasie działania.

Umnie działa pół godziny i jest tylko lekko ciepła więc nie ma się czym przejmować. Oczywiście musi być uziemiona.
  • Poziom 29  
    Dlatego Ja osobiście wolę podnieśc napięcie do nawet 24V i zastosować sobie trafo WN od starego TV , nawinąc kilka zwoi na rdzeniu i gotowe !!!
    Na takiej cewce samochodowej nie uzyskasz takich "piorunów" jak na trafie WN !
  • Poziom 16  
    Może cosik wtrącę :) za dawnych czasów kiedy budowałem lampę plazmową i laser azotowy, ogólnie kiedy bawiłem się w wytwarzanie piorunów to stosowałem najprostszy generator na NE555 z regulacją częstotliwości i wypełnienia przebiegu, elementem kluczującym był tranzystor BUZ11 z solidnym radiatorem, a z kolei elementem WN była najzwyklejsza cewka WN z poczciwego "kredensu" (Polskiego dużego fiata). Napięcie jakie było podawane na cewkę to około 36V co powodowało że bez przewodu WN przebicie następowało po całym korpusie izolatora, a droga wyładowania to kilka centymetrów. Mi było mało więc wygrzebałem powielacz z jakiegoś starego TV gdzie łuk w powietrzu osiągał długość około 8cm :) Cała cewka musiała być solidnie izolowana.. pioruny latały wszędzie i trudno było nad tym zjawiskiem zapanować ale jednak po jakimś czasie się udało... energia iskry była bardzo wielka.

polecam luknąć na poniższy link, jest to strona poświęcona wysokim napięciom i Free energy.. :)

http://jnaudin.free.fr/

pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Zrobiłem tak jak pisałeś Dyski1 dałem 30V na cewke efekt bardzo fajny, iskierki długie i grube ale czy przy takim napięciu zasilania nie spali mi się cewka? I co zrobić z tymi przebiciami na izolatorze?
  • Poziom 16  
    Na długą metę tak wysokie napięcie może być śmiertelne dla cewki zapłonowej, choć wiele zależy też od częstotliwości generatora, jest pewien zakres gdzie łuk jest najdłuższy i o największej energii. Moje rozwiązanie generatora polegało wyłącznie na doświadczeniach a nie wielogodzinnej pracy gotowego urządzenia. Aby pozbyć się wyskakujących łuków do obudowy cewki wystarczy włożyć do cewki przewód WN i zalać korpus klejem termicznym, ja dodatkowo spryskałem całą cewkę specjalnym plastikiem w sprayu, wtedy całe napięcie pojawi sie na końcu przewodu, oczywiście po zgaszeniu światła czy zaciemnieniu pokoju widać jak na przewodzie pojawia się niebieska poświata... Generator który wykonałem posłużył mi do wielu doświadczeń między innymi do budowy silnika jonowego co skończyło się porażeniem i nie było to przyjemne...

Wracając do lamp plazmowych to oryginalne dostępne w sprzedaży są wypełnione mieszanką gazów, w większości jest to neon i azot co daje pomarańczowo niebieskie wyładowania, stosuje sie też argon hel i inne gazy szlachetne. Neon powoduje szybką jonizację gazów przy stosunkowo niewielkim napięciu. Przy lampach plazmowych amatorskich trzeba dostarczyć sporo KV do żarówki bo w niej nie ma neonu i łuk zawsze będzie mało widoczny i o ciemnej barwie.

Proponuję zastosować okrągły klosz z lampy ogrodowej (są dostępne w sklepach z oświetleniem) należy umieścić go na podstawie i wewnątrz wprowadzić pręt zakończony kulką z łożyska o średnicy 15 - 20mm takie kulki są dostępne np na kolei w warsztatach. Wszystko szczelnie zakleić i eksperymentować z gazem, należy też zostawić w podstawie otwory wlotowe gazu. Gaz jest dostepny w oddziałach firmy np. Praxair trzeba spytać gogla co wie o gazach w polsce :)

Życzę udanych eksperymentów
    Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Mati 87 napisał:
    Zrobiłem tak jak pisałeś Dyski1 dałem 30V na cewke efekt bardzo fajny, iskierki długie i grube ale czy przy takim napięciu zasilania nie spali mi się cewka? I co zrobić z tymi przebiciami na izolatorze?
    30V na cewkę samochodową ?
    Chyba na bardzo krótko....
    Do Dyski1, czy robiłeś eksperymant z tym gazem w kloszu z lampy ogrodowej?
    Będzie to działać?...
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Jak wcześniej pisałem na moją cewkę poszło 36V i zabawy było na całe dnie, najdłużej męczyłem generator podczas odpalania lasera azotowego, generator pracował nawet po 30minut bez przerwy no oczywiście wiadomo że straty muszą być i odkładały się w postaci ciepła wydzielanego na uzwojeniach cewki i na tranzystorze. Doświadczenie z kloszem przerabiałem i udało mi sie uzyskać wyładowanie, jedyny problem miałem z wycentrowaniem wewnętrznej elektrody aby pioruny rozchodiły sie po całej powierzchni... gaz zdobyłem z Praxair-u maja wszelkie odmiany gazu..
  • Poziom 15  
    Spoko dzięki Dyski1 za pomoc, jeszcze trochę pobawie się z tą lampą :-), mam już umówioną prezentację na fizyce gały im zbieleją :-)
  • Poziom 16  
    No to życze powodzenia i uważaj na siebie, z takim powerem nie ma żartów, dostałem już kilka strzałów z trafopowielaczy w tV ale to jest nic w porównaniu z taką cewką, energia iskry jest wielokrotnie większa, a jak podłączysz do tego powielacz to już wogóle masz piekielną maszyne w domu. Ja załatwiłem swoim generatorem kompa i wzmacniacz 2x70W, trzymaj z daleka wszelkie zbędne przewody które nie powinny sie plątać pod nogami i full ostrożność, jedno z praw elektryków mówi
    "przy zabawach z prądem elektrycznym trzymaj jedną rękę w d... (kieszeni)" :)

pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Spox pirewsze kopnięcia prądem z cewki WN mam za sobą :-) a tak swoją drogą nawet fajne uczucie
    :-), strasznie relaksujące.
  • Poziom 23  
    ja juz prezentowalem swoja lampe na przyrodzie w 6 klasie i do tego drabinke jakubowa
  • Poziom 17  
    Witam, złożyłem sobie ten układ, świetnie działa, zarówno z cewkami zapłonowymi, jak i trafami WN, mosfeta najpierw dałem IRF640, ale on dość szybko padł, następny, jakiego użyłem, to był 2SK793 potężny N-mosfet na 10A/850V, ten podziałał naprawdę długo, ale jak zacząłem eksperymentować z podłączaniem różnych traf WN, to i jego szlag trafił, dostał zwarcia, tak jak IRF640, a nie nagrzał się prawie wcale, jaki mosfet będzie najlepszy do tego układu ?? Czy IRFP250 się nada, czy jest za słaby ??
    Aha, w jaki sposób zabezpieczyć skutecznie mosa w tym układzie przed szpilkami wysokiego napięcia, które uszkodziły mi już dwa ?
  • Poziom 2  
    a jak mozna by było zrobić to najprościej sama cewka nie wystarczy, a ta płytka to musi być czy bez niej będzie działało???