Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renault Kangoo I - Dane w komputerze pojazdu powypadkowego.

06 Cze 2013 04:14 2970 20
  • Poziom 10  
    Witam Forumowiczów,

Pojazd: Renault Kangoo I z 2005 roku.

Poszukuję rozwiązania pewnego nietypowego problemu, biorąc pod uwagę fakt że nie jestem specjalistą mechanikiem, bardzo proszę o wyrozumiałość. W sieci nie znalazłem informacji, które mogłyby mi pomóc. Zastanawiam się jakiego rodzaju dane gromadzi komputer pojazdu w pamięci EPROM. Czy poza informacją o zadziałaniu poduszki powietrznej można znaleźć informację o np. wyłączeniu silnika w trakcie poruszania się pojazdu lub o blokadzie układu kierowniczego ? Wiem, że to nie jest czarna skrzynka... stąd moje pytanie.

Wyjaśniam sprawę wypadku brata, i jedna z hipotez zakłada że zajechano mu drogę po czym w skutek gwałtownego hamowania i jazdy po poboczu wytrącił kluczyk, nie mając hamulców i z zablokowaną kierownicą, po przejechaniu 70 metrów, uderzył w drzewo po przeciwnej stronie jezdni.

Za wszystkie odpowiedzi dziękuję.
    Pozdrawiam
    inż. ptwardowski
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 31  
    Aby wyciągnąć kluczyk musisz przekręcić stacyjkę wyłączając zapłon. Jest to umiejscowione w ten sposób aby uniemożliwić przypadkowe wyciągnięcie kluczyka. Ja bym bratu nie wierzył, ale Twojego nie znam więc nie wypowiadam się.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 42  
    To pudełko , zwane również ECU , w Kongoo , "jeszcze" nie rejestruje w czasie błędów , a tym samym wyłączenia zasilania.
    Wyłączenie i wyciągnięcie kluczyka ze stacyjki wymaga trzech operacji wykonanych w dwóch płaszczyznach , a usytuowanie jej w tym samochodzie , wyklucza przypadkowe ich wykonanie .
  • Poziom 27  
    To co napisałes jest nierealne jesli chodzi o zapis błedów. ECU ma kontrolowac prace silnika,czujników i innych podzespołów a nie takie rzeczy jak opisałes to nie samolot ;-) wyciagniecie kluczyka jest realne tylko ze jaki bez mózg by podczas jazdy kluczyk wyciagał zeby kierownice zablokowac i niemiec panowania nad autem.
  • Poziom 43  
    Taki numer kiedyś widziałem ale koleś jechał z kumplem napitym i ten nachlany wyjął dla jaj kluczyk podczas jazdy na wiadukcie.Przeżyli.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedzi ;)
    Postaram się do nich ustosunkować.

1. Brat opowiadał, że w trakcie jazdy w przeszłości tym pojazdem (auto służbowe) zdarzyło mu się wytrącić kluczyk ze stacyjki w trakcie jazdy kolanem (miał długie nogi).

2. Przeprowadziliśmy eksperyment na pojeździe tej samej marki i faktycznie udało się wyszarpnąć kluczyk w trakcie jazdy, po czym momentalnie doszło do blokady kierownicy etc. także istnieje taka możliwość. Tym bardziej, że po wypadku policja kluczy nie znalazła, a brat na prawym kolanie miał ranę podłużną.

3. A jak wygląda zapis parametrów pracy silnika? W jakim kroku czasowym zapisywane są parametry? Może dałoby się ustalić na podstawie korelacji parametrów prędkość pojazdu ?

4. Brat nie żyje, uderzył drzwiami kierowcy w drzewo, zmarł w szpitalu w wyniku obrażeń klatki piersiowej, także nie dowiemy się jaka była jego wersja. Stąd też szukamy przyczyny wypadku poniekąd na własną rękę. Nie ma konkretnego dowodu a są pewne poszlaki i prawa fizyki...a to trochę za mało dla sądu. Toczy się proces, 3 rok. Powołanych zostało dwóch biegłych, opinię pierwszego podważyłem. A drugi biegły stworzył dwa warianty i dał sądowi wybór czyli też w sumie nic nie wyjaśnił jednoznacznie, a sąd nie chce podjąć decyzji bo twierdzi że się na tym nie zna... (sic!). Biegły wezwany na rozprawę i poproszony przez sąd półoficjalnie aby został po rozprawie podyskutować odmówił i "dał dyla".

Są problemy z ustaleniem prędkości pojazdu, biegły do obliczeń przyjmuje prędkość tak jak mu pasuje w symulacji tj. od wgnieceń w karoserii. Nie bierze pod uwagę sytuacji na drodze oraz nie chce skorzystać z tarczy tachografu autobusu który jechał przed bratem i pojazdami (auta jechały w kolumnie, a jak wiadomo w kolumnie jedzie się z prędkością pierwszego pojazdu na czele, akurat autobusu - który zatrzymał się po wypadku). Na własną rękę znaleźliśmy biegłego w jakimś instytucie w częstochowie, co niby dla całej południowej polski robi analizy dla sądów i policji, który miał przeanalizować sprawę i za 1,5k wydać opinię tj. odczytać tarczę tachografu autobusu. Przez telefon się zgodził a po przyjeździe odmówił... Stąd takie specyficzne poszukiwania ;-)

11 czerwca kolejna rozprawa i ma się stawić pierwszy biegły którego opinia została podważona... ciekawe co powie...

Pozdrawiam ;)
  • Poziom 31  
    ptwardowski napisał:
    3. A jak wygląda zapis parametrów pracy silnika? W jakim kroku czasowym zapisywane są parametry? Może dałoby się ustalić na podstawie korelacji parametrów prędkość pojazdu ?

Parametry pracy silnika pracują jak by to nazwać w czasie rzeczywistym (dane w komputerze). Czyli z sekundy na sekundę zmieniają się.

Nadal nie mogę sobie wyobrazić jak kolanem można przekręcić kluczyk w stacyjce i wyciągnąć - nogą.
  • Poziom 38  
    Właśnie bez pomocy innej części ciała uważam to za nie wykonalne. Złamać owszem ale obrócić i wyciągnąć .....

ptwardowski napisał:
    Wyjaśniam sprawę wypadku brata, i jedna z hipotez zakłada że zajechano mu drogę po czym w skutek gwałtownego hamowania i jazdy po poboczu wytrącił kluczyk, nie mając hamulców i z zablokowaną kierownicą, po przejechaniu 70 metrów, uderzył w drzewo po przeciwnej stronie jezdni.

Przy zgaszonym silniku hamulce działają co prawda bez wspomagania ale zawsze.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ptwardowski napisał:
    1. Brat opowiadał, że w trakcie jazdy w przeszłości tym pojazdem (auto służbowe) zdarzyło mu się wytrącić kluczyk ze stacyjki w trakcie jazdy kolanem (miał długie nogi).

Nie jest to wykonalne, nawet nogami. Na upartego może przekręcić kolanem, ale nie wyciągnąć, chyba że klucze ze smyczą były....

ptwardowski napisał:
    3. A jak wygląda zapis parametrów pracy silnika?

Odczytuje, przetwarza i zapomina.
    janek1815 napisał:

Po zgaszeniu jak pierwszy raz nadusisz jeszcze coś tam wspomagania jest.... Zresztą to nie ma znaczenia, instynktownie dusił ile ma siły w nodze.
  • Moderator Samochody
    Przemo9826 napisał:
    ptwardowski napisał:

Nie jest to wykonalne, nawet nogami. Na upartego może przekręcić kolanem, ale nie wyciągnąć, chyba że klucze ze smyczą były....
    Za skarby świata nie da się przekręcić kluczyka kolanem i wyciągnąć go ze stacyjki. Oczywiście sprawnej.
    Cytat:

ptwardowski napisał:
    3. A jak wygląda zapis parametrów pracy silnika?

Odczytuje, przetwarza i zapomina.
    Nijak w tej sytuacji - nie przydadzą się do niczego. Nawet w zamrożonych ramkach brakuje osi czasu.
    Cytat:

janek1815 napisał:

Po zgaszeniu jak pierwszy raz nadusisz jeszcze coś tam wspomagania jest.... Zresztą to nie ma znaczenia, instynktownie dusił ile ma siły w nodze.

Wspomaganie hamulców działa dopóki kręci się wał korbowy, nawet przy wyłączonym zapłonie.
  • Poziom 38  
    Przemo9826 napisał:
    Zresztą to nie ma znaczenia, instynktownie dusił ile ma siły w nodze.

ptwardowski napisał:
    nie mając hamulców i z zablokowaną kierownicą, po przejechaniu 70 metrów, uderzył w drzewo

I tutaj powinno się wyjaśnić przede wszystkim prędkość pojazdów głównie tego autobusu w mojej opinii uważam że prędkość była znaczna w końcu przejechał 70 m i w dodatku z pewnością hamował. Przypadkiem nie był ostatnim w tej kolumnie pojazdów co mówią świadkowie z tyłu. Jeśli takich nie było można wtedy wysnuć inną tezę .... [*]
  • Moderator Samochody
    Brak kluczyka po zdarzeniu da się wytłumaczyć - zniszczeniem obudowy kolumny i stacyjki po uderzeniu kolanami - jazda bez zapiętych pasów.
  • Poziom 42  
    Lub pierwszy "ratownik" wyłączył stacyjkę odruchowo dla bezpieczeństwa , a kluczyki "posiał" w zdenerwowaniu. To może być powód zagubienia kluczyka.
  • Poziom 31  
    robokop napisał:
    Brak kluczyka po zdarzeniu da się wytłumaczyć - zniszczeniem obudowy kolumny i stacyjki po uderzeniu kolanami - jazda bez zapiętych pasów

Oglądałem kilka crash testów z ciekawości i nie zauważyłem aby w którymś uderzono tak mocno kolanami aby uszkodzić stacyjkę.

Złodzieje nie męczyliby się też z łomami czy jakimiś tam łamakami a niszczyli swoimi kolanami. Stacyjka w maluchu jest ciężka do wyłamania... Ale to tylko moje zdanie

ptwardowski napisał:
    Tym bardziej, że po wypadku policja kluczy nie znalazła, a brat na prawym kolanie miał ranę podłużną.

Czemu nikt na to nie zwrócił uwagi? Czyli mógłby tylko otrzeć o klucz czy tam pęk kluczy. Klucz można złamać w stacyjce co nie powoduje zgaśnięcia silnika ani blokady kierownicy.

emeryt2 napisał:
    Lub pierwszy "ratownik" wyłączył stacyjkę odruchowo dla bezpieczeństwa , a kluczyki "posiał" w zdenerwowaniu.

Zwykle odłącza się akumulator, ale też można to brać pod uwagę.
  • Moderator Samochody
    Sołtys_Elbląga napisał:
    robokop napisał:
    Brak kluczyka po zdarzeniu da się wytłumaczyć - zniszczeniem obudowy kolumny i stacyjki po uderzeniu kolanami - jazda bez zapiętych pasów

Oglądałem kilka crash testów z ciekawości i nie zauważyłem aby w którymś uderzono tak mocno kolanami aby uszkodzić stacyjkę.

Skoro jak sam piszesz nie zauważyłeś to to zdanie w swojej wypowiedzi mogłeś pominąć.
    Cytat:

Złodzieje nie męczyliby się też z łomami czy jakimiś tam łamakami a niszczyli swoimi kolanami.
    O czym w tym momencie bredzisz?
    Cytat:

Stacyjka w maluchu jest ciężka do wyłamania... Ale to tylko moje zdanie
    W maluchu przy próbie zerwania blokady odrywało się całe mocowanie kolumny kierownicy od podłogi bagażnika - raptem 4 zgrzewy.
    Cytat:
    ptwardowski napisał:
    Tym bardziej, że po wypadku policja kluczy nie znalazła, a brat na prawym kolanie miał ranę podłużną.

Czemu nikt na to nie zwrócił uwagi? Czyli mógłby tylko otrzeć o klucz czy tam pęk kluczy. Klucz można złamać w stacyjce co nie powoduje zgaśnięcia silnika ani blokady kierownicy.
    Teraz to można sobie gdybać. Z kluczykiem mogło stać się dosłownie wszystko - skąd rana od kluczyka, skoro metalowy jest tylko dość krótki grot kluczyka, siedzący w stacyjce, a część chwytna jest plastikowa z reguły?
    Cytat:

emeryt2 napisał:
    Lub pierwszy "ratownik" wyłączył stacyjkę odruchowo dla bezpieczeństwa , a kluczyki "posiał" w zdenerwowaniu.

Zwykle odłącza się akumulator, ale też można to brać pod uwagę.
    [/quote]
    Zależy kto pierwszy jest na miejscu. Jeśli straż - tną kable, po oderwaniu klapy.
    Jeśli przypadkowi ludzie, ew. pogotowie - mogli wyłączyć kluczyk.
    Zobaczcie sobie kokpit takiego samochodu - http://renaultkangoo.w.interia.pl/wnetrze.htm
    Gdyby kolano w trakcie jazdy wchodziło tak, że uderzało by w kluczyk, to jak tym kierować?
  • Poziom 43  
    Zresztą samochody są tak projektowane żeby włąśnie kluczyk podczas wypadku nie uszkodził kolana, wiem że audi 80 i skoda felicja to wyjątki ale tak jest.

Abstrachując od tematu znajomy niedawno scenikiem przy 80km/h przejechał raptem 30metrów rowu bo go wciągneło pobocze i wycedził w drzewo i auto skasował lekko na silniku drzewo się zatrzymało , wieć bajki że 70metrów rowem przy 70km/h to po dobranocce.

Mam zdjęcia jakby ktoś chciał. Po zmianie chłodnic autko odpalio i jezdzi.
  • Moderator Samochody
    Strumien swiadomosci swia napisał:

Abstrachując od tematu znajomy niedawno scenikiem przy 80km/h przejechał raptem 30metrów rowu bo go wciągneło pobocze i wycedził w drzewo i auto skasował lekko na silniku drzewo się zatrzymało , wieć bajki że 70metrów rowem przy 70km/h to po dobranocce.

Osobiście 13.12.1996 roku przymłóciłem w drzewo samochodem marki Łada Samara. Bez zapiętych pasów, prędkość ok 40-50km/h - poślizg na lodzie. Rozbita głowa o metalowe lusterko wsteczne. Innych urazów brak.
  • Poziom 31  
    robokop napisał:

A o czym Ty bredzisz, że nawet nie zorientowałeś się w jednej rzeczy, że klucz został "wyciągnięty ze stacyjki jeszcze przed wypadkiem, bo przecież nie wyrwało go w momencie uderzenia np w drzewo czy gdzieś a jeszcze przed czyli np w momencie manewrowania w celu uniknięcia czołowego zderzenia lub innego.

Nikt nie przeczytał dokładnie co autor napisał
    ptwardowski napisał:
    zajechano mu drogę po czym w skutek gwałtownego hamowania i jazdy po poboczu wytrącił kluczyk, nie mając hamulców i z zablokowaną kierownicą, po przejechaniu 70 metrów, uderzył w drzewo po przeciwnej stronie jezdni.

co świadczy o tym, że w momencie zajechania mógł jeszcze hamować i reagować, droga hamowania ze 100km/h to około 40 metrów zakładając, że nie każdy ma nowe opony bo polak woli kupić używane 2 razy w roku niż nowe raz na 3 lata. Ale co tam, najlepiej napisać, co ty bredzisz.
    Robokop pokaż mi crash test, w którym manekin uderza kolanem w stacyjkę.
    robokop napisał:
    Bez zapiętych pasów, prędkość ok 40-50km/h - poślizg na lodzie.

Jest się czym chwalić, gratuluję.
  • Poziom 42  
    Dość tych kolokwialnych wywodów.
    Chyba temat został wyczerpany!!!!
    Zamknij ten temat Kolego Twardowski.
  • Moderator Samochody
    Sołtys_Elbląga napisał:
    robokop napisał:

A o czym Ty bredzisz, że nawet nie zorientowałeś się w jednej rzeczy, że klucz został "wyciągnięty ze stacyjki jeszcze przed wypadkiem, bo przecież nie wyrwało go w momencie uderzenia np w drzewo czy gdzieś a jeszcze przed czyli np w momencie manewrowania w celu uniknięcia czołowego zderzenia lub innego.

Nikt nie przeczytał dokładnie co autor napisał

To został w końcu celowo wyjęty czy wytrącony kolanem? Bo może i dokładnie przeczytałeś, ale nie zrozumiałeś.
    Cytat:

ptwardowski napisał:
    zajechano mu drogę po czym w skutek gwałtownego hamowania i jazdy po poboczu wytrącił kluczyk, nie mając hamulców i z zablokowaną kierownicą, po przejechaniu 70 metrów, uderzył w drzewo po przeciwnej stronie jezdni.

co świadczy o tym, że w momencie zajechania mógł jeszcze hamować i reagować, droga hamowania ze 100km/h to około 40 metrów zakładając, że nie każdy ma nowe opony bo polak woli kupić używane 2 razy w roku niż nowe raz na 3 lata. Ale co tam, najlepiej napisać, co ty bredzisz.
    Te "nie mając hamulców" to skąd się wzięło? Brak wspomagania, to nie to samo co brak hamulców.
    Cytat:

Robokop pokaż mi crash test, w którym manekin uderza kolanem w stacyjkę.

Pooglądaj sobie więcej filmików na youtube.
    Cytat:

robokop napisał:
    Bez zapiętych pasów, prędkość ok 40-50km/h - poślizg na lodzie.

Jest się czym chwalić, gratuluję.

Nie chwalę się - pokazuję tylko, że przy takiej prędkości przy zderzeniu tragedii typu przemielone wnętrze pojazdu wraz z pasażerami nie ma. Zastanów się co wypisujesz. Zamykam temat - brak związku z zasadami działu.