Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką

buh 08 Sep 2013 20:49 3582 0
Testo
 • Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką

  Kolejna moja konstrukcja z cyklu "coś z niczego" - radio, minimalistyczne i zbudowane z części będących pod ręką. Od kilku lat zawadzały mi w szafce nowa, nieużyta wcześniej obudowa oraz jedna sztuka szerokopasmowego głośnika. Postanowiłem coś z tym zrobić i wpadłem na pomysł, że zbuduję z tego radio. Co prawda sam moduł radia nie jest mojego autorstwa, lecz pochodzi on z małego, chińskiego radyjka zasilanego z baterii. Moim zadaniem było zbudować wzmacniacz wraz z zasilaczem i wkomponować całość w obudowę. Tak jak przy poprzedniej konstrukcji, tak i tutaj ustaliłem pewne założenia dotyczące konstrukcji - miało być prosto, tanio, estetycznie i z tego co mam pod ręką. Niestety ostatnie założenie nie zostało spełnione w stu procentach. Nie miałem z czego wykonać osłony głośnika. Pozostał tylko zakup. Ale myślę, że założenia zostały ogółem spełnione :).


  Wnętrze radia

  Jak już wyżej wspomniałem "sercem" radia jest moduł wymontowany z taniego chińskiego radyjka na baterie. Moduł ten posiada regulację głośności oraz strojenia, czyli wszystko czego potrzeba. Oprócz tego znajduje się tam także wskaźnik zasilania w postaci diody LED.

  Wzmacniacz zbudowany jest na układzie scalonym TDA2006 działającym w standardowej aplikacji z noty katalogowej. Z tego co pamiętam napięcie zasilania układu wynosi +/- 12 V dzięki czemu kostka osiąga realną moc rzędu 12 W przy impedancji obciążenia 4 Ω. Jest to o 4 W więcej niż wynosi rzeczywista maksymalna moc głośnika. Na jednej płytce znajduje się moduł wzmacniacza oraz zasilania. Dodatkowo, oprócz zasilania wzmacniacza jest tam stabilizator zapewniający zasilanie modułu radia o napięciu 5 V (standardowo były to trzy baterie paluszki, czyli 4,5 V). Zastosowany głośnik to szerokopasmowy samochodowy Clarion japońskiej produkcji o średnicy 12 cm.

  Wyjście modułu radia podłączone jest do wejścia wzmacniacza przez gniazdko jack 6,3 mm, które w momencie włożenia wtyku zapewnia odłączenie sygnału radia od wzmacniacza i tym samym przekierowanie sygnału z zewnątrz na jego wejście. Do wtyku przylutowane są rezystory, które sumują sygnał stereo do mono. Przed wejściem wzmacniacza znajduje się jeszcze potencjometr do regulacji natężenia dźwięku. Wyprowadziłem także gniazdo anteny. Jest to typowe złącze typu "banan".


  Obudowa i wygląd zewnętrzny

  Jest to obudowa uniwersalna zakupiona kilka lat temu w sklepie elektronicznym. Miała być przeznaczona do czegoś innego, ale zrezygnowałem z budowy tego urządzenia i tak oto stała i zawadzała aż do teraz. Niestety nie pamiętam jaki to model. Jest wykonana z miękkiego plastiku dzięki czemu dobrze się obrabia, ale jeszcze bardziej rysuje, więc trzeba uważać. Jej wymiary to 17,5 cm szerokości, 22,5 cm wysokości i 8 cm głębokości.

  Starałem się zachować kolorystykę biało-szaro-czarną, którą dopełnia beżowa membrana głośnika. Z tego powodu wymieniłem oryginalne srebrne wkręty obudowy na czarne wkręty do drewna, które pasują idealnie. Również z tego samego powodu kupiłem czarną osłonę wentylatora komputerowego w rozmiarze 12 cm. Jak się okazało pasuje ona idealnie do tego głośnika, tzn. rozstaw otworów mocujących jest praktycznie taki sam. Musiałem też przemalować śruby mocujące głośnik i osłonę, gdyż nigdzie nie mogłem dostać czarnych. Na spodzie obudowy przykleiłem kawałki dętki, które uniemożliwiają przesunięcie się obudowy na gładkich powierzchniach. Na górze znajduje się uchwyt wykonany z grubego sznurka, który ułatwia przenoszenie jak i umożliwia podwieszenie radia.


  Podsumowanie

  Radio gra bardzo przyjemnie, potrafi zagrać bardzo głośno dzięki temu, że obudowa rezonuje. Nie należy przesadzać, gdyż zdarza się, że wpada w duże wibracje. Niestety bez dołączonego kawałka przewodu radio odbiera bardzo słabo, ale gdy podłączymy jakiś dłuższy przewód, czy nawet sami dotkniemy gniazda anteny wtedy jest możliwość odbioru dużej ilości stacji radiowych. Dzięki dodatkowemu wejściu możemy podłączyć zewnętrzne źródło dźwięku - komputer, mp3, telefon, a nawet inne radio ;).


  Poniesione koszty:
  - wszystko inne poza osłoną głośnika - 0 zł (miałem),
  - osłona wentylatora (głośnika) 12 cm - 7 zł z wysyłką.
  Razem: 7 zł


  Zdjęcia

  Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką

  Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką

  Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką Radio warsztatowe z elementów będących pod ręką

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  buh
  Level 22  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika diy
  buh wrote 702 posts with rating 144, helped 25 times. Live in city Bytom. Been with us since 2005 year.
 • Testo