Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana taryfy G12 na G12w - Montaż zegara na mój koszt?

stud1 13 Lis 2013 22:30 9081 49
  • #1 13 Lis 2013 22:30
    stud1
    Poziom 10  

Przy zmianie dostawcy energii i przy okazji taryfy z G12 na G12w monter Tauronu (dystrybutora) miał zmienić licznik z dwutarczowego na elektroniczny. Nie zrobił tego bo jego zmiana spowodowałaby brak sterowania przekaźnikiem włączającym piece akumulacyjne. Ma wymienić licznik kiedy założymy zegar sterujący piece.
    Z jednej strony zrozumiałe, bo przecież zegar/przekaźnik jest po stronie użytkownika. Z drugiej - skoro pozwalacie mi na zmianę taryfy, a konieczne są jakieś zmiany układu pomiarowego to macie doprowadzić instalację do stanu używalności. Dlaczego mam się zajmować zegarami i przekaźnikami przecież nie muszę się na tym znać. Jaka jest Wasza opinia i co radzicie? Dostawca prądu umywa ręce - sprawa właściciela sieci.
    Stary licznik jest przełączany układem SCA. Co tak na prawdę wymusza konieczność zmiany licznika na nowy? Czy SCA nie potrafi przełączyć licznika w weekend? Poza tym, wydaje mi się, ze liczniki elektroniczne mają wyjścia przekaźnikowe, np Pozyton.

• #3 14 Lis 2013 00:50
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

kkas12 napisał:

Dzisiejsze liczniki posiadają zbudowane zegary i mogą również sterować Twoim ogrzewaniem.
    Tępota i upór dostawców energii są jedyną przeszkodą.

Tak było przez wiele, wiele lat. Teraz niestety już nie.
    Podczas wymiany liczników, każdy musi montować swoje własne (niezależne od zegara w liczniku ZE) sterowanie ogrzewaniem, czy innymi urządzeniami pracującymi w drugiej taryfie.
    Pracowałem prawie trzy lata jako podwykonawca dla ZE, który zlecał okresowe wymiany liczników.
    Przy wymianie liczników dwutaryfowych, należało wyciąć całe sterowanie i zamontować tylko oplombowany zegar na licznik. Zawsze kończyło się to albo awanturą albo dodatkowa fuchą dla montera.
    Instalacje sterowania drugą taryfą czasem były bardzo skomplikowane oraz umożliwiały niekiedy "obejście". Ponieważ ZE nie był zainteresowany kontrolować tego oraz dociekać, co gdzie i którędy, postanowiono o odcinaniu dodatkowego problemu. ZE, nie jest zainteresowane w przełączanie rozdzielnicy klienta (za pomiarem) aby ten mógł cieszyć się grzejącym kaloryferem.
    Wielokrotnie w starych budynkach spotykałem centralny zegar sterujący stycznikami dla całej kamienicy, umieszczony z reguły w lokalu 1. Oczywiście ten lokator płacił za wszystkie załączające się styczniki.

• #4 14 Lis 2013 01:13
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Kolego Łukasz-O, toć to jest to.
    W Katowicach na xxx jakież było zdziwienie sąsiadki, gdy straciła drugą taryfę, bo ... remont, wymiana licznika obok, demontaż zegara sterującego pozbawił ją "przełącznika" Fucha się trafiła mimochodem.
    W innym budynku centralny zegar sterujący przełączał taryfy mieszkańców, ale ... podłaczony był pod licznik ADM.

• #6 14 Lis 2013 07:38
    stud1
    Poziom 10  

No właśnie do tego się skłaniam, że ZE odpowiada za zmianę taryfy, a co ty sobie w mieszkaniu zrobisz i jak ją wykorzystasz to twoja sprawa.
    Sprawa dotyczy mieszkania mojej Ciotki (bo ja to przecież bym sobie tak nie dał! absolutnie! :) ) Wytłumaczenie z infolinii URE jest takie, że wszystko zależy od tego co jest w starej umowie dystrybucyjnej - po czyjej stronie jest tam stycznik sterujący.
    Widać, że sprawa ze zmianami dostawców jest taka, jak kilka lat temu z operatorami tel. stacjonarnej, czyli byle sprzedać. Pani z Duonu ani słowa nie powiedziała o konieczności zmian czegokolwiek, a odstąpić od umowy się nie da, bo monter przyszedł po trzech miesiącach od jej zawarcia. Mam nadzieję, że koszt przeróbki nie "zje" zysków ze zmiany operatora.

• #7 14 Lis 2013 09:46
    stomat
    Specjalista elektryk

A skąd twoim zdaniem pani z Duonu miała wiedzieć co ty tam masz namieszane w instalacji?
    Tą przeróbkę i tak musiałbyś dokonać, najpóźniej w chwili wymiany legalizacyjnej licznika.

• #8 14 Lis 2013 10:46
    stud1
    Poziom 10  

Dlaczego sadzisz, że mam namieszane? To jest standardowe wykonanie, cała kamienica tak ma. Z resztą po przeczytaniu pozostałych postów widać, że nie tylko jedna kamienica.
    A pani z Duonu ma się znać na usłudze, którą oferuje. I jeśli mówi (a mówiła), że żadne zmiany nie są konieczne to znaczy, że kłamała i nie zna się na swojej pracy. Poza tym opowiadała jakieś bajki o kwadratowych zającach na temat wyższości starych liczników nad elektronicznymi. To jak, zna się czy nie?

• #9 14 Lis 2013 14:06
    zbich70
    Specjalista elektryk

stud1 napisał:
    A pani z Duonu ma się znać na usłudze, którą oferuje.

A Ty wiesz co w ogóle zrobiłeś? Zmieniłeś dostawcę czy sprzedawcę? :D

• Pomocny post
    #10 14 Lis 2013 15:04
    stomat
    Specjalista elektryk

Z punktu widzenia sprzedawcy energii żadne zmiany nie są konieczne. W tym sensie pani miała rację. Z punktu widzenia operatora też nie. To ty masz problem bo dotychczas korzystałeś z uprzejmości operatora sieci a teraz operator umie liczyć i kończy z tą uprzejmością. Dziwie się że monter nie wymienił licznika.
    Może to i było standardowe wykonanie ale 20 lat temu. Ja też 20 lat temu standardowo paliłem liście w ogródku, jak mój ojciec i dziadek, a dziś nie mogę.

• #11 14 Lis 2013 16:02
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

stud1 napisał:
    Przy zmianie dostawcy energii i przy okazji taryfy z G12 na G12w monter Tauronu (dystrybutora) miał zmienić licznik z dwutarczowego na elektroniczny. Nie zrobił tego bo jego zmiana spowodowałaby brak sterowania przekaźnikiem włączającym piece akumulacyjne. Ma wymienić licznik kiedy założymy zegar sterujący piece.
    Z jednej strony zrozumiałe, bo przecież zegar/przekaźnik jest po stronie użytkownika. Z drugiej - skoro pozwalacie mi na zmianę taryfy, a konieczne są jakieś zmiany układu pomiarowego to macie doprowadzić instalację do stanu używalności. Dlaczego mam się zajmować zegarami i przekaźnikami przecież nie muszę się na tym znać. Jaka jest Wasza opinia i co radzicie? Dostawca prądu umywa ręce - sprawa właściciela sieci.
    Stary licznik jest przełączany układem SCA. Co tak na prawdę wymusza konieczność zmiany licznika na nowy? Czy SCA nie potrafi przełączyć licznika w weekend? Poza tym, wydaje mi się, ze liczniki elektroniczne mają wyjścia przekaźnikowe, np Pozyton.

Kolego przy jakiej okazji?
    To TY zmieniasz sprzedawcę i taryfę i dzieje się to na Twój wniosek - więc nie żadne "pozwalacie". Takie Twoje prawo że możesz zmienić, kiedyś ZEK KRAKÓW montował zegarki sterujące stycznikiem i licznikiem ale to były czasy kiedy dostępna była taryfa G11 albo G12 :). Kolega "stomat" ładnie ujął temat.

Tauron - tak w skrócie - odpowiada ci że nie ma możliwości technicznych i ma rację.

BTW całe SCA w Śródmieściu i okolicach w KRK idzie do likwidacji więc prędzej czy później wymienią ci licznik, gdybyś nie zmieniał sprzedawcy albo taryfy to może była by szansa założyć zegar sterujący Twoim stycznikiem na nowym liczniku elektronicznym. Jak będzie to się okaże bo wymiana SCA chyba poszła na przetarg hihihi :P

Cytat:

Dzisiejsze liczniki posiadają zbudowane zegary i mogą również sterować Twoim ogrzewaniem.
    Tępota i upór dostawców energii są jedyną przeszkodą.

A później pan odbiorca zadzwoni do tępego dostawcy z pretensjami: "BO MA ZIMNĄ WODĘ W ŁAZIENCE"

• #13 14 Lis 2013 20:14
    zbich70
    Specjalista elektryk

Nie może czy nie chce - jaka różnica?
    Obowiązek ma? Nie ma. Kropka.

• #15 14 Lis 2013 20:55
    zbich70
    Specjalista elektryk

Krzysiu, ale nie mieszajmy dobrej woli tam gdzie podwykonawcy wymieniają liczniki za grosze od sztuki.

• #16 14 Lis 2013 20:58
    stomat
    Specjalista elektryk

Jak się kończy dobra wola to właśnie widzimy. Odbiorca latami korzystał z dobrej woli a teraz ma pretensje i żądania. I zrób tu komuś dobrze. Moim zdaniem powinna to być odpłatna usługa, sterowanie urządzeniami odbiorcy, za określoną kwotę doliczaną do rachunku. A dlaczego operator ma się godzić na skomplikowanie układu pomiarowego, ułatwienie nielegalnego poboru energii, problemy z plombowaniem, potencjalne konflikty z odbiorcami i "wypalanie" swojego styku ZA DARMO?

• #17 14 Lis 2013 20:59
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

No bez przesady, kolego stomat, bez przesady.
    Któryś się upominał ? :D

• #18 14 Lis 2013 21:03
    stomat
    Specjalista elektryk

No przecież autor wątku się upomina.

• #19 14 Lis 2013 21:04
    kkas12
    Poziom 40  

Kasa nie ma żadnego znaczenia.
    Nikt nikogo nie zmusza do pracy poniżej lub na granicy opłacalności.
    I wcale nie chodzi o dobrą wolę wykonawcy a o podejście operatora.

A to co stosowano wcześniej to wcale z dobrym rozwiązaniem technicznym wspólnego wiele nie miało.
    Z manufakturą owszem.

Cytat:
    ...dlaczego operator ma się godzić na skomplikowanie układu pomiarowego, ułatwienie nielegalnego poboru energii, problemy z plombowaniem, potencjalne konflikty z odbiorcami i "wypalanie" swojego styku ZA DARMO?

Nie ma mowy o żadnym komplikowaniu, nie ma mowy o żadnym ułatwieniu nielegalnego poboru a za licznik klient i tak płaci opłatę stałą i w tym za przekaźnik który nie jest wykorzystany również.
    Więc troszkę zastanowienia proponuję przed zamieszczaniem dyżurnych powodów niemożności.
    One są doskonale znane, tak jak i to że od prawdy są daleko.

• #20 14 Lis 2013 21:11
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

kkas12 napisał:
    Zbysiu jeśli istnieją techniczne możliwości a operator twierdzi, że ich nie ma to kłamie bo takie możliwości istnieją. A naprawdę to nie chce.
    I taka jest właśnie różnica jak między kłamstwem a prawdą.
    Obowiązku do tego nie mieszajmy bo istnieje jeszcze coś takiego jak dobra wola.

Oczywiście, że nie chce. Nie ma w tym żadnego interesu. Operator odpowiada za przełączenie taryf w liczniku, a nie odbiorów za pomiarem, które mogłyby przy nieprawidłowej eksploatacji uszkodzić zegar.
    Dobra wola?
    Są różne instalacje odbiorcze, co lokal to inaczej. Czasem trzeba wszystko przerabiać, dociągać nowe przewody na odległość, wymienić zużyty stycznik lub całą zdezelowaną rozdzielnice. Kto za to zapłaci? Do każdej wymiany robić osobny kosztorys, przedmiar itp? Z jakiej racji ZE ma to fundować?
    Monter za wymianę licznika, gdy ja pracowałem miał od ok 14zł do 21zł.

• #21 14 Lis 2013 21:17
    zbich70
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    klient i tak płaci opłatę stałą i w tym za przekaźnik który nie jest wykorzystany również

Przy następnej wymianie "przyjdzie" licznik bez przekaźnika i znów zrobi się raban.
    PS. W taryfie pod pozycją opłat stałych nie ma słowa o przekaźniku.

• #22 14 Lis 2013 21:23
    kkas12
    Poziom 40  

Ja nie rozumiem skąd w Was tyle oporu przed normalnością?
    Boicie się jej czy co?
    Pół świata takie rozwiązania stosuje a u nas "zdrowy" opór oddolny zdrowych mas robotniczych.

Panowie to jest śmieszne bo to już było.
    Dyktatura proletariatu się kompletnie nie sprawdziła.
    To utopia pijanych wizjonerów z początków XX wieku i samozwańczych a fałszywych proroków.
    Nic więcej.

Opisywałem to wcześniej i opiszę raz jeszcze.
    Faza podana z rozdzielni użytkownika wchodzi na styk przekaźnika i wraca tam skąd wyszła ale na zacisk cewki stycznika sterującego odbiornikami w II taryfie.
    Nie ma mowy o kradzieży, nie ma mowy o przeciążeniu styków przekaźnika i nie ma mowy o jakichkolwiek kosztach poniesionych przez operatora.
    Wszystko oprócz przyłączenia dwóch żył do zacisków licznika wykonuje klient!
    Wasze argumenty upadły.

• #23 14 Lis 2013 22:03
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam
    Oj będzie awantura jak 3 lata temu :P
    A dlaczego Krzysztofie uważasz, że taka jest powinność operatorów aby sterować cudzymi stycznikami?

Mnie Twoje argumenty wogóle nie przekonują. Ja tu widzę dodatkową usługę.

pzdr
    -DAREK-

• #25 14 Lis 2013 22:11
    zbich70
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    Wszystko oprócz przyłączenia dwóch żył do zacisków licznika wykonuje klient!
    Wasze argumenty upadły.

Rozumiem, że współczesne liczniki mają 100% niezawodność. Nie mają?
    A co jeżeli napięcie na tych zaciskach nie pojawi się (z przyczyn niezależnych od operatora)? Pogotowie trzeba wysłać również w środku nocy. Kto poniesie koszty? Pytanie retoryczne.

• #27 14 Lis 2013 22:22
    zbich70
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    To samo gdy dziś napięcie nie pojawia się w rozdzielni lokalu a z licznika "wychodzi".

I dochodzimy do sedna - już z tym przypadkiem jest niemały problem. Dołóżmy więc kolejny.

• #28 14 Lis 2013 22:31
    kkas12
    Poziom 40  

Więc skasujmy problem kasując liczniki i plomby.
    Nie będzie problemu i będzie może bardziej opłacalnie dla operatora.

Zbysiu rozmawiamy o technicznych możliwościach a nie o wydumanych problemach.
    A przede wszystkim rozmawiamy o podawaniu prawdziwych informacji a nie o zastępowaniu ich dyżurnym sloganem "nie da się".

• #30 14 Lis 2013 22:39
    zbich70
    Specjalista elektryk

Dobra Krzysiek, skończmy bo kręcimy się w kółko. Tak, masz rację, mówienie "nie da się" podczas gdy "da się" jest kłamstwem.

Natomiast problemy, wydumane czy realne, przemilczę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME