Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnk zmierzchowy jako czujnik ruchu - inaczej

azala 08 Dec 2013 15:28 3975 17
Optex
 • #1
  azala
  Level 16  
  Chciałbym zrobić prosty układ w którym chwilowe przesłonięcie fotorezystora
  załączy na kilkanaście sekund małą listwę z 10 diod led. (niewielka regulacja czasu)

  Jednocześnie układ powinien uruchamiać się tylko w ciemności lub/i wybór trybu
  auto/dzień/ noc.
  Cały układ zasilany 4.5 V
  Podobny układ wymontowałem z atrapy kamery ale układ zalany tworzywem nie do przejrzenia...
 • Optex
 • #2
  _jta_
  Electronics specialist
  Układy z fotoopornikiem do włączania czegoś, kiedy się ściemnia, są dość proste - przez opornik podaje się prąd do bazy tranzystora, fotoopornik włącza się między bazę i emiter, jak jest jasno, to on ma mały opór i robi zwarcie, więc tranzystor nie przewodzi, a jak ciemno, to fotoopornik nie przewodzi, za to tranzystor przewodzi. I pewnie producenci specjalnie się nie przejmują parametrami, najwyżej jeden egzemplarz włączy się, gdy tylko Słońce zajdzie, a drugi dopiero, kiedy zacznie się na dobre ściemniać. Ale jak ma zareagować na chwilowe przysłonięcie, niezależnie od tego, czy jest środek słonecznego dnia latem, czy pochmurny ranek, albo popołudnie zimą, to trzeba bardziej się postarać. Po pierwsze, połączyć szeregowo fotoopornik i zwykły opornik (można na próbę dać 10k) i sprawdzać, jak dzieli się napięcie w różnych warunkach - trzeba będzie dobrać taki opornik, żeby przy słabym świetle dziennym jeszcze było na nim wyraźne napięcie, a jednocześnie przy jasnym świetle coś było na fotooporniku. Po drugie, przy przesłonięciu można liczyć na zmianę napięcia np. o 0.1V, a w ciągu dnia będą zmiany o kilka V - trzeba to napięcie podać na wzmacniacz przez kondensator (albo użyć wzmacniacza, który wzmacnia głównie składową zmienną - z kondensatorem do masy w układzie ujemnego sprzężenia zwrotnego), wtedy ta zmiana przy przesłonięciu przejdzie i zostanie wzmocniona. I pewnie do wyjścia wzmacniacza trzeba podłączyć układ czasowy (np. NE555), żeby uzyskać odpowiedni czas świecenia LED-ów.
 • Optex
 • #3
  Marian B
  Level 37  
  Najprościej, a przede wszystkim najpewniej zadziała układ z dwoma czujnikami. Jeden to czujnik zmierzchowy, a drugi to typowa bariera optpelektroniczna. Do tego mala logika na kilku typowych bramkach.
 • #5
  Marian B
  Level 37  
  Kolega azala zażyczył sobie aby układ zadziałał tylko w ciemności, a więc czujnik zmierzchu na fotorezystorze i podczerwień wykrywająca "osobę" lub inną przeszkodę, nic innego nie zadziala w ciemności. Czujniki do bariery optycznej są też odbiciowe.
  Na podobnej zasadzie dziąłają "oprawki" do żarówek, np na schodach, korytażach, itp. Są w nich dwa regulatory czułości (rezystory nastawne), jeden od zmierzchu, a drugi reguluje odległość zadzialania.
 • #6
  _jta_
  Electronics specialist
  Hm... Nie skojarzyłem, że autor chce wykrywania przesłonięcia fotoopornika w ciemności. Nie wiem, czy zwykły fotoopornik jest czuły na podczerwień z LED-a IR - jakby był, to można by było oświetlić pomieszczenie LED-ami IR, ale i tak byłby problem z czasem reakcji fotoopornika - przy słabym oświetleniu jest bardzo duży. A fototranzystor może mieć za małą czułość, żeby mu wystarczyło światło odbite.

  Tak w ogóle to może by autor określił dokładniej, o co mu chodzi? Czujniki ruchu robi się np. z elementem PIR, który jest czuły na promieniowanie cieplne.
 • #7
  azala
  Level 16  
  Sprecyzuje ;

  ...elektronikę, którą wytargałem ze atrapy kamery która działa
  w ten sposób że gdy fotorezystor został przesłonięty lub oświetlony
  (jakakolwiek zmiana natężenia światła) uruchamiał układ migania czerwonej led oraz uruchamiania silniczkiem ruch kamery.
  Zdumiony jestem czułością tego układu gdyż fantastycznie działa jako ala czujnik ruchu PIR która w moim rozwiązaniu wyzwala zapalanie się linijki diodowej oświetlającej schody.(miejsce gdzie cały czas jest jasno mniej lub bardziej ale nie zupełna ciemność)
  Naturalnie są i wady takiego rozwiązania - w otoczeniu fotorezystora musi nastąpić zmiana natężenia światła więc odpada sprawa działania w zupełnej ciemności.
  Ale czułość działania jest naprawdę świetna
  Aby układ działał tylko w słabszym oświetleniu zmroku/nocy wypada też wmontować czujnik zmierzchu.Teraz działa cały czas na minimalne nawet machnięcie ręką nawet z 2 metrów oczywiście podkreślam że w jasnym pomieszczeniu.
 • #8
  jarek_lnx
  Level 43  
  Układ reaguje tylko na składową zmienną, łatwo zrobić czuły wzmacniacz AC, który nie zareaguje na powolne zmiany jasności, a wykryje szybkie, ciekaw jestem tylko czy za polaryzacje fotorezystora wystarczy stały rezystor, czy wykorzystano układ automatycznej polaryzacji, działający w szerokim zakresie zmian zewnętrznego oświetlenia.
 • #10
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Tak, tam jest fotorezystor, używałem takiego rozwiązania w jednym projekcie. Przyznam, że podłączyłem fotorezystor pod ADC procka, ale nie udało mi się uzyskać tak dobrej czułości jak w tych chińskich atrapach. Działać działało, ale bez rewelacji.
 • #11
  azala
  Level 16  
  Rzeczywiście po wielu próbach nie udało się powielić układu z atrapy kamery
  Pozostaje lepsze rozwiązanie kupienie czujnika PIR HC-SR501 za niewielkie pieniądze ( 2 piwa :) i efekt lepszy.
  Tak zrobiłem i polecam wszystkim.
  Jednocześnie chciałbym zapytać czy ktoś montował do gotowego układu HC-SR501
  fotorezytor lub termistor. ( na pcb są miejsca do wlutowania)
  W nocie producent nie podaje
  Poszukałem nieco w sieci ale nie znalazłem konkretnych wartości tych elementów.
 • #15
  stefanx9999
  Level 12  
  Oczywiscie jest miejsce na fotorezystor RL i cos okreslane jako 'do kompensacji temperatury' RT.
  Niestety nie znam jeszcze parametrow - ale uklad wlasnie dostalem i zamierzam to sprawdzic - przynajmniej jesli chodzi o fotorezystor.
 • #17
  stefanx9999
  Level 12  
  Na schemacie jest to Cds2 i RT1 ... choc nie jestem do konca pewny - czy schemat odpowiada faktycznie tej konkretnej plytce.

  Natomiast sa widoczne wolne miejsca na plytce (zdjecia).