Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tarczowy zegar nixie z synchronizacją NTP po WiFi

dir3ctor 22 Kwi 2014 18:44 9516 6
 • Tarczowy zegar nixie z synchronizacją NTP po WiFi

  Zegarek został zbudowany ze śmieci. Nie projektowałem płytki PCB, a cała konstrukcja powstawała "w locie" na płytce uniwersalnej. Do niedawna zegar synchronizował się z DCF77, jednak po przeprowadzce okazało się że do mojego obecnego lokum syngał spod Frankfurtu nie dociera. Trzeba było z tym coś zrobić, a że miałem leżący od pół roku moduł WiFly (RN-VX 171 ze sparkfuna https://www.sparkfun.com/products/10822) to postanowiłem go wykorzystać. Zegar działa od kilku dni idealnie, co 5 minut sprawdza sobie w Internecie czy dobrze chodzi i w racie potrzeby aktualizuje czas :-)

  W załączniku schemat oraz wsad do arduino (zbudowanego na śmieciach jak już wcześniej wspominałem), a tutaj kilka fotek.
  W schematach nie ma przetwornicy wysokonapięciowej do nixie, ale nie chciało mi się rysować czegoś co było już pokazywane setki razy. Myślę że konstrukcja o tyle nietypowa że sam jeszcze nie spotkałem się z "tarczowym" zegarem nixie :-)

  Tarczowy zegar nixie z synchronizacją NTP po WiFi Tarczowy zegar nixie z synchronizacją NTP po WiFi Tarczowy zegar nixie z synchronizacją NTP po WiFi Tarczowy zegar nixie z synchronizacją NTP po WiFi Tarczowy zegar nixie z synchronizacją NTP po WiFi Tarczowy zegar nixie z synchronizacją NTP po WiFi Tarczowy zegar nixie z synchronizacją NTP po WiFi Tarczowy zegar nixie z synchronizacją NTP po WiFi Tarczowy zegar nixie z synchronizacją NTP po WiFi


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #2 22 Kwi 2014 19:06
  1996arek
  Poziom 20  

  Zabezpiecz wszystko jakąś szybką. Na nóżki lamp nałóż jakieś izolacje. Jak pokazywany jest czas? Nie podałeś zbyt wielu informacji. Wyświetla się godzina, a potem minuty i tak w koło? Jak jest to sygnalizowane. Będzie np. 15:14 i skąd się wie, że jest ta, a nie godzina 14:15?
  Co wyświetlają neonówki? Są sekundnikiem?

 • #3 22 Kwi 2014 19:07
  sylwek tedi
  Poziom 13  

  Ciekawy projekt. Proponuję wprowadzenie sekundowej podziałki LED pomiędzy neonówkami godzin.

 • #4 22 Kwi 2014 19:18
  dir3ctor
  Poziom 27  

  Neonówek jest wkoło 12 - wyświetlają godziny, plus aktualnie wyświetlana godzina "mruga" co sekundę. Lampy "cyfrowe" w środku tarczy wyświetlają minuty. Na pierwszym zdjęciu widoczna jest godzina 6:47 (tryb 12-godzinny, bez podziału AM/PM).

  Co do szybki i ramki - będzie czerwona szybka tak, aby widać było tylko światło i żadnego "szmelcu" w środku. Ramkę też gdzieś mam, tylko się zapodziała przy przeprowadzce.

  Tak to wygląda w czasie rzeczywistym (1:47 lub 13:47):

  Link


  A tak przyspieszony (tyle że neonówka mruga co sekundę w realu - wersja "Proof Of Concept"):

  Link

 • #5 22 Kwi 2014 19:33
  sylwek tedi
  Poziom 13  

  Po tym filmie który pokazałeś wynika iż nocą można stracić orientację godziny. (fajniejszym rozwiązaniem byłoby załączenie wszystkich neonówek gdzie migająca wskazywała by godzinę , albo bynajmniej jakieś podświetlanie tarczy zegara.)

 • #6 22 Kwi 2014 19:36
  dir3ctor
  Poziom 27  

  Wszystko da się zrobić - przerabiałem temat z całą świecącą się tarczą + mrugająca godzina oraz z zapalaniem wszystkich neonówek kolejno (od jednej świecącej do dwunastu). Taki układ jak teraz najbardziej mi jednak odpowiada.

 • #7 22 Kwi 2014 20:49
  BOOM i ZONK
  Poziom 20  

  W nocy w ciemnym pokoju jak się obudzisz nie ogarniesz czy jest za pięć czwarta i masz jeszcze godzinkę spania czy za pięc piąta i czas wstawać. Ja bym pociągnął wszystkie neonówki do plusa HV przez rezystor 100-500KOhm aby się delikatnie żarzyły. Neonówki też warto ustawić tak żeby widzieć obydwie elektrody wiem, że łatwiej sie lutuje :)...