Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vw passat b5 - alternator rozładowuje akumulator

28 Kwi 2014 22:11 7707 13
  • Poziom 12  
    Witam znajomy dał mi do sprawdzenia co rozładowuje mu akumulator. Wiec sprawdziłem "ucieka" 3 ampery i praktycznie po nocy nie zapali. Okazało się, że bierze przez alternator (po odłączeniu prądowego przewodu spada do 0.02 A) Wiec przyczyna leży w alternatorze (było wymieniane w nim: regulator napięcia, łożyska, sprzegło) i właśnie po tej naprawie zaczęło się rozładowywanie.

Rozebrałem go wyjąłem mostek prostowniczy (diody dobre)
    zwarcia na uzwojeniu nie ma (sprawdzane pod 230V)
    cewka na pierścieniu sprawna

Więc przez co może być rozładowywany?
    dodam, że normalnie ładuje 14.1 V i strasznie się grzeje. Może to być przyczyna mostka z diodami??
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 41  
    Wymień mostek, tylko diody + mogą powodować taką usterkę.

Teraz mi się przypomniało - miałem niedawno identyko usterkę w jakiejś reno. Wyłączałeś stacyjką to pobór prądu był w normie, ale wystarczało wyłączyć na światach mijania lub włączyć na chwilę światła to pobór wzrastał do około 4 A. Wtedy winny był regulator. Ładowanie wynosiło 14,5 V. Alternator Bosch.
  • Poziom 12  
    czyli jak się nagrzeje czy jak wpadnie w obroty to wtedy dioda może zwarcie robic?? mimo, że były sprawdzane miernikiem i żarówką??
  • Poziom 39  
    Witam

proxi777 napisał:
    Rozebrałem go wyjąłem mostek prostowniczy (diody dobre)
    zwarcia na uzwojeniu nie ma (sprawdzane pod 230V)

Jak sprawdzałeś diody że nie jesteś pewny czy są dobre.Druga sprawa jak sprawdzałeś stojan (może mieć zwarcie międzyzwojowe) .To że pobiera prąd może być że winne są diody lub regulator.
  • Poziom 12  
    sprawdziłem diody i wychodzi na to, że sa dobre (w 1 strone przewodzą a w 2 nie) stojan zwarcia międzyzwojennego nie ma. Poprostu chciałem sie dowiedzieć czy jest możliwość, że pod obciążeniem diody "puszczaja" i robi się zwarcie
  • Poziom 39  
    Stojana miedzyzwojowo nie sprawdzisz miernikiem ,należy jeszcze dokonać pomiaru czy nie ma przebicia na masę.Jak sprawdziłeś diody multimetrem możesz jeszcze sprawdzić puszczając przez daną diodę napięcie z akumulatora z wpiętą w szereg do zasilania żarówką 21Wat lub nawet reflektorową.Jednakowe świecenie żarówki na poszczególnych diodach świadczy że są dobre.Jeżeli alternator mocno się grzeje może to świadczyć o uszkodzeniu stojana ,lecz nie na 100%.Alternator może być gorący gdy go przeciążymy,lub nawet z winy akumulatora.
  • Poziom 12  
    stojan miedzyzwojowo jak i przez mase sprawdzilem przez 230V i jest ok. a diody sprawdzalem miernikiem i dodatkowo zarowka 21w. A kwestia "gubienia prądu" może też być przez regulator napiecia??
  • Poziom 17  
    W klasycznym układzie, regulator napięcia jest zasilany z dodatkowego prostownika oraz szeregowo przez kontrolkę ładowania z + po kluczyku.
    Ponadto w kilku starszych VW w tym Passacie B4 alternator był połączony z rozrusznikiem, wiem że to głupie pytanie,ale może warto. więc gdzie rozpinałeś kable jak Ci spadło do 0,02?

No i czy jak wyjmiesz ten alternator całkiem na zewnątrz, jednym kablem zapniesz minus na obudowę, a + (z akumulatora) szeregowo przez żarówkę, tam gdzie + być powinien, to też prąd płynie?
  • Poziom 12  
    1 pytanie. odłączałem przewód prądowy od alternatora przykręcany nakrętką (jak go przykładałem to zaczynał iskrzeć bo brało prąd) działo się nawet kiedy miałem odłączoną kostkę od regulatora

2 pytanie nie sprawdzałem ale teoretycznie w samochodzie był tak samo podpięty i gdy przykładałem kabel prądowy to zaczynał iskrzeć

ale na 99% jestem pewny, że to przez regulator bo był zmieniany i od tego czasu zaczął rozładowywac sie akumulator. Jutro go zmienie i dam znać
  • Poziom 43  
    proxi777 napisał:
    1 pytanie. odłączałem przewód prądowy od alternatora przykręcany nakrętką (jak go przykładałem to zaczynał iskrzeć bo brało prąd) działo się nawet kiedy miałem odłączoną kostkę od regulatora

Bo ten regulator bierze prąd wzbudzenia ze śruby prądowej i pewno jest w dodatku zamiennikiem i w dodatku zepsutym.
  • Poziom 15  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Bo ten regulator bierze prąd wzbudzenia ze śruby prądowej i pewno jest w dodatku zamiennikiem i w dodatku zepsutym.

Zgadzam się z kolegą, regulator to pewnie tania podróbka i najzwyczajniej nie rozłącza prądu wzbudzenia a to właśnie około 3A. Wymień na oryginalny i po kłopocie.
  • Poziom 12  
    regualtor okazał sie podróbka - jego wymiana pomogla