Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plazma Samsung PS-42D5S - Czerwony obraz

03 Maj 2014 17:40 3150 9
  • Poziom 33  
    Plazma ta już była przelutowywana przez kolegę, dokładnie laminat BN41-00582B i układ IC0500 (RAM BGA)
    Telewizor działał 3 tygodnie i wrócił do kolegi do serwisu a on niestety próbując przelutować pamięć hot-airem... przegrzał układ aż lut wyszedł na drugą stronę płyty.
    Odbiornik trafił do mnie, oczyściłem pola lutownicze, niestety w tej chwili nie mam dostępu do maszyny any wykonać reballing.

Znalazłem taką samą płytę (laminat BN41-00582B) również z podobną usterką, zrobiłem chwilowy 'reflowing' aby przekonać się że to ta sama usterka jak oryginalna płyta, obraz był pokryty liniami a po 'przedmuchaniu' wszystko OK, z tym, że obraz jest przeważająco czerwony (tło obrazu również, zamiast czerni-czerwień itp)

Zastanawiałem się tylko, czy zły obraz jest spowodowany
    a) tym, że założyłem właściwie inną płytę (numer z naklejki jest inny), bo nie miałem BN94-00682B
    b) tym, są w dalszym ciągu przerwy na kulkach w IC0500 i potrzebny pełen, poprawny reballing
    c) płytę trzeba przeprogramować (inny flash do matrycy Samsunga) czyli inne sterowanie LVDS

W zasadzie to mógłbym po prostu przełożyć pamięć flash IC0600 jest na niej program T-PCN42PEUS lub przełożyć eeprom IC0603, jeżeli tam są przechowywane parametry matrycy, z tym, że byłem już w service menu i przestawiałem 'panel type' na opcję mojego modelu TV i nic to nie dało. Z ciekawości również sprawdziłęm,że zmiana wartości równowagi bieli R-GAIN R-OFFSET nie daje w zupełności nic, obraz czerwony dalej pozostaje

Zbyszek
  • Poziom 33  
    Udało mi się rozwiązać ten problem. Znalazłem trzecią płytę main w bardzo dobrym stanie, która pochodziła od telewizora szwagra, w którym uszkodziła się matryca. Przyczyną czerwonego obrazu był (najprawdopodobniej) brak dodatkowej pamięci SDRAM, która była nieobecna na drugiej płycie, która natomiast występowała w oryginale Kość (flash 48 pin) z drugiej płyty miała załadowana dokładnie to samo oprogramowanie (T-PCN42PEUS) tak więc TV powinien działać dobrze a nie z czerwonym obrazem.

Obywdwie pamięci wylutowałem z oryginału i wstawiłem w moduł szwagra. Po uruchomieniu włączył się panel plazmowy i po ok. minucie wskoczył poprawny obraz.
    Poniżej zdjęcia omawianych pamięci.

Plazma Samsung PS-42D5S - Czerwony obraz
  • Poziom 2  
    A co te scalaki takie tłuste? Nie masz jakiejś ściereczki?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    emet braun napisał:
    takie tłuste?

Człowiek zrobił kawał roboty, naprawił sprzęt, a na końcu poświęcił czas aby opisać to na forum.
    Masz tylko tyle do powiedzenia? Nie nabijaj postów.
  • Poziom 2  
    Cytat:
    Masz tylko tyle do powiedzenia?

Po tej gorzej oświetlonej stronie scalaków lutowanie jakieś nieciekawe.
  • Poziom 33  
    emet braun napisał:
    Cytat:
    Masz tylko tyle do powiedzenia?

Po tej gorzej oświetlonej stronie scalaków lutowanie jakieś nieciekawe.

Lutowanie jest pewne, tylko troszke nierówno leży. Zalałem bardzo dobrym fluxem, bo F8136, FUTURE 315 i zlutowałem przez delikatne zbliżanie grubszym grotem stacji lutowniczej 50W o temp. 360st., na który uprzednio nałożyłem trochę lutu (wszystkie piny lutowane na raz), bo do lutowania takiego używam jednej ręki Wiciu. Więc na '100' żadnych zimnych lutów nie ma, bo sprawdzłem każdy pin szpilką po wlutowaniu.
    A 'mokre' no bo zdjęcie zrobione zaraz po tym jak oczyściłem laminat po pracy fluxem
  • Poziom 30  
    misiek1111 napisał:
    Człowiek zrobił kawał roboty,

Jak by dobrze sprawdził płyty to nie musiał by rzeźbić. A nad lutowaniem i pozycjonowaniem fakt trzeba popracować Zbigniewie.
  • Poziom 33  
    Ale dodatkowy atut to to, że klient skorzysta na tym posiadając port HDMI, którego w oryginale nie było.
  • Poziom 2  
    Cytat:
    i pozycjonowaniem

To fakt, jest gorsze od samego lutowania. Po prostu fatalnie.

Ale co tam, klient się nie dowie. ;) Ważne, że ma dodatkowy port... ;)
  • Poziom 33  
    emet braun napisał:
    Cytat:
    i pozycjonowaniem

To fakt, jest gorsze od samego lutowania. Po prostu fatalnie.

Ale co tam, klient się nie dowie. ;) Ważne, że ma dodatkowy port... ;)

Fatalnym, to ty sam jesteś Wacku, raczej 'Forumowym Fatalistą' chciałbym dodać. :D
    TV działa bez zarzutów, więc temat lepiej już zamknę aby następny złośliwiec nie dopisał bezsensownej uwagi. Zazdrość po prostu, nic więcej. A trzeba było samemu wyjechać do UK i naprawiać, nie musiałbyś wtedy wypisywać tutaj tych swoich głupkowatych komentarzy. Żal...