Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Somfy SGS 601 - Nie domyka jednego skrzydła

fraydi 03 Jul 2014 12:31 20985 26
 • #1
  fraydi
  Level 16  
  Witam
  Jestem po świeżej instalacji dwóch nowych automatów Somfy SGS 601 na dwóch prawie identycznych bramach (jedna o 40-50cm dłuższa).
  Na pierwszej bramie, wszystko działa jak należy.
  Na drugiej bramie w trybie programowania wszystko przebiega gładko, oba skrzydła otwierają się do momentu zatrzymania przez wewnętrzny ogranicznik, a następnie zamykają się (pojedynczo oraz sekwencyjnie) do ogranicznika mocowanego w podłożu. Automat zgłasza prawidłowe zaprogramowanie i przechodzi do trybu pracy.
  Następuje prawidłowe otwarcie obydwu skrzydeł tj. najpierw siłownik M1 po chwili M2. Następnie zamykam, rusza M2, następnie M1. W chwili, gdy skrzydło M2 dotyka ogranicznika w podłożu, a skrzydło z M1 ciągle zamyka się, następuje zatrzymanie i ponowne otwieranie bramy.
  Wyrównywałem kąty otwarcie, programowałem kilkanaście razy od nowa - bez skutku.
  Druga brama pracuje identycznie, a nie ma z tym problemu.

  Proszę o pomoc.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  darekszpala
  Level 2  
  Jak został rozwiązany problem ?? KUpilem sgs 501 i mam ten sam problem pomocy...
 • #3
  fraydi
  Level 16  
  Rozwiązanie jest tylko jedno. Ruch zamykający bramy musi kończyć się na ograniczniku wewnętrznym, w przeciwnym razie automat myśli, że napotkał przeszkodę i otwiera skrzydła.
  Jak damy za dużo zapasu, np. w celu mocniejszego dopchnięcia skrzydeł do ogranicznika na podłożu, to będzie powyższy efekt.
 • #4
  darekszpala
  Level 2  
  Hmmm ogranicznik wewnetrzny? ograniczniki sa 2 do otwierania mam jeden wykrecic i dac na przód siłownika zeby przy zamykaniu go blokowal ? czy przesunac mocowanie do skrzydla bramy tak zeby trzpien byl maxymalnie wyjechany? moze moglby Pan zrobic zdjecie bardzo dziekuje za odp. jestem juz w kropce, czekam na odp;) pozdrawiam
 • #5
  fraydi
  Level 16  
  Tak jak pisałem na PW. Przy zamykaniu siłownik musi dojść do końca zakresu pracy - trzpień maksymalnie wyjechany.
 • #6
  darekszpala
  Level 2  
  Dzieki za nakierowanie juz wczoraj podazalem tym tropem i udalo sie ;)
 • #7
  wmarkoni
  Level 2  
  Witam,
  Ja mam podobny problem z SGS500 ( to praktycznie to samo co 600).
  U mnie po trzech latach pracy od wymiany sterownika (stary poszedł z dymem) rozprogramowała się pozycja skrzydeł ,tzn: przy otwieraniu jeden siłownik pracował za długo i tak naprężał skrzydło do ogranicznika ,że się blokowało i aby zamknąć bramę trzeba było ten siłownik zdjąć aby ruszył z miejsca.
  Postanowiłem zaprogramować na nowo ruch skrzydeł i tu pojawiły się schody: wszystko przebiega zgodnie z instrukcją do momentu kiedy brama powinna powoli się otworzyć do napotkania ograniczników- zamiast tego brama pędzi z normalną prędkością i w kontakcie z ogranicznikami staje gwałtownie i sygnalizuje przeciążenie siłownika. Po następnym naciśnięciu przycisku zamyka się jedno skrzydło (tak ma być wg instrukcji) z tym ,że zamiast powoli to też jedzie szybko i na koniec wali w ogranicznik i wyłącza przeciążenie silnika. W tym momencie proces programowania ruchu skrzydeł zostaje przerwany.Próbowałem sterownik kilkakrotnie resetować i programować ponownie i nic to nie daje-brama w dalszym ciągu nie włącza się do powolnej jazdy na czas programowania ruchu skrzydeł.
  Jeśli ktoś miał podobny przypadek to proszę o pomoc bo moje pomysły się wyczerpały.
 • #8
  Garbocz
  Level 2  
  Witam,

  Miałem ten sam problem. Brama nie domykała jednego skrzydła i szybko mrugała kontrolka on/off. Dzwoniłem do serwisu Somfy i powiedzieli że układ przeciążeniowy jest uszkodzony i centralka nadaje się do wymiany ponieważ tego nie naprawiają. Koszt 460 zł. Okazało się że jest to do naprawienia - typowa usterka na układzie pierwotnym powstała bez przyczyny, po prostu pewnie elementy elektroniczne układu po czasie się zużywają. Wystarczy wymienić dwa kondensatory 22pf i problem z głowy, koszt 6 zł, w warsztacie elektroniczym ok. 40 zł. W razie pytań piszcie na garbocz(malpa)wp.pl
 • #9
  heniex
  Level 10  
  Odgrzewam kotleta.
  Miałem ten sam problem nie domykania skrzydła.
  Problemem okazał się kondensator elektrolityczny smd 22uF. Wymieniłem też dwa duże elektrolity też 22 uF.
  Problem zniknął. Widać producent nie przykłada się do wykorzystywania elementów dobrej jakości.
 • #10
  malyy723
  Level 9  
  O jakim napięciu te kondensatory? Może ktoś wysłać jak dokładnie mają wyglądać te kondensatory aby wytrzymały długi czas.
 • #11
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Te dwa duże elektrolity nad trafem 22 miF fabrycznie chyba są na 350V - zmień na 400V (i jak dostaniesz - o wyższej temp. dopuszczalnej - np. 70 stopni). Reszta to zdaje się niskonapięciowe (ale nie mam pewności) - jeśli tak to daj na tę samą pojemność ale na napięcie wyższe o 10-20%, czyli jeśli są na 35V, daj na 40 albo 50 V, jeśli na 50V, daj na 70V. Jeśli też na napięcie 350 - daj 400V. Mały SMD 22 albo 47 miF jest chyba na 6,3V. Jeśli znajdziesz taki aby wlazł to możesz wstawić na 9 lub 10V. Oczywiście korzystniej jest aby wszystkie miały wytrzymałość temperaturową wyższą niż oryginały ale może być problem z dostaniem takowych.
 • #12
  mariusz1644
  Level 10  
  witam
  miałem taki sam problem. Wymieniłem tranzystory kondensatory. teraz jest problem taki że na programowaniu brama otwiera się i zamyka, jak już przejdzie w normalny tryb to skrzydło m1 otwiera się a skrzydło m2 jakby się chciało zamykało gdzie szukać przyczyny. co to może być dodam że przekaźniki zamieniałem miejscami ale to nic nie pomogło. czy ktoś ma jakiś pomysł. pozdrawiam
 • #13
  klejnus
  Level 11  
  Mi też padł sterownik somfy. W moim już były mocniejsze kondensatory. Naprawa niestety pomogła na chwilę. Najdziwniejsze jest to że M2 zatrzymuje się razem z M1 zamiast domykać na zapiętym siłowniki do bramy. A na wypiętym M1 brama działa prawidlowo. Za każdym razem. Za oranicznik na brame służy mi kostka i czy ona jest włożona czy wyjęta brama zatrzymuje się tak samo i mruga kontrolka on/off. Jakieś pomysły? Sama i siłowniki już smarowalem jak coś.
 • #14
  mimi31
  Level 11  
  Odświeżę trochę temat. Mam ten sam problem z zatrzymywaniem M2 w momencie kiedy M1 zamknie skrzydło. Z tą różnicą od pozostałych forumowiczów że u mnie dzieje się to kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej +5stopni. Powyżej jest wszystko ok. jutro powymieniam elektrolity ale z testem trzeba będzie poczekać do mrozów.
 • #15
  klejnus
  Level 11  
  Ja dałem do naprawy. Ale mój tata koledze wymienił wszystkie kondensatory zwłaszcza ten malutki i brama chodzi bez problemu.
 • #16
  Szachin
  Level 1  
  Specjalnie się zalogowałem, żeby podziękować i potwierdzić, że "heniex" sprawę rozwiązał i wielki szacun za POMOC !
 • #17
  hexa47829
  Level 1  
  Witam
  Mam ten sam problem z bramą SGS 501 nie domyka się jedno skrzydło
  Szukam osoby z woj. Dolnoslaskiego która jest wstanie usunąć ten problem
  Pozdrawiam
  hexa1(malpa)interia.pl
 • #18
  matias333
  Level 13  
  Ożywiam temat bo też mam problem z tym sprzętem. Wymieniłem ten kondensator 22uf i pomogło ale teraz po resecie nie da rady przyuczyć ruch siłowników. Robie to według instrukcji naciskam dłużej pilot powoli otwierają się skrzydła po otwarciu znowu naciskam dłużej pilot i pojedynczo zamykają się skrzydła ponownie naciskam /krótko/ wolno otwierają i zamykają się po kolei skrzydła i powinno być zaprogramowane ale nie jest wyskakuje wykrzyknik i swieci prog i przestaje reagować na pilota.
 • #20
  matias333
  Level 13  
  Wymieniłem wszystkie oprócz smd 6.3 uf /nie mają w sklepach/ i nadal problem ten sam
 • #21
  emes30
  Level 2  
  Mam dokładnie ten sam problem co matias333. Także wymieniłem wszystkie kondensatory z wyjątkiem tego 6.3uF. Czy to on może być przyczyną błędu programowania ruchu skrzydeł ?
 • #22
  matias333
  Level 13  
  Ja ten 6.3uf wlutowałem zwykły elektrolit i jest OK
 • #23
  emes30
  Level 2  
  U mnie przyczyną była niedokręcona zwora od fotokomórek.
 • #24
  kola_kolski
  Level 12  
  Hej, a kto wam powiedział, że ten kondensator SMD jest 6,3 uF??? To jest 47UF na 6,3V - dlatego nie mogliście znaleźć w sklepach ;-)
  Można zastosować zwykły elektrolit!
  PS. Po wymianie kondensatorów - wszystkich - brama działa jak powinna. Również nie domykała jednego skrzydła jak było zimno. Elektrolity po latach powysychane.
  Pzdr. G.
 • #25
  35mario1
  Level 26  
  Problem z niedomykaniem się skrzydeł (i rozpoczęcie otwierania) bramy z napędem Somfy wynika najczęściej z błędów montażu układu mechanicznego. Aby system działał prawidłowo siłowniki przy zamkniętej bramie muszą dźwignie dojechane do końca śruby. Wynika to z charakterystyka układu mierzącego obciążenie napędu reaguje na bardzo szybki wzrost prądu (zderzenie z końcówką śruby). Jeśli mamy odbój w środkowej części bramy, a brama nie jest dostatecznie sztywna obciążenie narasta łagodnie i jest rozpoznawane jako kolizja z obiektem np samochodem.
 • #26
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Może tak a może ...
  U większości forumowiczów problemy z amperometryką znikły po wymianie kondensatorów (z naciskiem na SMD 22/47 mF w zależności od wersji) który pewnie siedzi gdzieś w komparatorze amperometryki. Więc coś jest na rzeczy.
  A poza tym w napędach 24V "włoskiej trójki" F/N/B nauka drogi/czasu ruchu skrzydeł, poza ustaleniem punktów zwolnien służy właśnie do ustalenia pozycji - od której centralka opór na skrzydle przestaje traktować jako przeszkodę a zaczyna jako odbój - a prędkość zmniejszania napięcia/zwiększania prądu na zasilaniu siłowników ma drugorzędne znaczenie.
  Ale jeśli kolega ma pewne informacje (np z działu oprogramowania Somfy lub rozkminione firmware) - zwracam honor.
 • #27
  35mario1
  Level 26  
  Podaję tę informację, ponieważ Somfy w swej instrukcji traktuje instalatora jak osobę bezmyślną. U większości producentów jest tak jak kolega napisał. Po określonym czasie pracy sterownik "oczekuje" zakończenia pracy na odboju. W Somfy mamy jeden regulowany "krańcowy mechaniczny" w kierunku otwarcia bramy. Natomiast zamknięcie powinno zakończyć się na końcu "biegu" śruby. Najdziwniejsze jest to, że producent zaleca odbój w środku bramy. Co dodatkowo wprowadza w błąd. Jeśli brama jest dostatecznie sztywna to zdarza się, że układ pracuje prawidłowo bez dobijania do końca biegu siłownika. Jeśli jednak elementy konstrukcji bramy są podatne, to w końcowym biegu siłownik nie napotyka na zdecydowany opór a centrala wykrywa to jako kolizję z przeszkodą.