Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Somfy SGS 601 - Nie domyka jednego skrzydła

03 Lip 2014 12:31 14643 19
  • Poziom 16  
    Witam
    Jestem po świeżej instalacji dwóch nowych automatów Somfy SGS 601 na dwóch prawie identycznych bramach (jedna o 40-50cm dłuższa).
    Na pierwszej bramie, wszystko działa jak należy.
    Na drugiej bramie w trybie programowania wszystko przebiega gładko, oba skrzydła otwierają się do momentu zatrzymania przez wewnętrzny ogranicznik, a następnie zamykają się (pojedynczo oraz sekwencyjnie) do ogranicznika mocowanego w podłożu. Automat zgłasza prawidłowe zaprogramowanie i przechodzi do trybu pracy.
    Następuje prawidłowe otwarcie obydwu skrzydeł tj. najpierw siłownik M1 po chwili M2. Następnie zamykam, rusza M2, następnie M1. W chwili, gdy skrzydło M2 dotyka ogranicznika w podłożu, a skrzydło z M1 ciągle zamyka się, następuje zatrzymanie i ponowne otwieranie bramy.
    Wyrównywałem kąty otwarcie, programowałem kilkanaście razy od nowa - bez skutku.
    Druga brama pracuje identycznie, a nie ma z tym problemu.

Proszę o pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 2  
    Jak został rozwiązany problem ?? KUpilem sgs 501 i mam ten sam problem pomocy...
  • Poziom 16  
    Rozwiązanie jest tylko jedno. Ruch zamykający bramy musi kończyć się na ograniczniku wewnętrznym, w przeciwnym razie automat myśli, że napotkał przeszkodę i otwiera skrzydła.
    Jak damy za dużo zapasu, np. w celu mocniejszego dopchnięcia skrzydeł do ogranicznika na podłożu, to będzie powyższy efekt.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 2  
    Hmmm ogranicznik wewnetrzny? ograniczniki sa 2 do otwierania mam jeden wykrecic i dac na przód siłownika zeby przy zamykaniu go blokowal ? czy przesunac mocowanie do skrzydla bramy tak zeby trzpien byl maxymalnie wyjechany? moze moglby Pan zrobic zdjecie bardzo dziekuje za odp. jestem juz w kropce, czekam na odp;) pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Tak jak pisałem na PW. Przy zamykaniu siłownik musi dojść do końca zakresu pracy - trzpień maksymalnie wyjechany.
  • Poziom 2  
    Dzieki za nakierowanie juz wczoraj podazalem tym tropem i udalo sie ;)
  • Poziom 2  
    Witam,
    Ja mam podobny problem z SGS500 ( to praktycznie to samo co 600).
    U mnie po trzech latach pracy od wymiany sterownika (stary poszedł z dymem) rozprogramowała się pozycja skrzydeł ,tzn: przy otwieraniu jeden siłownik pracował za długo i tak naprężał skrzydło do ogranicznika ,że się blokowało i aby zamknąć bramę trzeba było ten siłownik zdjąć aby ruszył z miejsca.
    Postanowiłem zaprogramować na nowo ruch skrzydeł i tu pojawiły się schody: wszystko przebiega zgodnie z instrukcją do momentu kiedy brama powinna powoli się otworzyć do napotkania ograniczników- zamiast tego brama pędzi z normalną prędkością i w kontakcie z ogranicznikami staje gwałtownie i sygnalizuje przeciążenie siłownika. Po następnym naciśnięciu przycisku zamyka się jedno skrzydło (tak ma być wg instrukcji) z tym ,że zamiast powoli to też jedzie szybko i na koniec wali w ogranicznik i wyłącza przeciążenie silnika. W tym momencie proces programowania ruchu skrzydeł zostaje przerwany.Próbowałem sterownik kilkakrotnie resetować i programować ponownie i nic to nie daje-brama w dalszym ciągu nie włącza się do powolnej jazdy na czas programowania ruchu skrzydeł.
    Jeśli ktoś miał podobny przypadek to proszę o pomoc bo moje pomysły się wyczerpały.
  • Poziom 2  
    Witam,

Miałem ten sam problem. Brama nie domykała jednego skrzydła i szybko mrugała kontrolka on/off. Dzwoniłem do serwisu Somfy i powiedzieli że układ przeciążeniowy jest uszkodzony i centralka nadaje się do wymiany ponieważ tego nie naprawiają. Koszt 460 zł. Okazało się że jest to do naprawienia - typowa usterka na układzie pierwotnym powstała bez przyczyny, po prostu pewnie elementy elektroniczne układu po czasie się zużywają. Wystarczy wymienić dwa kondensatory 22pf i problem z głowy, koszt 6 zł, w warsztacie elektroniczym ok. 40 zł. W razie pytań piszcie na garbocz(malpa)wp.pl
  • Poziom 10  
    Odgrzewam kotleta.
    Miałem ten sam problem nie domykania skrzydła.
    Problemem okazał się kondensator elektrolityczny smd 22uF. Wymieniłem też dwa duże elektrolity też 22 uF.
    Problem zniknął. Widać producent nie przykłada się do wykorzystywania elementów dobrej jakości.
  • Poziom 9  
    O jakim napięciu te kondensatory? Może ktoś wysłać jak dokładnie mają wyglądać te kondensatory aby wytrzymały długi czas.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Te dwa duże elektrolity nad trafem 22 miF fabrycznie chyba są na 350V - zmień na 400V (i jak dostaniesz - o wyższej temp. dopuszczalnej - np. 70 stopni). Reszta to zdaje się niskonapięciowe (ale nie mam pewności) - jeśli tak to daj na tę samą pojemność ale na napięcie wyższe o 10-20%, czyli jeśli są na 35V, daj na 40 albo 50 V, jeśli na 50V, daj na 70V. Jeśli też na napięcie 350 - daj 400V. Mały SMD 22 albo 47 miF jest chyba na 6,3V. Jeśli znajdziesz taki aby wlazł to możesz wstawić na 9 lub 10V. Oczywiście korzystniej jest aby wszystkie miały wytrzymałość temperaturową wyższą niż oryginały ale może być problem z dostaniem takowych.
  • Poziom 1  
    witam
    miałem taki sam problem. Wymieniłem tranzystory kondensatory. teraz jest problem taki że na programowaniu brama otwiera się i zamyka, jak już przejdzie w normalny tryb to skrzydło m1 otwiera się a skrzydło m2 jakby się chciało zamykało gdzie szukać przyczyny. co to może być dodam że przekaźniki zamieniałem miejscami ale to nic nie pomogło. czy ktoś ma jakiś pomysł. pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Mi też padł sterownik somfy. W moim już były mocniejsze kondensatory. Naprawa niestety pomogła na chwilę. Najdziwniejsze jest to że M2 zatrzymuje się razem z M1 zamiast domykać na zapiętym siłowniki do bramy. A na wypiętym M1 brama działa prawidlowo. Za każdym razem. Za oranicznik na brame służy mi kostka i czy ona jest włożona czy wyjęta brama zatrzymuje się tak samo i mruga kontrolka on/off. Jakieś pomysły? Sama i siłowniki już smarowalem jak coś.
  • Poziom 11  
    Odświeżę trochę temat. Mam ten sam problem z zatrzymywaniem M2 w momencie kiedy M1 zamknie skrzydło. Z tą różnicą od pozostałych forumowiczów że u mnie dzieje się to kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej +5stopni. Powyżej jest wszystko ok. jutro powymieniam elektrolity ale z testem trzeba będzie poczekać do mrozów.
  • Poziom 10  
    Ja dałem do naprawy. Ale mój tata koledze wymienił wszystkie kondensatory zwłaszcza ten malutki i brama chodzi bez problemu.
  • Poziom 1  
    Specjalnie się zalogowałem, żeby podziękować i potwierdzić, że "heniex" sprawę rozwiązał i wielki szacun za POMOC !
  • Poziom 1  
    Witam
    Mam ten sam problem z bramą SGS 501 nie domyka się jedno skrzydło
    Szukam osoby z woj. Dolnoslaskiego która jest wstanie usunąć ten problem
    Pozdrawiam
    hexa1(malpa)interia.pl
  • Poziom 13  
    Ożywiam temat bo też mam problem z tym sprzętem. Wymieniłem ten kondensator 22uf i pomogło ale teraz po resecie nie da rady przyuczyć ruch siłowników. Robie to według instrukcji naciskam dłużej pilot powoli otwierają się skrzydła po otwarciu znowu naciskam dłużej pilot i pojedynczo zamykają się skrzydła ponownie naciskam /krótko/ wolno otwierają i zamykają się po kolei skrzydła i powinno być zaprogramowane ale nie jest wyskakuje wykrzyknik i swieci prog i przestaje reagować na pilota.
  • Poziom 13  
    Wymieniłem wszystkie oprócz smd 6.3 uf /nie mają w sklepach/ i nadal problem ten sam