Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja DVB-T na 2 TV - zasilanie wzmacniacza i BHP

Wanderley9 06 Lip 2014 17:31 1911 18
  • #1 06 Lip 2014 17:31
    Wanderley9
    Poziom 12  

Obecnie posiadam antenę siatkową ze wzmacniaczem 12V od TV i dekoder Evolve Arcadia. Wzmacniacz w antenie wymieniłem na jakiś mocniejszy, ale było to już dawno i nie pamiętam konkretnego modelu. Z pewnością gorszy od lna 177. Jakość sygnału 100%, ale nie wiem jaka moc. Jeżeli ktoś wie jak odczytać moc na tym dekoderze, to chętnie ją podam.

Obecnie chcę rozdzielić sygnał DVB-T na 2 dekodery. Najlepszym dla mnie rozwiązaniem będzie zastosowanie rozdzielacza sygnału z przejściem DC, dodatkowo wszystkie "bebechy" muszą być na zewnątrz. Przypuszczam, że do rozdzielacza będę potrzebował jakiejś szczelnej obudowy z wyjściami na kable - będę wdzięczny za polecenie czegoś. Myślałem o antenie TRI-DIGIT PLATINUM + lna 177, ale może obejdzie się bez zmiany. Generalnie zależy mi na tym, aby postępować zgodnie ze sztuką i nie narazić sprzętu na uszkodzenia.

Potrzebuję i będę wdzięczny za rady

1. Rozdzielacz sygnału z przejściem DC + obudowa.
    2. Dekoder DVB-T
    3. Co jeszcze ?

Ps.Jeżeli koszta takiej instalacji są bardzo wysokie, to "prawdopodobnie" mam możliwość puścić zasilanie 12V osobnym peszlem. Wole tego jednak uniknąć, bo podczas remontu "fachowcy" bardzo skopali mi te peszle i miałem straszne problemy z puszczeniem kabli sygnałowych (kucie)

0 18
  • #2 06 Lip 2014 17:38
    sosarek

Poziom 43  

Na początek należy sprawdzić w jakiej jesteś odległości od nadajnika, gdyż powinno się unikać stosowania anten ze wzmacniaczami. Osobną kwestią jest zasilenie wzmacniacza - odbywa się ono po kablu koncentrycznym, a rozgałęźnik zawsze możesz założyć wewnątrz budynku.

0
  • #3 06 Lip 2014 18:06
    Wanderley9
    Poziom 12  

Patrzyłem na mapę i muszę łapać jakoś lekko z odbicia, bo antena nie jest ustawiona bezpośrednio na nadajnik, ale odległość to 35km.

0
  • #4 06 Lip 2014 18:11
    sosarek

Poziom 43  

Przy takiej odległości powinien wystarczyć sam symetryzator i dobra antena kierunkowa ustawiona na nadajnik.

0
  • #5 06 Lip 2014 18:32
    Wanderley9
    Poziom 12  

Nie za bardzo widzę taką możliwość. Teren górzysty + zabudowania kolo domu, a anteny na dach nie wystawię, bo nie mam jak przejść z kablami do pokojów. Chyba, że będę testował, rożne ustawienia i lekkie odbicie na symetryzatorze. Generalnie sprzęt chcę kupić w necie i nie chce kilku paczek zamawiać :)

0
  • #7 06 Lip 2014 18:41
    Wanderley9
    Poziom 12  

mihal2002 co wnosi do tematu Twój post? Nie chcesz mi pomagać, to nie musisz, ale szydzić też nie musisz.

0
  • #9 06 Lip 2014 20:50
    Wanderley9
    Poziom 12  

Nie życzysz mi powodzenia. Nie próbuj się wybielić. Napisałeś to ironicznie i złośliwie. Jak już próbujesz z kogoś drwić, to miej przynajmniej "cohones", aby trzymać się swojego zdania, bo wygląda to słabo.

Nie każdy musi siedzieć w temacie i znać się na konkretnych modelach i różnicach miedzy nimi. Nie ma zamiaru wchodzić na poziom dyskusji "a ja potrafię to, a ty nie haha", bo to przypomina mi piaskownicę. Dodatkowo wiele mówi o poziomie wartości osoby piszącej takie rzeczy.

Bardzo Cię proszę o trzymanie się tematu. Jeżeli masz do mnie jakieś personalne uwagi, to proszę na pw. Nie zaśmiecaj mojego tematu.

0
  • #10 06 Lip 2014 21:17
    mihal2002
    Poziom 43  

Tematów jest tysiące o stosowaniu wzmacniaczy i nie stosowaniu ich. Także co potrzebne w instalacji. Wystarczy użyć lokalnej opcji szukaj.

Wanderley9 napisał:
    Napisałeś to ironicznie i złośliwie.

Twoje mniemanie zachowaj dla siebie.

0
  • #11 07 Lip 2014 00:26
    Wanderley9
    Poziom 12  

Wstępnie zdecydowałem się na zakup:

1. Dipol 44/21-69 Tri Digit - Platinum + lna 177. Czy standardowo w tej antenie jest symetryzator, bo w pierwszej kolejności będę chciał bez wzmacniacza sprawdzić.

2. Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 Signal R60102 http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_dwudrozny_r-2_signal_R60102.htm Wyjdę z jednego pokoju kablem na zewnątrz budynku i obejdę problem z zasilaniem. Dzięki temu rozgałęźnik będzie w domu, a zasilanie pójdzie przed nim.

3. Jaki dekoder DVB-T polecacie w okolicach 150 zł?

Jeżeli muszę coś jeszcze dokupić, ewentualnie zmienić, to piszcie, bo nie chce kilku paczek robić :) Generalnie chodzi mi o straty - może jakiś inny rozgałęźnik? Ewentualnie jakieś filtry przed dekoder etc. Coś w stylu AXING SZU 6-02? Co z uziomem anteny? Puszczać coś w ziemie?

0
  • #12 07 Lip 2014 00:32
    sosarek

Poziom 43  

1. Te 47dBi zysku antena osiągnie, ale ze wzmacniaczem.
    2. Nie do końca rozumiem co masz na myśli
    3. Wystarczy poszukać ,pełno jest tunerów takich firm jak Manta, Wiwa, Ferguson...

0
  • #13 07 Lip 2014 00:48
    Wanderley9
    Poziom 12  

1. A czy ma symetryzator? Sugerujesz inną antenę?

2. Generalnie chodzi o to, że wyżej pytałem o rozgałęźnik z przepuszczeniem DC. Teraz ten problem obejdę w inny sposób i zastosuje zwykły rozgałęźnik.

3.Jasne że jest pełno, ale myślałem o czymś z "mykami", lepsze bebechy. Zwykle jak ktoś siedzi w danej branży to ma obcykane modele np. do tego dekodera można wgrać alternatywny firmware i coś ulepszyć: powiedzmy jakoś z NASem połączyć itp. Puścić strumień w lan. Jakieś rozwiązania, które mogą się w przyszłości przydać. Mniejsza o to.

0
  • #14 07 Lip 2014 08:41
    mihal2002
    Poziom 43  

1. Antena owszem ale LNA do kosza.
    2. Nie wiem w jakim celu ale może być.
    3. Arive.

Wanderley9 napisał:
    3.Jasne że jest pełno, ale myślałem o czymś z "mykami", lepsze bebechy. Zwykle jak ktoś siedzi w danej branży to ma obcykane modele np. do tego dekodera można wgrać alternatywny firmware i coś ulepszyć: powiedzmy jakoś z NASem połączyć itp. Puścić strumień w lan. Jakieś rozwiązania, które mogą się w przyszłości przydać. Mniejsza o to.

Alternatywne rozwiązania są zawarte w regulaminie tego forum punkt 3.1.1!

0
  • #15 07 Lip 2014 10:53
    andpol 33
    Poziom 35  

Jak ja uwielbiam takie kombinacje. Kupisz nową antenę i się okaże, że jest gorzej niż na siatce bo" teren górzysty". Skoro to do tej pory działa i masz 100% jakości to zastosuj zewnętrzny rozgałęźnik z przejściem DC np. RDZ211 i po kłopocie. Dekoder proponuję Fergusona T650i. Skąd Wy Koledzy wiecie, że wzmacniacz do kosza? Znacie warunki odbioru? Sama odległość do nadajnika to jeszcze nie wszystko.

0
  • #17 07 Lip 2014 17:50
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

andpol 33 napisał:
    Skąd Wy Koledzy wiecie, że wzmacniacz do kosza?

Oczywiście nie wiemy czy w tym konkretnym przypadku będzie on potrzebny, ale spokojnie możemy stwierdzić, że instalując antenę z dobrym (nowym) kablem koncentrycznym w 95% zawsze coś tam "odbierze".
    Zawsze wzmacniacz można doinstalować do instalacji jako wzmacniacz wewnętrzny, który jak wiemy jest z reguły lepszy parametrami i stabilnością tych parametrów oraz jest łatwiejszy dostęp do nie w czasie awarii niż ten w puszce antenowej (wzm. zewnętrzny).

Sam fakt stosowania wzmacniaczy w każdej antenie proponowanej przez sprzedawcę to tylko proszenie się o kłopoty a i sprzedawca zaciera rączki, że więcej zarobił.

Cytat:
    Znacie warunki odbioru? Sama odległość do nadajnika to jeszcze nie wszystko.

Warunki to specyfika każdej lokalizacji i na 100% nie ma szans na pełną podpowiedź ale z praktyki tu piszących widać od razu, że jedne anteny i wzmacniacze są lepsze a inne nie nadają się do montażu.

Są czynione "kroki" aby stworzyć taki jakby podręcznik antenowy - co , jak i dlaczego oraz gdzie - instalować lub coś w rodzaju FAQ (pytanie - podpowiedź).
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2827449.html - zapraszam do współpracy nad takim tematem podwieszonym.
    Musimy jeszcze poczekać na kolegów zainteresowanych, którzy zgłosili akces napisania takiego "podręcznika".

Pozdrawiam.

PS. Panowie andpol 33 , mihal2002 - tylko spokój i rozwaga nas "uratuje" od ... .

0
  • #18 08 Lip 2014 18:48
    Wanderley9
    Poziom 12  

andpol 33
    Dokładnie ten model miałem na oku + wifi. Orientujecie się, czy już jest nowy firmware, na którym działa youtube? Myślałem też o czymś na androidzie, ale awaryjność/brak stabilności mnie odstrasza.

Sprawdzę najpierw na mojej siatkówce i nie będę tak szybko pchał się w kierunkową.

Na samym końcu podniosę jeszcze kwestie tłumienia kabla antenowego. Tak na oko strzelam, że do jednego z TV może być z 30 - 40m kabla. Czy są jakieś "bez prądowe" wzmacniacze na kabel, które w razie czego pozwolą uporać się z tym problemem? Kabel http://sat.sklep.pl/kabel-digitsat-basic-wcc-102-pe-100m-rolka.html

Przypominam, że chcę zastosować ten rozgałęźnik i DC przed nim http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_dwudrozny_r-2_signal_R60102.htm

1
  • #19 03 Sie 2014 20:50
    Wanderley9
    Poziom 12  

Instalacja działa już jakiś czas i jestem z niej zadowolony - na starej siatkówce.

Kilka uwag dla potomnych o dekoderze:

Ferguson T650i - mało kto o tym pisze, ale dekoder ma bardzo duże wymagania względem jakości sygnału. Pragę wyjaśnić, że miałem możliwość to sprawdzić w momencie zaingerowania przez "siłę wyższą" :)) w rozgałęźnik, co skutkowało spadkiem jakości sygnału. Tam gdzie Evolve Arcadia chodzi bez zająknięcia, T650i ma artefakty lub brak sygnału.

Jeśli chodzi o internet, to część działa, a część nie działa. Jesteśmy tutaj skazani na łaskę/upade'ty FW fergusona. Ogólnie dekoder przyjemny i całkiem funkcjonalny.

Tematu proszę nie zamykać, bo kwestie BHP ciągle otwarte. Może się wypowie za jakiś czas ktoś, kto się zna na temacie lub zajmuje się montażem profesjonalnie i rozwieje moje wątpliwości.

0