Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica napięcia z 12V na 230V

20 Jul 2014 14:35 3852 18
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  bambus94
  Level 28  
  Po pierwsze określ cel budowy takiej przetwornicy. Skoro pytasz się jak to zrobić, to znaczy że nie wiesz jak to działa. Nawet jeśli ja wykonasz to będzie podobny bubel do tej chińskiej co już ją masz.
  Po drugie, koszta. Cena takiej przetwornicy HomeMade może być równa bądź większa od tej kupionej, a jeszcze dochodzi praca włożona na konstruowanie.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Na forach wszystkie przetwornice jakie widziałem opierały się na wielkich transformatorach
  Dlatego że większość ludzi na pierwszą przetwornicę wybiera konstrukcje proste, czyli falownik 50Hz i zwykły transformator sieciowy, ty chcesz "przeskoczyć" kilka poziomów nauki, stąd będziesz miał "niezrozumiałe" utrudnienia, takie jak brak opisów i projektów skomplikowanych urządzeń w wersji dla początkujących.

  Quote:
  a przetwornice ze sklepów maja mniejsze i czasami ich kilka występuje w jednym urządzeniu
  Przetwornice ze sklepu mają w sobie sporo "know-how" nawet gdy pochodzą z chin i są "obrabowane" z elementów, a projekt został komuś ukradziony, pierwowzorem zawsze jest konstrukcja stworzona przez doświadczonego inżyniera.

  Quote:
  Kupiłem nawet przetwornicę żeby wydedukować z niej na jakiej zasadzie działa, ale jest tak nie udolnie zrobiona(Chińska) że wolałem się na niej nie wzorować.
  Bzdura, na takiej konstrukcji można sie wiele nauczyć, tylko żadko kto chce robić reverse engineering bo to jest pracochłonne, oczywiście żeby zrozumieć cokolwiek musisz wcześniej mieć ogólną wiedzę o działaniu elementów i układów w przetwornicach. Zaletą jest to że konstrukcja chińska jest maksymalnie uproszczona, amatorzy często narzekają na skomplikowane układy i jęczą na forum czy nie można uprościć, chińczycy już maksymalnie uprościli.
  Przeanalizuj konstrukcjetej przetwornicy jeśli dasz radę, zdecydowanie łatwiej analizować czyjąś konstrukcje, niż tworzyć własną, szczególnie że niewiele jest amatorskich konstrukcji które zaawansowaniem technicznym mogą konkurować z "tanią chińszczyzną", w diy lepsze bywają materiały bo amatorowi to żadna różnica ze zapłaci trochę wiecej za lepsze elementy, a chińczyk nie może sobie na to pozwolić. Gdy będziesz wiedział jak działa będziesz mógł szukać informacji co spieprzyli.

  Quote:
  Jestem już trochę zdesperowany pisząc ten temat, gdyż nie wiem jak się za to zabrać.
  To proste zamiast jednego falownika będziesz miał jeden na kilkadziesiąt kHz, transformator na rdeniu ferrytowym który trzeba policzyć i wykonać samemu (nie istnieją gotowe), potem prostownik i kolejny falownik, przydały by się filtry, stabilizacja napiecia, ograniczenie prądowe i zabezpieczenie termiczne jeśli chcesz żeby twoja konstrukcja była czymś więcej niż nieudanym eksperymentem.
 • #4
  adam158
  Level 22  
  Jaki masz budżet na zbudowanie tej przetwornicy ?
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  tzok
  Moderator of Cars
  MinecraftMIB wrote:
  Może się wydawać po moim poście że nie mam zielonego pojęcia o elektronice, ale tak nie jest. Amatorsko bawię się od dzieciństwa, a w tym roku skończyłem pierwszy rok nauki w szkole technicznej o zawodzie "Technik Elektronik". Więc myślę że z podstawą oraz pewnymi aspektami co jak działa nie będzie problemu
  ...ja skończyłem całe technikum i przez myśl by mi nie przyszło zabierać się za taki projekt. Mam kolegę, który się tym zajmuje, ale on skończył elektronikę w Gliwicach i zajmuje się tym zawodowo. W warunkach amatorskich - w/g mnie niewykonalne z uwagi na konieczność wykonania transformatora w. cz. dużej mocy. Zabezpieczenia są tu najmniejszym problemem.
  Zaprojektowałeś kiedykolwiek jakąkolwiek przetwornicę? Masz oscyloskop? Pracą takiej przetwornicy zazwyczaj steruje specjalizowany układ scalony lub mikrokontroler.

  MinecraftMIB wrote:
  Nikt nie pomoże? Bo nie wiem co robić.
  Iść do sklepu i kupić za 300-400zł przyzwoitą chińską przetwornicę, dającą na wyjściu czysty sinus.
 • #11
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Ktoś potwierdzi moje przypuszczenia? Nadal nie wiem jak do końca działa przetwornica
  Tak jak narysowałeś, albo tak jak w projekcie który przedstawił aksakal.
  Quote:

  i jak wykonać do niej zabezpieczenia.
  Jak się ma gotową resztę to stosunkowo łatwo dodać.
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  tzok
  Moderator of Cars
  Pi razy drzwi, ale sprzężenie łatwiej będzie zrobić do pierwszego stopnia 12V-320V. W efekcie uzyskasz na wyjściu prostokąt (albo trapez) o częstotliwości 50Hz i wartości skutecznej napięcia 230V - tak działają najtańsze chińskie przetwornice.

  MinecraftMIB wrote:
  napięcie 12V na wejściu zamienia się w transformatorze na napięcie o wartości 314V wysokiej częstotliwości. Następnie z transformatora prąd jest prostowany, filtrowany przez kondensator, a napięcie zmniejszone zostaje do 230V.
  Pytanie konkursowe - jaka jest wartość szczytowa (amplituda) napięcia przemiennego w sieci elektrycznej? Co tam chcesz obniżać?
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  jarek_lnx
  Level 43  
  To masz fragment przetwornicy nie regulowanej, więc prostszej, ale napiecie bedzie spadać wraz z rozładowywaniem akumulatora.

  Sinus możesz wygenerować z 8038 lub oscylator Bubba, albo Wiena. z tego musisz zrobić PWM więc potrzeba generatora piły i komparatora, dalej dead-time i z tego wysterować klucze.

  Zabezpieczenia - przedewszystkim zrób nadprądowe, jedno z rozwiązań rezystor - bocznik i komparator który wykryje nadmierne napiecie, inne rozwiązanie to transformator prądowy - przekładnik po stronie AC.

  Przydało by sie zabezpieczenie przed przegrzaniem - banał.

  Co do sprawdzenia - opisz jak to ma działać.

  EDIT: A co do oscylatora Bubba, nie popisałem sie oryginalnością ;) google na zapytanie o ten układ zwraca DC/AC Pure Sine Wave Inverter
  Dokładnie wg opisanej wyżej zasady, tylko przerobić na 230V
 • #18
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Fabryczne przetwornice mają raczej układ z "pływającym zerem" na zacisku "PE".
  Mozesz dokładniej opisać, zero jest pływające czy generowany przebieg jest izolowany galwanicznie od PE?
 • #19
  tzok
  Moderator of Cars
  Względem "PE" (specjalnie w cudzysłowie) są to dwa odwrócone w fazie sinusy. Niczego w układzie to właściwie nie zmienia, poza lokalizacją symbolu masy. Nie analizowałem dokładnie budowy tych przetwornic ale zdaje się, że jest to dzielnik pojemnościowy.