Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki przekrój przewodu do instalacji w kuchni?

malina998 25 Wrz 2014 22:56 7950 30
  • #1 25 Wrz 2014 22:56
    malina998
    Poziom 17  

Witam serdecznie, dosyć późno wszystkich. :)
    Potrzebuję krótkiej podpowiedzi, porady co do przekroju żył przewodu. Chodzi o gniazda w kuchni, dokładnie 3 lub 4 gniazda. Odbiorniki to oczywiście lodówko-zamrażalka, kuchenka gazowo-elektryczna (Moc według tabliczek od 2 do nawet 5,9kW w zależności od producenta), piekarnik elektryczny (moc 2-3,6kW) i oczywiście jakieś mniejsze AGD typu blender itp.
    3x2,5mm? czy 3x4mm?? Podzieliłbym to na dwa osobne obwody z zabezpieczeniem B16 na każdy, i do tego przewody 3x2,5mm?. Poprawnie?

0 29
  • #2 25 Wrz 2014 22:58
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Zaciski pod osprzętem zazwyczaj pozwalają na zapięcie max 2,5mm²

1
  • #3 25 Wrz 2014 23:01
    malina998
    Poziom 17  

Darkdarkman napisał:
    Zaciski pod osprzętem zazwyczaj pozwalają na zapięcie max 2,5mm²

Mhm. Fakt. Babola zapodałem ! Aż mi wstyd. :oops:

0
  • #4 25 Wrz 2014 23:03
    olejopalacz2
    Poziom 23  

Do kuchenki 5x2,5mm??, lodówka osobno, zmywarka osobno, gniazda osobno, 3x2,5mm??.

0
  • #5 25 Wrz 2014 23:05
    malina998
    Poziom 17  

olejopalacz2 napisał:
    Do kuchenki 5x2,5,

Wszystkie urządzenia są jednofazowe.

0
  • #6 25 Wrz 2014 23:09
    olejopalacz2
    Poziom 23  

Pod kuchenkę pociągnij 5x2,5mm?, będzie lepiej i z zapasem.

0
  • #7 25 Wrz 2014 23:25
    psilos1
    Poziom 31  

Pod kuchenkę-piekarnik daj 3×4mm².Bezpiecznik 16A jest zdecydowanie za mały..przekrój 2.5mm² oraz bezpiecznik 16A stosujemy góra do 3.5KW-skoro pobór ma sięgać ~6KW to 25A bedzie na styk.

0
  • #8 25 Wrz 2014 23:32
    malina998
    Poziom 17  

A wciśnie się 4mm² do zacisku gniazda?

Koledzy, a tak z praktyki jak łączycie gniazda? Do każdego osobny przewód zasilający czy równolegle ?

0
  • #9 25 Wrz 2014 23:39
    psilos1
    Poziom 31  

malina998 napisał:
    A wciśnie się 4mm² do zacisku gniazda?

Jezeli dobrze zrozumiałem chcesz podłączyć kuchenkę do gniazdka schuko!

0
  • #10 25 Wrz 2014 23:43
    malina998
    Poziom 17  

Jeżeli wtyczka będzie też schuoko to tak. Nie sprawdzałem jakie wtyczki mają kuchenki czy piekarnik póki co.

0
  • #11 25 Wrz 2014 23:51
    psilos1
    Poziom 31  

Do kuchni elektrycznych trójfazowych daję 5×4mm?, natomiast do jednofazowych 3×6mm? z zabezpieczeniem 25A.

Dodano po 6 [minuty]:

malina998 napisał:
    Jeżeli wtyczka będzie też schuko to tak. Nie sprawdzałem jakie wtyczki mają kuchenki czy piekarnik póki co.

Przy poborze mocy powyżej 2,5 góra 3kW nie możesz zastosować wtyczki-gniazdka! Przystosowane są bowiem do MAKSYMALNIE 16A!

0
  • #12 26 Wrz 2014 00:10
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Przede wszystkim co mamy rozumieć przez "kuchenka gazowo-elektryczna"? Rozumiem płyta gazowa z piekarnikiem elektrycznym - czy tak? Jeśli nie, to sprecyzuj. Podaj model, typ, nazwę producenta. Jaką mocą przyłączeniową dysponujesz? Jeśli te dane będą wiadome możemy dalej dyskutować.

Wszelkie odbiorniki powyżej 2kW (zmywarka, pralka, piekarnik) powinny być na osobnych obwodach. Gniazda ogólne w kuchni również.
    Nie muszę chyba wspominać, że obwody gniazd należy dodatkowo zabezpieczyć wyłącznikiem RCD.

psilos1 napisał:
    Do kuchni elektrycznych trójfazowych daje 5×4,natomiast do jednofazowych 3×6 z zabezpieczeniem 25A

25A na jednej fazie w polskich warunkach domowych - chyba raczysz żartować.

A tu kolega sam sobie zaprzecza:
    psilos1 napisał:
    Przy poborze mocy powyżej 2,5 góra 3KW nie możesz zastosować wtyczki-gniazdka!Przystosowane są bowiem do MAKSYMALNIE 16A!

oraz
    psilos1 napisał:
    przekrój 2.5mm² oraz bezpiecznik 16A stosujemy góra do 3.5KW

Zdecyduj się wreszcie. A może lepiej przestań już wypisywać głupoty.

0
  • #13 26 Wrz 2014 00:40
    psilos1
    Poziom 31  

16A przy 230V to maksymalnie~ 3,6KW-nie mówimy tutaj o czajniku ale o kuchence elektrycznej-piekarniku ktory może byc włączony godzinami.
    Kuchnia elektryczna którą posiadam pobiera maksymalnie ponad 5KW...instalacja jednofazowa ...według szanownego moderatora jakie przekroje i zabezpieczenia powinna posiadać ?
    Mnie w energetyku uczyli ze 5KW to ponad 20A ...

Dodano po 14 [minuty]:

Łukasz-O napisał:
    Zdecyduj się wreszcie. A może lepiej przestań już wypisywać głupoty.

Przywilej byc moderatorem nie uzasadnia używania takiego słownictwa!Jezeli sie ze mną nie zgadzasz to napisz kulturalnie-nie obrażaj!!

0
  • #14 26 Wrz 2014 00:45
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

psilos1 napisał:
    16A przy 230V to maksymalnie~ 3,6KW-nie mówimy tutaj o czajniku ale o kuchence elektrycznej-piekarniku ktory może byc włączony godzinami.
    Kuchnia elektryczna którą posiadam pobiera maksymalnie ponad 5KW...instalacja jednofazowa ...według szanownego moderatora jakie przekroje i zabezpieczenia powinna posiadać ?
    Mnie w energetyku uczyli ze 5KW to ponad 20A ...

Piekarnik włączony godzinami? Myślałem, że rozmawiamy o mieszkaniu, a nie spółdzielni piekarsko cukierniczej.
    Wybacz ale kuchnia elektryczna o mocy 5kW zasilana z jednej fazy, w polskich domowych warunkach jest absurdem.
    Po za tym autor pisał o kuchence gazowo elektrycznej. Jak sądzę pierwsza moc (kuchni) podana jest dla gazu. Druga to piekarnik. Piekarnik (z reguły) zakończony przewodem ze zwykłą wtyczką przystosowaną do gniazda 16A. Czyli? Nadal twierdzisz, że należy prowadzić przewód 3x6 i zabezpieczać 25A? Co innego jeśli sprzęt nie ma wtyczki. Na szczęście w każdym sprzęcie jest instrukcja gdzie znajdziemy wytyczne.

psilos1 napisał:
    Przywilej byc moderatorem nie uzasadnia używania takiego słownictwa!Jezeli sie ze mną nie zgadzasz to napisz kulturalnie-nie obrażaj!!

Przepraszam, ale jak inaczej nazwać dwie zaprzeczające się teorie, wygłoszone przez tego samego człowieka w przeciągu kilkunastu minut?

2
  • #15 26 Wrz 2014 00:53
    psilos1
    Poziom 31  

malina998 napisał:
    (Moc wg tabliczek od 2 do nawet 5,9kW w zależności od producenta)

W moich postach ustosunkowałem sie do powyższej wypowiedzi autora...
    Co do kuchni elektrycznej oraz piekarnika-ile godzin non-stop włączona jest np przed świętami?

0
  • #16 26 Wrz 2014 01:07
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Zacytuje całość:

malina998 napisał:
    , kuchenka gazowo-elektryczna (Moc wg tabliczek od 2 do nawet 5,9kW w zależności od producenta), piekarnik elektryczny (moc 2-3,6kW)

Widzisz nieścisłość?

malina998 napisał:
    Co do kuchni elektrycznej oraz piekarnika-ile godzin non-stop włączona jest np przed świętami?

Nie prowadzę takich statystyk. Widziałeś przekrój przewodu zasilającego piekarnik? Podaj nominał zabezpieczenia jaki rekomendowany jest w instrukcji obsługi oraz wymagania dla instalacji. Cały cza mówimy o domowym sprzęcie AGD dostępnym na polskim rynku.

0
  • #17 26 Wrz 2014 06:43
    malina998
    Poziom 17  

Jeśli chodzi o kuchenke gazowo elektryczną to mam na myśli zwykłą kuchenke z tzw zapalaniem/iskrownikiem, który działa bedąc pod napięciem i chyba tyle. Dowiem się co tak naprawdę będą chcieli. Dane bralem ze strony jednego ze sklepów agd. Jeśli chodzi o piekarnik to będzie on do zabudowy.
    Wszystkie urządzenia jednofazowe i nigdy nie będzie tam żadnej indukcji, która wymaga instalacji 3 fazowej.
    RCD oczywiście będzie.

0
  • #18 26 Wrz 2014 09:28
    jack63
    Poziom 41  

malina998 napisał:
    Jeśli chodzi o kuchenke gazowo elektryczną to mam na myśli zwykłą kuchenke z tzw zapalaniem/iskrownikiem, który działa bedąc pod napięciem i chyba tyle

Czyżby iskrownik potrzebował 5.9 kW mocy???
    malina998 napisał:
    Wszystkie urządzenia jednofazowe i nigdy nie będzie tam żadnej indukcji, która wymaga instalacji 3 fazowej.

Nie koniecznie. Zależy od typu/producenta. Moja ma max 7.8 kW i zasilanie z dwóch faz.
    Oczywiście wtyczki nie miała, ale piekarnik elektryczny (chyba 3.5kW) wtyczkę miał.
    malina998 napisał:
    Dowiem się co tak naprawdę będą chcieli. Dane bralem ze strony jednego ze sklepów agd.

Z tymi danymi jest problem przed zakupem. Handlowcy guzik się znają. Zajawki marketingowe są mało treściwe. Najczęściej o tym na czym stoimy dowiadujemy się już ....po zakupie czytając (o ile ktoś czyta?) instrukcję, A instalacja już musi być zrobiona.
    Aby się przygotować "na styk" trzeba ściągnąć sobie instrukcje z netu lub wydłubać z opakowania w sklepie, ale trzeba być pewnym wyboru urządzenia, co jest trudne..... Kobieta zmienną jest a sytuacja rynkowa się też zmienia.
    Bo co będzie jak Pani sobie w ostatniej chwili zażyczy płyty indukcyjnej???
    Wg. mnie lepiej w okolice piekarnika doprowadzić kabel 5cio żyłowy jak proponowali koledzy. Nawet jak 2 żyły będą się "pasły", to za kilka lat przy zmianie design'u nie trzeba będzie wymieniać instalacji.

0
  • #19 26 Wrz 2014 09:41
    Darkdarkman
    Poziom 29  

psilos1 napisał:
    Do kuchni elektrycznych trójfazowych daje 5×4,natomiast do jednofazowych 3×6 z zabezpieczeniem 25A

A może od razu polecieć z szynoprzewodami i BMy do tego?
    Plus jakaś mała elektrownia jądrowa w piwnicy?

Moderowany przez Akrzy74:

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Następnym razem otrzyma kolega ostrzeżenie.

1
  • #20 26 Wrz 2014 11:15
    psilos1
    Poziom 31  

Darkdarkman napisał:
    psilos1 napisał:

A może od razu polecieć z szynoprzewodami i BMy do tego?
    Plus jakaś mała elektrownia jądrowa w piwnicy?

Mam cwaniaczku taką oto kuchenkę: Jaki przekrój przewodu do instalacji w kuchni?
    Instalacja oczywiscie jednofazowa...mam ją podlaczoną 3×6 z zabezpieczeniem 25A.(przyłącze jednofazowe 63A)Moze mi wytłumaczysz co robię źle...technikum energetyczne skończyłem ponad 20 lat temu wiec może coś sie przez ten czas zmieniło ?

Moderowany przez kkas12:

3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.
    Ostrzeżenie nr 2.
    Za "cwaniaczka".

Ponadto.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

0
  • #21 26 Wrz 2014 11:20
    zbich70
    Specjalista elektryk

psilos1 napisał:
    Instalacja oczywiscie jednofazowa...mam ją podlaczoną 3×6 z zabezpieczeniem 25A.(przyłącze jednofazowe 63A)

Ale w Łodzi czy Atenach?

0
  • #22 26 Wrz 2014 11:45
    psilos1
    Poziom 31  

zbich70 napisał:
    psilos1 napisał:
    Instalacja oczywiscie jednofazowa...mam ją podlaczoną 3×6 z zabezpieczeniem 25A.(przyłącze jednofazowe 63A)

Ale w Łodzi czy Atenach?

W tym wypadku w Atenach...ale to nie o to chodzi-tematem jest odpowiednie dobranie przekroju kabla do poboru mocy urządzenia oraz do odpowiedniego zabezpieczenia.Przykład:podczas remontu domku mojej matki fachowiec elektryk dał do termy(4KW)3×2.5 z zabezpieczeniem 16A!!

0
  • #23 26 Wrz 2014 11:57
    Darkdarkman
    Poziom 29  

U siebie możesz sieknąć nawet 3x16 jeśli masz taką fantazję.
    Dla 3x6 dopuszczalna obciążalność długotrwała w zależności od sposobu ułożenia to sporo ponad 40A.

No chyba, że do kuchenki masz 300 metrów tego kabla.

0
  • #24 26 Wrz 2014 12:05
    zbich70
    Specjalista elektryk

psilos1 napisał:
    tematem jest odpowiednie dobranie przekroju kabla do poboru mocy urządzenia oraz do odpowiedniego zabezpieczenia.

Więc żeby dobierać przekroje i zabezpieczenia (i w ogóle instalować odbiorniki o znacznych mocach) trzeba najpierw znać WTP i moc przyłączeniową.

0
  • #25 26 Wrz 2014 16:03
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

psilos1 napisał:

W tym wypadku w Atenach...ale to nie o to chodzi-tematem jest odpowiednie dobranie przekroju kabla do poboru mocy urządzenia oraz do odpowiedniego zabezpieczenia.Przykład:podczas remontu domku mojej matki fachowiec elektryk dał do termy(4KW)3×2.5 z zabezpieczeniem 16A!!

Co to ma do tego tematu?

Czy autor podłącza termę? Pisze o zwykłej kuchence gazowej z piekarnikiem elektrycznym. Osobny obwód 3x2,5mm² zabezpieczony wyłącznikiem B16 wystarczy.

0
  • #26 27 Wrz 2014 23:55
    malina998
    Poziom 17  

Przewody rozłożone. Teraz tylko czekam aż przyjdzie projekt zabudowy czyli gdzie jakie szafki i jak się zdecydują gdzie co ma stać. Zawsze miałem zdanie, że remont i do w dodatku jednego pomieszczenia to jest gorszy niż wojna :D Zrobiłem 3 obwody zabezpieczone wyłącznikami B16. Usytuowanie zastanej rozdzielnicy, a zarazem brak miejsca na dołożenie chociażby jednego aparatu to też najlepsze co może być. Ale nikt nie mówił, że będzie łatwo i przyjemnie.

0
  • #27 28 Wrz 2014 00:03
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Zawsze można zamontować większą rozdzielnice :D
    Szkoda, że nie napisałeś jakie to obwody i czy zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym.

0
  • #28 28 Wrz 2014 00:19
    malina998
    Poziom 17  

Oj uwierz, że nie można większej... musiałem rozbierać boazerie spodu schodów, bo nie chciała mi wyjść maskownica :D Dołożyłem w jedynym możliwym miejscu natynkową.
    Ogólnie na szczęście jest jeszcze daleko do podłączenia tego wszystkiego i czeka mnie mimo to przeróbka tej rozdzielnicy. W obecnej starej rozdzielnicy jest jeden RCD 40A. Zasilany 3 fazy. I tu jako ciekawostkę napiszę, że zasilanie od góry, odbiory na dole ale również na dole.
    Wiedziałem, że będzie oszczędnie, ale nie myślałem, że aż tak. Argumenty nic nie dają...
    "do tej pory działało to będzie dalej działać". I tyle.

0
  • #29 28 Wrz 2014 01:22
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

malina998 napisał:
    Oj uwierz, że nie można większej... musiałem rozbierać boazerie spodu schodów, bo nie chciała mi wyjść maskownica :D Dołożyłem w jedynym możliwym miejscu natynkową.
    Ogólnie na szczęście jest jeszcze daleko do podłączenia tego wszystkiego i czeka mnie mimo to przeróbka tej rozdzielnicy. W obecnej starej rozdzielnicy jest jeden RCD 40A. Zasilany 3 fazy. I tu jako ciekawostkę napiszę, że zasilanie od góry, odbiory na dole ale również na dole.
    Wiedziałem, że będzie oszczędnie, ale nie myślałem, że aż tak. Argumenty nic nie dają...
    "do tej pory działało to będzie dalej działać". I tyle.

Złe rozumowanie. Ponadto RCD trzyfazowe na wszystko, zemści się prędzej czy później.

0
  • #30 28 Wrz 2014 09:47
    malina998
    Poziom 17  

My to wiemy. Ale inni niestety nie. W przypadku awarii cały dom pozostaje pozbawiony zasilania. Postaram się jednak przebić jakoś przez rozsądek i rozdzieliłbym to na 3 RCD jednofazowe.

Udało się. Będą 3 RCD 25A 0,03A. Ten RCD 40A wywalę. Jako, że obecna aparatura jest Hagera to poszukam również tej firmy. Razić w oczy tylko będą wyłączniki Schneidera :)

0