Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką ma mieć długość przewód do SWR 'a ?

Tosiek_123 30 Jun 2005 12:22 27768 127
 • #91
  olijacek
  Level 18  
  A co w teoretycznie takiej sytuacji pokazałaby miarka mocy wzrost czy spadek zakładająć że długość kabelka SWR`radio to 5-10 cm przy zestrojeniu na swr`ku 1.1 -1.2 . A co gdy swr 1.5 ? Było by mniej mocy czy więcej od nominalnej.
 • TermopastyTermopasty
 • #92
  pukury
  Level 35  
  witam !! dziękuję za specjalne uwzględnienie mnie w wywodach !! z TWOJEGO wykresu wynika ( dla mnie ) że antena aby miała słynne 50Ω powinna być odstrojona od rezonansu ( w górę lub w dół ) , czy tak ?? czy znowu coś nie rozumiem !! pozdrawiam !! dodaję jeśli chodzi o długość anten to występuje pojęcie długości mechanicznej oraz elektrycznej ( 5/8 - 1m)
 • #93
  Żytni
  Level 21  
  Olijacek, maleje sprawność stopnia mocy czyli mniejsza część mocy doprowadzonej zamienia się na w.cz, czyli waty pobierane z zasilacza grzeją tranzystor mocy a nie idą w antenę. Reszta pytania jest dla mnie niejasna, jakoś inaczej sfomułuj.
  Pukury:
  Jest jak piszesz tym rozstrojeniem. Taki właśnie jest mechanizm robienia błędu w strojeniu gdy chce się to robić reflektometrem. Stąd moja propozycja w wątku
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic319025.html
  zastosowania INNEGO sposobu szukania minimalnej impedancji anteny (punktu zestrojenia) który przed takim błędem chroni. Długość względna anteny określa jej długość w stosunku do długości fali w ośrodku w jakim antena ma pracować. Nie ma czegoś takiego jak długość "elektryczna". Jak zachowuje się antena w funkcji długości narysowałem na ostatnim rysunku w przytoczonym ciut wcześniej wątku o strojeniu anten. Zależnie od swej fizycznej długości zawiera składowa ind. lub poj. które się w czasie strojenia kompensuje odpowiednio cewką (poniżej 1/4 czy np. 5/8) lub kondensatorem (mało znana a niezła antena 3/8). Reszta to oszustwa sklepikarzy/producentów bazujących na naiwności klientów.
 • #94
  gumisie
  Level 42  
  Im wyrzszy WFS tym miejsza moc wypromieniowana w eter. A jak ktoś ma ochotę rozstrajać obwód dopasowania wewnątrz CB to powodzenia w zestrajaniu całej instal. antenowej.
 • #95
  olijacek
  Level 18  
  Czy dobrze rozumiem że na podstawie pomiaru SWR wynik 1,1 i Mocy radia powiedzmy 4w i wyniku na miarce 4watt mogę stwierdzić że antena i kabel są w rezonansie ? A oczywiście przy kablu CB-SWR około 10 cm
 • TermopastyTermopasty
 • #96
  Żytni
  Level 21  
  Nie można tak twierdzić. Ten pomiar da za mało informacji o układzie antenowym by wiedzieć co się w nim dzieje.
 • #97
  Dykus
  Level 26  
  Co oznacza, że: "(...) nawet przy idealnie zestrojonej antenie WFS=1 tylko dla częstotliwości rezonansowej" - trzeci skan z poradnika SP2MBE ? Jaka jest tutaj definicja "idealnie zestrojonej anteny" i czy to zdanie dotyczy ogółu, czy tylko wcześniej rozważanego przykładu (z pagórkowatą charakterystyką)?

  Czy popularny reflektometr ze sprzęgaczami mierzy amplitudę modułu prądu (fali odbitej i padającej), czy coś innego? Rozumiem, że właśnie to.

  Zakładając, że mamy nieznaną długość kabla od radia do anteny - a taką sytuację prawdopodobnie ma autor wątku, czy nie będzie nawet korzystnym rozwiązaniem podłączenie reflektometru jak najkrótszym odcinkiem kabla?
  Załużmy, że mamy nadajnik o rezystancji 50 Ohm, nieznanej długości bezstratny kabel 50 Ohm i niedopasowaną antenę. Reflektometr wpinamy tuż za nadajnikiem.
  Poziom fali padającej i odbitej będzie taki sam na początku i końcu kabla.
  W zasadzie przed pomiarami powinniśmy na wyjściu reflektometru podłączyć sztuczne obciążenie 50 Ohm, sprawdzić i zapamiętać poziom fali padającej zmierzony przez reflektometr (położenie potencjometru przy pełnym wychyleniu wskazówki). Następnie podłączamy linię z anteną i korygujemy elementy anteny tak, by mierzony WFS=1 przy poziomie fali padającej równym wcześniej zapamiętanemu.
  Proszę o potwierdzenie.
 • #98
  Żytni
  Level 21  
  Nie jest dla mnie jasne określenie "pagórkowata charakterystyka. Sądzę że info jest dalej w tekście, a ja go nie znam. Autorowi zapewne szło o to że punkt zestrojenia (na wykresie) spełnia kryteria lokalnego ekstremum funkcji. Co do reszty... Poziom padajacej i odbitej może być taki sam, ale oczczyty WFS - już nie.
 • #99
  Dykus
  Level 26  
  Żytni wrote:
  Poziom padajacej i odbitej może być taki sam, ale oczczyty WFS - już nie.

  To znaczy? Można jaśniej? :) Rozmawiamy oczywiście o kablu bezstratnym i o poziomach na początku i końcu linii.
  Skoro poziomy są takie same (a nie tylko ich stosunek), to dlaczego odczyt miałby być inny?

  I proszę odpowiedzieć - co mierzy ten nieszczęsny reflektometr... :)
 • #100
  Żytni
  Level 21  
  Tyle razy już to pisałem że pytanie Kolegi brzmi jak żart. Mierzy wartość prądu fali padajacej oraz odbitej. Odbita zaś w sposób znamienny dla fali stojacej zmienia swą postać z max. prądu+min. napięcia (węzeł prądowy) do max napiecia+min prądu (węzeł napięciowy) i tak co 1/4 fali w kablu. W zależności więc od miejsca wpięcia miernika taki otrzymasz pomiar.
 • #101
  andrew220
  GSM specialist
  Quote:
  max. prądu+min. napięcia (węzeł prądowy) do max napiecia+min prądu (węzeł napięciowy)


  ja tylko gwoli ścisłości... chyba odwrotnie powinno być, mianowicie : max. prądu w strzałce prądu a nie w węźle, analogicznie z napięciem.
 • #102
  Żytni
  Level 21  
  Nie mam teraz gdzie sprawdzić ale coś mi mówi że ma Kolega rację.. Dziękuję
  Pozdrawiam
 • #103
  djbpm
  Level 21  
  Myślę, że warto w tym momencie umieścić taki wykres, który mi kiedyś dużo rozjaśnił

  Jaką ma mieć długość przewód do SWR 'a ?
 • #104
  iquest
  Level 17  
  Podczas montazu anten w mobilach, wiekszosc firm sie tym zajmujacych, przycina kabel do anteny jak najmniejszy.Prowadzac go najkrotsza drogą do radia. Podobno im kabel krotszy tym latwiej stroic antena, nie wiem czy maja racje, ale tak robia.
 • #105
  kropek
  Level 11  
  Teraz chyba jasno wynika z powyższych postów że:

  Jako iż impedancja przypadkowej (tak musi być w przypadku L/4 prętów na samochodach, inaczej może być tylko w przypadku ślepej kury ;-)) anteny samochodowej dla pasma CB

  1) nie jest równa* 50 Ohm to
  2) istnieje w układzie fala odbita
  3) by ułatwić sobie sprawę wpinamy reflektometr do kabla L/2
  4) przy wszystkich innych czynnikach niezmienionych, używanie innej długości spowoduję inny odczyt (wędrówka po pagórkach wykresu powyżej)
  5) zapominamy o mierzeniu WFS (po co to komu, by się chwalić kumplom przez radio, że się ma 1.05? ;)) a dopasowujemy sobie antenkę do naszego wozu, potem podłączamy właściwy, jak najkrótszy fider i
  6) cieszymy się swoim alankiem 100+ do woli :-D.
  7) badamy sobie rezonans anteny mierząc napięcie na sztucznym obsiążeniu, jak to podaje Żytni w innym wątku i dziwimy się, że a) musimy lub b) nie musimy grzebać w antenie
  8) nie jedziemy do serwisu CB bo i tak dostroiliśmy sobie antenę nie gorzej niżby to zrobiła większość z nich :-D

  Wszystko powyższe dotyczy niefachowego użytkownika automobila/instalacji CB i niewyrafinowanego sprzętu pomiarowego.
  Ja zamieniłem miejscami punkty 5 i 7. Punkt 6 mam oczywiście inny :).

  ---
  *) Tak naprawdę kupując antenę do wozu kupujemy tylko jej część. Pozostała część to samochód. Nie można powiedzieć, że ta część ma jakąś określoną impedancję bez dodania dodatkowych zastrzeżeń takich jak np. "przy umieszczeniu anteny na wysokości zero nad doskonale przewodzącym gruntem".
  Tak ważna dla wertykalnego dipola "ziemia" ma przeróżną postać - począwszy od dużych, płaskich, metalowych dachów furgonów a skończywszy na jakichś mocowaniach na pałąkach wystających z pionowych boków karoserii.
  Dodatkową kwestią jest sposób montażu.

  Pozdrawiam
  Andrzej
 • #106
  ArtMedia
  Level 26  
  Witam ponownie.

  Z przerwami przeczytałem cały wątek. Dobrze, że pojawiło się w nim sporo rzetelnych informacji. Niestety meritum sprawy zostało zafałszowane. Powstało jakies piramidalne nieporozumienie.
  Nie zamierzam sie wymądrzać. Nie mam wiedzy absolutnej. Zainteresowanym rzetelnym wyjasnieniem proponuję sprawdzić: dlaczego "fala stojąca" jest tak nazywana, czy fala może stać, i jak dokładnie działa reflektometr? Wszystko stanie się jasne.
  Powodzenia!

  Sebastian
 • #107
  Olek II
  Moderator
  ...oooo cóś nowego... Dajmy sobie siana!! odpowiedziałem na pytanie, na pierwszy post zainteresowanego. Tam powyżej. Może wystarczy demagogii? Panowie sa wakacje korzystajmy z tego. Pozdrawiam
 • #108
  Dykus
  Level 26  
  A ja jeszcze trochę chętnie podyskutuje - kto nie chce, niech nie czyta. ;)

  Żytni wrote:
  Tyle razy już to pisałem że pytanie Kolegi brzmi jak żart. Mierzy wartość prądu fali padajacej oraz odbitej.

  Dziękuję, przy czym pytałem o coś innego. Pytałem, czy mierzy amplitudę modułu, czy nie. To, że mierzy prąd to wiem.

  Żytni wrote:
  Odbita zaś w sposób znamienny dla fali stojacej zmienia swą postać z max. prądu+min. napięcia (węzeł prądowy) do max napiecia+min prądu (węzeł napięciowy) i tak co 1/4 fali w kablu. W zależności więc od miejsca wpięcia miernika taki otrzymasz pomiar.

  To też wiem, wyczytałem, bo faktycznie pojawiało się wieeele razy :), ale nie o to pytałem. Skoro mówimy o pomiarze reflektometrem, to rzecz jasna mówimy o poziomach prądu (skoro reflektometr mierzy prąd), a nie o poziomach mocy.

  Ponawiam pytanie: skoro poziomy fali padającej i odbitej (prądu, bo mierzymy popularnym reflektometrem ze sprzęgaczem...) są takie same to dlaczego ma być inny odczyt WFS?

  Przecież reflektometr mierzy osobno prąd fali padającej i odbitej, a te nie zależą od odległości w linii (napewno napięcia fali padającej i odbitej są stałe w funkcji odległości w linii, więc i prądy jak się domyślam też) tylko są funkcją czasu. Poziom fali stojącej jest już zależny od odległości...

  Wpływ położenia reflektometru w linii na wskazania to tylko wpływ tłumienia linii, przez które to fala padająca i odbita jest tłumiona. Ale my mówimy o liniach bezstratnych...

  ---

  Dziś robiłem pewne próby na własnej konstrukcji reflektometrze przy częstotliwości 145 MHz (moc TX 1W). Długość kabla radio-reflektometr wynosi ~20cm.
  - gdy wyjście reflektometru rozewre (tzn. zostawie niepodłączone) lub zewrę to mam WFS bliski nieskończoności (znacznik na skali), przy czym dla gniazda rozwartego są zdecydowanie wyższe poziomy fali padającej i odbitej (zmierzone przez reflektometr).
  - gdy podłączę na wyjście reflektometru linię L/4 to wskazania WFS są podobne jak wyżej (dla zwartej i rozwartej jest nieskończoność), tylko tym razem większe wychylenia wskazówki (trzeba bardziej "skręcić potencjometrem") są dla zwarcia wyjścia linii.
  - gdy podłączę do reflektometru (przez kabelek 6cm - 0.05L) rezystor 16 Ohm (co odpowiada WFS≈3), a później przez linię L/4 to wynik WFS jest taki sam (~2.8 z pewnym niewielkim błędem), ale inne są wychylenia wskazówki dla padającej i odbitej w obu przypadkach (ale zależność między nimi pozostaje zachowana tak, że WFS jest w obu przypadkach taki sam, trzeba tylko potencjometr inaczej ustawić)
  - gdy podłączę do reflektometru przez kabelek 0.05L j.w. rezystor 150 Ohm (WFS=3) oraz poprzez linię L/4, to dla układu z linią L/4 uzyskuje WFS≈2.7, zaś gdy podepnę rezystor przez ten krótki kabelek 0.05L uzyskuję WFS≈1.5. :)

  Ciągnę ten temat dalej, bo mnie uczono w szkole (a przynajmniej ja to tak odebrałem;), że wartości maksymalne napięcia fali padającej i odbitej w linii bezstratnej są w każdej odległości od obciążenia jednakowe. Zaś w wyniku ich zsumowania powstaje (jeśli powstaje;) fala odbita która już jest zależna od odległości i w pewnych punktach maksimum ma wartość sumy fali padającej i odbitej, a w innych wartość cały czas wynosi 0.
  Może więc te inne wyniki z pomiaru reflektometrem wynikają z czegoś innego? Chciałbym właśnie to dla siebie wyjaśnić...
  W 'Poradniku ultrakrótkofalowca' warto rzucić okiem na wykres 8.16f (str. 935). Ja na chwilę obecną uważam, że te ewentualne różne odczyty zależne od położenia reflektometru są wynikiem oddziaływania prądów Ic (rysunek 8.16a - str. 934), które zależą od położenia reflektometru bo są wynikiem oddziaływania sumy fali padającej i odbitej (fali stojącej), i gdzieś oddziaływują silniej, a gdzieś słabiej.

  A do tego wszystkiego uważam, że dla pomiaru WFS nie ma znaczenia jak przytniemy kabel (n*L/2, n*L/4, n*L/9), gdyż nie wiemy na początku strojenia jaką impedancję przedstawia ze sobą badan antena - czy większa, lub mniejsza od 50 Ohm. I nie możemy przez to jednoznacznie ustalić węzłów prądowych i napięciowych w linii, by w odpowiednie miejsce podłączyć reflektometr (gdyby to miało znaczenie)
 • #109
  Żytni
  Level 21  
  Ostatni akapit - L/2 i L/4 tak. L/9 nie bo to nie jest długość rezonansowa. Przedostatni - uwzględnij skończoną i daleką od ideału kierunkowość sprzęgu. Wartość niedopasowania 150/50 czy 16/50 jest takim samym niedopasowaniem więc i L/4 kabel nie powinien zmienić wskazań (była o to awantura w tym wątku sporo wcześniej) Nierezonansowe długości kabla mogą robić takie zafałszowania więc nalezy ich unikać (tam gdzie jest 2,8 pokażą 1,5 czy licho wie jak) Są na to wzory i mądrzy ludzie co to w pamięci liczą - ja jednak nie potrafię :(
 • #110
  Dykus
  Level 26  
  Ok, ja już dziękuję.

  Eee, cofam wszystko co napisałem w tym (już zmienionym) poście. Starczy już tej dyskusji. :)


  Pozdrawiam,
  Dykus.
 • #111
  Moon voyager
  Level 21  
  Czytam Waszą dyskusje i pozwólcie, że wtrące swoje"trzy grosze". Odnosze wrażenie, że zabrnęliscie juz bardzo daleko w teorię a ona jest w tym przypadku niezwykle rozbudowana. W/g mnie sprawę należy sprowadzic do praktyki. Musimy zatem odpowiedzieć czy mamy do czynienia z mierzeniem jednej konkretnej częstotliwości. Np. kanał 19 w CB. Czy bardzo szerokiego jej spektrum np. w krótkofalarstwie. Najwygodniej byłoby rozpocząć od najprostrzego przykładu a dopiero później go rozbudować. Zatem. Jeżeli wszystkie wejścia i wyjścia pomiarowe mają impedancję po 50ohm i na końcu tej linii znajduje się BEZINDUKCYJNY opornik 50 ohm to długość kabli praktycznie nie ma znaczenia dla wyniku SWR i będzie on zawsze wynosił 1:1. Występuje tylko naturalne zjawisko tłumienia w materiale przewodzącym, ale to przy stosowanych długościach kabla w zabawie z CB jest pomijalnie małe. (zakładam , że antena jest na dachu niskiego domku) Jeśli antena znajduje się na dachu wieżowca a radio np. na parterze, to oczywistym jest, że tłumienie będzie duże i moc wyjściowa przez to mniejsza. Możemy skompensować to doborem lepszego, o mniejszym tłumieniu kabla. W momencie kiedy dostroimy antenę do owych 50 ohm i prawidłowo skalibrujemy miernik, również i ta duża długość kabla nie będzie miała znaczenia dla wyniku SWR. To jest chyba odpowiedź na Twoje pytanie. Teraz chciałbym zająć stanowisko dlaczego po podłączaniu oporników ta teoria nie zawsze się sprawdza. Otóż przyczyna leży w niskiej jakości oporników, które na przykład NIE SĄ BEZINDUKCYJNE DO KOŃCA, lub nie są skompensowane termicznie i w czasie pomiaru rozgrzewając się, zmieniają swoje 50 ohm na inną wartość. Jest jeszcze teoria o strojeniu kablem. Strzyc, albo nie strzyc?!. Ta dyskusja często jest bardzo burzliwa. Moim zdaniem przy bardzo szerokim spektrum częstotliwości (z tego względu NIEMOŻLIWOŚCI dostrojenia anteny do każdej częstotliwości) i braku skrzynki antenowej aby nie zniszczyć nadajnika trzeba póść na pewien kompromis. Coś jakby wybór najmniejszego zła, jakby wypośrodkowanie. Np. stosuje sie często kabel 75 ohm zamiast 50 ( nietylko ze względu na cenę czy tłumienie. Dobiera się taką długość kabla, że skoro nie można mieć wszędzie 50 ohm to niech będzie trochę inaczej ale nie na przykład skrajnie 10 czy 100 itd. Dzięki takiej "polityce" można pracować z SWR-em od 1:1 do1:3. Wierząc, że układ ALC nie zawiedzie. Problem ten nie występuje w CB, ale w krótkofalarstwie gdzie anteny często mają po 80 metrów i więcej(!) lub znajdują się na wysokich wieżach-kratownicach uniemożliwiając wręcz ciągłą ich korektę. Także z tego względu biorąc pod uwagę brak doświadczenia CB-istów przy montażu wielkiej różnorodności anten CB na niezliczonych formach dachów samochodowych, aby "ocalić" stopień końcowy radia również dobiera sie taką "uniwersalną" długość kabla, aby zawsze nawet kosztem mocy wyjsciowej, SWR był w bezpiecznym zakresie. Nie chcę tego tematu dalej rozwijać gdyż jest on tzw. tematem rzeką. Mam nadzieję, że jednak na Twoje pytanie odpowiedziałem jednoznacznie i jeśli to potwierdzisz bedzie mi bardzo miło. Pozdrawiam i ewentualnie możesz zapytać o więcej chętnie odpowiem. Nemo
 • #112
  Moon voyager
  Level 21  
  Kwazor wrote:
  Sady wrote:
  Jeśli kabel ma dokładnie 50Ω to nie ważna jest długość kabla, przy takich pomiarach i mocach to nie zobaczysz żadnej różnicy i nie wpłynie to na pracę, tylko by miał równe 50Ω (miernik uniwersalny przy takich wartościach sam ma dość duży błąd wskazań - chociażby przewody pomiarowe). Więc możesz zastosować długość jaką chcesz (byle nia za dużo ;) )

  Pozdrawiam Sadek


  Sady ciekawe jak ty miernikiem uniwersalnym zmierzysz impendancje kabla ??? :lol:


  Jeżeli stosunek grubości wewnetrznej izolacji do grubości zyły środkowej wynosi 3:1 to jest to na prawie pewno, że jest to przewód 50Ω Moon Voyager
 • #113
  mirek301
  Level 20  
  Utarly sie stereotypy iz stojenie w CB to strojenie anteny kabla kazdego z osobna.
  Chcesz zestroic kabel zarob jedna strone w UC a na drugiej podlacz rezystor 52 Ohm bezidukcyny.Ale sensu nie widze zadnego.
  pamietajcie ze teoria nie zawsze a raczaej bardzo zadko idzie w zgodzie z praktyka.
  Kabelek radio swr miarka 20-50 cm by nie krepowal ruchow.
  kabelek od anteny do swr-ka tak jak napisalem na poczatku (ale sens zaden)
  Strojenie anteny stoikiem w antenie i to musi dzialac.
  Wazne by element pronieniujacy mial swoje zestrojenie na najmniejszy wfs.

  Z reszta na tym pasmie "czynnym w dzien' i tak jak ma byc Cie slychac to bedzie.
  Zamiast sydkutowac o kabelku pomyslal byc o antenie.
  Czy wybrac z taka z 3 czy 5 czy 7 czy24 przeciwwagami.

  Im wiecej przeciwwag tym badziej odchylony listek charakterystyki promieniowania w gore zlychac Cie bedzie lepiej ale dalej.
  Tak ze do lokalnych rozmow wystarczy ci antena 1/2 bez przeciwwag za to na dalcze odleglosci wskazana byla by z 5/8 +3 przeciwwagi a dla koneserow 7/8 + 7 i wiecej.Ale to juz anteny dla tzw .pseudo DXowcow
 • #114
  Żytni
  Level 21  
  Praktyka z teorią to nie zgadza się tym co stroją anteny reflektometrem, albo jak kto woli - nie mają pojęcia ani o teorii ani o praktyce. Zawsze mnie interesowało jak Im może się tam coś nie zgadzać.... Jaką książkę czytałeś o antenach?
 • #115
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  mirek301 wrote:
  Im wiecej przeciwwag tym badziej odchylony listek charakterystyki promieniowania w gore zlychac Cie bedzie lepiej ale dalej.
  Tak ze do lokalnych rozmow wystarczy ci antena 1/2 bez przeciwwag za to na dalcze odleglosci wskazana byla by z 5/8 +3 przeciwwagi a dla koneserow 7/8 + 7 i wiecej.Ale to juz anteny dla tzw .pseudo DXowcow


  To tak nie do końca prawda to, co napisałeś.
  Poczytaj u dziadka Cebika jakie anteny jak promieniuja i na jakiej wyskości nad ziemią:)

  Dla maxymalistów całofalowe verticale z 120 przeciwwagami ;)
  Michał
 • #116
  SP8JUX
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Kol. Tosiek-123!

  jak chcesz mieć w miarę poprawny odczyt współczynnika SWR to dołącz miernik przez dwustronną beczę "męską" do CB.


  Jeśli jednak chcesz dołączyć kabel to słuszne są tu uwagi kol. JOZEFG "Powinno być: l = 1/2λ x k ( k - dla zwykłego koncentryka = 0,66..." - i dla k przyjmij wartość 1 czyli długość w granicach 3,64m. Długość tego kabla jest bardzo krytyczna i zależna od konkretnego egzemplaża. Tu w pełni popieram zdanie kol. SP1AQU, - kabel kablowi nierówny!. Wspaniale również ten temat ujął kol. GULIWEROS "Długośc przewodu ma znaczenie.
  Można ja tak dopasowac aby uzyskac 1.0 przy zalutowanym na koncy np kluczu francuskim....."
  Dla anten samochodowych bardzo istotna jest długość przewodu zasilającego. Wynika ona z faktu że, poza sporadycznymi wyjątkami, anteny na swym wejściu (na podstawce anteny) nie mają 50 omów! Kabel zasilający przyjmuje na siebie rolę transformacji. Fakt ten uwzględnił w swym poście kol. SP1AQU i wskazał literaturę: "W przywołanym przeze mnie Podadniku UKF Kolega znajdzie dokładne wyjasnienie tego skąd-inąd nieskomplikowanego zjawiska i wiele innych ciekawistek jak np. kombinacją odcinków kabli 50 i 75 dopasowanie anteny 50 do kabla 75 czy odwrotnie. " - ta ksiązka jest chyba najlepszym linkiem?

  Oczywiście można antenę dostroić do tej standartowej wartości, tylko co się stanie z kątem promieniowania ? - sprawdzałem,
  ulega niekorzystnej zmianie (mierzyłem SWR na podstawce anteny).

  Stosowanie jakiejkolwiek linii pomiędzy źródłem (nadajnikiem CB) a reflektometrem powoduje pomiar w punkcie linii o długości złożonej z: kabla zasilającego reflektometr + właściwego kabla antenowego. Podawane przez producentów długości " nie wiecej niż......." wynikają z faktu, że liczą się oni z tym zjawiskiem i uważają, że po wypięiu przyrządu tak dostrojona antena nie uszkodzi TX-a.

  Życzę powodzenia w strojeniu!!!
 • #117
  Olek II
  Moderator
  SP8 JUX , żenada. Gdzie zdawałes egzamin. Mylisz pojęcia , nie może kabel 50 omów przy wyjściu nadajnika tez 50 omów "brać" coś na siebie. Jaka transformacja?? po to przycinamy bat , aby doprowadzić antenę do rezonansu, a jeśli jest w rezonansie to co? . Pomysl przez chwilę zanim napiszesz ponowne bzdety. Owszem stosuje sie kabel 75 omów oraz 50 omów do anten kierunkowych, ale zupełnie z innych powodów. Poczytaj Pozdrawiam
 • #118
  SP8JUX
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam,
  nie starałem się w poście nikogo obrazić, jednak stwierdzena typu '' SP8 JUX , żenada. Gdzie zdawałes egzamin. " - poprostu olewam bo nie wiem o który egzami chodzi, i jako osobie anonimowej nie zamierzam się tłumaczyć.


  Tak! jesteś zwykłym anonimem kryjącym się za jakąś tam ksywą, panie OLEK 2!!!!

  Dodam, że te 50omów kabla to w rzeczywistosci wcale nie jest 50! Najczęściej stosowany RG58U ma dokładnie 53,5 oma, a ile mają kable bez podania jakichkolwiek parametrów?
  Gdybym nie miał racji to proszę pardzo : zestrojcie antenę - utnijcie pół metra, metr kabla - sprawdźcie SWR - sprawdźcie kto ma rację. Zamiast ciąć można dodać.

  A może w inny sposób?
  Zestrojcie antenę
  Wykonajcie inny pomiar: zmierzcie napięcie w.cz. na wejćsiu kabla, przy CB(zastosuj trójnik) , zmierzcie napięcie u podstawy anteny, porównajcie wyniki:
  -jeśli mniejsze to wiadomo można to wytłumaczyć "stratami" ale:
  -jeśli wyższe przy antenie to ........ ???

  Podtrzymuję co w poście wypowiedziałem, też mi kiedyś,dysponujac wiedzą uczelnianą i dostępną literaturą - wydawało, że te 50
  omów kabla to zawsze 50, liczne konstrukcje amatorskie z zastosowaniem tego kabla zmieniły mój punkt widzenia i szczególnie uwypukliły się na początku lat 90-tych kiedy Polacy masowo rozchorowali się na chorobę SWR-a.

  Zaznaczam, że wspomniałem również o antenach dla których długość kabla nie jest aż tak bardzo krytyczna.

  Na marginesie: w sprzedaży widziałem "dopały" - producent wyraźnie określa długość kabla do CB, dłuższy lub krótszy powoduje niedopasowanie (mierzyłem), dlaczego? -przecież i radio CB i dopał mają standart 50om?

  Bzdetem jest ale: -post zarzucajacy mi bzdety, post oparty na wiedzy postowej dokładnie takiej jak wypowiedź Olka 2.


  P.S.
  policzyłem: 19 lat nauk potwierdzonych dyplomami, roków i semestrów nie powtarzałem, przedszkola nie wliczam
 • #119
  Olek II
  Moderator
  Dobrze, SP8 NFO z tej strony. Może trochę za ostry poprzedni post ale napewno długośc kabla nie ma znaczenia na zestrojenie anteny. Zrób taką próbę, dowolny odcinek przewodu i sztuczne obciążenie. podłączaj do miernika jakikolwiek długi przewód na końcu rezystor 50 omów i co odbitej nic. A czym to niby jest strojenie anteny?? doprowadzeniem do REZONANSU i tu niewielu "fachowców"wie o co chodzi. Nie bedę się rozpisywał na ten temat, bardzo obszernie kiedyś na tym forum napisałem na ten temat. Pozdrawiam Olek ( mam takie imię).
 • #120
  SP8JUX
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam Olku,

  jak piszesz:"... ale napewno długośc kabla nie ma znaczenia na zestrojenie anteny." - otóż ma i to wielkie. Podtrzymuję uwagi kol. GULIWEROS-a na temat przylutowania "klucza" - to nie jest żart.

  To co proponujesz Olku: " Zrób taką próbę, dowolny odcinek przewodu i sztuczne obciążenie. podłączaj do miernika jakikolwiek długi przewód na końcu rezystor 50 omów i co odbitej nic." - to się zgadza, SWR w jedności, ale :
  - zmierz Uwcz. na tym rezystorze,
  - skracaj ten kabel po kawałku w przedziale; pół fali x współcz.skr.=0,66.Skrócenie po kawałku (np. dla 27HMz co 20-30cm)
  - obserwój wskazania woltomierza, przy czym SWR będzie zbliżony do jedności,
  Przekonasz się jak w praktyce różni się przekazywanie mocy przez fider.

  Ja, strojąc anteny, mierzę przede wszystkim energię wypromieniowaną, a SWR tylko podpowiada mi, czy za dużo energii nie zostaje w kablu.

  Zwróć Olku uwagę na krótki akapit w Poradniku... str848, że minimum SWR nie pokrywa się z f max. zysku. - sprawdziłem to praktycznie.

  W dalszym ciągu podkreślam, że Kabel CB - SWR-meter ma być jak najmnieszy (ma go nie być!).

  Pozdrawiam Olku Ciebie i innych uczestników forum, 73!!