Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NV-SD435 - Zgrywanie VHS na HDD - brak koloru na niektórych kasetach

wypalacz 03 Sty 2015 17:01 1251 2
  • #1 03 Sty 2015 17:01
    wypalacz
    Poziom 9  

Witam,

Chcę zgrać materiał z kaset VHS na komputer.

Sprzęt:
    - Magnetowid: Panasonic NV-SD435
    - Grabber: SilverCrest USB Video Grabber

Podłączenie:
    - EURO -> Composite - są kolory, jednak jakość nie jest idealna.
    - EURO -> S-VIDEO - większa ostrość materiału, całość sprawia wrażenie lepszej jakości

Oprogramowanie:
    Sterowniki producenta
    VirtualDub w najnowszej wersji

Problem:
    Problem pojawia się na niektórych kasetach VHS gdy zgrywam za pomocą EURO -> S-VIDEO. Kasety które nagrywane były z telewizora (jakieś reklamy, filmy, teledyski) mają kolor i jakość jest OK. Natomiast jakąkolwiek bym nie włożył kasetę z zapisem z kamery (uroczystości rodzinne, komunia, wesela) obraz jest czarno biały. Oczywiście te kamery były różne (nie że akurat jedną było nagrywane i coś miała źle ustawione). Obraz z takiej kasety na telewizorze poprzez dowolne podłączenie magnetowidu jest w kolorze.

Podjęte działania:
    Czytałem wszystkie tematy na temat podłączenia euro->s-video i podczepienia kondensatora pod odpowiednie piny - jednak to chyba nie to ponieważ na niektórych kasetach jak wspomniałem wyżej kolor jest.
    Być może trzeba coś przestawić w magnetowidzie? Po włożeniu kasety nagranej "z telewizora" wystarczy w ustawieniach Grabbera wybrać na chwilę np. PAL-B i za chwilę PAL-D i kolory pojawiają się ładne i żywe. Nie wyłączając magnetowidu, zmieniam szybko kasetę na taką "rodzinną" i choćbym sto razy zmienił wszystkie w/w opcje koloru brak.

Prosiłbym o poradę gdyż jakość zgrywania z composite jest średnia i zależy mi na s-video.

Dodatkowo jeżeli będzie to problem nie do przeskoczenia, to prosiłbym o poradę czy być może z wykorzystaniem sprzętu Samsung Smart TV D6500 lub Samsung D650 da się jakoś podłączyć do niego magnetowid (wtedy jest kolor zawsze) i z niego zgrywać grabberem na komputer? Generalnie nie zależy mi na karkołomności rozwiązania ponieważ jest jednorazowe - chcę zgrać raz porządnie te kasety i zarchiwizować jako pamiątka rodzinna - w jak najlepszej możliwej jakości i domowym sposobem

0 2
  • #2 03 Sty 2015 17:53
    sosarek

Poziom 43  

Próbowałeś w graberze zmienić sygnał z PAL np. na SECAM?
    Jeżeli nie ma być karkołomnie i archiwizacja mogła by odbywać się na innych nośnikach to poleciłbym użycie stacjonarnej nagrywarki DVD.

0
  • #3 03 Sty 2015 18:05
    wypalacz
    Poziom 9  

Zmiana na dowolny z secamów dostępnych w grabberze powoduje że obraz z czarno-białego robi się z domieszką fioletowych pasów.

Nie posiadam stacjonarnej nagrywarki DVD. Natomiast z karkołomnością miałem na myśli, że może to być mega skomplikowane i podłączone przez "n" urządzeń - byle tylko raz zadziałało i dało zadowalająca jakość.

0