Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sub Adam (pierwszy)

Perler 11 Maj 2005 18:41 6193 16
  • Witam wszystkich i dziękuje, ze ktos zainteresowal sie moim postem :)
    Tak wiec, dzisiaj skonczylem swoja pierwsza kolumne. Robilem ja przez ok. miesiac po okolo godzinke tygodniowo.

Przetwornik
    Glosnik to znany kazdemu ARN 226-05 wersja 4?.

Wzmacniacz + zasilanie
    Caloscia napedza wzmacniacz (kit AVT) na ukladzie TDA7294. Zasilany jest toroidem 120W o napieciu 2x24V ktore filtrowane jest dwoma kondensatorami po 10 000 uF. Filtr to rowniez kit AVT, jednak uszkodzilem kilka elementow i na razie zrobilem filtr pasywny z 2x 100nF i 2x 100k?.

Obudowa
    Typ obudowy to obudowa zamknieta. Wewnetrzna pojemnosc to ok. 27 litrów, wykonana jest z plyty MDF o grubosci 45 mm, mocno wytlumiana watolina. W srodku ukryty jest wzmacniacz oraz uklad zasilajacy.
    Obudowe wykonczylem ciemnym fornirem ktory przyklejalem pierwszy raz i nie jestem zbytnio zadowolony.

Cena
    Glosnik - 45 zl.
    Wzmacniacz - 40 zl.
    Filtr - 20 zl.
    Zasilacz - 50 zl.
    Akcesoria - 10 zl.
    czyli w sumie ok. 165 zł + plyta i fornir ktora juz mialem :)

Wrazenia
    Powiem tak, ze musze jeszcze troche podokrecac i pouszczelniacz terminal i wtyk na kabel zasilajacy bo przy glosnijeszym basie wyraznie slychac ze to po prostu lata :/
    Bas jest miekki, bardzo szybki, schodzi rowniez nizej (ok. 30 Hz) niz przypuszczalem (ok. 45 Hz). Jednak przy bardzo glosnym sluchaniu po chwili robi sie nie dobrze i sie po prostu czlowiek zle czuje, ale nie jestem takim typem ktory otworzy okno i na cala ulice puszcza swoje ulubione kawalki disco polo :).

Prosze o ocene tego czegos pomijajac moj wiek... (16 wiosenek)

Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 11 Maj 2005 18:53
    latawiec666
    Poziom 16  

Mi sie podoba tylko widze że zabardzo grzałes ten fornir i z tego wyszło tak chocby było poobdzierane. Ale oprócz tego oewnie fajnie chodzi :)
    Ja mam 15 więc jak na mój poziom zawaansowania byłbym dumny z czegoś takiego

• #3 11 Maj 2005 19:36
    SuWeK
    Poziom 11  

uwazam ze na jak pierwsza konstrukcje to nawet ladnie ci to wyszlo.

• #4 11 Maj 2005 20:09
    ALTON
    Poziom 38  

Jak na pierwszą konstrukcje to SUPER.Bardzo mi sie podoba ten fornir - kolor :).Osobiście jutro zaczynam podłogówki na 2x 226/05/4 w 45L closed czyli po 22,5L na głośnik :).Zobaczymy jak to zagra :)

• #5 11 Maj 2005 20:34
    linx
    Poziom 21  

A ja mam pytanie. Jak rozwiązałeś sprawę chłodzenia wzmacniacza w obudowie zamkniętej :?: Ta z reguły powinna być wytłumiona i niema jak odprowadzić ciepła. Miałem taki sam problem kiedy robiłem sub zamknięty na STX gdn-27-150-4ss.

Pozdrawiam

• #6 11 Maj 2005 20:49
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Fajnie wyszedł ten fornir - taki vintage look, jak by to jacys audiofile powiedzieli... Bardzo mi sie podoba. A i dosyc tanio wyszedł, wiec nic tylko gratulowac

• #7 11 Maj 2005 21:44
    Perler
    Poziom 9  

Dzieki wielkie za komentarze :D

jakubkrawiec: wydaje mi sie, ze bas schodzi nizej niz wykazala symulacja w WinISD ktora pokazala ok. 45 Hz na F3. Tak jak pisalem, przy glosnym sluchaniu wszystko mi lata w pokoju, od temperowki do szyb :P

linx: tez dlugo zastanawialem sie nad kwestia chlodzenia wzmaka az doszedlem do dosyc prostego rozwiazania. Zrobilem to tak:
    - wycialem otwor prostokatny tak zeby radiator z lekkim oporem tam wszedl :)
    - przykrecilem dwie listwy zmniejszajac ten otwor, tym samym radiator wpada do dziury i zatrzymuje sie na tych listwach
    - od zewnatrznej strony przykrecilem scalaka do wzmaka
    - zalalem radiator kitem

Uwierzcie, ze to naprawde jest solidne, zawsze suba przenosze trzymajac za spod i za radiator.

• #8 11 Maj 2005 22:15
    linx
    Poziom 21  

A jakie masz chłodzenie transformatora :?: Bo ja z tym miałem także problem, a o montażu radiatora myślałem tak jak Ty.

• #9 11 Maj 2005 22:27
    Perler
    Poziom 9  

a to trafo tez trzeba chlodzic? ;)
    Nie ma takiej potrzeby, bo trafo nie jest na tyle cieple zeby zaraz je chlodzic, jak pisalem nie slucham glosno muzyki, takze przynajmiej narazie nie jest konieczne chlodzenie toroida.

• #10 11 Maj 2005 23:02
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

W sumie trafo jest akurat jak na tego wzmaka - bedzie troche sie grzalo. Nie powinines sie tym martwic aczkolwiek dla spokoju pusc go na max na jakies pol godzin i dotknij trafo reka. za 30 min sprawdz czy nie nagralo sie duzo bardziej. Subik bardzo mi sie podoba. Sympatyczny wyjatkowo mieciutki w brzmieniu glosnik powinien swoim basem ladnie wtapiac sie w muzyke.

• #11 12 Maj 2005 14:10
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  

Bardzo fajny subik!!! :)
    I cena też całkiem normalna.
    Konkurencja dla STX 22/120/X???
    Ciekaw jestem porównania, bo cenowo to... prawie chyba to samo :D
    Pozdro!!!

• #12 15 Maj 2005 11:50
    Ziol3k
    Poziom 14  

Moim zdaniem bardzo ładna konstrukcja - bardzo ładny, ciekawy fornir. O przetworniku nie musze nawet nic pisac - dobry wybor. Ciekawy ksztalt calosci, odrazu skojarzyło mi sie z obudowa od PC'ta. Z mojej strony slowa uznania.

OCENA: 5

• #13 15 Cze 2005 15:19
    saczek_xtrm
    Poziom 17  

podoba mi się, a pamiętaj że obudowę można zawsze od początku zafornirować ;)) Doskonały pomysł z wycięciem otworu w obudowie na schowanie radiatora - gratulacje, sam z niego skorzystam. Brawo za pomysłowość.

PS a co to za różnica ile kto ma lat? konstrukcja to konstrukcja :)) Powodzenia w dalszym projektowaniu kolumn

• #14 18 Cze 2005 17:29
    Popak
    Moderator DIY

Witam

Fajna konstrukcja podoba mi sie. Wygląda na zmatowiałą cos innego bo wszystkie konstrukcje są błyszczące.

Mam pytanie do forumowiczów :) gdzie można dostać tranfo 2x24V/200W w cenie 70zł z wysyłką?

Pozdrawiam

• #16 24 Wrz 2005 00:49
    50146
    Usunięty  
  • #17 24 Wrz 2005 08:31
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

eh... dla mnie antyk a vintage to zupełnie co innego, ale niewazne juz...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME