logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zakłócenia w sieci przy starcie lodówki z komisu - filtry przeciwzakłóceniowe?

quniq 08 Sty 2015 22:00 8196 36
Najlepsze odpowiedzi

Dlaczego lodówka powoduje zakłócenia przy starcie i czy można je usunąć zewnętrznym filtrem przeciwzakłóceniowym?

Zewnętrzny filtr przeciwzakłóceniowy raczej tego nie naprawi; przy starcie sprężarka pobiera bardzo duży prąd i źródłem problemu jest zwykle sama lodówka albo jej układ rozruchowy, ewentualnie instalacja, a nie brak wtyczkowego filtra [#14309605][#14319463] W wątku wskazano do sprawdzenia sprężarkę i element rozruchowy (PTC/przekaźnik) oraz styki, bo lodówka wygląda na przerabianą po wymianie sprężarki i mogła być naprawiona byle jak; przy takim rozruchu styki mogą iskrzyć i wtedy trzeba je oczyścić albo wymienić [#14319463][#14325482][#14326002] Twoje pomiary 242 V bez obciążenia, 241 V przy pracy lodówki i ok. 2 V spadku przy odkurzaczu sugerują, że instalacja w stanie ustalonym wygląda dobrze, ale krótki impuls startowy może nie być uchwycony zwykłym multimetrem; do pewnej diagnozy potrzebny byłby lepszy pomiar albo próba w innym gnieździe [#14321317][#14321025] Luźny żółto-zielony przewód wygląda na PE i jeden z uczestników zalecił podłączenie go konektorem do obudowy, choć inny uznał to połączenie za mało istotne dla samych zakłóceń [#14321481][#14321656] Najpraktyczniejsza rada z wątku to oddać lodówkę do sprawdzenia w ramach rękojmi, bo problem najpewniej leży w nieprofesjonalnej naprawie agregatu albo jego rozruchu [#14319463][#14329828]
REKLAMA
  • #1 14308489
    quniq
    Poziom 21  
    Posty: 621
    Pomógł: 2
    Ocena: 23
    Witajcie.
    Kupiliśmy ostatnio do mieszkania lodówkę z komisu. Z żalem stwierdzam, że jej start powoduje spore zakłócenie w sieci - widoczne na monitorze zasilanym z przetwornicy i podłączonym po hdmi, jakie duże muszą być, to wolę nie myśleć.

    Są dostępne filtry przeciwzakłóceniowe w formie wtyczki do gniazdka sieciowego? Wolałbym uniknąć grzebania już w samej lodówce (zapewne specjalista od sprawdzania lodówek z komisu nie sprawdził filtru...).

    Druga sprawa to z tyłu jest jeden kabelek, który jest niepodłączony - z jednej strony jest przytwierdzony do obudowy, z drugiej strony wisi w powietrzu. Pytanie jest następujące - kabelek służy do podłączenia do oddzielnego uziemienia (poza bolcem we wtyczce), czy może w takim przypadku mam nieuziemioną obudowę, bo kabelek powinien być podłączony wewnętrznie? Ma jakieś 15cm i jest zakończony płaską wtyczką.
  • REKLAMA
  • #2 14309605
    jack63
    Poziom 43  
    Posty: 11738
    Pomógł: 848
    Ocena: 2799
    Jednofazowy silnik sprężarki lodówki pobiera przy starcie bardzo duży prąd. W zależności od wielkości sprężarki i typu urządzenia rozruchowego może to być nawet 30 AAC. Zobacz może na sprężarce jest napis w stylu RLA XX. To prąd zatrzymanego wirnika silnika. Jak rusza, to prąd natychmiast spada.
    Pytanie skąd te zakłócenia? są dwie podstawowe możliwości:
    1. Uszkodzona sprężarka lub tylko jej urządzenie rozruchowe.
    2. "Słaba" instalacja elektryczna w domu powodująca duże spadki napięcia podczas poboru dużego prądu.
    Żadnymi typowymi filtrami tego nie zniwelujesz. Mało tego możesz pogorszyć sprawę.
    Niestety nie obejdzie się bez "grzebania" przy sprężarce.
    quniq napisał:
    zapewne specjalista od sprawdzania lodówek z komisu nie sprawdził filtru...).

    Lodówki nie mają żadnych filtrów. W każdym razie ja się nie spotkałem.
    A na "specjalistę" z komisu ...to bym nie liczył.
    Jaki kolor ma ten kabelek?
    Daj zdjęcia tej sprężarki od strony wejścia kabli.
    Tak w ogóle jaka to lodówka? Jaki ma termostat? Może powodem zakłóceń jest triak załączający sprężarkę?
  • #3 14309638
    quniq
    Poziom 21  
    Posty: 621
    Pomógł: 2
    Ocena: 23
    Lodówka jest marki BEKO, niestety modelu nie pamiętam. Kabelek jest typowo uziemieniowy. Zdjęcia zrobię w niedzielę.

    Czemu filtr miałby pogorszyć sprawę? Co najwyżej nieco wydłuży start sprężarki, ale złagodzi początkowy impuls prądowy. Tak to rozumuję.
  • #4 14310075
    zbyszeks0
    Specjalista AGD
    Posty: 956
    Pomógł: 76
    Ocena: 239
    Myślę że na jednym bezpieczniku pracuje za dużo odbiorników i masz kiepską instalację (może aluminiową).
  • #5 14310098
    quniq
    Poziom 21  
    Posty: 621
    Pomógł: 2
    Ocena: 23
    Mieszkanie jest podłączone zbiorczo do jednego bezpiecznika, a za nim mam skrzynkę ze zdaje się ośmioma bezpiecznikami. Instalacja miedziana. Chciałbym zauważyć, że stary Mińsk nie powodował takich zakłóceń.
  • #6 14310157
    jack63
    Poziom 43  
    Posty: 11738
    Pomógł: 848
    Ocena: 2799
    Problemem może być instalacja. Np. "przysmażony" styk gdzieś na linii N. Trudno wyrokować.
    Czy podłączenie jakiegoś odbiornika o dużej mocy (np. żelazko, jakiś grzejnik) nie powoduje mrugnięcia żarówek?
    Czy podłączenie lodówki do innego gniazda (np. w pokoju) też wywołuje takie efekty?
    Wg. mnie nie ma co gdybać. Problemy z instalacją trudno rozwiązywać przez internet. Skupmy się na lodówce. Jak będzie bez zarzutu, to pozostaje instalacja. Na razie jest za mało danych do analizy. Czkamy na zdjęcia.
    quniq napisał:
    Czemu filtr miałby pogorszyć sprawę? Co najwyżej nieco wydłuży start sprężarki, ale złagodzi początkowy impuls prądowy. Tak to rozumuję.

    Nie chcę się rozpisywać, ale uwierz na słowo, ze pogorszy sprawę i może uszkodzić silnik sprężarki lub jego urządzenie rozruchowe.
    Tak w ogóle, to lodówka pracuje OK???
  • #7 14310193
    zbyszeks0
    Specjalista AGD
    Posty: 956
    Pomógł: 76
    Ocena: 239
    Najlepiej to sprawdź ją u sąsiada.Będziesz wiedział czy to lodówka czy instalacja.Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #9 14318572
    stiff12
    Poziom 23  
    Posty: 1546
    Pomógł: 66
    Ocena: 448
    Pomysł z podłączeniem do sąsiada jest dobry, jeśli chodzi o tragarza to proponuje przedłużacz do sąsiada i jest ok. Napisz co wymyśliłeś.
  • #10 14319080
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17158
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6623
    zbyszeks0 napisał:
    Najlepiej to sprawdź ją u sąsiada.Będziesz wiedział czy to lodówka czy instalacja.

    A nie uważacie Koledzy, że instalację tak czy owak trzeba pomierzyć? A nie taszczyć lodówkę do sąsiada albo rozciągać przedłużacze.

    Kolego quniq, napisz proszę, jaką masz datę na protokole z ostatniego przeglądu instalacji?
  • #11 14319239
    quniq
    Poziom 21  
    Posty: 621
    Pomógł: 2
    Ocena: 23
    Okej, mam trochę zdjęć. Modelu lodówki w dalszym ciągu się nie doszukałem.

    Zakłócenia w sieci przy starcie lodówki z komisu - filtry przeciwzakłóceniowe? Zakłócenia w sieci przy starcie lodówki z komisu - filtry przeciwzakłóceniowe? Zakłócenia w sieci przy starcie lodówki z komisu - filtry przeciwzakłóceniowe?

    Zakłócenia w sieci przy starcie lodówki z komisu - filtry przeciwzakłóceniowe? Zakłócenia w sieci przy starcie lodówki z komisu - filtry przeciwzakłóceniowe? Zakłócenia w sieci przy starcie lodówki z komisu - filtry przeciwzakłóceniowe?

    Zakłócenia w sieci przy starcie lodówki z komisu - filtry przeciwzakłóceniowe?
  • REKLAMA
  • #12 14319463
    jack63
    Poziom 43  
    Posty: 11738
    Pomógł: 848
    Ocena: 2799
    Głowy sobie nie dam uciąć, ale wygląda na to że ktoś, i to mało fachowo, wymieniał sprężarkę. Z resztą na jakiś "wynalazek" a grupy ACC (producent sprężarek).
    Zastanawia mnie jak zrobił próżnię? Czyżby było mu żal dać 5 zł za schroedera ???
    Ja bym nigdy tak zrobionej lodówki nie kupił, ale dla autora tematu najważniejsze są zakłócenia w sieci.
    Trzeba iść dwutorowo:
    1. Sprawdzenie instalacji, co proponowali koledzy.
    2.Sprawdzenie sprężarki, a w zasadzi jej silnika i urządzenia rozruchowego.
    Wymaga to użycia miernika rezystancji. Trzeba się dostać do tzw. pastylki z mierzyć jej rezystancję oraz do wyprowadzeń silnika i też dokonać pomiaru.
  • #13 14319476
    quniq
    Poziom 21  
    Posty: 621
    Pomógł: 2
    Ocena: 23
    No cóż, lodówkę kupiłem 'na oko', co najwidoczniej było błędem... Najrozsądniej będzie zadzwonić po 'zewnętrznego' majstra i zapłacić mu za przegląd, póki obowiązuje rękojmia...
  • #14 14319653
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #15 14319683
    quniq
    Poziom 21  
    Posty: 621
    Pomógł: 2
    Ocena: 23
    "jej start powoduje spore zakłócenie w sieci - widoczne na monitorze zasilanym z przetwornicy i podłączonym po hdmi"

    W momencie startu widać poziomy, biały pasek na monitorze. Włączenie słychać też w głośnikach. Nie wiem co więcej mogę powiedzieć bez narzędzi, których i tak nie posiadam (poza multimetrem).
  • #16 14320723
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #17 14321025
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3085
    Pomógł: 163
    Ocena: 369
    Ja co prawda od dłuższej chwili w Polsce usług nie świadczę, ale rozwiązywałem takie voodoo za pomocą: oscyloskopu cyfrowego, multimetru, miernika IPZ i miernika rezystancji izolacji. Na arcyprzypadki analizator parametrów sieci. Wiem, że niby można prościej, ale lekarz leczący pacjenta z kompletem badań robi robotę szybciej i lepiej.

    Co jeśli nie jest to kłopot spadku napięcia przy rozruchu, a faktycznie przebieg nagle się niestandardowo odkształca? Kto to wskaże? Zapewne czarodziej.
  • #18 14321317
    quniq
    Poziom 21  
    Posty: 621
    Pomógł: 2
    Ocena: 23
    Napięcie w gniazdku w momencie spoczynkowym: 242V
    Po włączeniu lodówki: 241V.
    Po obciążeniu odkurzaczem (ok 5A) spadek wynosi około 2V, czyli w zasadzie też w granicach błędu pomiarowego.
    Pomiar zrobiony marnym miernikiem, więc różnica mieści się w zasadzie w błędzie pomiarowym. Niestety krytyczny jest moment startu, co trwa kilkadziesiąt milisekund (pi razy oko)

    Budynek ma 20 lat i rozsądnie podzieloną instalację w skrzynce bezpiecznikowej - wątpię, żeby to była wina kabli...
  • REKLAMA
  • #19 14321364
    Arnoldo23
    Poziom 11  
    Posty: 28
    Ocena: 7
    Wyniki tych najprostszych pomiarów faktycznie wyglądają nieźle... Jak prawidłowo zauważył kolega jack63, sprężarka była wymieniana i może to tutaj leży przyczyna... Należy dokonać jeszcze pomiarów rezystancji według wskazań kolegi, choć nie jestem pewien czy w tym przypadku wskażą one przyczynę owych zakłóceń. Pozdrawiam
  • #20 14321481
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #21 14321656
    jack63
    Poziom 43  
    Posty: 11738
    Pomógł: 848
    Ocena: 2799
    To połączenie PE to pikuś. Z resztą wg. mnie jest zupełnie niepotrzebne. Taca ociekowa nad sprężarką jest Z PP/PE czyli materiału izolacyjnego i nie widzę potrzeby podłączania tam PE. Z reszta większość lodówek go w tym miejscu niema, bo po co?
    Bardziej bym się obawiał złego podłączenia kabla zasilającego. Nie wiadomo czy PE tego kabla jest podłączone do obudowy sprężarki???
    Sprężarka wygląda na wymienianą i do tego nie jest nowa tylko używana.
    Z resztą nie wiadomo co było robione? Jednak pewnym jest że zostało zrobione niezgodnie ze sztuką. Luty wołają o pomstę do nieba. Brak zaworu serwisowego. Taca ociekowa może być od innej lodówki z innym układem chłodniczym gdzie PE mógł być potrzebny. Z resztą ori układ chłodniczy tez mógł wyglądać inaczej(?).
    Izolacja opalona palnikiem. Filtr-odwadniacz za duży.
    Ogólnie rzeźba bez pojęcia na zasadzie pójścia po linii najmniejszego oporu - kosztów.
    Dziwi mnie postawa autora tematu. Dostał rady z których nie korzysta lub korzysta w sposób niedokładny.
    Kolega @Bronek22 sugerował obciążenie gniazda 10A. @quniq zrealizował ok 5A. Przy słabym mierniku efekt pomiaru jest "niewyraźny", bo nie wiadomo czy zmniejszone napięcia sa wynikiem błędu miernika czy spadkami napięcia na przewodach i złączach.
    Nie została wykona próba zasilenia lodówki z innego gniazda.
    Nie zostały przeprowadzone żadne pomiary/kontrola związane ze sprężarką. Jednak :
    quniq napisał:
    Najrozsądniej będzie zadzwonić po 'zewnętrznego' majstra i zapłacić mu za przegląd, póki obowiązuje rękojmia...

    Nie wiem co chcesz uzyskać zapraszając "zewnętrznego" majstra ??? Wydasz pieniądze na diagnozę i ew. naprawę? Przecież od sprzedawcy nic nie uzyskasz! Lodówka "jakoś" pracuje a przyczyna zakłóceń może tkwić w Twojej instalacji. Poza tym "on" dobrze wie co Ci sprzedał. :cry:
    Na koniec napiszę, że może Twoja instalacja jest po japońsku czyli "jako taka", ale problemy wynikają ze źle naprawionego (to za duże słowo!) układu chłodniczego. Układ może być przeładowany czynnikiem chłodniczy lub ma (dalej?) zatkaną kapilarę i silnik ma problemy ze startem pobierając dość długo bardzo duży prąd. Konsekwencją są widoczne "efekty" ujawniające się przy Twojej starej (małe przekroje przewodów + skorodowane połączenia) instalacji.
  • #22 14322351
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #23 14324149
    jack63
    Poziom 43  
    Posty: 11738
    Pomógł: 848
    Ocena: 2799
    Bronek22 napisał:
    to dołożyć filtr zewnętrzny - na przewodzie zasilającym.

    O jakim filtrze piszesz i co on ma dać???
    Bronek22 napisał:
    Może przy naprawie filtru nie podłączyli, źle podłączyli.

    A skąd go mieli wziąć? Lodówki nie mają żadnych filtrów.
  • #24 14324798
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #25 14324940
    jack63
    Poziom 43  
    Posty: 11738
    Pomógł: 848
    Ocena: 2799
    Moja lodówka, tak jak większość , ma napięcie 0.0 VAC na obudowie gdy odłączę PE.
    Jeżeli Twoja ma jakieś napięcie na obudowie względem odłączonego PE to napisz o jaka lodówkę chodzi?

    110V (jakie? DC/AC) dostajemy gdy jest kondensator przepustowy. Jednak montowanie malutkich kondensatorów przy sprężarce nie ma żadnego sensu, bo nic nie wnosi do sprawy zakłóceń.
  • #26 14325482
    bestboy21
    Poziom 40  
    Posty: 7117
    Pomógł: 566
    Ocena: 781
    Po pierwsze czemu jeszcze nikt nie pisał żeby to PE podłączyć do obudowy lodówki tylko rozprawiacie o "pasku na monitorze" no litości panowie.
    Po drugie, to nie spadek napięcia jest przyczyną paska bo monitor będzie poprawnie pracował od 90V (norma większości sprzętu 110V-230V) +/-5%.
    Radzę zdjąć obudowę z automatu rozruchowego i przyglądać się jak pięknie iskrzą styki w czasie włączania. Amen.
    Dalej to czyszczenie styków albo wymiana chińczyka na coś z czego nie wysypie się ryż w czasie montażu.
    Dławik szeregowy(symetryczny) i kondensator 0,1uF/250V można sobie zamontować jeśli to komuś poprawi samopoczucie (a i być może pomoże ale nie musi).

    p.s. Nowe lodówki z elektronicznym termostatem, termometrem, alarmem... mają zasilacz impulsowy do tej elektroniki i będą miały na obudowie 110V bez PE ale nie takie stare pryki bo tam nie ma skąd się wziąć to napięcie (chyba że uzwojenie walnięte).
  • #27 14325599
    jack63
    Poziom 43  
    Posty: 11738
    Pomógł: 848
    Ocena: 2799
    bestboy21 napisał:
    Nowe lodówki z elektronicznym termostatem, termometrem, alarmem... mają zasilacz impulsowy do tej elektroniki i będą miały na obudowie 110V bez PE ale nie takie stare pryki bo tam nie ma skąd się wziąć to napięcie (chyba że uzwojenie walnięte).

    Dokładnie, choć prostsze termostaty elektroniczne, nawet te z procesorem mają często zasilacz beztransformatorowy czyli szeregowy kondensator.
    bestboy21 napisał:
    Radzę zdjąć obudowę z automatu rozruchowego i przyglądać się jak pięknie iskrzą styki w czasie włączania.

    Pokrywe przyłączeniową proponowałem zdjąć już kilka postów wyżej. Iskrzenia moze nie być gdy faza rozruchowa silnika zasilana jest poprzez rezystor PCT - pastylka.
  • #28 14325706
    bestboy21
    Poziom 40  
    Posty: 7117
    Pomógł: 566
    Ocena: 781
    jack63 napisał:
    bestboy21 napisał:
    Nowe lodówki z elektronicznym termostatem, termometrem, alarmem... mają zasilacz impulsowy do tej elektroniki i będą miały na obudowie 110V bez PE ale nie takie stare pryki bo tam nie ma skąd się wziąć to napięcie (chyba że uzwojenie walnięte).

    Dokładnie, choć prostsze termostaty elektroniczne, nawet te z procesorem mają często zasilacz beztransformatorowy czyli szeregowy kondensator.
    bestboy21 napisał:
    Radzę zdjąć obudowę z automatu rozruchowego i przyglądać się jak pięknie iskrzą styki w czasie włączania.

    Pokrywe przyłączeniową proponowałem zdjąć już kilka postów wyżej. Iskrzenia moze nie być gdy faza rozruchowa silnika zasilana jest poprzez rezystor PCT - pastylka.


    Wierzysz w PTC w tym agregacie ? ;)
  • #29 14325766
    yokoon
    Poziom 29  
    Posty: 1349
    Pomógł: 119
    Ocena: 144
    Witam.
    W nie których agregatach był stosowany przekaźnik, który się załączał podczas startu. Były stosowane np. w radzieckich typu Mińsk.

    Jeżeli istnieje to może iskrzą styki podczas włączania.
  • #30 14326002
    stiff12
    Poziom 23  
    Posty: 1546
    Pomógł: 66
    Ocena: 448
    Naprawiałem podobną lodówkę i cały problem był w przekaźniku w tym małym czarnym pudełku koło agregatu. Po odłączeniu lodówki od sieci rozmontowałem i przeczyściłem styki, bo były zapaskudzone i lodówka działa i nie drży przy włączaniu i wyłączaniu. Tam nie ma żadnych cudów w tych lodówkach.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z zakłóceniami w sieci elektrycznej przy starcie lodówki marki BEKO, co objawia się widocznymi zakłóceniami na monitorze. W dyskusji poruszono możliwe przyczyny zakłóceń, takie jak uszkodzona sprężarka, słaba instalacja elektryczna, oraz niewłaściwe podłączenie uziemienia. Użytkownicy zasugerowali sprawdzenie instalacji elektrycznej, podłączenie lodówki do innego gniazdka oraz wykonanie pomiarów rezystancji. Wskazano również na możliwość iskrzenia styków w urządzeniu rozruchowym sprężarki. W końcu, użytkownik zdecydował się na wezwanie specjalisty do przeglądu lodówki, aby uniknąć dalszych problemów.
REKLAMA