Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty dyktafon na pojedynczym scalaku

mi_ma 03 Mar 2015 22:12 5847 10
 • Prosty dyktafon na pojedynczym scalaku

  Dyktafony bardziej kojarzą się już teraz z aplikacjami na komórki niż samodzielnymi urządzeniami. Początkowo był na kasetowe magnetofony nie niewielki szał w latach 90tych, później często pojawiały się tanie dyktafony cyfrowe w różnych gazetkach hipermarketów, by prawie całkowicie zniknąć po rozwinięciu się rynku telefonów i smartfonów. Jak widać z poniższego projektu są jednak jeszcze osoby, które potrafią spojrzeć na ideę dyktafonu i wykonać niewielki projekt, który należy potraktować jako swoistą ciekawostkę.
  Urządzenie jest zbudowane w oparciu o układ Winbond ISD1740 (ChipCorder), który może może pracować zarówno samodzielnie jako dyktafon i zapisywać krótkie wiadomości w pamięci flash (bez konieczności jakiegokolwiek programowania), jak i być sterowanym przez dołączony mikrokontroler poprzez interface SPI. Urządzenie może zapisywać wiadomości o długości maksymalnej od 26 do 80 sekund ( w zależności od ustawionej jakości). Zasilane jest napięciem z zakresu 2,4-5V, więc z powodzeniem można je użyć jako urządzenie mobilne. Nie będę się rozpisywał więcej na temat tego projektu, ponieważ sam układ jest ciężko dostępny. Udało mi się znaleźć pojedyncze sztuki w cenie ok 15$, więc raczej pokazuję projekt jako ciekawostkę.

  Prosty dyktafon na pojedynczym scalaku Prosty dyktafon na pojedynczym scalaku

  Źródło http://www.electronics-lab.com/projects/audio/039/index.html


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • #3 04 Mar 2015 00:01
  gege6
  Poziom 10  

  oskar777 napisał:
  A jest jakaś alternatywa zamiast tego scalaka? chciałem dzieciakowi do samochodziku jakieś dźwięki dorobić zamiast tych co ma bo są beznadziejnej jakości


  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2966791.html
  Może to nie wprost alternatywa dla ISD1740, ale do zabawki powinno wystarczyć.

  Pozdrawiam,
  gege6.

 • #4 04 Mar 2015 16:01
  danielpoland
  Poziom 13  

  oskar777 napisał:
  A jest jakaś alternatywa zamiast tego scalaka? chciałem dzieciakowi do samochodziku jakieś dźwięki dorobić zamiast tych co ma bo są beznadziejnej jakości


  Witam.

  Na alledrogo jest dużo alternatyw, trzeba poszukać czegoś typu "odtwarzacz AVR", "wav player", "moduł głosowy", "odtwarzacz komunikatów" itp.
  Na pewno się znajdzie coś odpowiedniego.
  Ewentualnie zrobić samemu, tylko czy to ma sens.

  Pozdrawiam.

 • #5 04 Mar 2015 21:59
  PPK
  Poziom 26  

  Teraz tylko drobnostka, ZDOBYĆ ten scalak....... :)

 • #6 04 Mar 2015 23:45
  kleszcz10
  Poziom 11  

  Polecam poszukać na chińskich portalach aukcyjnych. ISD1740 jest dostępny bez problemu za ok. 6$ a wysyłka do Polski jest za darmo. :D

 • #7 05 Mar 2015 00:32
  Urgon
  Poziom 36  

  AVE...

  Gotowe moduły są na alledrogo po 40 złotych, a zestaw z AVT kosztuje 80. Prosty dyktafon dałoby się zrobić na mikrokontrolerze i ewentualnie zewnętrznej pamięci flash, bo starczy próbkować sygnał z mikrofonu z prędkością 6-8ksps by mieć dostateczną jakość dla ludzkiej mowy.

 • #8 05 Mar 2015 09:40
  horik
  Poziom 13  

  15 lat temu seria ISD14xx (pierwsza to 10xx, potem 14xx, 25xx i inne) była całkiem popularna w Polsce. Spokojnie kupowałem te układy przez kilka lat po ok. 50zł w różnych lokalnych sklepach z elektroniką. Pojawiały się także artykuły w polskiej prasie:

  http://serwis.avt.pl/manuals/AVT128.pdf
  http://elportal.pl/pdf/k07/04_01.pdf

  AVT oferowało kiedyś, daaawno temu malutkie moduły, gdzie ISD był na płytce w postaci struktury zalanej czarną masą. Podpinało się tylko zasilanie, przyciski, głośnik i mikrofon.

  ISDki szumiały trochę, pasmo głównie do mowy, krótki czas nagrania, ale za to jaka zabawa! Kolega zaraził w ten sposób syna bakcylem elektroniki, właśnie od tego układu, z którym bawili się godzinami. A układ miał całkiem spore możliwości (odtwarzanie sekwencyjne lub adresowane; zrobiłem na tym dla kolegi system powiadomień do auta, równolegle do istniejących kontrolek), można je było łączyć w kaskady, zaledwie garść elementów towarzyszących, żadnych mikrokontrolerów, kart pamięci, plików, komputerów, programowania. Po prostu - scalak na płytkę (uniwersalną), parę kondensatorów i oporników, głośniczek, mikrofon, bateria, dwa przyciski - i jazda!

  W tej chwili, na "znanym portalu aukcyjnym" ISD1420 jest po 12zł + przesyłka

  Tak, ze można się jeszcze pobawić i pokazać zwłaszcza młodszym adeptom elektroniki, że nie tak dawno rozwiązywało się takie problemy bez Arduino i Raspberry PI (tak, także do migania diodami LED).

  Dla porównania - podobny układ na 8051 z roku 1993. Widać przewagę kostek ISD :)
  http://ep.com.pl/files/7581.pdf

  Nota katalogowa: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/80294/ETC/ISD1420.html

 • #9 06 Mar 2015 11:24
  gemiel
  Poziom 21  

  Układami z serii ISD zachwycałem się na początku lat dziewięćdziesiątych. Może dlatego, ze nie było żadnej alternatywy. Jakość dźwięku jest mierna.
  Nie próbowałem jeszcze zmontować tego układu:
  Link
  Kartę pamięci najczęściej można znaleźć w szufladzie jako pozostałość po starym telefonie lub aparacie fotograficznym. Koszt budowy będzie mniejszy trzykrotnie od zakupu układu ISD, a do tego mikrokontrolery Attiny są łatwo dostępne.

 • #11 17 Mar 2015 21:56
  horik
  Poziom 13  

  O, aż się zdziwiłem. Wpisałem właśnie w wyszukiwarkę A... frazę: ISD1* i dostałem kilka aukcji scalaków i ich aplikacji. Są nawet gotowe minimoduły. Ale większość oparta o zupełnie nową, nieznaną mi serię 17XX i 18XX. Te scalaki są malutkie (DIL14), tamte starsze były w DIL28. Oznacza to zapewne, że albo nie ma możliwości swobodnego dostępu do komunikatów (tylko sekwencyjnie) albo sterowanie odbywa się jakimś protokołem (nie zagłębiałem się).

  Myślałem, że era ISD się już definitywnie skończyła, a tu zaskoczenie.