Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik dla laika - wentylacja i ogrzewanie

20 Kwi 2015 13:48 1389 3
  • Poziom 9  
    Podpowiedzcie jaki sterownik kupić aby był on jak najprostszy w zaprogramowaniu. nigdy nie miałem styczności z programowaniem, generalnie z komputerów jestem noga.
    Co chcę zrobić. Wystarować systemem wentylacji i ogrzewania w domku z ładowaniem energii z kolektora dachowego w płytę fundamentową i CWU. Mniej więcej: jeśli temp w domu TD < 23st i temp na czerpni 1 TC1 > 23 włącz czerpnię 1 (znaczy przekaźnik), jeśli TD<23 i TC1<23 i temp zewnętrzna TZ<-5 włącz GWC-gruntowy wymiennik ciepła (przekaźnik), jeśli TD>23 i temp TZ>24 włącz GWC (przekaźnik) i Bypass (przekaźnik). Jeśli TW>23 i oświetlenie większe niż (tu czujnik oświetlenia) to opuść rolety do określonego poziomu. itd....
    Będzie potrzebne ok 6-8 przekaźników, będzie do spełnienia zawsze kilka warunków jednocześnie dlatego łączenie równoległe przekaźników raczej nie wchodzi w grę bo za dużo by wyszło.
    No i jeszcze fajnie by było jakby można było na jednym z obiegów wysterować obrotami silnika z zależności od temperatury.

Arduino? Raspberry? plc? Lan kontroler?

Jeśli ktoś coś podobnego robił i może udostępnić/odsprzedać oprogramowanie to proszę o PW
  • Poziom 14  
    Zobacz co telmatik ma w ofercie - mam na myśli sterowniki serii sr. Programuje się ję przez łączenie bramek logicznych i podobnych na schemacie. Soft do pobrania za darmo ze strony producenta i ma symulator. Na stronie znajdziesz także czujniki i inne.
  • Specjalista Automatyk
    Najprostszy w zaprogramowaniu? Proste jest to co ktoś potrafi zrobić. Sterowników jest trochę i tańszych i droższych.
    Może powinieneś zainteresować się rozwiązaniami opartymi o PLC zintegrowane z panelem lub takie, do których można podłączyć panel operatorski?

Po pierwsze musisz się dobrze zastanowić ile będziesz mieć sygnałów wejściowych (stany zaworów, temperatury) oraz ile będziesz mieć sygnałów wyjściowych (czy tylko dyskretne - załączanie/wyłączanie zaworów czy też może coś innego).

To pozwoli Ci dobrać optymalnie sterownik.
    Dobrze by było gdybyś określił choć w przybliżeniu budżet jaki zamierzasz przeznaczyć na swoje rozwiązanie bo to już na wstępie ograniczy ilość rozwiązań możliwych do zastosowania.
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc. Najprostszy to taki, który KAŻDY może albo powinien umieć zaprogramować.
    Rzeczywiście ten telmatik właśnie tak wygląda. przeczytałem opis i powinienem sobie poradzić. Zgodnie z radą gerve policzyłem wejścia i wyjścia i zamówiłem najprostszą wersję SRa, żeby zacząć od sterownika do wentylacji i kolektora dachowego bo to dla mnie najważniejsze.

I teraz zacząłem myśleć, żeby może na tym zrobić coś więcej - kable grzejne CO w każdym pomieszczeniu i CWU i tu mały problem. Czy da się jakoś obejść/zastąpić te czujniki temperatury, żeby nie zajmować tylu wejść na sterowniku i nie kupować takich drogich czujników z przetwornikami temperatury? Potrzebne by były po 2 na pomieszczenie i dla całego domu to się zrobi niezła kwota. Nie da się takich sterowników połączyć z czujnikami DS1820 po 1-wire? a może jest inny sposób na dużą liczbę punktów pomiaru temperatury?