Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rosyjski robot wzorowany na Curiosity

mi_ma 19 May 2015 20:35 4038 3
Computer Controls
  • Rosyjski robot wzorowany na Curiosity

Projekty różnych kopii robotów budowanych przez NASA często przyciągają uwagę. Poniższy projekt został zbudowany przez konstruktorów z sympatycznego kraju jakim jest Rosja. Cała konstrukcja powstaje od ponad dwóch lat. Robot swoim wyglądem wyraźnie nawiązuje do konstrukcji Curiosity, chociaż nie może pochwalić się równie funkcjonalnym zawieszeniem. Łączenia poszczególnych kół, chociaż wyglądem odwzorowują rozwiązania stosowane w Curiosity to nie wydają się być zdolne do pokonywania przeszkód terenowych z podobną łatwością. Niemniej jednak jest on w pełni funkcjonalny. Wyposażony jest w napęd umożliwiający poruszanie się oraz skręcanie. Na korpusie umieszczono natomiast obrotową w dwóch osiach głowicę obserwacyjną oraz ramię z chwytakiem.
    Ramię jest zbudowane z użyciem łożysk kulkowych i porusza się płynnie bez większych zacięć, co można zaobserwować na załączonym poniżej filmie.
    Sama głowica wyposażona jest w moduł kamery SLR, który ma przesyłać obraz poprzez WiFi, a także robić zdjęcia z jednoczesnym oznaczaniem pozycji GPS. Robot jest zasilany akumulatorowo i zdalnie sterowany za pomocą pada komunikującego się po Bluetooth. Zarówno głowica jak i ramię zostały wyposażone w prowizoryczne latarki LED, które mają poprawiać widoczność w ciemnych lub zaciemnionych miejscach. Prawdopodobnie będzie to bardziej gadżet niż użyteczne narzędzie, ale w niczym to nie przeszkadza, a z pewnością dodaje efektu całej konstrukcji.
    Części mechaniczne zostały specjalnie zaprojektowane i wykonane w technologii druku 3d.
    Część elektroniczna została zbudowana na bazie gotowego modułu z mikroprocesorem ARM Linkit One od Mediatek. Jest to dosyć rozbudowany moduł, charakteryzujący się następującymi parametrami technicznymi:
    - Procesor: MT2502A(Aster, ARM7 EJ-STM),
    - Częstotliwość pracy: 260Mhz,
    - Pamięć Flash : 16MB,
    - Pamięć RAM: 4MB,
    - UART,
    - GSM: 850/900/1800/1900 MHz ,
    - GPRS,
    - Wi-Fi: 802.11 b/g/n ,
    - GPS(MT3332),
    - Obsługa kart do 32GB,
    - Bluetooth.

Rosyjski robot wzorowany na Curiosity Rosyjski robot wzorowany na Curiosity Rosyjski robot wzorowany na Curiosity
    Rosyjski robot wzorowany na Curiosity Rosyjski robot wzorowany na Curiosity Rosyjski robot wzorowany na Curiosity

Jak widać jest to moduł wręcz stworzony, do projektów urządzeń zdalnie sterowanych przekazujących obraz w czasie rzeczywistym. Celowo został on wybrany zamiast popularnych modułów Arduino, które według autorów były zbyt wolne, aby sprostać ich wymaganiom. Na thingiverse znajdziecie pliki źródłowe z modelami 3d.
    Część programowa jest jeszcze dopracowywana i niedługo ma ujrzeć światło dzienne. Póki co projekt wygląda dosyć ciekawe, a na szczególne uznanie zasługuje fakt, że całość, oprócz użycia gotowego modułu rozwojowego została zrobiona od podstaw, łącznie z padem i kołami.

Źródło 1 http://www.customelectronics.ru/anons-budushhih-statey-may-2015/
    Źródło 2 http://www.thingiverse.com/thing:835053/#files

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    mi_ma
    Translator, editor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Has specialization in: elektronika wojskowa
    mi_ma wrote 831 posts with rating 788, helped 0 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
  • Computer Controls
  • Computer Controls
    Jamie
    Level 20  
    M. S.

Bo elementy prawdopodobnie z tej samej chińskiej wytwórni, co w robotach polskich, czy amerykańskich...

A opisy na PCB u nas też rzadko są po polsku, chyba taka moda?
    gemiel
    Level 24  
    Najbardziej modne jest ostatnio słowo ROBOT. Ten zdalnie sterowany pojazd nie jest wcale autonomiczny. Na następnym filmiku powaliła mnie prędkość przekazywania obrazu. Wygląda, jakby naprawdę szła z Marsa.
    Układ jezdny jak w większości tego typu zabawek.
    Prawie dwadzieścia lat temu kupiłem dziecku zabawkowy pojazd, który miał lepiej rozwiązane zawieszenie i automatyczną zmianę biegu, która polegała na przełączaniu zębatek, gdy pojazd natrafiał na opór (jazda pod górkę, trudna nawierzchnia).