Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik jednofazowy !!!!

Jufo 23 Mar 2003 11:57 118931 46
 • #1
  Jufo
  Level 14  
  Mam wielka prosbe jestem poczatkujacym elektornikiem, i mam pewien problem, potrzebuje falownika jednofazowego z regulacja czestotliwosci, tzn owy falownik mialby sluzyc jako regulator obrotow sprezarki lodowkowej - TL4A Danfossa (chce zbudować termostat - tak aby temperatura byla zalezna od obrotow sprezarki), jak zrobic taki ukladzik najtanszym kosztem ??? ... prosze o ewentualne schematy, sugestie lub podpowiedzi... wiem ze sie powtarzam z podbnymi tematami ale nigdzie nie moge znalezsc SENSOWNEJ ODPOWIEDZI NA TO PYTANKO...
  Pozdrawiam Robert
 • #2
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  NIE MA FALOWNIKÓW ZROBIONYCH TANIM KOSZTEM!
  Są to urządzenia zbyt skomplikowane aby je można było składzć za friko.
  Obejrzyj sobie stosunkowo "prosty" falownik Vellemana K3507/K3509 - w EP11 i 12/2001
 • #3
  markcc
  Level 13  
  Ja ordynarnie podłączyłem pod stary wzmacniacz akustyczny mojej produkcji trafo 24/220V przez duży konenastor >1000uF.
  Na wejście wzmacniacza podałem sygnał sinusoidalny regulowany płynnie i na wyjściu z transformatora miałem w miarę zbliżoną sinusoidę a zasilałem tym wszystki silnik 3fazowy 0,125kW przystosowany do pracy jednofazowej.
  Silnik napędzał wentylator i wszystko działało od 20Hz-150Hz
  Udawło się też uzyskać niższe częstotliowści ale trafo we wzmacniaczu aż stękało i obudowa stawała się coraz cieplejsza.

  Sprawność układu napewno była kiepska nie wspominając o jego wielkości.
  Zanim coś zrobiśz dowiedz się w jakim zakresie prędkośći obrotowej sprężarka działa poprawnie i czy gra jest warta zachodu. Bo może się okazać że proces chłodzenia ustaje przy niewielkim obniżeniu obrotów?

  Nie testuj tego na zwykłych wzmacniaczach firmowych z układami scalnymi albo tranzystorami mocy bez dynamicznego zabezpieczenia przeciązeniowego. Bezpieczniki niewiele tu pomogą

  Wszystko robisz na własne ryzyko i sam ponosisz wszelkie koszty z tym związane.
 • #4
  Andrzej Maciejewski
  Level 20  
  markcc wrote:
  Ja ordynarnie podłączyłem pod stary wzmacniacz akustyczny mojej produkcji trafo 24/220V przez duży konenastor >1000uF.


  Robiłem podobny eksperyment z magnetofonem, ZK120 ktorego silnik głowny byl zasilany siecia 220V ( chodzilo o zmniejszenie prędkości zapisu i lepsze wykorzystanie taśmy kosztem oczywiscie jakosci)
  Cały magnetofon zasilalem przez transtormator + wzmacniacz akustyczny z generatora .
  Nawet to chodziło ale w którymś momencie przy podłaczaniu czy odłaczeniu zrobiło się trzsk prask i zabilem wzmacniacz.
  Posypaly sie tranzystory w stopmiu koncowym.

  (Elementy pólprzewodnikowe nie wytrzymują przepięć a magnetofom to jednak było obciążenie o znaczącej indukcyjności).
 • #5
  misiosoft
  Level 16  
  W dodatku do książki "Pracownia energoelektroniczna" Fabjijańskiego, Pytlaka, Świątka znajduje się schemat układu sterowania tranzystorami mocy falownika 1faz (prawdziwego nie przeóbki ze wzmacniacza). Do tego układu należało by tylko dorobiś generator napięcia prostokątnego i mamy gotowy układ. Jeżeli ci to bardzo potrzebne napisz a postarma ci się jakoś to dostarczyć.
 • #6
  markcc
  Level 13  
  Ja też chętnie zapoznam się z tym schematem.
  Tak na marginesie to koncówka mocy była zabezpieczona elektronicznie przed przeciązeniem, termicznym, oraz prądowym.
  Dodatkowo były diody blokujące przepięcia, oraz wyjście obciążone rezystorem i kondensatorem.
 • #7
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Misiosoft - zeskanuj ten schemat i wrzuć na forum!
 • #8
  misiosoft
  Level 16  
  Obecałem i prosze schemat układu sterowania falownika 1Faz oraz schemat
  obwodów mocy :D Do układu sterowania należy tylko dorobić generator nap. prostokątnego o zmiennej częstotliwości i wypełnieniu 50% i gotowe. Schemat jest sprawdzany falownk na tranzystorach BUP213 działa "miodzio".
  A "kostkami" HP2200(HP2211) nie przejmójcie się są to transoptory można je zastąpić jakimiś innymi dostępnymi albo przerobić układ aby ich nie było.
  No to by było na tyle. :lol:
 • #9
  sybulek
  Level 16  
  Na Atmela 2051 daje się napisać w assemblerze program generujący na porcie wszystkie 4 albo wszystkie 6 sygnałów dla tranzystorów mocy dla 1-dno lub 3-y fazowego falownika.
  Załączam małą próbkę (chodząca w Bascom'ie).Dla zdolniejszych polecam do dopracowania "interfejs użutkownika".
 • #10
  misiosoft
  Level 16  
  Do sterowania falownikiem 3 fazowym wystarczy trzy sygnały sterujące i jest to wygodniejsze szczególnie gdy ma być możliwa zmiana kolejności faz.
  A jeżeli ktoś niechce stosować procka to proponuje się zapoznać z schematem w załączniku. Działa genialnie!! Oczywiście po małych przeróbkach daje się regulować częstotliwość.
 • #11
  boboo
  Level 12  
  W EP `93 byl schemat falownika 3 fazy, ale nie sinus tylko prostokat.Chcialem zrobic cos w tym stylu tylko sterownik zamienic na inny.Pdf jest w archiwum na stronie EP.
 • #12
  goscu
  Level 16  
  kilka uwag. W falowniku który ma zasilać silnik ma być również zmieniane napięcie w zależności od prędkości znamionowej. Modulując ( sterując) tranzystory trzeba na bierząco zmieniać napięcie. Jest to zatem nie tak proste do wpisania w procka. Polecam podstawy napędu. Aha trzeba dobrać stosunek częstotliwości sygnału modulującego ( użytecznej sinusoidy) do częstotliwości fali PWM bo jak będzemy mieli za dużo harmonicznych to silnik może się grzać i stracić na momencie. Nie Ma Falowników Budowanych Tanim Kosztem!!! Polcam OBSRUN Toruń. stosuje takie falowniki już wiele lat . Są proste wersje i tanie ( względnie tanie). No i chłodzeniee silników przy małych prędkościach.....
 • #13
  misiosoft
  Level 16  
  Zgadzam się z tym że należy zmnieniać napięcie zasliające wraz zw zmianą
  częstotliwości aby U/f=const ale tylko gdy częstotliwość nap. zasliającego jest mniejsza niż częstotliwość znamionowej fz<fn natomiast gdy fz>fn wtedy niewolno zwiększać nap. powyżej znamionowego chyba.
 • #14
  ADSP
  Level 11  
  Jeżeli chodzi o mikrokontrolery z rodziny AVR takie jak np. 90S8515 to posiadaja one wbudowany licznik "Timer" 16 bitowy z komparatorem cyfrowym , czyli kompletny cyfrowy modulator PWM i posiadaja wystarczajaca ilość pamięci aby umieścić w nich program który generuje próbki dla funkcji sinus, wraz z umieszczeniem algorytmu sterowania który zachowa u/f=const , zmiane czestotliwoći moża umieścic po odpowiednim przerwaniem jako przyciski góra-dół. dodatkowo mozna to wyświetlić na LCD.
  Jeżeli chcieli byśmy natomiast uruchamiac to w układzie zamknietym to proponuję użycie AT 90S8535 lub któryś z ATMega, te mikrokontrolery posiadaja dodatkowo wbudowane przetworniki A/D.  Jeżeli ktoś by był chętny to mogę wykonać taki projekt i inne też wraz z uruchomieniem gotowego układu prototypowego.
  mój email : fakir4561(malpa)poczta.fm
  numer gg: 1928004

  /Fakir
 • #15
  gulinski
  Level 16  
  Szanowni Panowie (Państwo) przeczytałem temacik z zainteresowaniem i właściwie to co pierwsze się tu nasuwa to poparcie wypowiedzi jozefg.
  Ale jakoś trzeba SE RADZIĆ !
  Zatem polecam książkę Pana Zbigniewa Nowackiego "Modulacja szerokości impulsów w napędach przekształtnikowych prądu przemiennego." PWN Warszawa 1991.
  Lektura zawiera dobry i przystepny opis wraz z niezbędnym aparatem matematycznym.

  Jeżeli wystepują u Panów problemy z podstawami - lekarstwo:
  Grunwald "Napęd elektryczny."
  Tunia, Kazimierkowski "Automatyka napędu przekształtnikowego."


  Poza tym niebarzo kumam - chce Pan Jufo sterować agregatem w lodówce "tak aby temperatura byla zalezna od obrotow sprezarki".
  Pierwsze primo-ultimo sprężarka w lodówce nie jest przystosowana (czytaj zaprojektowana) do pracy ciągłej.
  2-gie primo prawidłowe schładzanie - praca układu chłodzenia ( to nie jest tak że jezeli będzie silnik kręcił wolniej to temp bedzie utrzymywana na stabilnym poziomie - wynika to z turbulencji gazu w układzie - przejście parownik-skraplacz.
  3-cie primo te silniczki się naprawdę fest grzeją i jeżeli nie ma przepływu gazu takiego jak należy to je szlag trafia - np przygnieciona rurka.
 • #16
  POL02
  Home appliances specialist
  Witam.
  Sznowny Panie gulinski pisze pan nieprawdę o spężarkach ponieważ:
  1.Nie jest prawdą,że sprężarki nie sa przystosowane do pracy ciągłej,otóż są.
  Wszystkie sprężarki w sprzęcie chłodniczym przeznaczone są do pracy ciągłej i oznacza się je symbolem pracy S1.
  2.Nie jest prawdą,że ich "szlag trafia" np po przygnieceniu rurki .
  3.Wydajność sprężarki jest uzależniona od obrotów i odpowiedniego dławienia (kapilara) a w związku z tym i wydatek chłodniczy się zmienia.
  Inną sprawą jest opłacalność tego przedsięwzięcia.
 • #17
  gulinski
  Level 16  
  Nie bedę się kłócił bo nie ma sensu.
  Jufo i tak zrobi co zechce.
  Co do sprężarek- to S1 nie zawsze. Czasem się zacierają z przegrzania ... . Kiedyś taką jedną otwierałem z kolegą przy pomocy kątówki i nie powiem aby ten silniczek był zrobiony nadto solidnie

  S1 - praca z obciążeniem o stałej wartosci trwajacym co najmniej do osiągnięcia przez maszynę USTALONEGO PRZYROSTU TEMPERATURY.
 • #18
  jekab
  Level 23  
  Głupie bezsensowne pytanie zaczeło taką dyskusję.Temat "falownik jednofazowy" kto to wymyślił łatwiej iść na pochód 1-Majowy "wszyscy stoją a sołtysa niosą z trybuną".Nikt nie produkuje takich "pomysłów" a wy sobie schematy wysyłacie.Do celów regulacji silników asynchronicznych isnieje tani sposób oczywiście z dużymi ograniczeniami sprawdza się w wentylatorach i pompach jest to regulacja napięciem a przez to poślizgiem i działa w silnikach jednofazowych. PS bez obrazy na mój sposób pisania nie chcę tu udawać cwaniaczka
 • #19
  POL02
  Home appliances specialist
  Witam.
  Szanowny kolego jekab a czy kolega wie dlaczego można regulować obroty w wentylatorach i pompach napięciem a w innych silnikach inndukcyjnych klatkowych nie?
 • #20
  jekab
  Level 23  
  Pompy wirnikowe i dmuchawy mają opór zależny proponcjonalnie do kwadratu prędkości a przy obniżeniu napięcia zasilania silnika asynchronicznego bardzo maleje jego siła na wale.Więc przy dzwigu czy pile tarczowej przy próbie obniżenia napięcia silnik utknie i ważne jest to głupie bydle będzie nadrabiało zwiekszonym poborem prądu.Generalnie wymagane jest by przy zmniejszeniu prędkości 2X wymagany moment zmalał wiecej niż 4X im więcej zmaleje tym regulacja bedzie miała większy zasięg.To nie jest regulacja z przemiennika czestotliwości i trzeba sobie zdawać sprawę z bardzo dużych ograniczen tej metody
 • #21
  POL02
  Home appliances specialist
  Witam.
  Kolego jekab pytanie zadałem powiem trochę podchwytliwie.Temat dla mnie jest znany ciekawy byłem jak odpowiesz.
  Ponieważ obydwie charakterystyki są nieliniowe dlatego jest możliwa regulacja obrotów napięciem.Ze zmianą napięcia zmienia sie moment krytyczny ale jednocześnie zmienia się (maleje) moment obciążenia i dlatego silnik nie utyka.Natomiast dla obciążenia liniowego stałego zmniejszenie napięcia powoduje spadek momentu krytycznego poniżej momentu obciążenia i silnik utyka.
  Proponuję zobacz ten temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1868.html
 • #22
  Jufo
  Level 14  
  Po pierwsze sprezarka moze byc sterowana falownikiem. po drugie moze pracowac stabilnie non stop, po trzecie szybkosc obrotw sprezrki ma wplyw na temperture - sprezliwosc gazu bedzie sie roznila...
 • #23
  noicoztego
  Level 12  
  co do sprężarek chłodniczych- przy znacznym obniżeniu obrotów może dojść do zatarcia ! - problemy ze smarowaniem, trzeba pamiętać że smarowanie liczone jest dla obrotów nominalnych silnika
 • #24
  euromatic
  Level 21  
  Panowie, wszyscy w pewnym stopniu macie rację.
  a ja uważam, że należało by pozostawić silnik tak jak jest i dodać zamiast kapilary regulowany zawór rozprężny i nim regulować temperaturę odparowania.
  Rozwiązanie prostsze i pewniejsze.
  Pozdrawiam
 • #25
  jannaszek
  Level 39  
  na koniec ma dużo i to bardzo przedłużająca się praca na wolnych obrotach prowadzi do odjazdu sprężarki patrz brak cyrkulacji oleju czy też brak odpowiedniego rozbryzgu patrz dalej prędkość par cieczy chłodzącej a jak nie wiesz to nie patrz i nie komentuj
 • #26
  lutecki
  Level 13  
  Mam może troche naiwne pytanie, ale czemu próbować płynnej regulacji wydajności, skoro raczej nie uda się dokładne wyregulować temperatury w lodówce (ponieważ układ lodówki jest obiektem co prawda w przybliżeniu inercyjnym, ale z dużym opóźnieniem, więc regulator np PID i tak nie da lepszego wyniku, niż regulator dwupołożeniowy)?
 • #27
  narki1
  Level 13  
  Panowie !!!
  Zapomnijcie o sprężarce lodówkowej.
  Jeśli nie zapewnicie odpowiedniego ciśnienia freonu to olej może nie wrócić do sprężarki i ... po sprężarce idąc dalej jeżeli nie będzie odpowiedniego odparowania może dojść do "zalania sprężarki " ciekłym freonem i... po zaworach.
  A pomyślał ktoś o rozruchu !!!
  Wiem że można falownikiem ustawić wartość momentu rozruchowego ale
  budując falownik ze wzmacniacza czy magnetofonu raczej nie myślimy o pełnych funkcjach falownikowych ale tylko o regulacji obrotów.
  Taki falownik można zbudować do sterowania wentylatorem. Ale tu wystarczy zwykły PWM i tranzystor mocy.
 • #28
  Szaruś
  Level 12  
  To czy ktoś może polecić konkrektny falownik do sterowania silnikiem jednofazowym (230 V). Mi chodzi o sterowanie silnikiem wentylatora, więc przebieg sinusoidalny byłby wskazany.
 • #29
  jannaszek
  Level 39  
  są tanie regulatory obr silników 1 fazowych lecz nie są to falowniki -poniżej 1000 ciężko byłoby kupić nie wiem jakie te silniki muszą być by się nadał taki regulator kosztyje ok.120 zł i reguluje dmuchawą kanałową[ ok. 250 w.] w krakowi e w firmie klimatyzacja -wentylacja falownik robić to utopia cyba że to ma leżeć koło falownika albo ma się kukunamuniu na punkcie elektroniki ikupę czasu
 • #30
  narki1
  Level 13  
  W zależności od wielkości wentylatora nie musisz stosować falownika.
  Spróbuj poszukać schematu regulacji prędkości na tyrystorach.
  Jeżeli jest to mały wentylator możesz spróbować zastosować ściemiacz światła ale nie gwarantuję zachowania się go z indukcyjnością.
  Oczywiście możliwość regulacji się jest tylko w dół. W falownikach można regulować też w górę. Oczywiście minimalne obroty też są gorzej osiągalne niż w falowniku.