Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa skanera dyskotekowego

05 Cze 2005 16:22 21809 58
  • Poziom 16  
    Cześć
    Chciałbym zbudować skaner dyskotekowy i nie wiem od czego zacząć.
    Czy mógłbym wykoŻystać do tego celu stare wideo , a konkretnie mechanike
    tego widea.
    Proszę o rysunki i zdjęcia skanerów.
  • Moderator na urlopie...
    tomal4321 napisał:
    Cześć
    Chciałbym zbudować skaner dyskotekowy i nie wiem od czego zacząć.
    Czy mógłbym wykoŻystać do tego celu stare wideo , a konkretnie mechanike
    tego widea.
    Proszę o rysunki i zdjęcia skanerów.

A nie łaskaw najpierw poszukać?!
    Był nie dawno temat o skanerach a nawet kilka poszukaj! a znajdziesz.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Wiem że był taki temat ale nigdzie nie ma tam rysunków jak on wygląda
  • Poziom 19  
    Temat był już wiele razy poruszany. Ale skoro nie chce ci się szukać to będę tak dobry…Trzeba być wyrozumiałym dla nowych użytkowników forum. No…dla mnie to mało osób było wyrozumiałych… :P

Zacznij od przeczytania całego tematu Efekty laserowe. Kilka razy widziałem tam do pobrania schemat Popelscana. Ale jakbyś już tak bardzo nie umiał znaleźć to zamieszczam. :)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic119795.html

Tu temat o skanerach dyskotekowych…

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic116228.html

A tutaj mój temat o programie Laser Show Editor i o kilku jego błędach. Ktoś zamieścił tam w miarę stabilną wersje tego programu i jeszcze inne dodatkowe programy. Przypominam, że program potrafi zapisywać animacje do pliku *.wav

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic304564.html

W załączniku masz 2 typy schematów Popelscana i wygląd już złożonego… Jak masz punkty to pobieraj… A i na przyszłość spróbuj poszukać sam. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce na forum Popelscan. Trochę tego jest. :)
    Załączniki:
  • Poziom 16  
    dzięki artas ale chodzi mi głównie o mechanikę tego skanera i jakie trzeba tam zastosować soczewki. Chcę mieć wyświetlane różnego koloru figury i wzorki.

Dodano po 54 [sekundy]:

i nie chcę go sterować przez komuter
  • Poziom 19  
    Jeśli chodzi o mechanikę to nie jest ona dość skomplikowana. Układ optyczny zależy od zastosowanego lasera. Ja zamierzam sobie nabyć diodę laserową HITACHI o mocy 50 mW i o czerwonym kolorze promienia. Jest ona stosunkowo tania i na początek wystarczy. Jako optykę do tej diody wystarczy zastosować zwykłą soczewkę skupiającą. Można ją wyjąć z takiego taniego wskaźnika laserowego. Kiedyś to było dość popularne, teraz można to kupić na każdym bazarze po około 3 zł. Proponowałbym umieszczenie tej soczewki razem z diodą laserową w metalowej nagwintowanej rurce, tak, aby można było płynnie regulować odległość soczewki od diody. Rurkę taką można by wytoczyć z aluminium lub innego żelaza. Następna rzecz, jeśli chcesz rysować figury i animacje musisz mieć dość dobre galva. Możesz je kupić lub zrobić samemu. Niestety nie są tanie. Jeśli nie chcesz sterować z komputera możesz skorzystać z tego programu, który zapisuje animacje do pliku *.wav, nagrać ten plik na płytę CD-Audio i potem odtwarzać animacje z discmana. Przydaje się to, jeśli na przykład gdzieś wychodzisz. Program nazywa się Laser Show Editor. Zobacz do mojego wcześniejszego postu, jest tam link. Ktoś tam zamieszczał te programiki... :)

Wracając do tych galv musisz je umieścić odpowiednio wobec siebie i na ich końcach trzeba zamontować lustra. Należy zadbać, aby były stosunkowo lekkie. Sposób montażu tych luster jak i samych galv znajdziesz w temacie Efekty laserowe. Link jest w moim wcześniejszym poście. :)

Tu jest adres strony, na której znajdziesz więcej informacji na temat galv. Są tez przykładowe filmiki. :)

http://elm-chan.org/works/vlp/report_e.html
  • Poziom 16  
    dobra dzienki ale ja nie chce wykorzystać w moim skanerze laserów tylko lampe chalogenową o mocy ok.100W chce zrobić coś takiego :

Moderowany przez Błażej:

Najpierw wykorzystaj w swojej twórczości zasady poprawnej polszczyzny. Bo jak na razie to cienko z tym!

• Poziom 18  
    Hehe wszystko na forum jest w temacie skanery dyskotekowe, następnie układ sterujący obrotami silnika w flowerze jest w temacie Kilka moich światełek, a co do zmian goba też np. w tarczy z gobami powycinać otwory i nastepnie do tarczy przyłożyć jakąś rolkę obracająca się tarcza najedzie za rolkę i teraz gdzies w tym dziale był schemat aby silnik przy oporze się wyłączał, możne też to zrobić na kontaktronach ( chyba toadi to opisywał ) a tak naprawde to za bardzo nic konkretnego nie ma przydałby się ktoś kto by z oryginalnych ( fabrycznych ) po przerysowywał płytki z wykazem elementów by było git tak jak to zrobił bungee z flowerem:)
    Pozdrówka…
    Witam

Popieram DELME wszystko jest na elektrodzie!!! Jak sie szuka nie dokładnie i czytasie też nie dokładnie to potem są takie posty które zaśmiecają forum.
    Moja rada SZUKAJ DOKŁADNIE!!! SZUKAJ DOKŁADNIE!!! SZUKAJ DOKŁADNIE!!!

Ps. nawet ktoś zrobił taki skaner i zamieścił fotki w dziele własne konstrukcje nie idzie tego przegapić :) ale zawsze kotos to zrobi :P

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    wielkie dziękuję wam wszystkim
    ale prosił bym aby jakiś miły człowiek który ma stałe łącze pomógł mi szukać . Nie dla tego że mi sie nie chce tylko ja mam modem i czasami przychodzą ssppppporrrrreee rachunki za telefon.
    Bardzo proszę

Czy ma ktoś pomysł na kręcące się gobo ze zmieniaczem jednocześnie.
    Jeśli ktoś ma styczność z firmowymi skanerami to proszę o schemat jak zostało to rozwiązane.

Post był raportowany.

Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [h]
  • Spec od akustyki
    no zostalo tak rowiazane ze nie powtorzysz latwo w domu :D

luknij na to a wiecej w pdfach ktore zamieszczalem byly to schematy serwisowe machaniki skanerów i ruchomych głów chyba clay paky nie pamietam gdzie wiec musialbys przegladnac wszystkie mopje posty z tego dzialu :D a nie zamieszcze teraz bo to duzo zajmuje a mam slabe lacze.

Sam probowalem takie cos zrobic i prawie gotowe jest ale...... brak dostepu do precyzyjnej tokarki
  • Poziom 16  
    Toadi wszystko fajnie ale skad wziaść takie zębatki w których w środku można było by zrobić wzorek.
    I jeszcze podpowiedz mi jak w domowych warunkach wykonać goba?

Dodano po 2 [minuty]:

Czy zwykły silniczek bez przekładni uciągnietarczę z gobami?

Dodano po 1 [minuty]:

Ja chciałbym zrobić coć takiego :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic267950.html
    Witam

To pisz do autora tego sprzętu i niech wytumaczy ci skąd ma części i może jakiś schemacik :) nie umiesz??
  • Pomocny post
    Spec od akustyki
    zembatki np mozna z kol zamachowych z starych magnetofonow samochodowych chyba w wirazach takie byly oczywiscie tarcza wyjdzie dosc spora bo z 12cm srednicy na 5 rotujacych gobo
  • Poziom 16  
    A może macie jakieś schematy do sterowania zwykłymi silniczkami aby obracał się w prawo a po jakimś czasie w lewo (lub na odwrót) ?
  • Poziom 18  
    No człowieku napisałem ci gdzie znajdziesz schemat do sterowaniem silnika w tzw. „prawo-lewo” ( znaczy w rytm basu ) ,a ty dalej swoje i co rozumiesz pod pojęciem zwykły silnik ?? jaki to ma być DC czy AC ?? opisz to trochę dokładniej jak zrobić goba z lustra toadi opisywał w tym dziale przejrzyj jego posty z efektów wizualnych i znajdziesz wiele ciekawych pomysłów…jak ci przychodzą spore rachunki z telekomuny to sobie załóż neostradę bo na forum jak cię wciągnie to i spokojnie można 2 godziny siedzieć :)niektórzy przesiadują tu całymi dniami…Wszystko było opisane w jaki efekt świetlny zrobić , Jaka żarówka do flowera itd.
    nikt za ciebie nie będzie szukał
    pozdrówka…
    delma Masz racje koleś lekko przesadza! znalazł projekt i to ze zdięciami i pyta sie jak go zrobić :) napisz do autora i poradź sie go. Czy tak trudno??

Moja porada naucz sie szukać, zarówno pisać do autora na prva potem zadawaj pytanie.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    DJpopak ja nie pytam się jak to zrobić tylko MOWIĘ ŻE CHCIAŁBYM zrobić coś takiego. Jak widziałeś jakieś pytanie odnośnie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic267950.html
    to kup sobie binokle albo lupe.
    Mam jeszcze jedną prożbę do ciebie . Przeczytaj sobie cały ten temat a w szczególności twoje wypowiedzi , a zobaczysz dziwne zjawisko : każda twoja wypowiedz jest to przytakiwanie innemu , zawsze piszesz żebym szukał (POWTARZASZ SIĘ) ,
    a i jeszcze jedno : nic nowego nie wnosisz do mojego tematu.
    Jak masz trochę więcej punktów to nie znaczy że masz tak cwaniakować!!!!!!!!!!!!!!
    Witam

Hahaha Ciekawe co piszesz :D
    Teraz zaczynasz o punktach jak ja nic nie mówię o punktach więc po co piszesz? Dla mnie punkty nie są ważne :) nie to się liczy i nie cwaniakuje tylko że ty nie umiesz szukać!!! Nikt ci nie pomoże bo te tematy już były omawiane nie wspomny o google.

Wracając to tematu skanera delma cię spytał na jakich silnikach chcesz to zrobić i czym chcesz to sterować. KOMPUTEREM? nie opisałeś dokładnie tylko zadajesz pytanie <Chciałbym zbudować skaner dyskotekowy i nie wiem od czego zacząć. > My na elektrodzie nie jesteśmy jasnowidzami. opisz dokładnie co i jak a może pomożemy ci ale trochę wysiłku od siebie samego też musi być bo gotowca nikt ci nie da!
    I nie tłumacz się że masz internet przez modem bo to mas nie obchodzi.
    Napisz dokładnie wszystko co chcesz w tym wynalazku a wtedy coś się wykąbinuje.

Sory że cię tak jadę ale to jest prawda. Bo takie tematy to już były i sie forum zaśmieca.

Pozdrawiam

Ps. Napisz mi jeszcze czy napisałeś do autora tego skanera co podałeś w linku. :)
  • Poziom 16  
    dobra DJpopak bądzmi ludzmi.
    Ja chciałbym zmienić trochę ten projekt :
    zamiast jednego obracającego się gobo chciałym wstawić tarczę z kilkoma nieruchomymi gobami (tarczę z kilkoma ruszającymi sie gobami chyba trudno jest zrobić)

Te silniczki to AC ( takie od zabawek)

Mam kilka pytan:
    1. CZy w sklepie elektronicznym dostane soczewki
    2. Mam układ iluminufoni (3 razy 1A) czy mogę go wykożystać do sterowania tymi silniczkami

Układu nie chcę sterować komputerem.
    Mam jescze jeden pomysł : z ruszająca się przysłonką zaraz za zarówką

Dodano po 13 [minuty]:

oto ten pomysł
    No teraz gadasz co trzeba :)

I lumifonia Hmmm coś może by sie zrobiło ale gdzies widziałm taki układzik gdzie w rytm basu kręcił sie silniczek wlewo i prawo.

a co do silniczków od zabawek to silniczki DC a nie AC. :)
    poszukam na kąpie czy mam gdzieś taki projekt jak znajde to zamieszcze choć na elce już jest.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Dzienki Djpopak ale ja już go widziałem. Co do silniczków to sory pomieszało mi sie.
    Co myślicie o tej ruchomej przysłonce?
    Czy jest jakis sposób na zwiększanie lub zmniejszanie efektu?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A co masz na mysli pod pojeciem zwiekszanie lub zmniejszanie efektu? Jesli chcesz w ten sposob zrobc efekt strob to nie wystarczy ci jedna przeslona bo musza byc minimum 2 pracujace na raz bo czas zmiany stanu musi byc sporo krotszy od czasu trawania stanu (stan czyli swiatlo albo jego brak)
  • Poziom 16  
    pod pojeciem zwiekszanie lub zmniejszanie efektu miałem na myśli zwiekszanie lub zmniejszanie wyświetlanej figury.

Dodano po 10 [minuty]:

toadi słyszałem że dobrze znasz się na optyce .
    Mam dwie lupy tylko nie wiem jakie mają powiększenia i ogniskowe . Jak można to sprawdzić?
  • Spec od akustyki
    Jesli nie pamietasz ze szkoly podstawowej masz obrazowo na rysunku trzeba dazyc do uzyskania jak najmnijeszej plamki ........ a jeszcze jedna uwaga soczewki maja dwie ogniskowe zalezy w ktora strone ustawiesz ale to odkryjesz roznia sie nieduzo (~1/4)
  • Poziom 12  
    Witam

Czy może już ktoś z was próbował używać w skanerach żarników halogenowych
    Są one dosyć tanie i na 230 Volt co o tym myślicie ?

Pozdr. BW
  • Poziom 11  
    qrcze, ja juz za skaner dyskotekowy zabieram sie od pol roku chyba, w koncu są wakacje i musze cos zrobic. myslalem o silnikach krokowych, ale nie moge nigdzie ich wykminić. nie moge nigdzie znalezc stacji dyskietek 5.25 z odpowiednimi silnikami, bo tą co ja mam to w niej jest jeden mały silnik (troche wiekszy niz w dzisiejszych stacjach, ale obudowa podobna) no i ten drugi taki płaski w kształcie taleza. chyba z krokowymi dam sobie spokoj. teraz nie moge nigdzie wyczaic jakiegos konkretnego schematu do sterowania zwyklym silnikiem DC pod muzyke (najlepiej bas) bylo pare schematow, ale jak je robilem to nie dzialaly :/. szukalem cos na elektrodzie i nie wyczailem. podoba mi sie ten projekt https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic267950.html
    ale tam nie ma schematu do sterowania silnikami
    Ludzie pomozcie mi bo musze w te wakacje wreszcie cos zbudowac !
    pozdrawiam
    Simon

wyszukałem u siebie jakiegos schematu... zrobiłem i pojawiło się pytanie jedno takie zasadnicze... dlaczego nie dziala ??? ten T4 to chyba powinien byc BD 135, ale w sumie robilem na 2 sposoby i zonk...

Post był raportowany.

Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [h]
  • Spec od akustyki
    No spoko ale to jest tylko "koncowka mocy" do sterowania silnikiem przlacza on lewo prawo zalezy jaki sygnal pojawia sie na wejciach in to dopiero bedzie dzialalo jak dorobisz cale sterownie z mikrofonem i reszta badziewia
  • Poziom 11  
    ahaa... hmmm a mogłbys toadi dorysowac do tego schematu reszte co potrzeba zeby to zadziałało... ? bo ja w konstruowaniu schematow nie mam zbyt dobrego doswiadczenia i sam sobie nie poradze. Wiem tylko ze trzeba mikrofonu, i scalaka (NE 555 ??) zeby zamienial sygnal muzyczny w cyfrowy, dobrze mowie ?? niech ktos kto umie sie z tym pobawi, z pewnoscia nie tylko mi sie to przyda, bo wiele uzytkownikow elektrody z pragnieniem szuka czegos takiego, i na pewno to im bardzo ułatwi chwile, w ktorych konstruują swe wizualne robociki :D
    pozdrawiam