Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja głośności jedna dla dwóch aktywnych głośników

raminziom 14 Oct 2015 12:53 1302 10
    raminziom
    Level 2  
    Witam podsiadam 2 aktywne głośniki ktore mam podłączone do komputera.
    Rozmieściłem je w pewnej odległości ode mnie i niewygodne jest bardzo regulowanie głośność (-niby jest systemowa ,ale czasem trzeba zrobić to szybko i się nie da) .

Pytanie:
    - czy muszę kupować mikser ,czy wystarczy dobrze dobrać potencjometr i wlutować go między wtyczkę w komputerze ,a końcówkami które idą do poszczególnych kolumn?

Obecnie wlutowałem dwudrożny potencjometr 100k log ,ale efekt jest nie zadowalający.

Mniej więcej po sciszeniu o połowe pojawia się buczenie/szumienie.

Po przekręceniu w krańcową pozycję nie ma całkowitego wyciszenia.

Czy ktoś coś takiego robił?
    imax999

Level 12  
    Witam

Proszę pokazać schemat wykonanych połączeń. Może coś da się zrobić.
    Pozdrawiam
    wojciechwasik
    Level 8  
    Nie wiem, czy u innych też tak jest, ale u mnie słabo widać ten rysunek..
    raminziom
    Level 2  
    Jest trochę ciemny ale u mnie przynajmniej jest on wyraźny.
    Czego nie możesz zobaczyć??

Dodano po 7 [minuty]:

Tutaj zrobiłem schemat w paint oczywiście oba potencjometry są zintegrowane w jednym
    imax999

Level 12  

Trzeba to zrobić tak jak na załączonym rysunku. Musi być ekran. Pontencjometr najlepiej również zaaekranować. Komputer to ogromne źródło zakłóceń.
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Może słowami, bo z rysunku trudno się połapać, jak ktoś nie wie o co chodzi...
    Potencjometr powinieneś wlutować "potencjometrycznie" wejście sygnału na skrajny wyjście z suwaka (środkowe piny) i masa na drugi skrajny. Oczywiście dla każdego kanału tak samo.
    W zależności od tego na które piny dasz sygnał, a na które masę możesz otrzymać efekt "odwrotny": - kręcąc w lewo pogłośni się, a nie ściszy. Sprawdź jak jest dobrze.

Dodano po 1 [minuty]:

imax999 - Gdyby podłączył dokładnie tak, jak narysowałeś, otrzymałby taki efekt, że w jednym skrajnym położeniu będzie grał jeden kanał, a w drugim skrajnym - drugi. Na środku oba, ale ciszej.
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Chciałem przypomnieć że z elektrodą jest sprzężony całkiem fajny edytor schematów online (easyeda).
    Potencjometr można dać zdecydowanie mniejszy, jakieś 22-47kΩ
  • Helpful post
    imax999

Level 12  

Teraz dobrze? Tak to wychodzi jak na szybko maluje się w Paint. Ekrany pozostają, bez tego będzie buczeć jak diabli. Jeszcze jedno, obecnie produkowane potencjometry są kiepskiej jakości. Zalecam sprawdzenie czy ten działa prawidłowo. Czasem kanały nie "chodzą" współbieżnie. Może to dać efekt niecałkowitego ściszenia jednego z kanałów, lub różnicy w głośności.
    Pozdrawiam
    398216 Usunięty
    Level 43  
    imax999 wrote:
    Teraz dobrze?
    Tak. Dobrze.
    Poprzedni rysunek był w zasadzie schematem (bo symbole potencjometrów używane w schematach), a zawsze rysuje się potencjometr tak, ze górny punkt (stały) potencjometru jest tym "+" - w stronę którego przesuwając suwak sygnał się zwiększa.
    Ponieważ tu mowa jest o potencjometrze stereofonicznym tak narysowany schemat bardziej przypominał regulację balansu, niż wzmocnienia.
    Niby drobiazg, ale skoro już rysujemy schemat - rysujmy poprawnie.

Całkiem fajny edytor schematów?
    No nie wiem... znam fajniejsze i znacznie bardziej przyjazne w obsłudze.
    raminziom
    Level 2  
    Dzięki wszystkim za pomoc, problem rozwiązany. Podczas wkładania potenciaka do obudowy urwałem kabelek masowy i stąd dysfunkcje.