logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Lampa warsztatowa LED nie świeci po wymianie kondensatora 400V 4,7µF - co dalej?

andi8877 17 Paź 2015 17:34 6228 26
REKLAMA
  • #1 15074673
    andi8877
    Poziom 10  
    Posty: 86
    Ocena: 18
    Witam, moja lampa zaczęła migać, aż nagle przestała świecić. Działo się już tak kilka razy wcześniej, ale było to zwykłe "ukiwanie" kabla. Niestety chińczyki zastosowały w tej lampie bardzo cienie i kiepskiej jakości przewody. Niestety tym razem usterka nie wskazuje na przewody, po ich sprawdzeniu. Wcześniej z pośród 60 LED spaliły się 7 zaraz przy początku. Zbytnio mi to nie przeszkadzało, a że lampa nadal świeciła używałem jej dalej. Zaznaczone kropkami LEDy na zdjęciu mają zamknięty obwód. Teraz przy jej sprawdzaniu pod prądem lampa zaczęła strzelać i puściła dyma. Okazało się, że był to kondensator. Ucieszony, że usterka się ujawniła znalazłem w innym urządzeniu taki sam kondensator i go podmieniłem. Po włączeniu do sieci lampa nadal nie świeci i dalej jestem w tym samym miejscu. Czy ma ktoś może jakiś pomysł, jak ją naprawić?

    Zdjęcia naprawianej lampy z wlutowanym, nowym kondensatorem 400V 4,7µF

    Lampa warsztatowa LED nie świeci po wymianie kondensatora 400V 4,7µF - co dalej? Lampa warsztatowa LED nie świeci po wymianie kondensatora 400V 4,7µF - co dalej? Lampa warsztatowa LED nie świeci po wymianie kondensatora 400V 4,7µF - co dalej? Lampa warsztatowa LED nie świeci po wymianie kondensatora 400V 4,7µF - co dalej?

    Zdjęcia starego, oryginalnego, uszkodzonego kondensatora

    Lampa warsztatowa LED nie świeci po wymianie kondensatora 400V 4,7µF - co dalej? Lampa warsztatowa LED nie świeci po wymianie kondensatora 400V 4,7µF - co dalej?
  • REKLAMA
  • #2 15074702
    tkordus
    Poziom 26  
    Posty: 753
    Pomógł: 76
    Ocena: 146
    Kondensator zapewne zabił diodę lub obydwie diody - sprawdzisz miernikiem. Możliwe że przebita dioda zabiła kondensator.
    Mierzyłeś napięcie na tym wymienionym kondensatorze? Jeśli po odłączeniu lampy od zasilania napięcie się utrzymuje - szukaj niesprawnej (przerwa) diody LED. Można to zrobić zwierając je pojedynczo. Przy zwarciu niesprawnej diody reszta powinna błysnąć.

    Nie polecam sprawdzania diód przy lampie podłączonej do sieci gdyż na całej lampie może występować napięcie z sieci elektrycznej co może być niebezpieczne dla życia.
  • REKLAMA
  • #3 15074797
    andi8877
    Poziom 10  
    Posty: 86
    Ocena: 18
    Dwie diody prostownicze przed oraz po wybuchu kondensatora wskazują 240 przy pomiarze multimetrem z funkcją pomiaru diody. Funkcje diody wydają się być zachowane. Nie mierzyłem kondensatora pod napięciem. Stary kondensator oraz nowy magazynuje prąd (iskrzy po zwarciu), nawet mnie on kopnął po odłączeniu od sieci :) Stary kondensator po wybuchy już nie magazynował prądu. Sprawdzałem również zwierając kolejno diody LED pod napięciem. Nie zaświeciła się reszta. Właśnie wtedy zakopciło się z kondensatora.
  • #4 15074823
    tkordus
    Poziom 26  
    Posty: 753
    Pomógł: 76
    Ocena: 146
    czy te 240 jest w obydwóch polaryzacjach diody? Dioda 1N4007 powinna mieć napięcie przewodzenia powyżej 500mV więc coś tu jest nie tak. Mierzysz przy rozładowanych wszystkich kondensatorach?
  • #5 15074899
    andi8877
    Poziom 10  
    Posty: 86
    Ocena: 18
    Tak, jedna i druga pokazuje 240. Tak, wszystkie kondensatory są rozładowane.
  • #6 15074994
    zdzisiek1979
    Poziom 39  
    Posty: 5434
    Pomógł: 559
    Ocena: 1249
    Odlutuj jedną nóżkę diody i zmierz ją w obie strony. Mierzenie w układzie to ...
    W stronę przewodzenia musi wskazywać ~500mV w drugą nie.
  • #7 15075205
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34183
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9300
    Przy okazji - wszystkie diody są połączone w szereg. Jeżeli jedna z nich "dostała przerwy" nie będzie świecić żadna. A te, które przestały wcześniej najprawdopodobniej dostały zwarcia - stąd też i jeszcze przez jakiś czas świeciły pozostałe. Kombinując tym tokiem myślenia - jeśli zamiast wszystkich 60-ciu zostało sprawnych mniej o 7 - pozostałe pracowały przy wyższym prądzie; co tylko przyspieszyło totalną awarię...
    Czyli:
    Żeby przywrócić sprawność tego wynalazku, trzeba by wymienić wszystkie uszkodzone diody na takie jak były... albo kupić nową lampę.
    (Oczywiście po uruchomieniu zasilacza).
  • REKLAMA
  • #8 15075206
    andi8877
    Poziom 10  
    Posty: 86
    Ocena: 18
    zdzisiek1979 napisał:
    Odlutuj jedną nóżkę diody i zmierz ją w obie strony. Mierzenie w układzie to ...
    W stronę przewodzenia musi wskazywać ~500mV w drugą nie.


    Odlutowałem jedną nóżkę jednej z diod i nadal pokazuje 240. W drugą stronę multimetr na diodach pokazuje 1, więc dobrze. Diody to 1N4007, tak jak napisał tkordus. Opornik widoczny na zdjęciach również dobry, multimetr pokazuje 560.
  • #9 15075227
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34183
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9300
    andi8877 napisał:
    więc dobrze.
    Więc nie pozostaje nic innego jak zacząć po kolei sprawdzać diody świecące...
  • #10 15075246
    zdzisiek1979
    Poziom 39  
    Posty: 5434
    Pomógł: 559
    Ocena: 1249
    Jak dobrze jak miernik pokazuje w jedną stronę 240mV a w drugą 1 . Co to 1 oznacza mV czy V bo pewnie nie brak przewodzenia.
  • #11 15075264
    NIXIE_123
    Poziom 34  
    Posty: 2087
    Pomógł: 288
    Ocena: 607
    Ja bym na twoim miejscu choćby i profilaktycznie wymienił wszystkie diody prostownicze
  • #12 15075335
    andi8877
    Poziom 10  
    Posty: 86
    Ocena: 18
    zdzisiek1979, tą jedynkę na multimetrze zinterpretowałem jako brak przewodzenia, świeci ona również gdy nie dotykam niczego. Dla pewności - minus multimetra mierzony od strony popielatego paska na diodzie, plus z drugiej strony. Taki pomiar wskazuje 240mV na diodzie.

    W jaki sposób 398216 Usunięty mogę sprawdzić te LEDy po kolei?
  • #13 15075403
    tkordus
    Poziom 26  
    Posty: 753
    Pomógł: 76
    Ocena: 146
    Zasilając je. Np. 12V przez szeregowy rezystorek 470Ohm.

    Jak na chwilę podłączysz lampę to po odłączeniu na kondensatorze 4,7uF masz napięcie ok 320V ?
  • #14 15075465
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34183
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9300
    andi8877 napisał:
    W jaki sposób 398216 Usunięty mogę sprawdzić te LEDy po kolei?
    Kolega mnie ubiegł...
    tkordus napisał:
    Zasilając je. Np. 12V przez szeregowy rezystorek 470Ohm.
  • #15 15075620
    andi8877
    Poziom 10  
    Posty: 86
    Ocena: 18
    tkordus napisał:
    Jak na chwilę podłączysz lampę to po odłączeniu na kondensatorze 4,7uF masz napięcie ok 320V ?


    Zmierzyłem napięcie na włączonej lampie do sieci i pokazuje mi ok 570V i od takiej wartości po jej wyłączeniu gwałtownie spada napięcie z kondensatora.

    Czy mogę diodę LED sprawdzić po prostu baterią paluszkiem bez rezystora?
  • #16 15076588
    rnb_bolii
    Poziom 39  
    Posty: 4167
    Pomógł: 634
    Ocena: 1173
    Możesz paluszkiem, a najlepiej dwoma (mocniej zaświeci dioda).
    570V !!! Toż kondensator by już w kosmos wyleciał... Czy w mierniku jest dobra bateria? Bo może słaba i taki pomiar miernik wskazuje.
  • #17 15076955
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34183
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9300
    rnb_bolii napisał:
    Możesz paluszkiem, a najlepiej dwoma (mocniej zaświeci dioda).

    Po pierwsze - Jeden "paluszek" to ok. 1,5-1,6V Jakie napięcie "zenera" ma dioda świecąca BIAŁA?
    Po drugie - Dwa paluszki; bez rezystora ograniczającego prąd , świeżych bateriach diodę można łatwo spalić.
    Po trzecie - niektóre diody białe maja napięcie "zenera" ok. 3,6V - nawet dwa paluszki nie starczą.
  • #18 15077009
    andi8877
    Poziom 10  
    Posty: 86
    Ocena: 18
    Jeżeli można sprawdzić LED bez konieczności użycia rezystora, to sprawdzę najpierw jednym paluszkiem, gdy będzie słabo świecił to dołożę drugi paluszek równolegle. Baterie nie są nowe, raczej nadają się już do wyrzucenia :)

    Napięcie 570V na lampie podłączonej do sieci podejrzewam, że jest spowodowane spaleniem kilku LED, co za tym idzie większe napięcie w układzie. Lampę podłączałem tylko na kilaka sekund, bo bałem się, że drugi kondensator wystrzeli mi w powietrze, ostatni jaki mam. Gdybym potrzymał go dłużej, tak pewnie by się stało. Napięcie na kondensatorze wydaje mi się, że zaczyna się od takiego napięcia. Niestety z początku bardzo szybko spada i ciężko określić dokładnie ile wynosi.
  • #19 15078800
    andi8877
    Poziom 10  
    Posty: 86
    Ocena: 18
    Po sprawdzeniu LEDów okazało się, że jeden jest uszkodzony i nie przepuszcza dalej prądu. Po jego zmostkowaniu lampa świeci ponownie (bez kolejnej diody LED).

    h3c4, ciekawy pomysł. A co w takim połączeniu z rezystorem, nie jest potrzebny? Czytałem, że zastosowanie rezystora przy diodzie jest obowiązkowe.
  • #20 15078807
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21891
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    andi8877 napisał:
    Zmierzyłem napięcie na włączonej lampie do sieci i pokazuje mi ok 570V i od takiej wartości po jej wyłączeniu gwałtownie spada napięcie z kondensatora.
    Echh Elektronicy i Elektroda. Mam pytanie, skąd tam się 570V wzięło ?? Czekam. Prawidlową odpowiedź nagrodze plusem.

    Dodano po 1 [minuty]:

    tkordus napisał:
    Nie polecam sprawdzania diód przy lampie podłączonej do sieci gdyż na całej lampie może występować napięcie z sieci elektrycznej co może być niebezpieczne dla życia.
    Nie tylko może ale i jest ZAWSZE!
  • #21 15079508
    andi8877
    Poziom 10  
    Posty: 86
    Ocena: 18
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Echh Elektronicy i Elektroda. Mam pytanie, skąd tam się 570V wzięło ?? Czekam. Prawidlową odpowiedź nagrodze plusem.


    Niestety ja Ci nie odpowiem, bo nie wiem. Nie jestem elektronikiem. Gdybym był, to pewnie nie pytałbym o takie rzeczy dla wielu pewnie oczywistych i to jeszcze w kategorii "Początkujący Naprawy" :)
  • #22 15079551
    NIXIE_123
    Poziom 34  
    Posty: 2087
    Pomógł: 288
    Ocena: 607
    Krzysztof Kamienski napisał:
    skąd tam się 570V wzięło ?? Czekam. Prawidlową odpowiedź nagrodze plusem.


    Elektrolity ogólnie podbijają napięcie :D
  • #23 15079847
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21891
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    No tak, nie będzie plusa. :cry: Tak więc do rzeczy. Dwa kondensatory i dwie diody, to podwajacz napięcia. W stanie nieobciążonym czyli gdy nastapi przerwa w łańcuchu tych LEDow takie napięcie MA się pojawć, tyle tylko, że ten stan natychmiast niszczy kondensator elektrolityczny, nie dostosowany do takich napiec.
    Dlatego go zastosowano, by zminimalizowc modulację tych LEDów częstotliwością 100 Hz, aby uniknać zjawiska stroboskopowego, szczególnie niebezpiecznego w warunkach warsztatowych (elementy wirujące). Zastosowano układ podwajacza napięcia, bo to najekonomiczniejszy uklad redukcji prądu płynącego przez te LEDy. Sam bym tak zrobił, by nie wikłać się w transformatory, przetwornice, etc.
  • REKLAMA
  • #24 15079850
    fuczek
    Poziom 15  
    Posty: 86
    Pomógł: 10
    Ocena: 37
    [quote="Krzysztof Kamienski"]
    andi8877 napisał:
    Zmierzyłem napięcie na włączonej lampie do sieci i pokazuje mi ok 570V i od takiej wartości po jej wyłączeniu gwałtownie spada napięcie z kondensatora.
    Echh Elektronicy i Elektroda. Mam pytanie, skąd tam się 570V wzięło ?? Czekam. Prawidlową odpowiedź nagrodze plusem.

    Powielacz Delona?
  • #25 15079868
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21891
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    fuczek napisał:
    Powielacz Delona?
    Yhy, sporo o tym było na Elektrodzie i jego zastosowaniach - tu pracuje jako swoisty ogranicznik prądu na swojej impedancji, praktycznie bezstratnie.
  • #26 17806231
    kocur90
    Poziom 11  
    Posty: 47
    Ocena: 16
    Posiadam taka lampę ale z uszkodzonym akumukatorkiem. Chciałbym ją przerobić na zasilanje z akumulatora samochodowego 12,5v jaki rezystor zastosować aby nie popalić diod?

    Moderowany przez Madrik:

    3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

  • #27 17806877
    Adam-T
    Poziom 41  
    Posty: 5113
    Pomógł: 834
    Ocena: 1093
    Z taką ilością informacji to tylko wróżka pomoże.

    Ten uszkodzony aku to jaki jest/był? Ile jest tych LEDów i jak są połączone? Poza LEDami jest tam jeszcze coś z elektroniki?
    A tak poza "konkursem" po co się podczepiłeś pod archiwalny temat i w dodatku z całkiem innym problemem? 🤔

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z lampą warsztatową LED, która przestała świecić po wymianie kondensatora 400V 4,7µF. Wcześniej lampa migała, a kilka diod LED uległo uszkodzeniu. Po wymianie kondensatora lampa nadal nie działała, co skłoniło do dalszej diagnostyki. Użytkownicy zasugerowali sprawdzenie diod LED, które mogą być uszkodzone, oraz pomiar napięcia na kondensatorze. Po dalszych testach okazało się, że jedna z diod LED była uszkodzona, co uniemożliwiało przepływ prądu. Po zmostkowaniu uszkodzonej diody lampa zaczęła świecić ponownie. Dyskusja poruszała również kwestie pomiarów napięcia oraz bezpieczeństwa przy pracy z urządzeniami elektrycznymi.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA