Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik/Wyłącznik oświetlenia (oszczędzacz) na AT89C2051

zasoby 22 Cze 2005 15:09 5614 6
  • Tradycyjne włączniki zmierzchowe włączają światło po zmierzchu a wyłączają nad rankiem. Tymczasem często okazuje się, że wcale nie jest nam potrzebne światło w środku nocy. Taka sytuacja ma najczęściej znaczenie w prywatnych przydomowych ogródkach, czy w przypadku lampek nocnych.

Znaleziony projekt włącza światło tylko na 4h - w godzinach od 18.00 do 22.00. Czas załączenia możemy ustawić przyciskając jeden przycisk - ma to bardzo ważne znaczenie w przypadku zmiany czasu zachodu i wschodu słońca. I tak na przykład latem światło będzie nam potrzebne od godziny 20.00 - wtedy też należy wcisnąć przycisk SW1 i czas zostanie ustawiony od 20.00 do 24.00. W przypadku pory zimowej światło będzie potrzebne od około godziny 17.00 - wciskamy SW2 i światło będzie włączone do 21.00. Oczywiście wszystko można zmodyfikować w programie (język C)

Układ jest zasilany bezpośrednio z sieci energetycznej, dlatego dużą część konstrukcji zajmuje fragment dostosowujący 230V zmiennego do niskonapięciowego mikrokontrolera. Na początku zasilania znajduje się bezpiecznik 1A, R1, C1, D3 ograniczają napięcie do 5V. R2 rozładowuje C1 w przypadku odłączenia od sieci. Super kondensator 0.01F/5V filtruje napięcie. BT1 to niewielki akumulatorek (można pominąć) służący do podtrzymywania ustawień po zaniku sieci energetycznej - zapewnia 15h pracę. SW1 to reset mikrokontrolera. Dioda LED sygnalizuje pracę układu. Do wyjścia zostało wykorzystane wyprowadzenie P1.6 (załączanie światła poprzez 0 logiczne) do którego podłączony jest tranzystor PNP a do tranzystora triak. Zamiast tranzystora i triaka można wykorzystać optrotriak i triak.

Źródło:
    http://chaokhun.kmitl.ac.th/~kswichit/saver6/saver6.htm
    Kompilator C:
    http://chaokhun.kmitl.ac.th/~kswichit/sdcc/SDCC.zip

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    zasoby
    Poziom 23  
    dddddd
    zasoby napisał 786 postów o ocenie 320, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
    lechoo
    Poziom 39  
    Proponuję zmodyfikować układ (i program) tak, żeby zapalał światło po zapadnięciu zmierzchu (czujnik zmierzchowy), wtedy niepotrzebne byłoby dodatkowe ustawianie godziny załączenia.
    Gdy czasami widzę bez sensu zapalone lampy uliczne, albo gasnące zanim nastanie świt, to myślę, że takie rozwiązanie byłoby wskazane też w urządzeniach sterujących oświetleniem ulic.
    myrcin
    Poziom 16  
    Często i gęsto jest tak, że sterowniki oświetlenia ulicznego są zaprogramowane kalendarzem astronomiczmym (wschody/zachody słońca) i de facto tylko taką informację wykorzystują do włącz i wyłącz lamp.
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    no i własnie, jaki jest sens stosowania tego sterownika. Sterownik ten jest na pewno droższy niz wersja z fotoelementem. Znając życie energetyka kupuje to za ciężką kase. Zgodze sie tez z faktem że lampy nie zawsze świecą w tedy kiedy mają świecić (lub na odwót). Niekiedy wystarczy szybka zmiana pogody i już mamy ciemną na ulicy.

Ktoś wie dlaczego tak jest
    Joker.
    Poziom 31  
    Jeżeli komuś naprawdę zależy na dobrym sterowaniu oświetleniem nocnym to polecam odwiedzić stronke: www.rabbit.pl
    Producent przewidział wszystkie problemy, i dlatego taki sterownik z kalendarzem zał/wył nie tylko ma funkcje przerw nocnych (nastawialnych) ale również może współpracować z wyłącznikiem zmierzchowym dzięki czemu oświetlenie może być wcześniej załączone i wyłączone (z powodu pogody).
    Funkcji jest więcej, nie pamiętam wszystkich :)

mam nadzieję że nie zostanie to uznane za reklamę
    >>Długi
    Poziom 12  
    Sam kiedyś popełniłem podobny układ (steruje podświetleniem numeru domu). Wykorzystałem do tego fotorezystor + TL084 - określał moment włączenia światła z lekką histerezą - i układ czasowy CD4541 - odliczał zadany czas. Czas ten powinien być różny latem i zimą dlatego zamiast standardowego rezystora w oscylatorze RC użyłem równolegle połączonego termistora NTC i rezystora. Po kilku eksperymentach udało mi się osiągnąć czasy świecenia 5...6h zimą i 2...3h latem. Jak widać czasem zależność od temperatury z wady może stać się zaletą :) Układ nie wymaga żadnej obsługi, synchronizacji, wymiany bateryjek podtrzymujących itp, chociaż z czasem (2 lata) należało wymienić fotorezystor.
    mlody spawacz
    Poziom 12  
    Witam
    wiem że to stary kotlet......... ale czy ktoś może skompilował ten program na hex z c ?? i poratuje.
    Marek