Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elektrozawór siemens - Jak zasilić ten elektrozawór?

MyF8 27 Kwi 2016 20:45 993 7
  • #1 27 Kwi 2016 20:45
    MyF8
    Poziom 2  

Witam serdecznie,
    wspieram znajomego który zajmuje się piecami gazowymi.
    Posiada on elektrozawór siemens opisany następująco - 230 VRAC 14 VA.
    Moje pytanie dotyczy tych właśnie oznaczeń - co one znaczą i w jaki sposób prawidłowo to zasilić?
    Jedyne co dałem radę wyłapać to VRAC dotyczy chyba napięcia przemiennego po wyprostowaniu, czy tak? tylko jak rozumieć to 14 VA? Co musiałbym podłączyć przed tym zaworem żeby prawidłowo wyprostować to napięcie? (oczywiście o ile dobrze rozszyfrowałem skrót...)

Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

0 7
  • Pomocny post
    #2 28 Kwi 2016 09:57
    arturavs
    Poziom 39  

VRAC znaczy, że cewka jest zasilana prądem przemiennym (AC), i wyposażona jest w rezystor/warystor do gaszenia szpilek napięcia indukujących się w uzwojeniu po odłączeniu napięcia sterującego.

Podłączając go pod prąd stały (wyprostowany), uszkodzisz cewkę. Jej rezystancja dla prądu stałego jest kilkakrotnie mniejsza niż dla prądu przemiennego (impedancja).

VA ? Jednostek SI Kolega nie zna? W przypadku prądu stałego moc podaje się w watach (Wat), a prądu przemiennego w voltoamperach (VA).

Moc pobierana przez zawór w czasie normalnej pracy.

1
  • #3 28 Kwi 2016 22:13
    MyF8
    Poziom 2  

Z prądem, elektryką i elektroniką w sensie naprawy czegokolwiek mam do czynienia dopiero od niedawna - nienawidziłem tych dziedziny. Kochać to wszystko to ja dopiero zaczynam - jak w związku, czasem z wielkiej nienawiści rodzi się wielka miłość.
    Jednostki SI znam - ale jeżeli cena elementu przekracza 100 złotych (a tym bardziej tutaj przekracza 1000 bo tak to jakoś wychodzi przy zamawianiu tego elektrozaworu) to wolę się zapytać o wszystko co nie jest napisane wprost lub czego nie jestem pewien - tym bardziej, że nie kończyłem technikum, a w liceum profil miałem informatyczny a nie fizyczny :P
    Muszę jednak przyznać, że jak na swoją niewiedzę całkiem sporo sam wydedukowałem - będą ze mnie ludzie xD

Wracając do problemu - czyli rozumiem, że po prostu zasilamy to klasycznie przez 230V AC? Tyle, że z informacji, które otrzymałem cewka bardzo się grzeje. Do tego tam sterowanie jest chyba przez jakieś przekaźniki, które szybko padają przy podłączeniu tego zaworu.
    Szczegóły sytuacji podam w przeciągu kilku dni - nie mam teraz kontaktu ze znajomym i muszę dopytać o co chodziło.

Czy ta cewka może mieć jakiś problem z tym wbudowanym rezystorem/warystorem, że się tak grzeje? Jeżeli tak to czy sprawdzę to w jakiś sposób?

0
  • #4 29 Kwi 2016 10:15
    arturavs
    Poziom 39  

Co znaczy bardzo się grzeje? Dla człowieka 50 st. C to odczuwalne jest jako parzenie w rękę.

0
  • Pomocny post
    #5 29 Kwi 2016 12:53
    czesiu
    Poziom 33  

Oznaczenie 100%ED oznacza że zawór może być wysterowany dowolnie długi czas i nic mu nie będzie.
    Możesz ewentualnie zmierzyć prąd płynący przez zawór, który nie powinien przekroczyć wartości 14VA/230V=0,061A.
    A czemu go kupujesz zepsuty jest? Te zawory mają regulację przepływu gazu, może trzeba tylko podregulować.

0
  • #7 30 Kwi 2016 12:08
    arturavs
    Poziom 39  

Wystarczy pomierzyć cewkę i wszystko się wyjaśni.

0
  • #8 04 Maj 2016 17:50
    MyF8
    Poziom 2  

Panowie,
    dzięki wszystkim za pomoc i wyjaśnienia - sprawa już się rozwikłała.
    To co napisaliście to w sumie załapałem przed napisaniem posta ale przez opis sytuacji, który dał mi znajomy stwierdziłem, ze jestem głupi, nic nie wiem i ktoś mnie musi nauczyć.
    Okazało się, że cewka, o której wspomniałem (ta która się tak grzeje) to element innego zaworu, który znajomy zastosował zastępczo a nie drugi zawór tego typu co na zdjęciu. Ten "nowy" elektrozawór był sterowany napięciem nieprostowanym a na płycie głównej oczywiście przed złączem podającym napięcie sterujące znajdował się taki mały element o magicznym oznaczeniu DF10S 731A... czyli montowany powierzchniowo mostek prostowniczy... dlatego tamten zawór na zdjęciu ma oznaczenie RAC i dlatego cewka nowego zaworu tak głupiała.

Czyli dokładnie to co napisał vorlog. (Co najśmieszniejsze przed samym wejściem na forum znalazłem dokłądnie tego pdf'a ;))

Czesiowi wielkie dzięki za proste wyjaśnienie "100%ED" - nie miałem czasu poszukać sobie wyjaśnienia tego oznaczenia a teraz już będę wiedział :)

Bardzo się grzeje to znaczy grzeje się i jeszcze mocniej się grzeje i nagle przestaje grzać bo już nie jest w stanie jeszcze więcej grzać, bo się przegrzewa i już nigdzie nawet trochę się nie podgrzewa co oznacza, że umarła xD

Temat uważam za zamknięty :)

0