Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Własny prostownik, przeładowanie akumulatora

grzebcio 18 Jul 2016 21:02 1947 15
 • #1
  grzebcio
  Level 12  
  Witam, miałem transformator z wzmacniacza, nawinąłem nowe wtórne uzwojenie, podłączyłem mostek gretza i próbuje ładować akumulator 12V, z motoru, i okazuje się, że go przeładowuje, napięcie leci ponad 14,4V. Sprawdzałem do 14,6V bo później zaczął się gotować, a prąd utrzymywał się na poziomie 1-0.7A. Co mam zrobić żeby go nie przeładowywać? Odwinąć jeszcze uzwojenia? Ale co będzie gdy podłącze aku z samochodu? A może to transformator jest zbyt sztywny?
  Mogę jakieś porady?
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  Jaki parametry miał transformator i na jakie zmieniłeś? Jak długo trwa ładowanie? Jaki pojemny masz ten akumulator? Akumulator samochodu raczej jest pojemniejszy więc potrwa dłużej ładowanie.
 • #3
  grzebcio
  Level 12  
  Transformator około 250VA, a nawinąłem teraz uzwojenie przewodem 2,5. Ładowanie trwało około godziny, z czego na początku prąd był równy 4A a po dołożeniu dławika, 2,5 i sobie pomału spadał. Akumulator ma 8Ah.
  Nie chciałbym stosować tego dławika, ponieważ jest mi potrzebny do czegoś innego.
  Tak, wyobrażam sobie że ładowanie akumulatora samochodowego potrwa dłużej, ale co zrobić żeby, napięcie pozostawało na poziomie tych 14.5V i po odczepie na poziomie ~15V dla większych akumulatorów? Po prostu odwinąć uzwojenie?

  Dodano po 9 [minuty]:

  Żeby nie przeładowywało akumulatorów.
 • #4
  aksakal
  Tube devices specialist
  Szeregowo z akumulatorem włącz żarówkę 12V 10W dla akumulatora 8A/h i 12V 60W dla akumulatora 60A/h. Odwinąć uzwojenie nie należy, utracisz możliwość zwiększenia prądu ładowania akumulatorów dużej pojemności. Można szeregowo z akumulatorem włączać opór, lecz lepszy sposób - użycie żarówki, opór nici której ma nie liniowy charakter zależnie od temperatury i wykonuje rolę stabilizatora prądu.
 • #5
  Mirek99
  Level 22  
  Jeżeli akumulator ma pojemność 8 Ah to prąd ładowania max 0,8 A .
 • #6
  jack63
  Level 43  
  Tak? A jak odpalisz motocykl z takim aku i sprawnym układem ład9wania to jaki prąd popłynie???
  Na pewno nie 0,8 A i na dodatek nie masz na to żadnego wpływu poza zgaszeniem silnika.
  Urban legeds i tyle.
  Dla takich prostackich prostowników jak w temacie rozwiązanie kolegi aksakal to jedyna rozsądna droga.
 • Helpful post
  #7
  berlingo
  Level 22  
  Zrób odczepy na transformatorze na wtórnym, kolego wystarczy napięcie wtórne - trafo zmienne od 11 V do 15 V zrób odczepy co 1 V podłącz do przełącznika i do mostka 25 A i amperomierz no może bezpiecznik 10 A i masz prostownik nie do zdarcia odczepy robię bez odwijania trafa przylutowując do drutu transformatora w odpowiednich miejscach przewód, najpierw zdzieram lakier potem miernikiem sprawdzam napięcie i lutuje linkę miedziana do drutu trafa mocną luownicą .Zrobiłem już tak kilkanaście prostowników i żaden nie wrócił na naprawę najważniejsze to zdobyć dobry przełącznik lub zrobić zworę
 • #8
  grzebcio
  Level 12  
  Myślę, że zrobię odczepy i to będzie najlepszym rozwiązaniem. Co umożliwi ładowanie różnych akumulatorów.
  A dokładanie dodatkowych rezystancji też mnie nie cieszy, bo i po co starty?
  A taki prostacki prostownik to chyba najlepszy..?
 • #9
  fuutro
  Level 43  
  Spróbuj nawinąć też dodatkowo coś do pierwotnego. Nie trzeba tak mocnego przełącznika. Możesz też nieco uinteligentnić prostownik o regulator ładowania.
 • #10
  grzebcio
  Level 12  
  Na pierwotnym ciezko bede mial..
  Od samego poczatku nie chcialem zadnego regulatora bo mial byc to prostownik ktory bedzie mogl byc podlaczony podczas odpalania i wspomagac aku. A nie wiem czym taki regulator by sie nie spalil..
 • Helpful post
  #11
  fuutro
  Level 43  
  Zawsze możesz zamiast dwóch zacisków wyjściowych dać trzy lub cztery (przed i za regulatorem), ew przełącznik pozwalający całkowicie omijać regulator. Nie trzeba zmieniać urządzenia a można zwiększać jego możliwości.
 • #12
  grzebcio
  Level 12  
  Też fakt, trochę podłączeń a funkcji więcej. A znasz jakiś dobry regulator?
 • #13
  fuutro
  Level 43  
  Mnie kiedyś spodobał się prostownik Resurs ale możesz też popatrzeć na coś z nooowszych rozwiązań, choćby z AVT.
 • Helpful post
  #14
  aksakal
  Tube devices specialist
  Wariant schematu prostownika . Własny prostownik, przeładowanie akumulatora
 • #15
  grzebcio
  Level 12  
  Wlasnie o takie cos mi chodzilo. Dziekuje. Jeszcze sie tylko zastanowie nad ukladem wylaczajacym powyzej 15V.
 • Helpful post
  #16
  aksakal
  Tube devices specialist
  Przedstawiam schemat automatycznego odłączenia akumulatora. Przy zwiększeniu napięcia akumulatora powyżej 15V napięcie przez diodę Zenera 15V postępuje na bazę tranzystora, który otwiera się i włącza przekaźnik, jego kontakty przerywają się i odłączają akumulator od prostownika. Jednocześnie zaświeci diodę LED D3 - wskaznik odłączenia akumulatora. Dla ponownego włączenia procesu ładowania przy obniżeniu napięcia należy nacisnąć przycisk START . Uwzględniając, co dioda Zenera na napięcie 15V i szeregowo z nim jest włączona dioda, na którym upadnie nie mniej 0,6V, akumulator odłączy się od prostownika przy napięciu blisko 16V, a to trochę przekracza optymalne znaczenie napięcia akumulatora. Lepiej dobrać diodę Zenera z napięciem 14 - 14,5V. Kontakty przekaźnika muszą wytrzymywać maksymalny prąd ładowania. Własny prostownik, przeładowanie akumulatora