Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie częstotliwości zabawki RC

03 Wrz 2016 10:50 3015 8
  • Poziom 9  
    Witam,
    Ostatnio moje dwulatki dostały w prezencie dwa samochody zabawki na radiowe sterowanie. Chińszczyzna. Problem w tym, że oba są takie same i wzajemnie się zakłócają. Chciałbym delikatnie przestroić nadajnik i odbiornik jednego z nich żeby nie było problemu. Być może to bez sensu, ale cała przyjemność w próbowaniu. Czy wystarczy zmienić dławik w nadajniku i przestroić cewkę w odbiorniku? Czy sprawa wymaga głębszej ingerencji?. Nie jestem asem w tej dziedzinie więc mnie naprostujcie. Podaję zdjęcia płytek. Proszę o poradę jak rozwiązać problem.
    Przestrojenie częstotliwości zabawki RC Przestrojenie częstotliwości zabawki RC Przestrojenie częstotliwości zabawki RC Przestrojenie częstotliwości zabawki RC
  • Poziom 38  
    Nie przestroisz tego, cały układ jest zaprojektowany na daną częstotliwość.
  • Poziom 43  
    Częstotliwość nadajnika ustala kwarc, w tym przypadku 27,145MHz. Teoretycznie można spróbować podmienić go na różniący się nieco częstotliwością i spróbować dostroić do niej odbiornik.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Spróbuj do jednego z nadajników wstawić rezonator np. 27,00 MHz ((łatwo dostępny), a w odbiorniku dostrój rdzeniem filtra obok wejścia antenowego na najlepszą czułość.
  • Poziom 9  
    Wlutowałem rezonator 27,00 MHz i nadal zabawki działały obie. Wlutowałem więc 26 MHz i to samo. Nie było potrzeby regulacji cewką dostrojczą. Nie wiem jaki szeroki jest zakres tej cewki ale chyba muszę spróbować jakiegoś kwarca o wiele niższej częstotliwości.
  • Poziom 24  
    dlfox napisał:
    Wlutowałem rezonator 27,00 MHz i nadal zabawki działały obie. Wlutowałem więc 26 MHz i to samo. Nie było potrzeby regulacji cewką dostrojczą.

Możesz próbować zastosować kwarce o możliwie jak największym odstępie częstotliwości od siebie, kilku MHz np. 24 i 27 a i to może nie gwarantować sukcesu.

Tylko przy tak prymitywnym odbiorniku jest problem selektywności . Można temu zaradzić budując od nowa odbiornik bardziej skomplikowany.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To odbiornik reakcyny który pracuje dość szeroko. Trzeba by zastosować rezonatory bardziej oddalone od 27 MHz tak jak pisał przedmówca i potem dostroić rdzeniem filtra, albo zostawić rezonator 26 MHz i dostroić filtr. Może wtedy już nie będzie reagował na sygnał o częstotliwości 27,145 MHz.
  • Poziom 34  
    Cytat:
    Nie było potrzeby regulacji cewką dostrojczą.

Jeśli kolega ma na myśli cewkę odbiornika to chyba jest w błędzie.
  • Poziom 9  
    Zabawki przestrojone. W jednej wlutowałem rezonator 18 MHz i wyregulowałem cewką dostrojczą w odbiorniku prawie na maxa. Niestety nie działało. Więc wylutowałem cewkę i wlutowałem inną z zepsutej już zabawki z mojego dzieciństwa (made in CCCP). I działa. Co prawda efekt nie jest do końca zadowalający bo z małej odległości zabawka nie reaguje i czasem przerywa (działa impulsowo/skokowo) ale dzieciaki zadowolone. Nie jestem w stanie określić jej indukcyjności bo nieopisana. Jak widać jest możliwe takie przestrojenie. Pokombinuję jeszcze w chili wolnego czasu żeby było doskonalsze. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.