Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

micro- Sterowanie światłem, przekaźniki a 74hc595?

Aimon 29 Lis 2016 10:45 603 9
  • #1 29 Lis 2016 10:45
    Aimon
    Poziom 9  

Witam,
    Chce zrobić sterowanie światłem 8 lamp i 1 zasilacz :)
    Ma się załączać jak ktoś otworzy drzwi albo furkę i każda lampa po kolei, w zależności od tego, które z wejść zostanie otwarte. Jak by samym kodem się nie przejmuję, co ilością wyjść. Nie znam się na elektronice, potrzebowałbym taki rejestr? (nie wiem czy to dobre słowo) gdzie podaje mu bity a on mi włącza na tyle portów. Np na interface onewire. Myślałem nad interfacem przesuwnym 74hc595 bo takowy posiadam, ale nie wiem jak będzie reagować z przekaźnikami.

0 9
  • #2 29 Lis 2016 10:57
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Rozumiem, że chcesz go zastosować bo brakuje Ci wolnych pinów w mikrokontrolerze?

Możesz go spokojnie wykorzystać, ale przekaźników do niego zapewne nie podłączysz bez użycia dodatkowo tranzystorów. Jakie konkretnie przekaźniki chcesz użyć?

0
  • #3 29 Lis 2016 10:57
    szymon122
    Poziom 37  

Aimon napisał:
    Myślałem nad interfacem przesuwnym 74hc595 bo takowy posiadam, ale nie wiem jak będzie reagować z przekaźnikami.

Jak najbardziej będzie ok ale będziesz miał mały prąd wyjściowy, wystarczy na wyjście rejestru podłączyć bufor (uln2003) i będzie działać.

0
  • #4 29 Lis 2016 11:29
    Aimon
    Poziom 9  

dondu napisał:

Jakie konkretnie przekaźniki chcesz użyć?

Mam taką szynę z 8 przekaźnikami standardowe do arduino
    5V 8 Channel Relay Module Board for Arduino PIC
    Each one needs 15-20mA Driver Current.
    Equiped with high-current relay : DC30V

Bez buforu uln2003 się nie obędzie ?

0
  • #6 16 Gru 2016 13:55
    Aimon
    Poziom 9  

Wracam do tematu :) teraz problem softu i projektowy
    Wszystko fajnie zrobiłem sobie to na 2 przerwania, drzwi i furtka. Ale chciałbym rozszerzyć o 3 wejście bramę. I teraz da się to jakoś rozwiązać bez zamiany kontrolera na model wyższy?

0
  • #7 16 Gru 2016 14:54
    ditomek
    Poziom 20  

@Aimon jak czytam Twoje posty to naprawde nie rozumiem o co chodzi. I nie mam na myśli wiedzy technicznej tylko o to ze po prostu nie potrafisz kompletnie przedstawić swojego problemu. Nie wiem gdzie już to napisałeś (bo może napisałeś) ale jakie arduino masz obecnie? Zakładam ze robisz to na arduino bo tutaj umieściłeś post. Co dokładnie masz do niego podłączone. Od tych rzeczy powinieneś zacząć a trzeba je od Ciebie wyciągać niemal siłą...

0
  • #8 16 Gru 2016 15:11
    Aimon
    Poziom 9  

ditomek napisał:
    @Aimon... ale jakie arduino masz obecnie?

Może masz rację, ale dodałem jako kontynuację tematu. Przy zakładaniu tematu w pierwszej kolejności podaje się model, tak jest domyślnie pole. więc wpisałem micro, no cóż, może nie jest to zbyt czytelne.

A więc, Posiadam Arduino micro
    Na chwilę obecną mam podłączona moją 5V DC Relay Modules
    do portów 4-12, będzię to podłączone przez 74hc595 w późniejszej wersji.
    Na porty przerwań odpowiednio, 2 oraz 3 podaje sygnał i wyzwali mi to sekwencje świecenia.

I teraz zastanawiam się nad dodaniem 3 przerwania z kolejnego wejścia, jednak micro nie ma 3 przerwań.

0
  • #10 16 Gru 2016 18:45
    Aimon
    Poziom 9  

ditomek napisał:
    dlaczego taki prosty projekt robisz na przerwaniach?

Chciałem zejść jak niżej prądowo :) czyli zrobić to normalnie jak przyciski?

0