Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator rezonansu Schumanna.

26 Gru 2016 07:30 4725 19
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich zainteresowanych.
    Znajomy wprowadzil mnie delikatnie w temat rezonansu Schumanna. Dla nie wiedzacych, o co chodzi, jest to urzadzenie, ktore teoretycznie powinno wprowadzac czlowieka w stan dobrego samopoczucia a moze nawet i leczyc. Chodzi o generowanie sygnalu o czestotliwosci 7.83 Hz. Ogolnie urzadzenie powinno miec regulowana czestotliwosc w zakresie 3 do 60 Hz. Z tego co znajomy tlumaczyl, potrzebuje tegoz wlasnie regulowanego generatora, wzmacniacza i anteny nadawczej/cewki (o ile wlasnie tak to ma dzialac). Wg niego urzadzenie ma generowac fale elektromagnetyczna o takiej mocy, aby pokryc dom jednorodzinny.
    Nie mam za duzo doswiadczenia w tej kwestii. Ciezko znalezc na internecie jakakolwiek informacje. Wiem, ze jakas firma produkuje platforme lecznicza. Moze wy wiecie troche wiecej ode mnie. Jesli nie prosze o pomoc w zaprojektowaniu ukladu. Generator nie powinien sprawic duzego problemu. Moge uzyc NE555. Problem we wzmacniaczu i i transmiterze.
    Dziekuje.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    carefree napisał:
    Problem we wzmacniaczu i i transmiterze.

Problem w idei tego ,,humbugu" niestety - czysta bzdura. Ale jeżeli jednak uparłeś się to zbudować i poeksperymentować, to oczywiście generator mcz. sinusoidalny z mostkiem Viena, wzmacniacz - kilkunastowatowy w paśmie audio, ,,podrasowany" w kierunku niskich częstotliwości, no i ta nieszczęsna ,,antena" :D Poszukaj w Necie i tutaj na Forum pod hasłem ,,Pętla Induktofoniczna". Generator na NE 555 to generator prostokąta, nie nadaje się do takich zastosowań.
  • Admin grupy audio
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Poszukaj w Necie i tutaj na Forum pod hasłem ,,Pętla Induktofoniczna"

Oj nie wiem czy pętlą da się to tak łatwo załatwić. Praw fizyki nie przeskoczysz. Częstotliwość 8Hz ma długość fali 37474 km (tak, kilometrów!) i żeby to wypromieniować antenę o takiej właśnie długości potrzebujemy.
    Nawet jakby chcieć zrobić antenę 1/4 fali to wychodzą straszne długości.
    Dla 3 Hz wychodzi 99930 km.

Dla porównania obwód ziemi mierzony na równiku to 40075km
  • Poziom 43  
    Zgoda Arturze, ale taka pętla wyprodukuje składową magnetyczna, przy znikomej składowej elektrycznej fali. Tutaj pewien Amerykanin badał zjawisko Schumana właśnie przy pomocy potężnego, jak na warunki amatorskie elektromagnesu.
    link: http://www.vlf.it/inductor/inductor.htm
  • Admin grupy audio
    Tak Krzysztofie, tyle że ten człowiek działał w drugą stronę - on odbierał te fale, a nie je nadawał, a i tak patrząc na zdjęcie, to jego antena oktagonalna ma z 5 metrów wysokości.
    Łatwiej jest odbierać takie fale niż je nadawać. Przykładem niech będzie program pierwszy Polskiego Radia. Odbierzesz go w całej Europie przy pomocy anteny ferrytowej wbudowanej w odbiornik (czyli odbierasz właśnie składową magnetyczną), ale czy taką anteną będziesz w stanie wypromieniować sygnał z dostateczną skutecznością? ;)

Pętle indukcyjne mają swoje zastosowane, między innymi Bosch robi całe systemy dla osób niedosłyszących oparte właśnie o pętle indukcyjne. Pasmo przenoszenia takich systemów podają od 50Hz do 10kHz ale przy spadku 10dB. Miałem w rękach takie urządzenia, powiem szczerze - działa to słabo. Realnie na uszach to jest raczej pasmo telefoniczne 300Hz - 4kHz. :)
    Anteną takiego systemu jest pętla z drutu poprowadzona w podłodze i/lub suficie pomieszczenia.

Poza tym nie bardzo wiem po co robić nadajnik częstotliwości rezonansu Schumanna, taki nadajnik już jest - jest nim ziemia oraz jej atmosfera. Sygnał rezonansu Schumanna jest obecny wszędzie. :)
  • Poziom 17  
    Nie powiem, ze wierze w to, ale we wszystkim jest ziarnko prawdy. Nie mozna byc ograniczonym tylko do praw fizyki, bo jednak czasami dzieja sie rzeczy, ktorych nie sposob wyjasnic. Chodzi o to, ze koles nie daje mi zyc. Poprosil mnie o pomoc, bo nie ma pojecia o elektronice. Ja tez nie jestem najlepszy, ale z wasza pomoca potrafie cos zbudowac i czaje cos z elektroniki. Jesli nie da sie tego zrobic, to musze mu dac dobry powod. Swietnym powodem puki co jest antena. Projekt generatora mozna znalezc latwo. Ze wzmacniaczami nie mam doswiadczenia.
    Zaczalem ten temat na elektrodzie, zeby ludzie sie wypowiedzieli. Moze ktos wpadnie na dobry pomysl, albo bede mu musial odebrac nadzieje.
    Kraza plotki, ze rzady krajow interesuja sie ludzmi, ktorzy probuja dotrzec do informacji i cos zbudowac. Tak naprawde rezonans Schumanna to dopiero poczatek do czegos wielkiego, np darmowej energii. Tesla zrobil cos takiego, jednak ktos dopilnowal, zeby projekty nie wyszly do ludzi.
    Nie myslcie prosze, ze jestem kolejnym wariatem, ktory chce oszukac fizyke. Po prostu temat interesujacy i albo posuniemy sie do przodu, albo nie da sie i koniec. Potrzebuje burzy mozgow.
  • Poziom 43  
    Tak jak napisaliśmy z Arturem - jeżeli spojrzysz na wykresy z linku, jakie ten amerykański badacz wykonał i jaki jest poziom sygnału w Rezonansie Schumana tworzącym się wokół Ziemi, to wiedz, ze kilka zwojów drutu na około domu, zasilone kilkoma watami, da Ci pole elektromagnetyczne milion razy silniejsze od naturalnego. Eksperymentuj.

carefree napisał:
    Kraza plotki, ze rzady krajow interesuja sie ludzmi, ktorzy probuja dotrzec do informacji i cos zbudowac. Tak naprawde rezonans Schumanna to dopiero poczatek do czegos wielkiego, np darmowej energii. Tesla zrobil cos takiego, jednak ktos dopilnowal, zeby projekty nie wyszly do ludzi.
    To akurat jest bzdura przecząca prawom fizyki.
  • Specjalista elektronik
    Pytanie, którą składową (elektryczną, czy magnetyczną) chce mieć autor tematu i jaką chce mieć amplitudę?

Anteną w postaci pętli można w miarę łatwo uzyskać pole rzędu 1A/m - a im większe ma być pole, tym więcej trzeba materiału na pętlę, albo mocy generatora.

A anteną w postaci "okładek kondensatora" można wytworzyć pole elektryczne, w miarę łatwo i bezpiecznie około 10V/m, z większym będzie trudniej.
  • Admin grupy audio
    carefree napisał:
    Nie mozna byc ograniczonym tylko do praw fizyki

carefree napisał:
    Moze ktos wpadnie na dobry pomysl

Liczysz na to, że ktoś wpadnie na pomysł jak złamać prawa fizyki? Zwykle próba złamania praw fizyki kończy się połamaniem łamiącego.

Anteną dla naturalnych fal o częstotliwości rezonansu Schumanna jest cała kula ziemska i jej atmosfera. Dlaczego tak to działa? Bo jak napisałem - długość anteny dla częstotliwości 8Hz to prawie 38 tysięcy kilometrów - ziemia ma obwód 40 tysięcy kilometrów. Długość fali pasuje do obwodu - fizyka działa! A Ty twierdzisz, że nie można się do fizyki ograniczać...
  • Poziom 17  
    Ciezko mi sie panowie z wami rozmawia. Przepraszam za brak wiedzy i doswiadczenia w tym kierunku. Moze po prostu ktos napisze: zrob to, zrob tamto, albo daj sobie spokoj bo nic z tego nie wyjdzie. Z fal radiowych kuleje strasznie, tzn znam podstawy na poziomie fizyki ze sredniej szkoly. Nie studiowalem elektroniki. Skonczylem technikum elektroniczne, ale czlowiek madrzeje z wiekiem i dzisiaj zaluje, ze zamiast pilnie sie uczyc bylem po prostu leserem. Probuje dzisiaj nadrabiac, wiec douczam sie jak moge. Problem w tym ze to jest totalnie nowa dziedzina dla mnie. Nawet nie wiem jak i od czego zaczac.
    Prosze nie poddawajcie sie po tym poscie.
    Dodano po 4 [minuty]:
    Artur k. napisał:
    carefree napisał:
    Anteną dla naturalnych fal o częstotliwości rezonansu Schumanna jest cała kula ziemska i jej atmosfera. Dlaczego tak to działa? Bo jak napisałem - długość anteny dla częstotliwości 8Hz to prawie 38 tysięcy kilometrów - ziemia ma obwód 40 tysięcy kilometrów. Długość fali pasuje do obwodu - fizyka działa! A Ty twierdzisz, że nie można się do fizyki ograniczać...

Wiec ten maly projekt ktory powyzej wrzucilem to robienie ludzi w balona?
    Najprosciej chyba bylo by zrobic to czysto fizycznie, czyli wplynac ta czestotliwoscia na ludzkie zmysly, tzn drgania, wzrok, dzwiek. Elektromagnetycznie raczej nie wykonalne dla prostego szaraka. (Mowimy teraz w stan wprowadzania w dobre samopoczucie).
  • Poziom 43  
    carefree napisał:
    Może nie ,,robienie w balona", ale gdybyś zadał sobie trud poczytania o Rezonansie Schumana, to sam stwierdził byś bezsens tego zagadnienia w postaci przedstawionej przez Ciebie.

carefree napisał:
    Elektromagnetycznie raczej nie wykonalne dla prostego szaraka. (Mowimy teraz w stan wprowadzania w dobre samopoczucie).
    Indukcyjne grzanie zacieru cukier + drożdże :D :D
  • Specjalista elektronik
    Jeśli chodzi o pole magnetyczne, to żeby człowiek bezpośrednio zauważał jego wpływ (np. miał od niego halucynacje), musiałoby ono być wiele tysięcy razy silniejsze od tego, które można łatwo wytworzyć - co nie oznacza, że słabe pole przy rezonansie nie wywiera ono jakiegoś wpływu, którego bezpośrednio nie zauważamy, ale które wpływa na jakieś procesy w organizmie.

Dość silne pole elektryczne (i to już tylko dziesiątki, najwyżej setki razy większe od tego, co można łatwo wytworzyć) może spowodować, że włosy staną na głowie, bo zostaną przyciągnięte przez to pole. Nie przypominam sobie, żebym zauważył jakieś oddziaływanie słabszego pola. Ale też nie wiadomo, co będzie, jeśli trafi się w jakiś rezonans - może będzie jakiś wpływ i przy słabym polu?

A cewka bifilarna z założenia ma nie dawać pola magnetycznego - nie ma żadnego "skalarnego pola magnetycznego". Poza tym mała antena daje słabe pole - choć z drugiej strony pozwala na użycie krótszego drutu, o mniejszym oporze, a przez to może do jej zasilania wystarczy mniejsza moc - trzeba by to przeliczyć...
  • Admin grupy audio
    carefree napisał:
    Najprosciej chyba bylo by zrobic to czysto fizycznie, czyli wplynac ta czestotliwoscia na ludzkie zmysly, tzn drgania, wzrok, dzwiek.

Czyli musiałbyś zrobić fotel bujany albo inne łóżko i w ten sposób wprowadzić człowieka w drgania.
    Dźwiękiem też będzie kłopot wpłynąć - głośniki o rozmiarach rzędu 21" (większych nie widziałem) mają rezonans powyżej 20Hz, zaś pasmo przenoszenia powyżej 30Hz. Do 7.83Hz czyli częstotliwości podstawowej Schumanna to mimo wszystko trochę daleko. Trzeba byłoby kilka (albo kilkanaście) takich głośników. Raz że rozmiary, dwa koszty, a trzy - czym to zasilić?
    Przykładowo:
    http://bcspeakers.pl/index.php?products=product&prod_id=382
    1700W RMS... cena ponad 2500zł. No i całkiem spory agregat prądotwórczy potrzeba żeby to zasilić, bo z gniazdka nie da rady.

carefree napisał:

Widzisz, najłatwiej się sprzedaje to, czego działanie trudno jest sprawdzić.
    Cewka niewątpliwie coś wypromieniuje jednak nie ma możliwości by sprawdzić co. Czytając opis projektu od razu widać, że stoi za tym laik - znalazł jakieś wzory, coś policzył i według tego zbudował układ. Napisano tam coś o mocy, tylko nie wiadomo czemu podano prąd 90mA i czego on dotyczy.
    Zasila to z dwóch baterii 9V, taka bateria nie jest w stanie dostarczyć więcej niż 100mA prądu (pewnie z tego wynika te 90mA o którym tam wspomniał). Łatwo policzyć moc - 0.9W. Takiej mocy dostarcza zasilanie, do anteny idzie jeszcze mniej, a z powodu tysiące razy mniejszej anteny niż potrzeba wypromieniowywane są pewnie jakieś nano albo i piko waty. Znacznie większą moc dostarcza nam naturalny rezonans Schumanna.

_jta_ napisał:
    Jeśli chodzi o pole magnetyczne, to żeby człowiek bezpośrednio zauważał jego wpływ (np. miał od niego halucynacje), musiałoby ono być wiele tysięcy razy silniejsze od tego, które można łatwo wytworzyć - co nie oznacza, że słabe pole przy rezonansie nie wywiera ono jakiegoś wpływu, którego bezpośrednio nie zauważamy, ale które wpływa na jakieś procesy w organizmie.
    Zachciej zauważyć, że pole elektromagnetyczne wynikające z rezonansu Schumanna otacza nas od zarania dziejów. Organizmy żywe przyzwyczaiły się do jego obecności i o ile nie jest to nam do niczego potrzebne, to jest przez nas (ludzi) ignorowane. Potrzeba byłoby pola wielokrotnie silniejszego niż to, które już jest, a nie tego które jesteśmy w stanie wytworzyć. Poza tym mało prawdopodobne by dało się odczuć jakiekolwiek skutki działania natychmiast. Trzeba byłoby przeprowadzić badania długofalowe.

Nie wspominając o tym, że przeróżne pola elektromagnetyczne (najbardziej to o częstotliwości 50Hz) również towarzyszą nam od dobrych kilkudziesięciu lat - w przypadku niektórych (jak np. ja) od urodzenia. Mój organizm również się przyzwyczaił do istnienia w otaczającym go zewsząd polu 50Hz.
    Dopiero 3 pokolenia wstecz, czyli moja babcia urodziła się jeszcze w czasach gdy obce pola były stosunkowo niewielkie lub nie było ich wcale.
  • Specjalista elektronik
    Czytałem, że zaobserwowano wpływ faz Księżyca na miesiączkowanie - organizm potrzebuje czegoś, co będzie wzorcem rytmu. Może rezonans Schumanna też spełnia taką rolę?

Wikipedia podaje zmierzone wielkości amplitud drgań: pionowe elektryczne 300uV/m i poziome magnetyczne 1pT (czyli 0.8uA/m). Bez problemów można wytworzyć pola ~100 tysięcy razy silniejsze.
  • Admin grupy audio
    _jta_ napisał:
    Czytałem, że zaobserwowano wpływ faz Księżyca na miesiączkowanie - organizm potrzebuje czegoś, co będzie wzorcem rytmu.

Ogólnie fazy księżyca na wiele rzeczy mają wpływ i to nie jest żadna magia, a fizyka. :) Natomiast czy organizm potrzebuje wzorca rytmu? Pewnie tak, ale nie jestem przekonany czy koniecznie księżyca, czy Schumanna. Mamy bardziej oczywiste wzorce rytmu jak choćby słońce.

Sam Rezonans Schumanna może być wykorzystywany przez jakieś stworzenia żyjące w nocy czy pod wodą, zwłaszcza tam gdzie światło słoneczne nie dociera. Zresztą o ile się nie mylę to częstotliwości z zakresu VLF były (albo i są nadal) wykorzystywane przez wojsko do komunikacji z okrętami podwodnymi.

_jta_ napisał:
    Wikipedia podaje zmierzone wielkości amplitud drgań: pionowe elektryczne 300uV/m i poziome magnetyczne 1pT (czyli 0.8uA/m). Bez problemów można wytworzyć pola ~100 tysięcy razy silniejsze.

Myślę że dla człowieka pola o tak małych natężeniach mogą być praktycznie bez znaczenia, zwłaszcza w dobie wszechobecnych znacznie silniejszych pól o innych częstotliwościach.
    Poza tym co to znaczy bez problemów? Przeciętny majsterkowicz hobbysta da radę wytworzyć takie pola o takiej częstotliwości?
  • Poziom 43  
    Przy okazji "takich" tematów pozwalam sobie poinformowac Szanownych Kolegów, że programy nauki szkolnej w Polsce przewidują między przedszkolem a maturą ok. 120 godzin lekcyjnych FIZYKI, oraz ok. 800 godzin lekcyjnych "nauki o cudach".
    Wkład narodu polskiego w rozwój cywilizacji jest wynikiem tych proporcji: mamy tylko 1 noblistkę z fizyki i chemii (sukcesy za granicą, a nie w kraju), ale za to 66 świętych i 255 błogosławionych.
    I dlatego nie lubimy noblistów, bo z fizyką nam "nie idzie"...
  • Admin grupy audio
    O przepraszam - ja miałem fizykę 4 lata w szkole podstawowej i kolejne 5 w technikum. :)

O cudach mnie uczyli, ale się nie nauczyłem...
  • Poziom 22  
    Dalej chcesz to robić? Akurat robiłem coś podobnego (uważam, że to nie działa lecz znajomy chciał). W domu jednorodzinnym czy blok?