Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SMV51E30 - nie działa obwod elektrozaworu

luckan 21 Sty 2017 16:23 864 12
  • #1 21 Sty 2017 16:23
    luckan
    Poziom 12  

Witam,
    zmywarka (Bosch Silence Plus do zabudowy) przestał działać elektrozawór. Jednak sam elektrozawór jest sprawny - reaguje na 230V bezpośrednio z sieci. Za to pierwszy dostępny styk elektrozaworu w zmywarce pokazuje dziwne parametry:
    na jednym z pinów po podłączeniu wtyczki zmywarki do sieci, cały czas (niezależnie czy zmywarka pracuje, czy jest w ogóle włączona) jest 230V. Na drugim styku jest ok 100V. Spotkał się ktoś z takim zachowaniem? Tak ma być?
    Do tej pory myślałem, że zmywarka w odpowiednim momencie w trakcie pracy podaje 220V na jeden pin, a na drugim cały czas ma być 0.

0 12
  • Katalog Megger
  • #2 21 Sty 2017 17:44
    Henryk200
    Poziom 11  

A od czego ten elektrozawór?

0
  • #3 21 Sty 2017 17:53
    luckan
    Poziom 12  

Aqua stop, wpustowy. Znajduje się na początku węża wpustowego.

0
  • Katalog Megger
  • #4 21 Sty 2017 17:59
    Henryk200
    Poziom 11  

Coś musi sterować tym elektrozaworem, czyli napięcie na cewke jakieś urządzenie mu podaje w tym przypadku 220V

0
  • #5 21 Sty 2017 18:36
    luckan
    Poziom 12  

No tak, znam zasadę działania elektrozaworów i cewek, ale tu jest nieco inny problem. Sam elektrozawór jest sprawny, ale na jego złączu (tym od strony zmywarki, po odłączeniu elektrozaworu) na jednym z pinów po podłączeniu wtyczki zmywarki do sieci, cały czas (niezależnie czy zmywarka pracuje, czy nie) jest 230V, a na drugim tam gdzie zazwyczaj jest 0v pojawia się jakieś napięcie ok 100v
    Spotkał się ktoś z takim zachowaniem? Tak ma być? Znam się na elektryce i w elektryce tak nie powinno być, ale nie znam się na elektronice, a tam to już bywa różnie (półprzewodniki decydują co i ile i w którą stronę ma płynąć w danym momencie, przebicia i zwarcia nie zawsze powodują wywalenie bezpieczników i łatwą diagnozę)

A żeby było jeszcze ciekawiej - raz na 6-7 włączeń, udaje się, że wszystko zadziała jak należy.

Zrobiłbym zdjęcia ułatwiające interpretację problemu, ale wsadziłem to wszystko z powrotem w meble :(
    Teraz to już chyba serwis. Rzuciłem temat na elektrodzie z myślą, że jakiś stary zmywarkowy wyjadacz odpisze w stylu ... kolego jeśli masz 230v cały czas na jednym pinie, a na drugim 110v, niezależnie od tego co robi zmywarka - to padła ci elektronika, a konkretnie jeden z przekaźników/tranzystorów :)

0
  • #6 21 Sty 2017 19:01
    Lodxx
    Specjalista AGD

Ja nie rozumiem względem czego to mierzysz,do elektrozaworu idą dwa przewody L i N i jakie napięcie pojawia się na nich ? Czy na początku mycia załącza się pompa spustowa?

0
  • #8 21 Sty 2017 21:08
    falo22
    Poziom 25  

Do elektrozaworu idą 2 przewody L i N i mierząc pomiędzy nimi powinno być 230 V w momencie pobierania wody, a nie tak jak ty to mierzysz pomiędzy jednym pinem a czym?? Obudową?
    Po drugie czy zmywarka wypuszcza wodę? Działa pompa spustowa? Sprawdź, nalej 2 litry wody do zmywarki i włącz dowolny program, zobaczysz czy wylewa. Pompa myjąca nie jest zablokowana?

0
  • #9 21 Sty 2017 22:31
    nares
    Specjalista AGD

Zmywarka nie pobiera wody, bo jest inny problem, więc kolego luckan, odczep się od tematu zaworu aqua, tylko opisz dokładnie początek startu maszyny.

0
  • #11 23 Sty 2017 15:17
    luckan
    Poziom 12  

Po włączeniu zmywarki, następują wypompowanie starej wody. Wody oczywiści już nie ma, więc procedura ta trwa ok 30 sekund. Następnie zmywarka nie robi nic przez ok 60 sekund (wtedy zazwyczaj nalewała wodę). Następnie znowu włącza się wypompowywanie wody. Późnej znowu przerwa i nie robi nic. po kolejnej minucie zmywarka wydaje dźwięk zakończenia pracy oraz błędu. W tej zmywarce nie odróżnia błędu pobierania, od błędu wylewania. Po prostu miga led przy piktogramie kranu. Pompę wypompowującą sprawdzałem kilka razy i jest sprawna.
    Najlepsze jest, że zmywarka raz na ok 7 włączeń działa normalnie.
    Napięcie mierze między stykiem, a sobą :) Wiem jak to brzmi, ale tak działa próbnik elektryczny (tester) - akurat jego miałem w danej chwili.
    Zmywarka idzie dziś do serwisu, więc napiszę co było nie tak, może się to komuś przydać. Tam też mają odpowiedni multimetr i wszystko sobie pomierzą. Nie znam się na zmywarkach, więc jest oczywiście możliwość, że problem leży zupełnie gdzie indziej.

"Czy nie jest to podobny temat i podobny moduł?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2854217" - tam pobiera cały czas, a u mnie w ogóle.

0
  • #12 23 Sty 2017 21:36
    nares
    Specjalista AGD

luckan napisał:
    Zmywarka idzie dziś do serwisu, więc napiszę co było nie tak, może się to komuś przydać.

Nie musisz - pompa myjąca do wymiany.

0
  • #13 25 Sty 2017 19:02
    luckan
    Poziom 12  

Zadaniem serwisu do wymiany hydrostat, przepływomierz i jeden triak. Elektrozawór był w porządku - to normalne, że cały czas dociera do niego prąd. Jego włączanie odbywa się na wyjściu, a nie wejściu.
    Temat do zamknięcia. Dzięki za pomoc.

0