logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Kolumny borysa (Vifa DX, Heco HW170 K-CPG 880)

borysgo2 20 Lip 2005 00:01 36121 50
REKLAMA
  • PRZETWORNIKI

    - Vifa DX (większość zna, nie będę się rozpisywał)
    - Heco HW170 K-CPG 880 (papierowa membrana pokryta zielonym ceramicznym granulatem)

    OBUDOWA


    Br 33L @ 45Hz (na razie 45Hz), wykończona fornirem fornirem dębowym, bejca koloru podobnego do machoniu (zmieszałem czerwoną i trochę czarnej) oraz front z skóry.

    ZWROTNICA

    2 x II rząd z korektorem impedancji na połączonych równolegle Heco z podziałem około 2,9kHz.

    NAPĘD

    Yamaha A-1020, Pioneer SX-750, Gainclone, Hexfet2x400W.

    ODSŁUCH
    Średnica poprawna, za taka cenę nawet wspaniała (czechów nie ma nawet co porównywać), przestrzeń i stereofonia również bardzo dobra. Heco są bardzo szczegółowe i mają bardzo muzykalny bas. Parametry sugerują BR, głośnik natomiast znakomicie nadaje się do BR, bas schodzi znacznie niżej niż arn150. Dwie takie kolumny potrafią skutecznie nagłośnić pokaźnych rozmiarów salon, potrafią wytworzyć bas pokroju 2 x stx27/150/8 (choć nie tak niskiego). Ogólnie za 65zł lepszego głośnika chyba nie da się kupić, naprawdę polecam Heco.
    Vifa DX nie będę się rozpisywać bo ja znacie.

    KOSZTY

    1 szt
    vifa 108zl
    heco(2) 130zl
    zwrotnica 45zl
    mdf 45zl
    fornir 5zl
    klej, lakier 25zl
    terminal 5zl
    br 5zl
    Razem jakies 380zl/szt
    Załączniki:
    • Kolumny borysa (Vifa DX, Heco HW170 K-CPG 880) karta katalogowa2.jpg (62.01 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Kolumny borysa (Vifa DX, Heco HW170 K-CPG 880) zwrotnica7.jpg (59.63 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Kolumny borysa (Vifa DX, Heco HW170 K-CPG 880) DSC01965.jpg (15.96 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Kolumny borysa (Vifa DX, Heco HW170 K-CPG 880) DSC01984.jpg (99.1 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Kolumny borysa (Vifa DX, Heco HW170 K-CPG 880) DSC01985.jpg (69.58 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Kolumny borysa (Vifa DX, Heco HW170 K-CPG 880) DSC01987.jpg (38.76 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    borysgo2
    Poziom 16  
    Offline 
    borysgo2 napisał 267 postów o ocenie 147, pomógł 8 razy. Jest z nami od 2004 roku.
  • REKLAMA
  • #2 1666456
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    Bardzo fajna konstrukcja, super paczki:) wielki plus za podfrezowania. Bardzo podoba mi sie dwukorlorowa obudowa. Napisz ile cie to wszystko wyszlo (cos mi tu jakism audiofilizmem zalatuje....:/)
  • REKLAMA
  • #3 1666489
    borysgo2
    Poziom 16  
    Posty: 267
    Pomógł: 8
    Ocena: 147
    dzieki
    Jedna kolumna okolo 380zł. Kondensatory JantzenAudio, rezystory metalizowane Visatona, okablowanie 2x1,5 tez Visatona, cewki fi 1,4 i 0,7, kond ELECNIC w korektorze impedancji. Przod moze nie widac na fotkach ale to skora.
  • #4 1666539
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    No to poszalales:) tylko po co ci rezystory audiofilskie (a fe!) visatona ktore sa pewnie 3x drozsze od zwyklych, okablowanie visatona to tez troche przegiecie.. mysle ze zwyklu o takim przekroju spokojnie dalby rade, jesli martwi cie pojemnosc kable to go rozwerwij:) wewnatrz kolumny to chyba nikomu nie bedzie przeszkadzac
  • #5 1666543
    djbolo
    Poziom 31  
    Posty: 1956
    Pomógł: 106
    Ocena: 33
    No widzę ekstrawagancja pełną parą :) Skad ten pomysl na takie rozstawienie wysokotonowego? Dobrze, ze przetworniki sa bardzo blisko siebie.

    Gratuluje konstrukcji.
  • REKLAMA
  • #6 1666561
    borysgo2
    Poziom 16  
    Posty: 267
    Pomógł: 8
    Ocena: 147
    chaka
    Poszalalem fakt, ceramiczny 5W rezystor kosztuje 1zł a ten metalizowany Visaton 1,4zł , przewod chyba 3zl/m bardzo ladnie splatany z wielu drobniusienkich zylek, czsami warto te pare zlotych dolozyc. Nieraz sie idzie na jakies balety no i 50zł na imprezie nima :(.

    djbolo
    Zdecydowalem sie na offset wysokotonowek zeby wyrownac centra akustyczne.

    dzieki
  • #7 1666860
    Marcin_126
    Poziom 16  
    Posty: 266
    Ocena: 6
    Gdzieś widziałem podobną kostrukcję (chyba w Audio albo innych takich) tyle tylko że tamte kolumny były drogie że hoho a ty zrobiłeś to za 380 sztuka :)
    Naprawdę gratulację.
    Mógłbyś dać foty wnętrza, jakiej grubości płytę dałeś?
  • #8 1667080
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 4358
    Pomógł: 139
    Ocena: 100
    Konstrukcja przemyslana, w pelni adekwatne rozwiazania, sadzac po pomiarach niezwykle liniowa. Napisz wiecej o odsluchach - i co je napedza.
  • REKLAMA
  • #9 1667276
    Marcin_126
    Poziom 16  
    Posty: 266
    Ocena: 6
    Szczerze mówiąc to układem głośników, kształtem i troszeczeke wyglądem przypominają nawet kolumienki Living Voice.
  • #10 1667442
    MotoMan
    Poziom 14  
    Posty: 124
    Ocena: 3
    powiedz mie jak polaczyłeś i umieścileś elementy na tych płytkach (raczej to nie jest laminat)
  • #11 1667846
    borysgo2
    Poziom 16  
    Posty: 267
    Pomógł: 8
    Ocena: 147
    Marcin_126
    Plyta to mdf 22mm wzmacniany trzykrotnie wewnatrz.

    tomaszo
    Z najwyzszytm modelem wzmaka yamahy z roku 87 (jaki posiadam) gra to naprawde swietnie, szczegolowosc jest bardzo dobra choc nieco ujazmilem srednice dajac wieksza cewke na basie, bas sie zreszta tez troche poprawil. Za 65zl jak narazie nie widze lepszego midwofera, zenskie wokale brzmia bardzo poprawnie i ladnie (wczesniej nie wiedzialem ze Whitney Houston mlaska przy nabieraniu powietrza), meskie wokale nie maja takiego "radiowego polotu" (tak jakby spiker za blizko trzymal mikrofon) jak np gdn16/50/6 (ktory i tak ma dobra srednice). Wiele osob slyszalo LW800 (tez mialem) to powiem ze jezeli chodzi natezenie basu to nie ma co porownywac a jezeli chodzi o jakosc to LW to inna epoka.
    Z Hexfetem 2x400W, gra to chyba jeszcze lepiej (inaczej), dzwiek jest taki ajkby bardziej "zaokraglony" (wysokie nie sa obcinane jak nozem), wokale sa jakby bardziej naturalne, sluchanie tych kolumn nie meczy. Jeszcze eksperymentuje z strojeniem br. Ps. polecam kopolki heco ht26, zaden gdwk ani arv nie ma startu, jak bedzie ktos zainteresowany tematem kopolek to zamieszcze pomiary.

    MotoMan
    Pcb jest z plyty paździezowej, elementy przylegaja do gornej powierzchni, wyprowadzenia sa zagiete od spodu i polutowane, uzupelnione sa miedzianym przewodem 2.5m^2, dodatkowo cewka lezaca jest przyklejona niewielka iloscia kleju Moment. Ps jak bedziecie lutowac cewki to lutujcie tak zeby osi cewek lezaly w innych plaszczyznach.

    Dodano po 22 [minuty]:

    Marcin
    Wnetrze i mocowanie glosnikow.
    Załączniki:
    • Kolumny borysa (Vifa DX, Heco HW170 K-CPG 880) DSC02036.jpg (41.19 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Kolumny borysa (Vifa DX, Heco HW170 K-CPG 880) DSC02032.jpg (36.43 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Kolumny borysa (Vifa DX, Heco HW170 K-CPG 880) DSC01737.jpg (22.07 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #12 1667908
    ALTON
    Poziom 38  
    Posty: 4153
    Pomógł: 304
    Ocena: 145
    borysgo2 yamaha A1020 nie był najwyższy ;).Chyba że seria A1060 którą posiadam jest zupełnie odmienna od A1020.

    Kolumny są prześliczne.Ładniejszych DIY nie widziałem możesz mi wierzyć !!

    Za tą cenę to nie było nawet czasu na myślenie czy warto.Cudowne :)
  • #13 1667943
    borysgo2
    Poziom 16  
    Posty: 267
    Pomógł: 8
    Ocena: 147
    A1060 ktory znam i 1020 ktory posiadam to zupelnie inne epoki i wzmaki zarazem. 1020 wykonany jest na nowszych elementach, slynne tranzystory toshiby (30Mhz), BlackGate'y, trafo 580W, jest to seria zero distortion. Nowsze odmiany w postaci wzmakow AX-xxx sa znacznie slabsze i jak sie zagladnie do srodka to widac juz ciecia budrzetowe.
    Załączniki:
    • Kolumny borysa (Vifa DX, Heco HW170 K-CPG 880) A-1020.jpg (34.38 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #14 1668439
    ALTON
    Poziom 38  
    Posty: 4153
    Pomógł: 304
    Ocena: 145
    Masz racje teraz widze że to zupełnie inne wzmacniacze :?.

    Nawiasem u mnie trafo ma 700W i 2x22 000uF 71V elna w zasilaniu.6 tranzystorów na kanał każdy po 100W a jakie to podam w razie czego w następnym poście.Wiem że serie AX1020 (zdaje sie 1020) jest ochydnie droga a stoi na niższym poziomie niż ta A1060 i na 100% niż twoja potęga 1020.

    Troszkę wrednie napisałem w poprzednim poście mimo że nie miało to tak wyglądać :? - nie chciałem sie wywyższyć czy cie urazić ;)
  • #15 1668651
    dj_zibi
    Poziom 18  
    Posty: 374
    Pomógł: 7
    Ocena: 6
    Może mógłbys napisac ile taka skórka kosztuje i jak ja zamontowac?
  • #16 1669108
    de Virez
    Poziom 24  
    Posty: 553
    Pomógł: 60
    Ocena: 8
    A czy uważasz, że nadał by sie na mały monitorek taki jeden heco + vifka za 60 zl wysokotonowiec? Ciągle sie zastanawiam, co by se zbudować za jakichś jakościowych i tanich monitorków.
    __________
    konstrukcja baaardzo mi sie podoba, lecz koszty...
    Pozdrawiam konstruktora:)
  • #17 1669205
    borysgo2
    Poziom 16  
    Posty: 267
    Pomógł: 8
    Ocena: 147
    ALTON
    spoko

    dj_zibi
    Skore mam za pol darmo bo mama pracowala w zakladzie kusnierskim (jak dla mnie free), jak kosztuje normalnie to nie wiem.

    dj Virez
    Na monitorek heco smialo sie nadje, jak chcesz wydac 60zl na kopolke to polecam ci heco ht26 za 45zł, jak za takie pieniadze jest to swietna kopolka, juz gdzies zamieszczalem pomiary. Napisz moze o ktora vife ci chodzi. D27 jeszcze ujdzie ale nizej nie ma co schodzic.
  • #19 1671915
    borysgo2
    Poziom 16  
    Posty: 267
    Pomógł: 8
    Ocena: 147
    de Virez

    Przepraszam za przekret :)
    Tania Vifa to kiepska Vifa. Za wysokotonowke polecam MDT29 (ale to nie ten przedzial cenowy).
    Za 45zl dostaniesz heco ht26, bardzo dobra kopolka.
    Kolumny borysa (Vifa DX, Heco HW170 K-CPG 880)
    (pik 10kHz to wina mojego wzmaka)
  • #20 1676045
    !ron
    Poziom 21  
    Posty: 613
    Pomógł: 18
    Ocena: 4
    Ta konstrukcja zbiera dech w piersiach. Świetny jest front ze skóry. Ciekawe rozmieszczenie głośników i dobrze bo sykacze powinno sie dawac przy krawedzi bocznej w zestawach wyższej klasy. Podfrezowania to tylko dopełnienie kunsztu i elegancji tych kolumn. Heco słyszałem 2 razy w zyciu ibyłem oczarowany poprostu miażdzą swoja jakościa dźwieku. Gratulacje.
  • #21 1676278
    borysgo2
    Poziom 16  
    Posty: 267
    Pomógł: 8
    Ocena: 147
    Elementy do zwrotnic kupowalem w greltonie
    http://grelton.mycom.pl/
    to jest 20 km odemnie takze przy okazji sobie kupilem, moge rowniez polecic kondensatory mkp z polnika sa to czeski Tesle (na dodatek sa bardzo tanie) http://www.polnikbis.pl/oferta.htm , sa sprawdzone i bardzo dobre, jak bedzie ktos potrzebowal cennik to wysle mailem. Kondy i rezystory metalizowane Tesli od paru lat matuje w wzmakach i przyznam ze sa naprawde dobre jak za taka cene. Cewki chyba najtaniej sa w graltonie.
  • #22 1679618
    sdp
    Poziom 11  
    Posty: 23
    Witam!
    Szukam po necie i znalezc nie moge, gdzie mozna kupic glosniki HECO?
    PS. Kolumny pikne jak jedrne osiemnastoletnie piersi ;)
  • #24 1788076
    psksp
    Poziom 12  
    Posty: 34
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    A gdzie kupiles vify DX za 108 zl?. Potrzebuje do innego projektu a w takiej cenie nie znalazlem :-)
  • #26 1894544
    borysgo2
    Poziom 16  
    Posty: 267
    Pomógł: 8
    Ocena: 147
    psksp napisał:
    A gdzie kupiles vify DX za 108 zl?. Potrzebuje do innego projektu a w takiej cenie nie znalazlem :-)


    W pazdzierniku idzie zamowienie, wal jak co na PW albo do gipsy2 na diyaudio.pl.
  • #27 2118284
    uwe300
    Poziom 20  
    Posty: 463
    Pomógł: 21
    Ocena: 16
    ->borysgo2
    Mam prosbe..... czy moglbys mi na majla wyslac plik z wykresem impedancji twojej vifki? albo chociaz wkleic screena.
    Pozdrawiam
    uwe300(_at_)o2.pl
  • #28 2118323
    Lizak86
    Poziom 16  
    Posty: 326
    Pomógł: 3
    Ocena: 21
    Witam. bardzo ladna konstrukcja szczegolnie te sfrezowania pod glosinki i ta skora na przednim froncie gratuluje pomyslu :) ja gdybym takie robił to umiescił bym wysoki na gorze a pod nim dwa basy wedlug mnie jepiej to wyglada, no ale to moja opinia. a jak jest ta skora na koncach umocowana przyklejona czy jak?? konstrukcja na dobra piątke :)
  • #29 2143973
    borysgo2
    Poziom 16  
    Posty: 267
    Pomógł: 8
    Ocena: 147
    Lizak86 napisał:
    ja gdybym takie robił to umiescił bym wysoki na gorze a pod nim dwa basy wedlug mnie jepiej to wyglada, no ale to moja opinia.


    W ukladzie jak piszesz niestety troche inaczej sprawa ma sie z kierunkowoscia, tak jak napisales to tylko 2,5drogi robic.

    uwe300
    Poszlo sprawdz maila
    ps masz juz te vify ??
  • #30 2191306
    buczor
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Witajcie!
    na wstępnie chciałbym zaznaczyć, że z budową kolumn głośnikowych nie miałem zbyt dużo doczynienia (poza tym, że parenaście albo nawet paredziesiąt lat temu popełniłem jakieś wielkie kobyły na tonsiloskich GDN 30/80/8 lub coś w tym rodzju starając wzorować się na największych Altusach), ale nie ma to większego znaczenia poza tym, że nie boję się zakasać rękawów.... no ale do meritum. Zaczął bym nowy wątek ale jako że pytanie mam związane z jednym problemem w opisie konstrukji kolumn Borysa nie będę powielał tematów. A problem mam taki, że nie podałeś jaką długość i średnicę kanału BR zastosowałeś w tej konstrukcji. Wcześniej w opisie napisałeś że stroiłeś obudowę na 45Hz, jak mniemam jest to dopasowywanie długości kanału BR do miejsca podbicia charakterystyki pracy głośników średnioniskotonowych w tej obudowie i jest to ściśle związane z konstukcją obudowy, pojemnością itd itd. Sęk w tym, że ja nie mam pojęcia jak do tego się zabrać. Jestem świadom tego, że gdzieś tu na forum pewnie podstawy teoretyczne i praktyczne tej operacji w budowie kolumny są opisane ale nie glanujcie mnie zaraz z tego powodu. (Jestem już "stary" i coraz mniej mam cierpliwości) więc bardzo proszę - Borys podaj mi jaka długość i średnica tego kanału wyszła u Ciebie i jeśli nie było by to wielkim kłopotem jakieś linki do miejsca gdzie opis takiej najprostrzej metodystrojenia BR można przeczytać. Z dawnych czasów coś sobie przypominam że trzeba było mierzyć (na oporniku wzorcowym np 1 Ohm włączonym w szereg z głośnikiem niskotonowym) prąd zasilający głośniki ze wzmacniacza podłączonego do generatora, wyłapać podbicie rezonansowe niskotonowego i tak zmieniać długość kanału aby jego masa akustyczna przy tej częstotliwości miała rezonans, czyli podbicie z jednego sczytu rozmywało się na dwa. Od biedy jakoś to widzę ale wszystkich szczegułów nie znam, na przykład czy przy pomiarach napięcie wejściowe na głosniku ma pozostać constans itd. Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję za wszystkie informacje od Ciebie Borys jak i oczywiście od wszystkich forumowiczów.
    pozdrawiam.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy konstrukcji kolumn głośnikowych wykorzystujących przetworniki Vifa DX oraz Heco HW170 K-CPG 880 z papierową membraną pokrytą ceramicznym granulatem. Obudowa o pojemności 33 litrów jest wykonana z 22 mm MDF, wzmacniana trzykrotnie wewnątrz, wykończona fornirem dębowym i frontem ze skóry. Układ BR jest strojony na około 45 Hz, z kanałem BR o średnicy 5 cm i długości 13 cm dla jednej kolumny lub 7,5 cm i 32 cm dla dwóch niskotonowych. Zwrotnica jest dwudrożna, II rzędu, z korektorem impedancji na równolegle połączonych głośnikach Heco, z podziałem około 2,9 kHz. Elementy zwrotnicy to kondensatory JantzenAudio i MKP Tesla, rezystory metalizowane Visaton i Tesla, cewki o średnicach 1,4 i 0,7 mm. Okablowanie wewnętrzne to przewody Visaton 2x1,5 mm². Napęd stanowią wzmacniacze Yamaha A-1020, Pioneer SX-750, Gainclone oraz Hexfet 2x400W. Efektywność Vifa wynosi około 94 dB, natomiast Heco ma niższą efektywność, wymagającą tłumika około -6 dB przy połączeniu równoległym. Głośniki Heco mają kosze z ABS, które są solidne i sztywne. Konstrukcja charakteryzuje się dobrą liniowością, szczegółowością dźwięku, muzykalnym basem oraz przestrzenią i stereofonią odpowiednią do dużych pomieszczeń. Dyskutowano także o alternatywach dla wysokotonowych kopułek, takich jak MDT29 czy Visaton DSM25FFL, oraz o metodach strojenia i pomiaru charakterystyk kolumn, m.in. z użyciem programu WinISD. Wskazano na znaczenie odpowiedniego doboru obudowy i strojenia BR dla optymalnej pracy głośników. Wykonanie obudowy z podfrezowaniami i zastosowanie skóry na froncie podkreśla estetykę i funkcjonalność projektu. Koszt jednej kolumny wyniósł około 380 zł, co jest uznawane za bardzo korzystne w stosunku do jakości dźwięku.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA