logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Akai CD-37 - brak wysokich tonów, nadmiar basów, możliwa usterka przetwornika D/A

brzoza900 03 Lut 2017 19:38 1530 5
REKLAMA
  • #1 16250708
    brzoza900
    Poziom 14  
    Posty: 192
    Pomógł: 3
    Ocena: 5
    Dzień dobry

    Posiadam odtwarzacz CD Akai CD-37 i pewnego dnia zaczął grać bardzo źle. Nie ma w ogóle wysokich tonów, niskie są mocno podbite. Dźwięk jest generalnie wyraźny (nie ma trzasków, zniekształceń), jedynie barwa dźwięku jest kompletnie rozstrojona.
    Znalazłem schemat w internecie i generalnie wydaje mi się, że sprawa może leżeć w okolicach przetwornika D/A, ponieważ problem występuje na obu kanałach identycznie, a za przetwornikiem D/A sygnał się rozchodzi na dwie "ścieżki".
    Miernik w dłoń i zacząłem mierzyć. Większość pomiarów +/- się zgadza. Poniżej podaję pomiary na wyprowadzeniach dwóch układów: przetwornika D/A oraz filtra.

    W nawiasach podaję wartości jakie powinny być według schematu. Niestety schemat jest w niektórych miejscach mało czytelny, dlatego przy wartościach referencyjnych, co do których nie jestem pewien dodałem znaki zapytania.

    1) IC9 - PCM67
    PIN1 (+VCC): 5,59V (5,4V)
    PIN2 (VCOM): 3,63V (3,5V)
    PIN3 (I OUT L): 3,27V (3,2V)
    PIN4 (SEV, DC): 3,22V (2,9V)
    PIN5 (REF, DC): 4,34V (4,3V)
    PIN6 (I OUT R): 3,27V (3,2V)
    PIN7 (VOUT R): 3,63V (3,6V)
    PIN8 (GND): GND - A
    PIN9 (GND): GND - D
    PIN10: 1,8V (1,8V)
    PIN11: 2,04V (2,1V)
    PIN12: 1,97V (2,2V)
    PIN13: 2,4V (2,5V)
    PIN14: 1,8V (0V???)
    PIN15 (LPTI): 4,79V (5,0V)
    PIN16 (+VDD): 4,79V (5,0V)


    2) IC8 - CD0001AD
    PIN1 (XIN): 1,94V (2,2V)
    PIN2 (XOUT): 2,55V
    PIN3 (FFS2): 0V (GND)
    PIN4 (FFS1): 0V (GND)
    PIN5 (LRCK): 2,39V (2,5V???)
    PIN6 (DATA): 2,43V (2,5V???)
    PIN7 (BCK): 2,43V (2,5V???)
    PIN8 (VSS): GND
    PIN9 (MUTE): 0V (0V)
    PIN10 (OBS2): 4,76V (5,0V???)
    PIN11 (LOUT): 1,74V (4,9V???)
    PIN12 (ROUT): 1,73V (4,9V???)

    PIN13 (DEMP): 0V (0V???)
    PIN14 (WOUT): 2,38V (2,5V)
    PIN15 (BOUT): 1,82V (2,9V)
    PIN16 (VDD): 4,75V

    Proszę o pomoc czy moje podejrzenie może być trafne, że to któreś z tych układów lub o podpowiedzi, co jeszcze mogę pomierzyć. Niestety, napięcia na schemacie wokół CD0001AD są bardzo nieczytelne i trudno w internecie o jakiekolwiek dokumentacje od tego układu. :(
    W załączniku przesyłam cały service manual od playera, zdjęcie z wycinkiem schematu wyjścia audio oraz dokumentację od PCM67.
    Załączniki:
    • Akai CD-37 - brak wysokich tonów, nadmiar basów, możliwa usterka przetwornika D/A CD-37.JPG (142.66 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • akai_cd-29_37.pdf (4.16 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • PCM67.pdf (97.37 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 16250758
    sylweksylwina
    Moderator - Komputery Serwis
    Posty: 13199
    Pomógł: 1878
    Ocena: 2343
    Nagraj jakąś płytę testową z różnymi częstotliwościami i prześledź sygnał oscyloskopem. Rozumiem, że stało się to z dnia na dzień i identycznie zachowują się obydwa kanały?
  • REKLAMA
  • #3 16250868
    brzoza900
    Poziom 14  
    Posty: 192
    Pomógł: 3
    Ocena: 5
    Tak, identycznie jest na obu kanałach i stało się to nagle, tzn. pewnego dnia włączyłem płytę i był fatalny odsłuch.
    Niestety nie posiadam oscyloskopu, mogę jedynie sprawdzić częstotliwości na "słuch" i spróbować ocenić jakie częstotliwości są słabo słyszalne z głośników (mam powiedzmy dość dobrej jakości sprzęt audio z szerokim pasmem przenoszenia). Niestety na chwilę obecną nie mam pustej płyty CD, więc zrobię to "na dniach".
  • REKLAMA
  • #4 16250881
    sylweksylwina
    Moderator - Komputery Serwis
    Posty: 13199
    Pomógł: 1878
    Ocena: 2343
    Chodzi o to aby zlokalizować miejsce w którym wysokie częstotliwości są tłumione. Osobiście myślę, że problem będzie gdzieś w części analogowej, choć dziwne, że masz takie objawy z dnia na dzień. Podłącz odtwarzacz do innego sprzętu grającego/słuchawek. Sama analiza które częstotliwości są tłumione na słuch nie ma sensu ;)
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 16250888
    pikarel
    Poziom 39  
    Posty: 5004
    Pomógł: 409
    Ocena: 1828
    Jeśli brak wysokich tonów wystąpił na kolumnach dołączonych do wzmacniacza,
    to teraz podłącz słuchawki do wyjścia w odtwarzaczu i porównaj do tego, co słyszysz w głośnikach.

    Jeśli w słuchawkach jest dobrze - masz kłopot ze wzmacniaczem, jeśli już w słuchawkach jest źle - powodu jednak szukać trzeba w odtwarzaczu.
  • #6 16250953
    brzoza900
    Poziom 14  
    Posty: 192
    Pomógł: 3
    Ocena: 5
    Panowie, aż mi głupio, że na to nie wpadłem... Dziękuję serdecznie za podpowiedzi.
    Generalnie to od początku wykluczyłem wzmacniacz, ponieważ do tego samego wejścia audio we wzmacniaczu mam podłączony odbiornik bluetooth (poprzez rozdzielacz chinch). Bluetooth dobrze grał więc uznałem, że sprawa leży po stronie CD...
    Tak jak doradziliście - podłączyłem słuchawki do wyjścia słuchawkowego w CD i jest ok (więc kanał audio musi być ok - tak wynika ze schematu).
    Ale odłączyłem odbiornik bluetooth od wzmacniacza i jest OK! Tylko co się nagle mogło stać? Tak podłączone te dwa sprzęty działały mi przez dobre kilka lat...
    A może takie podłączenie przy pomocy rozdzielacza to fatalny błąd w sztuce?
REKLAMA