Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena logarytmiczna - Jak podłączyć zwrotnicę

05 Lut 2017 21:28 3921 49
  • Poziom 5  
    Mam trochę nietypowy problem. Posiadam antenę logarytmiczną ze wzmacniaczem LG-2 i teoretycznie jest ona na pasmo UHF i VHF. Oprócz tego mam jeszcze antenę radiową. Chciałbym to spiąć poprzez zwrotnicę ZA-204MS. I teraz moje pytanie. Czy jeśli podepnę antenę do zwrotnicy pod UHF to automatycznie zwrotnica mi puści też pasmo VHF ? Czy te częstotliwości przez zwrotnicę zostaną odrzucone? Antena logarytmiczna to takie trochę combo i na jednym kablu są pasma UHF i VHF i chciałbym to jeszcze zsumować z anteną radiową. Jak to zrobić? Czy rozgałęzić kabel wychodzący z anteny i podpiąć go do UHF i VHF w zwrotnicy?
    Dziękuję za pomoc.

Ewidentny błąd poprawiłem. Irekr.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 43  
    Cytat:
    FM (87-110 MHz), VHF (174-230 MHz) oraz UHF (471-790 MHz)

Nie po to się męczyli aby miała co innego przepuszczać.
    Chyba logiczne, że na wejściu UHF wytnie VHF.
    Może coś takiego? Antena logarytmiczna - Jak podłączyć zwrotnicę
  • Poziom 5  
    Dziękuję za odpowiedź. Też o tym rozgałęźniku myślałem. Czyli ten rozgałęźnik dać zaraz przy antenie i później dwa przewody wychodzące z niego dać pod UHF i VHF w zwrotnicy? Ten rozgałęźnik puszcza prąd tylko jedną stroną. To wystarczy aby zasilić wzmacniacz przy antenie? Będą zasilone obydwa pasma UHF i VHF ?
    Tak jak na tym szybkim szkicu?

Tak na szybko tak miałoby to wyglądać:

https://zapodaj.net/e3537a89c2d8b.png.html

Anteny:
    FM SV Total ze wzmacniaczem
    Antena logarytmiczna SPL130 ze wzmacniaczem LG-2

Do nadajnika 70km - Śrem
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 43  
    To lepiej to Antena logarytmiczna - Jak podłączyć zwrotnicę
    Coś wymyślił za cuda? W antenie wzmacniacze i jeszcze AWS-144?
    To wtedy Anteny- RSI-02MS - AWS-144SE.
  • Poziom 5  
    Ta zwrotnica ma tylko pasmo UHF. Antena logarytmiczna ma jeszcze pasmo VHF. Czyli nie może być wzmacniacz w antenie i wzmacniacz AwS-144? Ten AWS-144 działa jako rozgałęźnik zatem zostaje. Wzmacniacz w antenie LG-2 wymienić na symetryzator?
  • Poziom 43  
    Faktycznie. Oczywiście na symetryzator.
  • Poziom 32  
    Tu masz chyba cos lepszego od AWS-144 i też ze stajni AMS.
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_aws-1035_fm-vhf-uhf-uhf_B11589.htm Jest interesująca cie zwrotnica nie musisz dawać sumatora do anten, musisz tylko dać rozgałęźnik 4F na wyjście. za to masz regulację poziomu w każdym pasmie ( i możliwość podpięcia np sygnału z kamer ( przez modulator). Starsza wersje tego wzmacniacza mam od ponad 10-ciu lat.
  • Poziom 5  
    Zamontowałem wszystko jak w poprzednim opisie. Nie obeszło się bez wzmacniacza LG-2. Do tego wzmacniacz AWS-144SE. Co ciekawe sygnał nie jest przesterowany. Bez LG-2 były tylko jakieś strzępy sygnału. Teraz jest siła i jakość po 100% na wszystkim oprócz Mux8. Nadajnik około 70km w Śremie. Nie mogę sobie poradzić z MUXem 8. Ten sam nadajnik w śremie a poziom sygnału 20% i rwie sygnał. Może ktoś ma pomysł dlaczego? Czy siła tego nadajnika na Mux8 w Śremie jest niższa?
  • Poziom 5  
    SPL130 ze wzmacniaczem LG-2. To chyba ta dłuższa.
    SPL130 ma zysk 12db a LG-2 25db.
  • Poziom 32  
    czyli długa... Zakładamy, że poprawnie zmontowana czyli od najkrótszego do najdłuższego...
    Tomaglog napisał:
    Co ciekawe sygnał nie jest przesterowany.

A na jakiej podstawie tak twierdzisz. Może jednak trochę jest ale nie na tyle by na wskaźnikach odbiornika to zauważyć ( jak dobry sygnał UHF). Co z LTE?
  • Poziom 43  
    Dla kanału 7 (MUX-8) już tyle zysku antena nie ma a moc tego nadajnika to tylko 22kW.
    Jak wydląda droga do nadajnika? Antena logarytmiczna - Jak podłączyć zwrotnicę
    Tu pisze 15dB. Może taki masz a nie 25dB? Antena logarytmiczna - Jak podłączyć zwrotnicę
    Porównaj. Przydałby się zasilacz z regulacją.
    Na AWS regulowałeś Adj.Gain?
  • Poziom 5  
    Darek.S napisał:

A na jakiej podstawie tak twierdzisz. Może jednak trochę jest ale nie na tyle by na wskaźnikach odbiornika to zauważyć ( jak dobry sygnał UHF). Co z LTE?
    Nie jest przesterowany bo wszystkie multiplexy są 100/100. Jedynie ósemka 20%. Po zmniejszeniu siły wzmocnienia na zasilaczu poziomy sygnału spadają, obraz się zacina a ósemka znika zupełnie. UHF idzie ze Śremu z mocą 22db. Do mnie do Głogowa jest pewnie z 70-80km. Odcięcie powyżej 790mhz ma wbudowany zarówno wzmacniacz jak i zwrotnica.
    Dodano po 3 [minuty]:
    LeDy napisał:

Porównaj. Przydałby się zasilacz z regulacją.
    Na AWS regulowałeś Adj.Gain?
    Mam na pewno mocniejszy LG-2. Sam wczoraj zakładałem. Moc nadajnika faktycznie jest 22kW ale z tego co wiem to inne pasmo i trochę inaczej jest liczone niż 22kW w UHF. Pozostałe multiplexy w paśmie UHF mają 100kW i są mega stabilne 100/100. Mam 70-80 km do nadajnika i jeszcze wczoraj była nieciekawa pogoda a mimo to jest cały czas w UHF 100/100
  • Poziom 32  
    Wynika z tego, że masz słaby poziom pola na MUX8. Prawdopodobnie w Twojej sytuacji lepiej sprawdziłby się zestaw dwu anten. Możesz wtedy dać na VHF antenę a dużym zysku (niestety droższą) a dodatkowo jeszcze wzmacniacz. Lub zaczekać aż podniosą poziom mocy na MUX8 ( o ile w planie :| )
  • Poziom 5  
    Przecież SP130 to jest antena o duźym zysku. Tym bardziej ze wzmacniaczem LG-2. Wzmacniacz jest przecież w antenie na obydwa pasma, na VHF i UHF. Nie sądzę aby tu był problem anteny. Problemem jest raczej sila sygnału i odległość do nadajnika.
  • Moderator
    Na początek podstawowe pytanie: GDZIE TO JEST? 70 km od Śremu to mało informacji.

22 kW w pasmie VHF da w prawidłowej antenie większe napięcie użytkowe niż 100 kW w pasmie UHF. To prawa fizyki...
    Do tego trzeba brać pod uwagę że na tym samym kanale 7mym pracują także nadajniki w Żółwieńcu i Chełmcach, ale w polaryzacji pionowej. Strojenie odbiornika wykonano ręcznie czy z automatu..?
  • Poziom 5  
    Tak jak pisałem, jestem z Głogowa. Strojenie jest automatyczne. Dzwoniłem jeszcze dziś do Emitela i faktycznie potwierdzili, że siła to 22kW w VHF ale z tym przełożeniem na siłę UHF to jest różnie. Powiedziano mi źe VHF to inne fale i inaczej się rozchodzą i ciężko to przełożyć na konkretne kW w UHFie. Pan z emitela dysponował jakimiś danymi i mapką z której wynikało że nadajnik w Śremie wysyła sygnał który teoretycznie powinien wystarczyć do komfortowego odbioru pasma VHF maksymalnie w Lesznie. Z Leszna do mnie w linii prostej to jeszcze 30km. Dał mi do zrozumienia że do mnie jest za daleko aby odebrać te pasmo. W emitelu dowiedziałem się że są tworzone cały czas nowe nadajniki Mux8 i jest planowany nowy właśnie w Lesznie.

W moim przypadku nie obejdzie się bez dodatkowej anteny VHF. Myślałem że załatwię obydwa pasma anteną logarytmiczną ale się myliłem. Koło Głogowa Śrem to jedyny nadajnik który ma taką samą polaryzację na wszystkich multiplexach dlatego sądziłem że antena logarytmiczna powinna się sprawdzić. Tym bardziej źe wszystkie pozostałe multiplexy ze śremu chodzą u mnie rewelacyjnie 100/100. Muszę zatem dołożyć kolejną antenę i ustawię ją na bliższy nadajnik w Wichowie lub poczekam na Leszno, gdzie będzie jeszcze bliżej. Tam będą jednak inne polaryzacje zatem dodatkowa antena będzie konieczna.
  • Poziom 43  
    Tomaglog napisał:
    Pan z emitela dysponował jakimiś danymi i mapką z której wynikało że nadajnik w Śremie wysyła sygnał który teoretycznie powinien wystarczyć do komfortowego odbioru pasma VHF maksymalnie w Lesznie. Z Leszna do mnie w linii prostej to jeszcze 30km. Dał mi do zrozumienia że do mnie jest za daleko aby odebrać te pasmo.

W moim przypadku nie obejdzie się bez dodatkowej anteny VHF. Myślałem że załatwię obydwa pasma anteną logarytmiczną ale się myliłem.

I to jest właściwe rozwiązanie w twojej sytuacji i gdybanie o różnym rozchodzeniu nie ma znaczenia.
  • Poziom 32  
    Tomaglog napisał:

W moim przypadku nie obejdzie się bez dodatkowej anteny VHF.

tak jak pisałem czasami musi być rozwiązanie na maxa. Już tu ktoś pisał, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego... I nie zawsze ale to często prawda. Pozostaje wybrać antenę VHF, jej lokalizację( miejsce na dachu) - tu niestety przydatny pomiar choćby małym akumulatorowym telewizorkiem z DVBT i prawdopodobnie wzmacniacz. Lub zaczekać na uruchomienie Mux8 bliżej choćby w cytowanym Lesznie...
  • Pomocny post
    Moderator
    Nie piszesz gdzie jesteś w Głogowie, jak zapewne wiesz teren dookoła do płaskich nie należy.

Po pierwsze jesteś w zasięgu nadajnika Wichów k. Żagania, 20 kW w polaryzacji pionowej i kanał 8my. Celowo pytałem czy strojenie było z automatu, gdyż większość odbiorników podczas strojenia automatycznego po znalezieniu kilku sygnałów zawierających te samą zawartość będzie odbierał kanał o najniższej częstotliwości a nie sygnał najsilniejszy.

Zasięg nadajnika w Śremie rzeczywiście kończy się kawałek za Lesznem Wielkopolskim, dokładniej około 7 km za lotniskiem Aeroklubu jadąc z Leszna do Wschowy.

ZAWSZE poszukiwanie kanałów należy wykonywać w trybie ręcznym, unika się wówczas niepotrzebnych kłopotów.

Jest jakiś powód, że chcesz odbierać sygnał ze Śremu..? Do Wichowa jest około 42 km.

Do tego na kominie EC masz doświetlający nadajnik MUX3 na kanale 49 - SFN z nadajnikiem na Śnieżnych Kotłach. Oznacza to że w promieniu około 5km od komina bezcelowe jest stosowanie jakichkolwiek wzmacniaczy szerokopasmowych.
  • Poziom 5  
    Bardzo dziękuję. Powód ustawienia anteny na śrem jest taki że wszystkie multiplexy z tego nadajnika, łącznie z ósmym" są w jednej polaryzacji i teoretycznie powinna wystarczyć jedna logarytmiczna antena która jest praktycznie na całe pasmo. Pozostałe nadajniki wokół mnie, między innymi Wichów, nadają w dwóch polaryzacjach i potrzeba na wszystkie multiplexy dwóch anten lub jakiegoś combo. Druga sprawa to taka że od samego początku miałem anteny kierowane na śrem jak jeszcze nie było wichowa i zawsze sygnał był super, teraz też jest 100/100 i to nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Problemem jest tylko ósemka. Zatem nie mam powodów aby zmieniać nadajnik.

Nie pozostaje mi nic innego jak właśnie dołożenie dodatkowej anteny VHF i ustawienie jej na Wichów lub na Leszno (jak już powstanie).

Oczywiście spróbuję jeszcze wyszukiwania ręcznego. Choć porównywałem kanały i częstotliwości znalezione przez telewizor z tymi ze strony internetowej nadajnika w Śremie i są one identyczne.

Dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Tomaglog napisał:
    nadają w dwóch polaryzacjach i potrzeba na wszystkie multiplexy dwóch anten lub jakiegoś combo.

twojego logarytma w prosty sposób można przerobić na Combo. Pisałem o tym i są zdjęcia. Ja bym zrobił próbę jak ta antena odbiera z Wichowa na UHF i na VHF ( po obróceniu jej o 90°). Jak próby wypadną pomyślnie robisz przeróbkę anteny.
  • Poziom 37  
    W tym półroczu Emitel planuje uruchomić nadajnik mux-8 w - odległym o ok. 10 km od Głogowa - Jakubowie.
  • Moderator
    Jakubów widać z niemal całego Głogowa. Zresztą z masztów na Jakubowie jest piękny widok zarówno na Głogów jak i na całe Karkonosze, Wzgórza Trzebnickie i Ślężę. Podobne widoki są z pobliskiego szybu kopalni.
    Ja bym podarował sobie odbiór ze Śremu, przestawił się na Wichów, jedynie warto będzie powalczyć z MUX3 z uwagi na doświetlenie.
    Na temat anten logarytmicznych combo mam złe doświadczenia, na Elektrodzie jest dość długi watek dotyczący tego typu anten, warto poczytać. @Darek.S też tam się mocno udzielał. LP to doskonała antena, szczególnie do do odbioru sygnałów cyfrowych w jednej polaryzacji całego pasma telewizyjnego, ale albo robimy antenę dwupolaryzacyjną (wręcz kołową) dla całego pasma albo wcale. To jednak system naczyń połączonych.
  • Poziom 5  
    irekr napisał:

Ja bym podarował sobie odbiór ze Śremu, przestawił się na Wichów, jedynie warto będzie powalczyć z MUX3 z uwagi na doświetlenie.

Ale po co? Jeśli ze Śremu odbieram wszystkie multiplexy (oprócz ósmego) już 7 lat i zawsze mam doskonały sygnał 100/100 to po co to ruszać? I tak będę musiał przeciez dodać antenę na pasmo VHF i wtedy ustawię sobie ją w dowolnym kierunku (Wichów, Jakubów, Leszno). W zależności od mocy sygnału.

Dodano po 1 [minuty]:

_kli_ napisał:
    W tym półroczu Emitel planuje uruchomić nadajnik mux-8 w - odległym o ok. 10 km od Głogowa - Jakubowie.

Też o tym słyszałem. To chyba będzie najlepsze rozwiązanie.

Dziękuję panowie.
  • Poziom 5  
    Mam jeszcze małe pytanie. Czy użycie zasilacza regulowanego i zmniejszenie napięcia na tym wzmacniaczu o parę V to dobre rozwiązanie na dłuższą metę? Może mieć to jakiś wpływ w przyszłości na całą instalację?
  • Poziom 32  
    Ja osobiście nie jestem zwolennikiem regulowanych zasilaczy. Wolę dobrać wzmacniacz o odpowiednim wzmocnieniu. Ale negatywnego wpływu nie ma to raczej żadnego. Po prostu zmieniając napięcie zmieniamy punkty pracy tranzystorów a tym samym wzmocnienie. Wzmacniacz nie pracuje już optymalnie i w związku z tym mogą pogorszyć się np. parametry szumowe ale efekt w postaci redukcji wzmocnienia jak najbardziej jest osiągnięty. Należy sobie także zdawać sprawę, że redukując napięcie zmniejszamy maksymalny poziom wyjściowy wzmacniacza.
  • Poziom 43  
    Tomaglog napisał:
    Czy użycie zasilacza regulowanego i zmniejszenie napięcia na tym wzmacniaczu o parę V to dobre rozwiązanie na dłuższą metę? Może mieć to jakiś wpływ w przyszłości na całą instalację?

Zmniejsza prawie na tyle ile chcesz. Całkiem do zera tego napięcia nie sprowadza. Niczym to nie grozi , wzmacniacze jak są "wyżyłowane" , przesterowane, to dzięki zmniejszeniu, regulacji napięcia pracują lepiej , stabilniej , same superlatywy.
    Po to się właśnie zmniejsza zasilanie aby zmniejszyć jego wzmocnienie, poziom wyjściowy.
  • Moderator
    Ja podzielam opinie DarkaS. Te wzmacniacze jakie mamy na rynku są robione na złych elementach (tranzystory bipolarne z serii BFR) o zbyt małym odstępie intermodulacyjnym rzędu 60 dB. Takie wzmacniacze były całkowicie wystarczające dla sygnałów analogowych gdzie odstęp rzędu 40 dB powodował niewielkie pogorszenie jakości obrazu, głownie widoczne na ciemniejszych elementach jako charakterystyczny śnieżek. Do sygnałów ortogonalnych wzmacniacze muszą mieć ten odstęp na poziomie co najmniej 80 dB. Zmiana - a dokładniej zmniejszenie napięcia zasilania - powoduje zmniejszenie wzmocnienia ale także gwałtowne zmniejszenie odstępu intermodulacyjnego wynikające z niewłaściwego doboru punktu pracy wzmacniacza, ustawionego na maksimum wzmocnienia. Wartości odstępu spadają nawet do zakresu poniżej 40 dB. A to powoduje powstawanie klatkowania czy rwanie ciągłości obrazu (charakterystyczne krótkie stopklatki). Niektórzy nie zauważają takich artefaktów.

Przypomnę tylko ze w Głogowie na obiekcie przy Końcowej - http://old.radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=264 masz jednak nadajnik o mocy 0,9kW na kanale 49, to przesteruje każdy wzmacniacz w odległości kilku kilometrów.