Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tania przetwornica odwracająca lub obniżająca napięcie

Kwierzchos 09 Feb 2017 19:50 11217 15
Altium Designer Computer Controls
  • Tania przetwornica odwracająca lub obniżająca napięcie Tania przetwornica odwracająca lub obniżająca napięcie Tania przetwornica odwracająca lub obniżająca napięcie
    Przedstawiam bardzo prostą przetwornicę napięcia z ograniczeniem prądowym i wydajnością prądowa do 1A.
    Stabilizatorem jest tani układ scalony MC34063A. Maksymalne napięcie zasilania wynosi 42V. Układ ma mostek prostowniczy ale można go ominąć i przetwarzać stałe napięcie. Napięcie wyjściowe ustawiamy dzielnikiem R1,R2. Za ograniczenie prądu odpowiada rezystor Ri.
    Pomocnym linkiem do wyliczenia wszystkich parametrów jest strona: Link
    PCB ma wymiary 29x29 mm, a koszt całości nie powinien przekroczyć 2 -3 zł.
    Dodatkową zaletą układu jest to, że jeżeli (omijając mostek prostowniczy) na "we+" podłączymy + zasilania i na "wy+" podłączymy - zasilania to na wyjściu otrzymamy napięcie ujemne. Także możemy je regulować za pomocą linku Link. I w tym przypadku możemy je nawet podwyższać.
    Przetwornica ma bardzo dobrą sprawność. Minusem jest brak feedbacku w układzie co generuje drobne zakłócenia radiowe przy dużym obciążeniu.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Kwierzchos
    Level 12  
    Kwierzchos wrote 115 posts with rating 271, helped 0 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2007 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    RomanWorkshop
    Level 12  
    Na zdjęciu widzę układ HTC34063 firmy Hitachi, który jest znacznie tańszy od oryginalnego MC34063. Kiedy zastosowałem taki układ w mojej przetwornicy podwyższającej napięcie (step-up), nie chciała ona w ogóle działać lub wzbudzała się w losowych momentach (na oryginalnym układzie wszystko działa dobrze). Czy w swoim projekcie zaobserwowałeś takie zjawisko?
    Bonifacy
    Level 23  
    W spisie elementów oraz opisie w temacie jest lekka niespójność - napięcie zasilania 42V - przy opisie C1 za niski voltaż (C2 relatywnie też).
  • Altium Designer Computer Controls
    Kwierzchos
    Level 12  
    Przedstawiona na schemacie przetwornica ma współpracować z transformatorem 230/18 AC, a na wyjściu ma 7,5 V. Jest to ładowarla akumulatorów NI-MH. Nie ma sensu stosować elementów na maksymalne warunki pracy.

Dodano po 5 [minuty]:

RomanWorkshop wrote:
    Na zdjęciu widzę układ HTC34063 firmy Hitachi, który jest znacznie tańszy od oryginalnego MC34063. Kiedy zastosowałem taki układ w mojej przetwornicy podwyższającej napięcie (step-up), nie chciała ona w ogóle działać lub wzbudzała się w losowych momentach (na oryginalnym układzie wszystko działa dobrze). Czy w swoim projekcie zaobserwowałeś takie zjawisko?

W przetwornicy step-up masz mniejszą wydajność prądową. Spróbuj zmniejszyć obciążenie.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Jak długo wytrzymuje 1A ?
    Karol966
    Level 30  
    Zbigniew 400 wrote:
    Jak długo wytrzymuje 1A ?

Te mostki prostownicze są 'fajne' niby nawet są na większe prądy niż 1A a przy owym 1A gotować na nich można ;)
    jackfinch
    Level 17  
    Witam
    Możesz wrzucić wzór płytki drukowanej do wytrawienia :?:
    Pozdrawiam
    KJ
    Level 31  
    Moim zdaniem budowanie czegokolwiek na MC34063 to proszenie się o problemy i zakłócenia w układzie zasilanym tym cudem techniki. Do tego śmiesznie mała sprawność. To już lepiej dołożyć parę groszy i kupić jakiś normalny kontroler którego aplikacja nie jest bardziej skomplikowana a czasem nawet prostsza, niektóre nawet mają wewnętrzny rezystor pomiaru prądu i diodę, do tego otrzymujemy układ o lepszej sprawności i bardziej niezawodny.
    Kwierzchos
    Level 12  
    KJ wrote:
    Moim zdaniem budowanie czegokolwiek na MC34063 to proszenie się o problemy i zakłócenia w układzie zasilanym tym cudem techniki. Do tego śmiesznie mała sprawność. To już lepiej dołożyć parę groszy i kupić jakiś normalny kontroler którego aplikacja nie jest bardziej skomplikowana a czasem nawet prostsza, niektóre nawet mają wewnętrzny rezystor pomiaru prądu i diodę, do tego otrzymujemy układ o lepszej sprawności i bardziej niezawodny.

No to żeby nie być śmiesznym i gołosłownym zaprezentuj super sprawny i super tani moduł przetwornicy. Totalną opozycją nic nie wnosisz do dyskusji.
    KJ
    Level 31  
    Super tania i super sprawna ... no ciekawe tylko że te pojęcia się wykluczają. Niemniej jednak da się zrobić przetwornicę relatywnie tanią i wysokosprawną. Jeżeli komuś zależy TYLKO na niskiej cenie to dla niego jest MC34063. Ostrzeżenie było kierowane do ludzi poszukujących dobrze działającego układu aby się nie nacięli na ten wynalazek tak jak ja się naciąłem parę lat temu i nie musieli dochodzić przez kilka godzin co się dzieje z ich kodem w mikrokontrolerze a na końcu dowiedzieć się że w zasadzie to nic się nie dzieje tylko przetwornica podnosząca napięcie z 3 do 5V sieje zakłóceniami przez swój dziwaczny sposób działania. Ja ze swojej strony proponuję LT1308 lub LM3578 w podstawowej aplikacji z datasheeta w zależności od potrzeb, w przypadku LT jest tam nawet prawie gotowe PCB, przetwornice tą zbudowałem ale jako część większego układu nie będę tu więc zamieszczał całości nie związanej z tematem przetwornicy jako takiej którą na dodatek nie mam ochoty się dzielić. Schemat identyczny jak w nocie. Oczywiście układy te do super tanich nie należą, można je za to podciągnąć pod punkt super sprawne:) Co prawda uważam że dziś budowanie takiej przetwornicy od podstaw jest mało praktycznie bo za cenę zbliżoną a nawet niższą do ceny LT1308 można kupić gotowy moduł przetwornicy sepic z szerokim zakresem napięć wejściowych i większością popularnych napięć wyjściowych. Pozostaje więc tylko walor edukacyjny projektu, jednak edukowanie się na przykładzie jednego z najgorszych możliwych rozwiązań technicznych także jest mocno dyskusyjne ... no chyba ze nauczymy się jak nie powinno się robić ;)
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Były takie czasy źe większość ładowarek do komórek była na tym uķładzie i nikt nie narzekał.
    Kwierzchos
    Level 12  
    Wszyskim sceptykom przypminam, że gdyby obciążyli zasilacz liniowy prądem 1A, przy różnicy napięć wej.-wyj. 30V to bez radiatora popłynąby już po kilku sekundach. O stratach mocy i sprawności nie wspomnę. A MC34063 daje radę i jest w cenie LM7805. Do zastosowań wysokoprądowych są inne aplikacje - odsyłam do innych moich konstrukcji.
    Nie jest sztuką kupić gotowy chiński moduł za 20 zł. Sztuką jest zrobić coś własnego i zrozumieć jak to działa.
    Dlatego malkomtentom i trolom internetowym dziękujemy.
    User removed account
    User removed account  
    Kwierzchos
    Level 12  
    360 szt. wraz z dokumentacją kosztowało 300 zł brutto. PCB została wykonana w "Protel 2004" a do druku zostały wysłane gerbery. Scalak kosztuje ok. 0,6 zł a reszta elementów nie powinna przekroczyć 60 gr. Ale przyznaję, że to są ceny hurtowe, w detalu będzie drożej.
    jackfinch
    Level 17  
    Witam
    Chciałbym zapytać dlaczego 7 pin mc34063a (ipk) na schemacie ideowym wisi w powietrzu :?:
    Pozdrawiam
    Kwierzchos
    Level 12  
    Taki drobny błąd. Na PCB jest OK.
    Już to poprawiłem. Dzięki za wnikliwość.