Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator predkosci obrotowej a rodzaj silnika

encoresin 14 Lut 2017 00:20 534 12
  • #1 14 Lut 2017 00:20
    encoresin
    Poziom 7  

Krotkie pytanie,

Potrzebuje do różnego rodzaju MAŁYCH silnikow, tj. Odkurzacz, suszarka do włosów, zrobić regulator predkosci obrotowej.
    I tu moje pytanie. Czy zrobi mi różnice jaki jest to silnik? Widzialem paczki do samodzielnego lutowania pod dany rodzaj silnika. A ja nie wiem jaki to rodzaj silnika... Nie chodzi tu o DC i AC lecz zasade działania. Czy wystarczy bym uważał na to czy to AC/DC i prąd jaki pobiera czy muszę wziąć jeszcze coś pod uwagę?

0 12
  • #2 14 Lut 2017 02:16
    janekpc
    Poziom 16  

Do odkurzacza będzie działał każdy regulator na tyrystorze/triaku. Ale z suszarką to już różnie jest. Generalnie chyba potrzebujesz regulatora do silników komutatorowych czyli odkurzacz, wiertarka, szlifierka.

1
  • #3 14 Lut 2017 05:35
    encoresin
    Poziom 7  

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Teraz chociaż wiem czego mniej więcej szukać :)

0
  • #4 14 Lut 2017 08:16
    Freddy
    Poziom 43  

janekpc napisał:
    Do do odkurzacza będzie działał każdy regulator na trystorze/traitku.
    No i właśnie nie zupełnie - nie wprowadzaj w błąd.
    Odkurzacz może mieć wbudowaną dość zaawansowaną elektronikę. W nowych modelach to jest coraz częstsze.

0
  • #5 14 Lut 2017 13:09
    janekpc
    Poziom 16  

tak jest trochę mojego nierozwagi w tej odpowiedzi ale taki nowy odkurzacz z elektroniką ma już często regulacje obrotów więc nie sądziłem ze ktoś będzie chciał stosować dodatkową regulacje obrotów. Swoją drogą mój bateryjny odkurzacz musi mieć oryginalną baterie i jaki wtedy regulator wstawić do niego? szlifierki też już są z regulatorami obrotów. Wiec może trzeba polecić falownik żeby regulować i napięcie i częstotliwość wtedy będzie to dość uniwersalny regulator.

0
  • #6 14 Lut 2017 13:14
    Freddy
    Poziom 43  

janekpc napisał:
    Swoją drogą mój bateryjny odkurzacz musi mieć oryginalną baterie i jaki wtedy regulator wstawić do niego?
    To wszystko zależy od tego jaki jest tam silnik.
    janekpc napisał:
    Wiec może trzeba polecić falownik żeby regulować i napięcie i częstotliwość wtedy będzie to dość uniwersalny regulator.
    Również źle, bo co wtedy powie silnik komutatorowy?
    Co się stanie jak w urządzenie będzie wbudowany silnik bezszczotkowy z falownikiem?

Nie ma uniwersalnego regulatora.

0
  • #7 14 Lut 2017 14:43
    janekpc
    Poziom 16  

Szczegóły falowniki przemysłowe mają możliwość regulacji napięcia. Bo reguluje się jednocześnie częstotliwość i napięcie aby stosunek U/F pozostał taki sam a więc spadnie też napięcie i silnik komutatory będzie pracował z wolniejszymi obrotami. Falownik nie polega tylko na zmianie częstotliwości napięcia bo trzeba zachować stosunek częstotliwości do napięcia żeby nie popłynął za duży prąd, a tym samym obniżając napięcie spadnie moc silnika komutatorowego bo jest ona wprost proporcjonalna do przyłożonego napięcia. Warto się zastanowić dlaczego silnik 3-fazowe mają znamionowe prametry 380V przy 50Hz a 440V przy 60Hz, tu ważne jest zachowanie stosunku napięcia do częstotliwości.

0
  • #8 14 Lut 2017 14:54
    Freddy
    Poziom 43  

janekpc napisał:
    Szczegóły falowniki przemysłowe mają możliwość regulacji napięcia.
    Tyle, że autor nie będzie kupował przemysłowego falownika za ~1000 - x000zł (przy mocy 2kW).
    Autor musi się dokładnie wypowiedzieć na temat solników jakie posiada.

0
  • #9 14 Lut 2017 20:36
    encoresin
    Poziom 7  

Ale sie tu gorąco zrobiło haha :)

Wiec wyciągnąłem silnik z suszarki. Najzwyklejszy silnik dc, nie wydaje mi się, ze stanowiło by problem puszczenie go przez najtańszy regulator. Napięcie przechodzi przez mostek Graetza.

Odkurzacz - nie mam potrzeby rozbierać nowego, do moich celów użyje malego ręcznego odkurzacza. I podpowiem, że nie ma on trzech faz :)

Nie wiem co to za silnik, możecie mnie oświecić. Jest na szczotkach, oznaczenie kcl23-04. Do niego też chyba wystarczy jakies proste urządzenie?

0
  • Pomocny post
    #10 14 Lut 2017 20:41
    Freddy
    Poziom 43  

encoresin napisał:
    Wiec wyciągnąłem silnik z suszarki.
    Tutaj przydałby się typ, bo silniki w suszarkach są na mniejsze napięcie niż sieciowe.
    encoresin napisał:
    Jest na szczotkach, oznaczenie kcl23-04
    Jak wpiszesz w Google, poznasz dalsze parametry.

Do silnika z odkurzacza - regulator na tyrystorze/triaku.
    Do silnika z suszarki, trudno powiedzieć, dopóki nie poznamy napięcia pracy.

0
  • #11 14 Lut 2017 20:53
    encoresin
    Poziom 7  

Niestety nie wiem jaki to silnik - zdjęcie. Wpisalem oznaczenie w Google, ale pokazało mi jakieś gazety z Ohio....

A ten z odkurzacza też patrzyłem, ale jest napisany producent, do innych podobnych, moc, a nazywają sie - silnik do odkurzacza :)

0
  • Pomocny post
    #12 14 Lut 2017 21:19
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

W większości wypadków zasilanie takiego silniczka (zdjęcie) w suszarce odbywa się z odczepu spirali oporowej i mostka. Czasem stosowany jest dodatkowo kondensator elektrolityczny po mostku. W takim wypadku regulacja fazowa po stronie zasilania sieciowego sprawdzi się. Można co najwyżej wymienić (o ile jest) ten elektrolit na podobną pojemność, ale na wyższe napięcie.

0
  • #13 14 Lut 2017 21:27
    encoresin
    Poziom 7  

Zgadza się. Spiralki również były połączone z mostkiem. A przy mostku występuje kondensatorek.

Dziękuję bardzo za odpowiedzi!

0